wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-11-19| GIS, Prawo

Geo-System rozbudowuje walidator danych planistycznych

Stołeczna firma Geo-System udostępniła udoskonaloną wersję Walidatora APP – bezpłatnego narzędzia do weryfikacji aktów planowania przestrzennego.


Geo-System rozbudowuje walidator danych planistycznych

Walidator APP dostępny jest pod adresem e-mapa.net/app od marca br. Nadrzędzie pozwala na zweryfikowanie poprawności, zgodności ze schematem oraz podejrzenie zawartości pliku GML stanowiącego załącznik do uchwały miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jaki ma zostać wysłany do Dziennika Urzędowego Województwa.

Jak wyjaśniają twórcy tego rozwiązania, w jego nowej wersji dodano oczekiwaną przez wielu użytkowników kontrolę poprawności lokalizacji wektorowej granicy planu oraz zgodności i położenia załącznika graficznego. System sprawdza, czy wskazane w odnośniku w APP pliki TIFF posiadają georeferencję lub czy są one w ogóle dostępne. Jeśli załączone pliki spełniają wymagania co do formatu i układu, są wyświetlane wraz z granicą planu na mapie poglądowej – OpenStreetMap lub Krajowej Integracji Ewidencji Gruntów (fot.). Pozwala to ocenić nawet niezaawansowanemu użytkownikowi, czy przygotowany plik APP jest prawidłowy, kompletny i odzwierciedla plan miejscowy będący przedmiotem uchwalenia.

Udostępnienie bezpłatnego narzędzia do weryfikacji poprawności plików GML APP przyczynia się do zwiększania jakości tworzonych zbiorów oraz może stanowić wsparcie dla prac zarówno urbanistów tworzących pliki GML z APP, ale też przedstawicieli gmin czy pracowników urzędów wojewódzkich, którzy potrzebują prostych mechanizmów kontroli otrzymanych danych – ocenia firma Geo-System. Jak wynika z danych opublikowanych przez tę spółkę, od swojej premiery Walidator APP został użyty już blisko 5 tys. razy.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Statystyki Już oczekuję kolejnych statystyk na stronach miłościwie nam panującego ojca wszelkiej i wyłącznej prawdy. 100% wykorzystania w listopadzie 2021 r., a już w grudniu 150%. Aż boję się pomyśleć co będzie w styczniu czy lutym. Ajajaj.
 3 
odpowiedz zgłoś
Audytor??? A jakie kompetencje ma tą firmą do walidacji mpzp? Może Wójt #$%!!ziszewa ogłosi model danych i walidator( dobry plan albo zły) planów a nie synalek.
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Audytor??? Bąkiszewa?
 1 
odpowiedz zgłoś
Komunikat na stronie walidatora "UWAGA: pliki wygenerowane we wtyczce QGIS oraz APP podpisane cyfrowo zawierają w treści dodatkowe elementy (wfs:FeatureCollection, ds:Signature), które nie znajdują się w schemacie XSD, dlatego w ich przypadku walidacja zwróci błędy." Nie ma to jak cyfryzacja w Polsce, Ministerstwo zamawia wtyczkę do Qgis, GGK ją promuje, a Geo-System pokazuje jak to wtyczka nie działa prawidłowo i generuje dane które się nie walidują. Wzorcowe pliki ministerstwa zawierają zaś wfs więc są niezgodne z wzorcowym schematem. Oczywiście walidator czy też może raczej edytor, Geo-Systemu nie obejmuje wszystkich pól ze schematu więc edytując GML można co nieco stracić, ale kto by się przejmował takim małym szczegółem. ;)
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Komunikat na stronie walidatora Errata: Oczywiście walidator czy też może raczej edytor EnviroSolutions w Qgis nie obejmuje wszystkich pól ze schematu więc edytując GML można co nieco stracić, ale kto by się przejmował takim małym szczegółem. ;)
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Komunikat na stronie walidatora Z tekstu wynika, że pan analizował sprawę, więc mam pytanie: dobry ten walidator geo-system czy zły? Czy jednak Ministerstwo namieszało? Z komentarza nie wiem na czym polegać.
zgłoś
odp: odp: Komunikat na stronie walidatora To nie problem walidatora, to problem zdefiniowania jak mają wyglądać dane docelowe. Czy mają mieć formę taką jaką zdefiniowało ministerstwo w danych źródłowych, czy ma mieć formę taką jaką wymyśliła jedna czy druga firma. Skoro jest informacja że istnieje niespójność między narzędziami to chyba po to jest ministerstwo żeby rozbieżności nie było. Tu jest problem.
zgłoś
odp: odp: Komunikat na stronie walidatora Samą walidację na tym poziomie mozna wykonać za pomocą darmowego notepad z wtyczką XML Tools, więc nie jest to problem narzędzi tylko koordynacji.
zgłoś
odp: odp: Komunikat na stronie walidatora notepad plus plus bo zjadło plusy
zgłoś
odp: odp: Komunikat na stronie walidatora Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem częściowo, chodzi mi o to czy ten schemat zgodny z rozporządzeniem co go sprawdza walidator geo-syustem to jest prawidłowe, czy to co się robi aplikacją/wtyczka qgis? Musze to wiedzieć bo robię pliki na zamówienie gmin i chcę, żeby to było dobrze. Dziękuję z góry za informację.
zgłoś
odp: odp: Komunikat na stronie walidatora Najbardziej rozsądne wydaje się użycie tego https://aplikacje.gov.pl/app/gov_xml_validator/#/ - formalny walidator Ministerstwa. Przechodzi i GML Geo-Systemu i testowe dane ministerstwa. Dostajesz raport z ministerialnego narzędzia więc żadna kontrola nie powinna mieć uwag.
 4 
zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS