Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-12-08| Mapy

Monografia poświęcona regionalnej geografii fizycznej już do pobrania

Pięćdziesięciu autorów, ponad sześćset stron i doskonałe recenzje – wydana na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska książka „Regionalna geografia fizyczna Polski” to wyjątkowe i rzetelne opracowanie naukowe. Publikacja trafi wkrótce do bibliotek i innych instytucji. Na stronie GDOŚ dostępna jest natomiast wersja cyfrowa.


Monografia poświęcona regionalnej geografii fizycznej już do pobrania

Minęło ponad pół wieku od sztandarowego opracowania regionalizacji fizykogeograficznej autorstwa prof. Jerzego Kondrackiego. Obecnie jednak potrzeba wykonania audytów krajobrazowych, które stanowią częściowe wypełnienie założeń Konwencji Krajobrazowej Rady Europy, wymusiła weryfikację granic mezoregionów, stanowiących podstawę do identyfikowania krajobrazów w audytach. Zadanie to zostało przeprowadzone na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w 2016 r. przez zespół Instytutu Ochrony Środowiska pod kierunkiem dr. J. Borzyszkowskiego. Wykonane opracowanie zostało udostępnione różnym ośrodkom naukowych, a następnie omówione przez liczne grono zainteresowanych badaczy z udziałem wykonawców wspomnianego opracowania. Osoby te reprezentowały 24 ośrodki naukowe. Efektem tych działań jest nowa mapa podziału fizycznogeograficznego Polski, która wraz z tekstem objaśniającym została opublikowana jako wieloautorski artykuł w czasopiśmie „Geographia Polonica” (2018).

Jednocześnie podjęto działania mające na celu opracowanie rozszerzonej i ujednoliconej wersji charakterystyki opisowej regionów Polski. Wstępne ustalenia zapadły w październiku 2018 r. w trakcie konferencji zorganizowanej w Broku przez Polską Asocjację Ekologii Krajobrazu i Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN. Kolejne spotkanie odbyło się w Poznaniu 6 grudnia 2018 r. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób, głownie ze świata naukowego. Dyskutowano na temat ogólnych założeń i zakresu publikacji. Prace nad książką trwały trzy lata (2019-2021). W grudniu br. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska odebrała w końcu „Regionalną geografię fizyczną Polski”.

„Opracowanie (…) ma bardzo wysokie walory naukowe, jest cenne jako nie tylko źródło oryginalnych danych i wartościowych wyników badań specjalistycznych, szczegółowych, lecz także jako wyjątkowej jakości opracowanie zbiorowe integrujące wyniki badań specjalistycznych i przedstawiające ujęcia syntetyczne” – napisał w recenzji prof. dr hab. Krzysztof H. Wojciechowski.

Książka stanowi efekt współpracy 50 autorów z 16 placówek badawczych. Będzie przydatna nie tylko przy pracach związanych z audytami krajobrazowymi, ale także jako podręcznik akademicki dla studentów geografii i gospodarki przestrzennej, a także innych kierunków kształcenia oraz dla specjalistów z zakresu planowania przestrzennego, ochrony środowiska, organizatorów turystyki i rekreacji, autorów przewodników i publikacji krajoznawczych czy podróżników.

Publikacja „Regionalna geografia fizyczna Polski” została sfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach realizacji zadań Krajowego sekretariatu Konwencji Krajobrazowej funkcjonującego w GDOŚ.

Źródło: GDOŚ


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama