Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-05-02| GIS, Mapy, Instytucje

Uzgodnione regiony geograficzne wkrótce jako warstwa GIS

W zeszłym tygodniu w Warszawie odbyły się warsztaty, których celem było przyjęcie przez całe środowisko geografów fizycznych w Polsce uzgodnionego schematu podziału Polski na mezoregiony o szczegółowości 1:50 000. Miałby on się stać ogólnopolskim standardem na najbliższe lata, stosowanym w pracach naukowych i przydatnym w działaniach praktycznych na potrzeby administracji.


Uzgodnione regiony geograficzne wkrótce jako warstwa GIS <br />
fot. Wikipedia/Aotearoa
fot. Wikipedia/Aotearoa

Badania nad regionalizacją Polski prowadzone są już od wielu lat. W ostatnim czasie dyskusje w tym zakresie zintensyfikowały się z uwagi na wprowadzenie obowiązku sporządzania audytów krajobrazowych na poziomie województwa. Dlatego w 2016 r. na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska została wykonana praca pod nazwą „Weryfikacja przebiegu granic regionów fizycznogeograficznych w formacie SHP (shapefile)”. Zrealizował ją Instytut Ochrony Środowiska na podstawie ostatniego podziału fizycznogeograficznego opracowanego przez prof. Jerzego Kondrackiego (1998, 2000).

Celem projektu było doprecyzowanie i uszczegółowienie granic regionów fizycznogeograficznych, od megaregionów do mezoregionów, przy uwzględnieniu zmienności środowiska abiotycznego, geologiczno-litologicznego, geomorfologicznego i hipsometrycznego. Opracowanie to ma być podstawą do wyznaczania krajobrazów, które powinny zostać zidentyfikowane w audycie krajobrazowym.

W ubiegłotygodniowych warsztatach przeprowadzona została dyskusja nad zaproponowanym przez IOŚ przebiegiem granic mezoregionów. Uczestniczyli w niej przedstawiciele: Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Podczas warsztatów okazało się, że niektóre rejony Polski wymagają jeszcze dodatkowych analiz i uzgodnień w zakresie prowadzenia granic mezoregionów.

Prace nad zaktualizowaną regionalizacją powinny zakończyć się na przełomie II i III kwartału 2017 r., a opracowane i uzgodnione granice regionów fizycznogeograficznych zostaną udostępnione miedzy innymi na Geoportalu GDOŚ.

Źródło: GDOŚ, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS