Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-21| Mapy, Prawo

Na mapie Polski będzie 10 nowych miast, a jeden powiat zmieni nazwę

Rada Ministrów opublikowała propozycje zmian, jakie zajdą na mapie naszego kraju 1 stycznia 2021 roku.


Na mapie Polski będzie 10 nowych miast, a jeden powiat zmieni nazwę

Zgodnie z projektem rozporządzenia ws. ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy od nowego roku prawa miejskie zyska aż 10 miejscowości:

  1. Kamieniec Ząbkowicki w powiecie ząbkowickim, w województwie dolnośląskim;
  2. Goraj w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim;
  3. Kamionka w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim;
  4. Sochocin w powiecie płońskim, w województwie mazowieckim;
  5. Solec nad Wisłą w powiecie lipskim, w województwie mazowieckim;
  6. Wiskitki w powiecie żyrardowskim, w województwie mazowieckim;
  7. Dubiecko w powiecie przemyskim, w województwie podkarpackim;
  8. Wodzisław w powiecie jędrzejowskim, w województwie świętokrzyskim;
  9. Budzyń w powiecie chodzieskim, w województwie wielkopolskim;
  10. Koźminek w powiecie kaliskim, w województwie wielkopolskim.

Jak co roku, rozporządzenie zakłada także modyfikację granic niektórych gmin, a w konsekwencji czasem także powiatów (np. zielonogórskiego, krośnieńskiego i słubickiego). Znów powiększy się także Rzeszów – tym razem o 240 ha kosztem gminy Głogów Małopolski. O kilkaset hektarów rozrosną się też m.in.: dolnośląski Strzelin, kujawska Kruszwica, mazowiecki Brwinów, wielkopolski Jarocin czy podkarpacki Głogów Małopolski.

Ponadto od nowego roku gmina Sitkówka-Nowiny (województwo świętokrzyskie, powiat kielecki) zmieni nazwę na Nowiny. Z kolei siedziba władz gminy Bodzanów (województwo mazowieckie, powiat płocki) zostanie przeniesiona z Bodzanowa do Chodkowa.

Równocześnie opublikowano projekt rozporządzenia, które zakłada zmianę nazwy powiatu jeleniogórskiego na karkonoski. Z wnioskiem o taką modyfikację zwróciła się do MSWiA rada powiatu, tłumacząc to względami identyfikacyjnymi i promocyjnymi. Nowa nazwa ma jednoznaczne utożsamiać ten powiat z pasmem Karkonoszy stanowiącym jedną z największych atrakcji turystycznych regionu, a nie wyłącznie z miastem Jelenia Góra, które nie wchodzi w skład powiatu, a jest jedynie siedzibą władz. Również ta zmiana miałaby wejść w życie 1 stycznia 2021 roku.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS