wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-21| Mapy, Prawo

Na mapie Polski będzie 10 nowych miast, a jeden powiat zmieni nazwę

Rada Ministrów opublikowała propozycje zmian, jakie zajdą na mapie naszego kraju 1 stycznia 2021 roku.


Na mapie Polski będzie 10 nowych miast, a jeden powiat zmieni nazwę

Zgodnie z projektem rozporządzenia ws. ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy od nowego roku prawa miejskie zyska aż 10 miejscowości:

 1. Kamieniec Ząbkowicki w powiecie ząbkowickim, w województwie dolnośląskim;
 2. Goraj w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim;
 3. Kamionka w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim;
 4. Sochocin w powiecie płońskim, w województwie mazowieckim;
 5. Solec nad Wisłą w powiecie lipskim, w województwie mazowieckim;
 6. Wiskitki w powiecie żyrardowskim, w województwie mazowieckim;
 7. Dubiecko w powiecie przemyskim, w województwie podkarpackim;
 8. Wodzisław w powiecie jędrzejowskim, w województwie świętokrzyskim;
 9. Budzyń w powiecie chodzieskim, w województwie wielkopolskim;
 10. Koźminek w powiecie kaliskim, w województwie wielkopolskim.

Jak co roku, rozporządzenie zakłada także modyfikację granic niektórych gmin, a w konsekwencji czasem także powiatów (np. zielonogórskiego, krośnieńskiego i słubickiego). Znów powiększy się także Rzeszów – tym razem o 240 ha kosztem gminy Głogów Małopolski. O kilkaset hektarów rozrosną się też m.in.: dolnośląski Strzelin, kujawska Kruszwica, mazowiecki Brwinów, wielkopolski Jarocin czy podkarpacki Głogów Małopolski.

Ponadto od nowego roku gmina Sitkówka-Nowiny (województwo świętokrzyskie, powiat kielecki) zmieni nazwę na Nowiny. Z kolei siedziba władz gminy Bodzanów (województwo mazowieckie, powiat płocki) zostanie przeniesiona z Bodzanowa do Chodkowa.

Równocześnie opublikowano projekt rozporządzenia, które zakłada zmianę nazwy powiatu jeleniogórskiego na karkonoski. Z wnioskiem o taką modyfikację zwróciła się do MSWiA rada powiatu, tłumacząc to względami identyfikacyjnymi i promocyjnymi. Nowa nazwa ma jednoznaczne utożsamiać ten powiat z pasmem Karkonoszy stanowiącym jedną z największych atrakcji turystycznych regionu, a nie wyłącznie z miastem Jelenia Góra, które nie wchodzi w skład powiatu, a jest jedynie siedzibą władz. Również ta zmiana miałaby wejść w życie 1 stycznia 2021 roku.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
hm A jak to wygląda w zbiorczych usługach firmy Geo-system ? Czy tam nie ma tych błędów ?
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: hm Tam nie ma błędów ponieważ granice administracyjne nie są tworzone na podstawie danych źródłowych.
odpowiedz zgłoś
PRG - ekipa od PRG może w końcu uaktualni obręby ewidencyjne, żeby były zgodne z tym, co jest w EGiB oraz może pomyśli nad sprawdzeniem geometrii obiektów, które udostępnia? Bardzo często sąsiednie gminy lub obręby nachodzą na siebie lub mają dziury między sobą. Trochę słabo wyglądają takie błędy w danych na stronie GUGiK...
odpowiedz zgłoś
odp: PRG org jest rejestrem wtórnym. Jeżeli w źródle są błędy to i w org będą.
odpowiedz zgłoś
odp: odp: PRG A jeśli w źródle nie ma a w PRG są to co wówczas ?
 1 
zgłoś
odp: PRG @kofi a czy źródło przekazało poprawne dane aby usunąć obiekty w prg?
odpowiedz zgłoś
odp: odp: PRG Źródło nie przekazuje samo z siebie danych. O takie dane należy wystąpić. Znam przypadki gdzie w EGiB jest ok a w PRG nie.
zgłoś
odp: odp: PRG @kofi zgodnie z rozporządzeniem w sprawie prg źródło jest zobowiązane przekazać dane do prg.
zgłoś
odp: odp: PRG Niech wezmą sobie ze ZSIN i to tylko jak w końcu ktoś wykona wszystkie kolejno po sobie występujące punkty żeby uznać bazę inicjalną za utworzoną. Do tego momentu nie ma żadnego obowiązku.
zgłoś
odp: PRG Ja oczywiście nie piszę o sprawach, które w źródle (w EGiB) są błędne. Piszę np. o zmianie numeracji obrębów w gminie Jedwabno w powiecie szczycieńskim, która miała miejsce w 2013 roku, a do dziś w PRG są stare dane. Piszę też o rozbieżnościach między granicami gmin, które w EGiB nie istnieją, a pewnie wynikają z tego, że ktoś poprawiając geometrię jednej gminy nie pamiętał, że granica drugiej również zmieniła się w tym miejscu i należy ją skorygować. Jesli GUGiK potrzebuje pomocy w znalezieniu błędów, to służę nieodpłatną pomocą. Mogę też w razie potrzeby podpowiedzieć jak łatwo i szybko takie błędy wyszukiwać.
odpowiedz zgłoś
odp: odp: PRG Qgis - kontrola topologii. ;)
zgłoś
odp: odp: PRG Co do geometrii to można w ten sposób, można na kilka innych jeszcze. Również błędy w danych opisowych bardzo łatwo zweryfikować, szczególnie mając do dyspozycji taki zasób danych, jaki ma GUGiK.
 1 
zgłoś
niech ktoś powie to ekipie od PRG żeby zaczęli już aktualizować, bo potem znowu trzeba będzie czekać do czerwca 2021 aż się zmiana pojawi w plikach na stronie
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: niech ktoś powie to ekipie od PRG Aktualizacje wykonywane są na podstawie danych źródłowych. Jeżeli zmiany nie ma w bazach powiatowych to nie ma podstawy do wprowadzania zmian w prg.
odpowiedz zgłoś
odp: odp: niech ktoś powie to ekipie od PRG To może doczytasz o okresowej weryfikacji rejestru PRG którą wykonuje się co najmniej raz na 10 lat. Wiem, że rozporządzenia to nuda ale może warto je czasem poczytać.
zgłoś
odp: odp: niech ktoś powie to ekipie od PRG @kofi a ile lat minęło od wejścia w życie rozporządzenia w sprawie prg? Może już trwa weryfikacja a może dopiero będzie?
zgłoś
odp: odp: niech ktoś powie to ekipie od PRG zaprawdę bardzo to słuszne i wygodne, pensyjka wpada, a jak ktoś zapyta, to się odpowiada, że powiat nie zmienił
zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS