wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-05-02| GIS, Mapy, Instytucje

Uzgodnione regiony geograficzne wkrótce jako warstwa GIS

W zeszłym tygodniu w Warszawie odbyły się warsztaty, których celem było przyjęcie przez całe środowisko geografów fizycznych w Polsce uzgodnionego schematu podziału Polski na mezoregiony o szczegółowości 1:50 000. Miałby on się stać ogólnopolskim standardem na najbliższe lata, stosowanym w pracach naukowych i przydatnym w działaniach praktycznych na potrzeby administracji.


Uzgodnione regiony geograficzne wkrótce jako warstwa GIS <br />
fot. Wikipedia/Aotearoa
fot. Wikipedia/Aotearoa

Badania nad regionalizacją Polski prowadzone są już od wielu lat. W ostatnim czasie dyskusje w tym zakresie zintensyfikowały się z uwagi na wprowadzenie obowiązku sporządzania audytów krajobrazowych na poziomie województwa. Dlatego w 2016 r. na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska została wykonana praca pod nazwą „Weryfikacja przebiegu granic regionów fizycznogeograficznych w formacie SHP (shapefile)”. Zrealizował ją Instytut Ochrony Środowiska na podstawie ostatniego podziału fizycznogeograficznego opracowanego przez prof. Jerzego Kondrackiego (1998, 2000).

Celem projektu było doprecyzowanie i uszczegółowienie granic regionów fizycznogeograficznych, od megaregionów do mezoregionów, przy uwzględnieniu zmienności środowiska abiotycznego, geologiczno-litologicznego, geomorfologicznego i hipsometrycznego. Opracowanie to ma być podstawą do wyznaczania krajobrazów, które powinny zostać zidentyfikowane w audycie krajobrazowym.

W ubiegłotygodniowych warsztatach przeprowadzona została dyskusja nad zaproponowanym przez IOŚ przebiegiem granic mezoregionów. Uczestniczyli w niej przedstawiciele: Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Podczas warsztatów okazało się, że niektóre rejony Polski wymagają jeszcze dodatkowych analiz i uzgodnień w zakresie prowadzenia granic mezoregionów.

Prace nad zaktualizowaną regionalizacją powinny zakończyć się na przełomie II i III kwartału 2017 r., a opracowane i uzgodnione granice regionów fizycznogeograficznych zostaną udostępnione miedzy innymi na Geoportalu GDOŚ.

Źródło: GDOŚ, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS