wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-07-30| GIS, Mapy

Opublikowano nowe granice regionów geograficznych

Wyniki zaktualizowanej i bardziej szczegółowej regionalizacji fizycznogeograficznej Polski dostępne są już w serwisie mapowym Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz w pliku GIS.


Opublikowano nowe granice regionów geograficznych

O nowej regionalizacji można szerzej przeczytać w najnowszym numerze czasopisma „Geographia Polonica”. Opublikowany tam artykuł przedstawia podział Polski na mezoregiony w skali 1:50 000, przeprowadzony w bardziej aktualny i szczegółowy sposób niż dotychczas.

Jak wyjaśniają autorzy publikacji, ostatni kompleksowy podział kraju na regiony fizycznogeograficzne pochodzi sprzed 2 dekad i został wykonany przez geografa prof. Jerzego Kondrackiego. Od tego czasu w ramach różnych badań postulowano zmiany przebiegu wybranych granic. Problemem w wykorzystaniu tej regionalizacji była także jej niska szczegółowość odpowiadająca skali 1:500 000.

Zaprezentowane właśnie wyniki nowego podziału są odpowiedzią na te potrzeby – prezentują regiony w większej skali (1:50 000) oraz stanowią syntezę najnowszych badań naukowych w zakresie regionalizacji fizycznogeograficznej, a także korzystają z narzędzi GIS oraz cyfrowych baz danych przestrzennych (np. danych z lotniczego skaningu laserowego kraju). Z drugiej strony nawiązuje one do metodyki proponowanej przez prof. Kondrackiego.

W porównaniu z poprzednią regionalizacją fizycznogeograficzną Polski liczba mezoregionów wzrosła z 316 do 344. Doprecyzowano również przebieg granic mezo- i makroregionów na podstawie najnowszych danych geologicznych i geomorfologicznych (patrz mapa poniżej).

Zmiana granic regionów fizycznogeograficznych Polski

źródło: Geographia Polonica

Nowe mezoregiony oraz ich granice można obejrzeć, korzystając z prowadzonej przez Generalną Dyrekcje Ochrony Środowiska witryny Geoserwis. W celu włączenia tej warstwy w oknie legendy należy zaznaczyć folder Inne dane środowiskowe, a następnie warstwę Mezoregiony fizycznogeograficzne.

Dane dostępne są także w formacie SHP.

Nowe granice regionów fizycznogeograficznych mają znaleźć zastosowanie m.in. w wykonywaniu audytów krajobrazowych, co należy do obowiązków urzędów marszałkowskich. GDOŚ rekomenduje, by wykorzystywać do tego celu właśnie zaktualizowaną regionalizację.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS