Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-07-31| Mapy, Prawo

Na mapie Polski pojawią się kolejne miasta

Wraz z nowym rokiem status miasta odzyskają cztery miejscowości – przewiduje rozporządzenie podpisane przez premiera.


Na mapie Polski pojawią się kolejne miasta

Mowa o rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, które 30 lipca ukazało się w Dzienniku Ustaw (poz. 1416).

Nowym miastem na Mazowszu zostanie Czerwińsk nad Wisłą w powiecie płońskim. Miejscowość ta miała prawa miejskie już od średniowiecza, ale utraciła je w 1869 roku. Jak wskazano w uzasadnieniu rozporządzenia, układ urbanistyczny Czerwińska został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych, a w centrum miejscowości znajduje się zrewitalizowany rynek.

Prawa miejskie odzyska także Piątek w woj. łódzkim w powiecie łęczyckim (stracił je również w roku 1869). Miejscowość słynęła dotychczas jako lokalizacja geometrycznego środka Polski. Zmieniło się to jednak za sprawą akcji „Honorowy Południk Krakowski”. Według jej inicjatora Mariusza Meusa, uwzględniając morskie wody wewnętrzne i terytorialne, środek ten faktycznie powinien znajdować się w Nowej Wsi pod Kutnem, i tam też w zeszłym roku HPK umieścił stosowny znak.

Drugim miastem z województwa łódzkiego, które odzyska prawa miejskie, będzie Lututów w powiecie wieruszowskim. Co ciekawe, miejscowość ta traciła ten status dwukrotnie – najpierw w 1714, a później w 1870 roku. W ocenie rządu powinna go jednak odzyskać, bo jej cechy funkcjonalno-przestrzenne wykazują typowo miejski charakter.

Czwartym nowym miastem będzie Klimontów w województwie świętokrzyskim w powiecie sandomierskim. Podobnie jak w trzech wyżej wspomnianych przypadkach miejscowość ta ma typowo miejski charakter, a prawa miejskie utraciła po powstaniu styczniowym.

Rozporządzenie przewiduje ponadto powiększenie niektórych miast. Najwięcej zyska Głogów Małopolski w powiecie rzeszowskim, do którego przyłączone zostaną 3 obręby ewidencyjne o powierzchni 716 ha. Lubuskie Małomice (pow. żagański) powiększą się z kolei o 138 ha, a podlaskie Szepietowo – o 88 ha.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS