Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-04-26| GIS, Teledetekcja

Kolejne laserowe odkrycia archeologiczne

Dane z lotniczego skanowania laserowego (ALS) pozwoliły zlokalizować kolejne nieznane zabytki archeologiczne, m.in.: zamek, kurhany czy fortyfikacje.


Kolejne laserowe odkrycia archeologiczne <br />
Cieniowanie danych ISOK na Geoportal.gov.pl
Cieniowanie danych ISOK na Geoportal.gov.pl

Portal TVP.info pisze o odkryciu zamku księcia Bolka II Małego z XIV wieku położonego w Borach Dolnośląskich. Jest to o tyle ciekawy przypadek, że jego ruiny były znane od dawna, ale nikt nie pomyślał, że mogą być pozostałością po średniowiecznej fortyfikacji. Dla naukowców z Katedry Antropologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pomocne okazały się modele terenu opracowane z danych ALS. Pozwoliły one zajrzeć pod korony drzew i zidentyfikować związane z zamkiem formy terenowe i architektoniczne.

Serwis „PAP – Nauka w Polsce” donosi z kolei o odkryciu przez naukowców z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego dawnych fortyfikacji w obrębie Wzgórz Dalkowskich (pogranicze woj. lubuskiego i dolnośląskiego). Obiekty te powstały w związku z pobytem w tym rejonie wojsk Fryderyka II Wielkiego w 1759 r. w czasie wojny siedmioletniej. Po zlokalizowaniu tych fortyfikacji specjaliści przystąpili do badań terenowych, a w ich wyniku udało się odnaleźć kilkadziesiąt zabytków metalowych, w tym kule muszkietowe, guziki i fragmenty biżuterii.

Ten sam portal pisze o odkryciu w Puszczy Białowieskiej, gdzie dzięki danym ALS udało się zlokalizować ślady osadnictwa sięgającego nawet czasów rzymskich, w tym np. kurhany, grodzisko czy granice dawnych pól. Prace archeologiczne prowadzone są przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w ramach projektu „Dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe Puszczy Białowieskiej” finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS