Mowa o rozporządzeniach:
- ministra rozwoju i technologii z 17 grudnia 2021 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (DzU poz. 2404);
- ministra rozwoju i technologii z 17 grudnia 2021 r. w sprawie zakresu projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy (DzU poz. 2405).
Jednym z głównych celów obu aktów jest wprowadzenie zmian w sposobie przygotowania MPZP i studium. Rozporządzenia dopuszczają bowiem:
- możliwość wnoszenia uwag i wniosków do MPZP i studium w formie elektronicznej,
- prowadzenie dyskusji publicznej nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie MPZP i studium również za pomocą środków porozumiewania się na odległość.
Ponadto w załączniku nr 1 do rozporządzenia ws. MPZP (fot. obok) ujednolicono na poziomie krajowym katalog przeznaczeń terenu w dokumentach planistycznych, a także ich symbolizację na mapach. Ma to być odpowiedź m.in. na trudności w interpretacji ustaleń planów pochodzących z różnych regionów Polski, a także na konieczność uwzględnienia nowych, istotnych przeznaczeń, np. dotyczących produkcji energii ze źródeł odnawialnych.
Jak podczas listopadowego posiedzenia Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej mówiła Anna Michalik z MRiT, oba akty są pierwszym etapem reform, które mają przyspieszyć cyfryzację planowania przestrzennego. W dalszych planach resortu jest m.in. wprowadzenie obowiązkowej wektorowej formy aktów planowania przestrzennego (obecnie wymagany jest jedynie raster wraz z georeferencją), a także przygotowanie tzw. Rejestru Urbanistycznego – internetowej bazy, do której trafiałyby MPZP, studia uwarunkowań oraz „wuzetki”.