|2019-07-31|
Mapy, Prawo
Na mapie Polski pojawią się kolejne miasta
Wraz z nowym rokiem status miasta odzyskają cztery miejscowości – przewiduje rozporządzenie podpisane przez premiera.
Mowa o rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, które 30 lipca ukazało się w Dzienniku Ustaw (poz. 1416).
Nowym miastem na Mazowszu zostanie Czerwińsk nad Wisłą w powiecie płońskim. Miejscowość ta miała prawa miejskie już od średniowiecza, ale utraciła je w 1869 roku. Jak wskazano w uzasadnieniu rozporządzenia, układ urbanistyczny Czerwińska został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych, a w centrum miejscowości znajduje się zrewitalizowany rynek.
Prawa miejskie odzyska także Piątek w woj. łódzkim w powiecie łęczyckim (stracił je również w roku 1869). Miejscowość słynęła dotychczas jako lokalizacja geometrycznego środka Polski. Zmieniło się to jednak za sprawą akcji „Honorowy Południk Krakowski”. Według jej inicjatora Mariusza Meusa, uwzględniając morskie wody wewnętrzne i terytorialne, środek ten faktycznie powinien znajdować się w Nowej Wsi pod Kutnem, i tam też w zeszłym roku HPK umieścił stosowny znak.
Drugim miastem z województwa łódzkiego, które odzyska prawa miejskie, będzie Lututów w powiecie wieruszowskim. Co ciekawe, miejscowość ta traciła ten status dwukrotnie – najpierw w 1714, a później w 1870 roku. W ocenie rządu powinna go jednak odzyskać, bo jej cechy funkcjonalno-przestrzenne wykazują typowo miejski charakter.
Czwartym nowym miastem będzie Klimontów w województwie świętokrzyskim w powiecie sandomierskim. Podobnie jak w trzech wyżej wspomnianych przypadkach miejscowość ta ma typowo miejski charakter, a prawa miejskie utraciła po powstaniu styczniowym.
Rozporządzenie przewiduje ponadto powiększenie niektórych miast. Najwięcej zyska Głogów Małopolski w powiecie rzeszowskim, do którego przyłączone zostaną 3 obręby ewidencyjne o powierzchni 716 ha. Lubuskie Małomice (pow. żagański) powiększą się z kolei o 138 ha, a podlaskie Szepietowo – o 88 ha.
JK
|