wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-04-26| GIS, Teledetekcja

Kolejne laserowe odkrycia archeologiczne

Dane z lotniczego skanowania laserowego (ALS) pozwoliły zlokalizować kolejne nieznane zabytki archeologiczne, m.in.: zamek, kurhany czy fortyfikacje.


Kolejne laserowe odkrycia archeologiczne <br />
Cieniowanie danych ISOK na Geoportal.gov.pl
Cieniowanie danych ISOK na Geoportal.gov.pl

Portal TVP.info pisze o odkryciu zamku księcia Bolka II Małego z XIV wieku położonego w Borach Dolnośląskich. Jest to o tyle ciekawy przypadek, że jego ruiny były znane od dawna, ale nikt nie pomyślał, że mogą być pozostałością po średniowiecznej fortyfikacji. Dla naukowców z Katedry Antropologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pomocne okazały się modele terenu opracowane z danych ALS. Pozwoliły one zajrzeć pod korony drzew i zidentyfikować związane z zamkiem formy terenowe i architektoniczne.

Serwis „PAP – Nauka w Polsce” donosi z kolei o odkryciu przez naukowców z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego dawnych fortyfikacji w obrębie Wzgórz Dalkowskich (pogranicze woj. lubuskiego i dolnośląskiego). Obiekty te powstały w związku z pobytem w tym rejonie wojsk Fryderyka II Wielkiego w 1759 r. w czasie wojny siedmioletniej. Po zlokalizowaniu tych fortyfikacji specjaliści przystąpili do badań terenowych, a w ich wyniku udało się odnaleźć kilkadziesiąt zabytków metalowych, w tym kule muszkietowe, guziki i fragmenty biżuterii.

Ten sam portal pisze o odkryciu w Puszczy Białowieskiej, gdzie dzięki danym ALS udało się zlokalizować ślady osadnictwa sięgającego nawet czasów rzymskich, w tym np. kurhany, grodzisko czy granice dawnych pól. Prace archeologiczne prowadzone są przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w ramach projektu „Dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe Puszczy Białowieskiej” finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
projekt ?Dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe Puszczy Białowieskiej? czy ktoś orientuje się czy dla terenów woj. zachodniopomorskiego realizowane sa podobne projekty? W mojej miejscowości od wielu lat mówi sięo grodzisku ale nigdy nie bylo chetnych i funduszy na jakies badania. A NMT pięknie pokazuje, że w tym miejscu było rozbudowany gród z umocnieniami.
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS