wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-10-16| Geodezja, Imprezy

Nowy środek Polski wyznaczony

Geodezyjna akcja „Honorowy Południk Krakowski” kierowana przez geodetę Mariusza Meusa, we współpracy z Piotrem Różańskim z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, ustaliła niedawno kilka ciekawych faktów dotyczących położenia środka Polski.


Nowy środek Polski wyznaczony <br />
Fot. Kutno.net.pl, Toza
Fot. Kutno.net.pl, Toza

Jednym z nich było odkrycie, że dotychczasowa lokalizacja w Piątku nie jest najwłaściwsza. Okazało się bowiem, że centroid całego terytorium Polski – wraz z morskimi wodami wewnętrznymi i terytorialnymi – znajduje się w Nowej Wsi pod Kutnem. W gminie Piątek leży zaś jedynie centroid obszaru lądowego, nie środek geometryczny.

W związku z tym 13 października odbyła się uroczystość oficjalnego oznaczenia tego punktu w terenie. Podczas plenerowej lekcji geografii Mariusz Meus (na fot. poniżej) wyjaśnił szczegółowo, dlaczego środek Polski wypada właśnie tu, a nie w Piątku, jak dotąd sądzono. Dzięki uprzejmości właścicielki działki w Nowej Wsi, tuż obok jej domu wkopany został pamiątkowy słup z czarnego granitu z wygrawerowanymi współrzędnymi i opisem, ufundowany przez dostawcę sprzętu pomiarowego firmę Czerski Trade Polska z Warszawy.
Pod słupem złożono kamień węgielny z Wawelu – duchowego serca Polski. Drugi taki kamień przekazano wójtowi gminy Kutno pod budowę kopca pamięci obchodów 100-lecia Polski Niepodległej, który ma stanąć w okolicy. W Nowej Wsi ma również powstać park o tematyce geograficzno-geodezyjnej, poświęcony polskim geografom, geodetom i kartografom.


Fot. Kutno.net.pl, Toza

Przed uroczystościami w Nowej Wsi odbyło się również spotkanie przed pomnikiem geometrycznego środka Polski w Piątku (na fot. poniżej), podczas którego organizatorzy starali się wytłumaczyć całe zamieszanie związane z lokalizacją środka naszego kraju. Wzburzeni mieszkańcy i władze gminy stanowczo odrzucili wszelkie próby wyjaśnienia, twardo obstając przy dotychczasowej wersji o bezwzględnym prymacie Piątku w tej kwestii, uznając nowe wyliczenia za niewiarygodne i nielogiczne.


Fot. Krzysztof Szczepanik

O inicjatywie „Geodezyjne Serce Polski” można przeczytać na stronie „Honorowego Południka Krakowskiego”, a o wyznaczeniu środka Polski – na ŚrodekPolski.pl.

Źródło: Honorowy Południk Krakowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Wstyd [TEKST USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA]
 5 
 2 
odpowiedz zgłoś
hmmm A kogoś to interesuje?
 2 
odpowiedz zgłoś
jeszcze rozgraniczanie z Królewcem i Litową. i znów będzie wesoło
 1 
odpowiedz zgłoś
Środek Co geodeta to inna granica to z tym środkiem może być podobnie :)
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
@ppp nie da się ukryć. :-)
 1 
odpowiedz zgłoś
Z polską emigracją to środek wyjdzie daleko poza Polską
 2 
odpowiedz zgłoś
kiedy wyznaczymy centroid z uwzględnieniem polskiej emigracji?
 7 
odpowiedz zgłoś
zawracanie Wisły kijem.... przecież chociażby mamy rzeki graniczne (np.Bug), które tak jak im natura każe zmieniają nurt i brzegi a granica tańczy...i co bedziemy tak zmieniąc ten srodek?
 3 
odpowiedz zgłoś
ale ale O co tu chodzi. A ten pan w okularach czemu taki smutny?
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
i znowu geodeci .. skłócili ludzi. Teraz zróbcie rozgraniczenie :)
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
GGK GGK się nie popisał bo stwierdził że wszystko jest względne. To pomiar osnowy też? Wybieramy teraz dowolną metodą i mierzymy jak chcemy a GUGiK nie oceniono czy dobrze czy źle... Fajnie.
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
Jak jest środek to jeszcze brzeg wyznaczmy !
 4 
odpowiedz zgłoś
do Taty a jadąc nad Polskie morze mówisz dziecku że jest nad jeziorem czy może zagranicą gdy wejdzie do wody
 4 
 5 
odpowiedz zgłoś
Gdy ktoś prosi narysuj Polske Zarówno ja jak i moje dziecko, gdy mamy narysować kształt Polski, wod terytorialnych nie rysujemy... inicjatywa rozpalila serca mieszkańców Nowej wsi, a rozwscieczyla Piatnian. Środek i tak jest umowny.
 2 
 8 
odpowiedz zgłoś
14 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS