Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-07-30| GIS, Mapy

Opublikowano nowe granice regionów geograficznych

Wyniki zaktualizowanej i bardziej szczegółowej regionalizacji fizycznogeograficznej Polski dostępne są już w serwisie mapowym Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz w pliku GIS.


Opublikowano nowe granice regionów geograficznych

O nowej regionalizacji można szerzej przeczytać w najnowszym numerze czasopisma „Geographia Polonica”. Opublikowany tam artykuł przedstawia podział Polski na mezoregiony w skali 1:50 000, przeprowadzony w bardziej aktualny i szczegółowy sposób niż dotychczas.

Jak wyjaśniają autorzy publikacji, ostatni kompleksowy podział kraju na regiony fizycznogeograficzne pochodzi sprzed 2 dekad i został wykonany przez geografa prof. Jerzego Kondrackiego. Od tego czasu w ramach różnych badań postulowano zmiany przebiegu wybranych granic. Problemem w wykorzystaniu tej regionalizacji była także jej niska szczegółowość odpowiadająca skali 1:500 000.

Zaprezentowane właśnie wyniki nowego podziału są odpowiedzią na te potrzeby – prezentują regiony w większej skali (1:50 000) oraz stanowią syntezę najnowszych badań naukowych w zakresie regionalizacji fizycznogeograficznej, a także korzystają z narzędzi GIS oraz cyfrowych baz danych przestrzennych (np. danych z lotniczego skaningu laserowego kraju). Z drugiej strony nawiązuje one do metodyki proponowanej przez prof. Kondrackiego.

W porównaniu z poprzednią regionalizacją fizycznogeograficzną Polski liczba mezoregionów wzrosła z 316 do 344. Doprecyzowano również przebieg granic mezo- i makroregionów na podstawie najnowszych danych geologicznych i geomorfologicznych (patrz mapa poniżej).

Zmiana granic regionów fizycznogeograficznych Polski

źródło: Geographia Polonica

Nowe mezoregiony oraz ich granice można obejrzeć, korzystając z prowadzonej przez Generalną Dyrekcje Ochrony Środowiska witryny Geoserwis. W celu włączenia tej warstwy w oknie legendy należy zaznaczyć folder Inne dane środowiskowe, a następnie warstwę Mezoregiony fizycznogeograficzne.

Dane dostępne są także w formacie SHP.

Nowe granice regionów fizycznogeograficznych mają znaleźć zastosowanie m.in. w wykonywaniu audytów krajobrazowych, co należy do obowiązków urzędów marszałkowskich. GDOŚ rekomenduje, by wykorzystywać do tego celu właśnie zaktualizowaną regionalizację.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS