wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Modelowanie Dębu Bartek
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-07-31| Mapy, Prawo

Na mapie Polski pojawią się kolejne miasta

Wraz z nowym rokiem status miasta odzyskają cztery miejscowości – przewiduje rozporządzenie podpisane przez premiera.


Na mapie Polski pojawią się kolejne miasta

Mowa o rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, które 30 lipca ukazało się w Dzienniku Ustaw (poz. 1416).

Nowym miastem na Mazowszu zostanie Czerwińsk nad Wisłą w powiecie płońskim. Miejscowość ta miała prawa miejskie już od średniowiecza, ale utraciła je w 1869 roku. Jak wskazano w uzasadnieniu rozporządzenia, układ urbanistyczny Czerwińska został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych, a w centrum miejscowości znajduje się zrewitalizowany rynek.

Prawa miejskie odzyska także Piątek w woj. łódzkim w powiecie łęczyckim (stracił je również w roku 1869). Miejscowość słynęła dotychczas jako lokalizacja geometrycznego środka Polski. Zmieniło się to jednak za sprawą akcji „Honorowy Południk Krakowski”. Według jej inicjatora Mariusza Meusa, uwzględniając morskie wody wewnętrzne i terytorialne, środek ten faktycznie powinien znajdować się w Nowej Wsi pod Kutnem, i tam też w zeszłym roku HPK umieścił stosowny znak.

Drugim miastem z województwa łódzkiego, które odzyska prawa miejskie, będzie Lututów w powiecie wieruszowskim. Co ciekawe, miejscowość ta traciła ten status dwukrotnie – najpierw w 1714, a później w 1870 roku. W ocenie rządu powinna go jednak odzyskać, bo jej cechy funkcjonalno-przestrzenne wykazują typowo miejski charakter.

Czwartym nowym miastem będzie Klimontów w województwie świętokrzyskim w powiecie sandomierskim. Podobnie jak w trzech wyżej wspomnianych przypadkach miejscowość ta ma typowo miejski charakter, a prawa miejskie utraciła po powstaniu styczniowym.

Rozporządzenie przewiduje ponadto powiększenie niektórych miast. Najwięcej zyska Głogów Małopolski w powiecie rzeszowskim, do którego przyłączone zostaną 3 obręby ewidencyjne o powierzchni 716 ha. Lubuskie Małomice (pow. żagański) powiększą się z kolei o 138 ha, a podlaskie Szepietowo – o 88 ha.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Piątek Na pocieszenie dostał prawa miejskie w zamian za geometryczny srodek Polski.zobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt