wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-14| Mapy, Prawo

Na mapie Polski pojawi się 10 nowych miast

1 stycznia 2022 r. status miasta otrzyma 10 miejscowości – zakłada opublikowany właśnie projekt rozporządzenia Rady Ministrów.


Na mapie Polski pojawi się 10 nowych miast

Miastami zostaną:

 1. Pruszcz w powiecie świeckim, w województwie kujawsko-pomorskim;
 2. Izbica w powiecie krasnostawskim, w województwie lubelskim;
 3. Lutomiersk w powiecie pabianickim, w województwie łódzkim;
 4. Bolimów w powiecie skierniewickim, w województwie łódzkim;
 5. Cegłów w powiecie mińskim, w województwie mazowieckim;
 6. Nowe Miasto w powiecie płońskim, w województwie mazowieckim,
 7. Jedlnia-Letnisko w powiecie radomskim, w województwie mazowieckim;
 8. Iwaniska w powiecie opatowskim, w województwie świętokrzyskim;
 9. Olsztyn w powiecie częstochowskim, w województwie śląskim;
 10. Kaczory w powiecie pilskim, w województwie wielkopolskim.

Jak uzasadniają te zmiany autorzy projektu, wyżej wymienione miejscowości posiadają cechy funkcjonalno-przestrzenne miasta, są zwodociągowane i skanalizowane, dominuje tu działalność pozarolnicza, a za przyznaniem statusu miasta opowiedzieli się mieszkańcy. Ponadto Izbica, Lutomiersk, Bolimów, Cegłów, Nowe Miasto, Olsztyn oraz Iwaniska już wcześniej były miastami, prawa te zostały im jednak odebrane w 1869 roku w wyniku represji carskich po przegranym powstaniu styczniowym.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta zakłada ponadto zmiany niektórych granic administracyjnych. Najbardziej znaczącą jest powiększenie miasta Sanok w woj. podkarpackim o 765 ha poprzez włączenie w jego granice sołectw Bykowce i Zabłotce.

Po raz kolejny w ostatnich latach znów powiększy się Rzeszów. Powierzchnia stolicy Podkarpacka zwiększy się o 160 ha kosztem fragmentu gminy Boguchwała. Z kolei o 257 ha poszerzy się gmina Chełm, wchłaniając część gminy Sawin. W granice gminy Jeziora Wielkie (województwo kujawsko-pomorskie, powiat mogileński) włączona zostanie natomiast część gminy Strzelno o powierzchni 130 ha.

Wszystkie wyżej wymienione zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Sprostowanie To gmina Chełm się powiększy, a nie miasto Chełm.
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS