Jednym z nich było odkrycie, że dotychczasowa lokalizacja w Piątku nie jest najwłaściwsza. Okazało się bowiem, że centroid całego terytorium Polski – wraz z morskimi wodami wewnętrznymi i terytorialnymi – znajduje się w Nowej Wsi pod Kutnem. W gminie Piątek leży zaś jedynie centroid obszaru lądowego, nie środek geometryczny.
W związku z tym 13 października odbyła się uroczystość oficjalnego oznaczenia tego punktu w terenie. Podczas plenerowej lekcji geografii Mariusz Meus (na fot. poniżej) wyjaśnił szczegółowo, dlaczego środek Polski wypada właśnie tu, a nie w Piątku, jak dotąd sądzono. Dzięki uprzejmości właścicielki działki w Nowej Wsi, tuż obok jej domu wkopany został pamiątkowy słup z czarnego granitu z wygrawerowanymi współrzędnymi i opisem, ufundowany przez dostawcę sprzętu pomiarowego firmę Czerski Trade Polska z Warszawy.
Pod słupem złożono kamień węgielny z Wawelu – duchowego serca Polski. Drugi taki kamień przekazano wójtowi gminy Kutno pod budowę kopca pamięci obchodów 100-lecia Polski Niepodległej, który ma stanąć w okolicy. W Nowej Wsi ma również powstać park o tematyce geograficzno-geodezyjnej, poświęcony polskim geografom, geodetom i kartografom.

Fot. Kutno.net.pl, Toza
Przed uroczystościami w Nowej Wsi odbyło się również spotkanie przed pomnikiem geometrycznego środka Polski w Piątku (na fot. poniżej), podczas którego organizatorzy starali się wytłumaczyć całe zamieszanie związane z lokalizacją środka naszego kraju. Wzburzeni mieszkańcy i władze gminy stanowczo odrzucili wszelkie próby wyjaśnienia, twardo obstając przy dotychczasowej wersji o bezwzględnym prymacie Piątku w tej kwestii, uznając nowe wyliczenia za niewiarygodne i nielogiczne.

Fot. Krzysztof Szczepanik
O inicjatywie „Geodezyjne Serce Polski” można przeczytać na stronie „Honorowego Południka Krakowskiego”, a o wyznaczeniu środka Polski – na ŚrodekPolski.pl.