|2017-05-02|
GIS, Mapy, Instytucje
Uzgodnione regiony geograficzne wkrótce jako warstwa GIS
W zeszłym tygodniu w Warszawie odbyły się warsztaty, których celem było przyjęcie przez całe środowisko geografów fizycznych w Polsce uzgodnionego schematu podziału Polski na mezoregiony o szczegółowości 1:50 000. Miałby on się stać ogólnopolskim standardem na najbliższe lata, stosowanym w pracach naukowych i przydatnym w działaniach praktycznych na potrzeby administracji.
fot. Wikipedia/Aotearoa
|
|
|
|
|
|
Badania nad regionalizacją Polski prowadzone są już od wielu lat. W ostatnim czasie dyskusje w tym zakresie zintensyfikowały się z uwagi na wprowadzenie obowiązku sporządzania audytów krajobrazowych na poziomie województwa. Dlatego w 2016 r. na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska została wykonana praca pod nazwą „Weryfikacja przebiegu granic regionów fizycznogeograficznych w formacie SHP (shapefile)”. Zrealizował ją Instytut Ochrony Środowiska na podstawie ostatniego podziału fizycznogeograficznego opracowanego przez prof. Jerzego Kondrackiego (1998, 2000).
Celem projektu było doprecyzowanie i uszczegółowienie granic regionów fizycznogeograficznych, od megaregionów do mezoregionów, przy uwzględnieniu zmienności środowiska abiotycznego, geologiczno-litologicznego, geomorfologicznego i hipsometrycznego. Opracowanie to ma być podstawą do wyznaczania krajobrazów, które powinny zostać zidentyfikowane w audycie krajobrazowym.
W ubiegłotygodniowych warsztatach przeprowadzona została dyskusja nad zaproponowanym przez IOŚ przebiegiem granic mezoregionów. Uczestniczyli w niej przedstawiciele: Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Podczas warsztatów okazało się, że niektóre rejony Polski wymagają jeszcze dodatkowych analiz i uzgodnień w zakresie prowadzenia granic mezoregionów.
Prace nad zaktualizowaną regionalizacją powinny zakończyć się na przełomie II i III kwartału 2017 r., a opracowane i uzgodnione granice regionów fizycznogeograficznych zostaną udostępnione miedzy innymi na Geoportalu GDOŚ.
Źródło: GDOŚ, JK
|