wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-07-31| Mapy, Prawo

Na mapie Polski pojawią się kolejne miasta

Wraz z nowym rokiem status miasta odzyskają cztery miejscowości – przewiduje rozporządzenie podpisane przez premiera.


Na mapie Polski pojawią się kolejne miasta

Mowa o rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, które 30 lipca ukazało się w Dzienniku Ustaw (poz. 1416).

Nowym miastem na Mazowszu zostanie Czerwińsk nad Wisłą w powiecie płońskim. Miejscowość ta miała prawa miejskie już od średniowiecza, ale utraciła je w 1869 roku. Jak wskazano w uzasadnieniu rozporządzenia, układ urbanistyczny Czerwińska został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych, a w centrum miejscowości znajduje się zrewitalizowany rynek.

Prawa miejskie odzyska także Piątek w woj. łódzkim w powiecie łęczyckim (stracił je również w roku 1869). Miejscowość słynęła dotychczas jako lokalizacja geometrycznego środka Polski. Zmieniło się to jednak za sprawą akcji „Honorowy Południk Krakowski”. Według jej inicjatora Mariusza Meusa, uwzględniając morskie wody wewnętrzne i terytorialne, środek ten faktycznie powinien znajdować się w Nowej Wsi pod Kutnem, i tam też w zeszłym roku HPK umieścił stosowny znak.

Drugim miastem z województwa łódzkiego, które odzyska prawa miejskie, będzie Lututów w powiecie wieruszowskim. Co ciekawe, miejscowość ta traciła ten status dwukrotnie – najpierw w 1714, a później w 1870 roku. W ocenie rządu powinna go jednak odzyskać, bo jej cechy funkcjonalno-przestrzenne wykazują typowo miejski charakter.

Czwartym nowym miastem będzie Klimontów w województwie świętokrzyskim w powiecie sandomierskim. Podobnie jak w trzech wyżej wspomnianych przypadkach miejscowość ta ma typowo miejski charakter, a prawa miejskie utraciła po powstaniu styczniowym.

Rozporządzenie przewiduje ponadto powiększenie niektórych miast. Najwięcej zyska Głogów Małopolski w powiecie rzeszowskim, do którego przyłączone zostaną 3 obręby ewidencyjne o powierzchni 716 ha. Lubuskie Małomice (pow. żagański) powiększą się z kolei o 138 ha, a podlaskie Szepietowo – o 88 ha.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Piątek Na pocieszenie dostał prawa miejskie w zamian za geometryczny srodek Polski.zobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS