Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2021-12-22 | Geodezja

Elektroniczne zgłaszanie bardzo popularne, e-operaty wciąż mniej

Zdecydowana większość zgłoszeń prac geodezyjnych odbywa się już drogą elektroniczną. Za to popularność e-operatów wciąż rośnie bardzo powoli – wynika z ankiet przeprowadzonych przez GUGiK w powiatach.


Ilustracja: Elektroniczne zgłaszanie bardzo popularne, e-operaty wciąż mniej
Ilustracja: Elektroniczne zgłaszanie bardzo popularne, e-operaty wciąż mniej <br />
Odsetek e-operatów w listopadzie br.
Odsetek e-operatów w listopadzie br.
Ilustracja: Elektroniczne zgłaszanie bardzo popularne, e-operaty wciąż mniej

Główny Urząd Geodezji i Kartografii po raz pierwszy opublikował statystyki dotyczące informatyzacji zgłoszeń prac geodezyjnych. Wynika z nich, że od początku tego roku do końca listopada drogą elektroniczną zgłoszono 1,058 mln prac, czyli aż 92% wszystkich.

Dlaczego nie 100%? Chociażby dlatego, że wciąż są samorządy, które nie oferują geodetom stosownej usługi sieciowej. Chodzi o powiaty: krasnostawski, lipski, augustowski i wysokomazowiecki oraz Zamość, Katowice i Sosnowiec.

Blisko 100% powinien wynosić odsetek operatów elektronicznych, gdyż od nowego roku już tylko w tej formie będzie można składać te dokumenty do ODGiK-ów. Tymczasem w listopadzie, a więc na miesiąc przed ostatecznym pożegnaniem papierowych operatów, wskaźnik ten sięgnął zaledwie 56%. To raptem o 3 punkty procentowe więcej niż miesiąc wcześniej i o 26 p.p. więcej niż w styczniu.

Podobnie jak w poprzednich miesiącach tak i w listopadzie widać spore regionalne różnice w popularności e-operatów. Liderami wciąż pozostają województwa śląskie i pomorskie, gdzie odsetek operatów elektronicznych utrzymuje się powyżej 70%. Ponadto już tylko w dwóch województwach wskaźnik ten nie przekracza 50%, czyli w podkarpackim i lubelskim. Warto też odnotować, że względem poprzedniego miesiąca odsetek e-operatów zwiększył się aż w 15 województwach, najbardziej w małopolskim i podlaskim (o ponad 5 p.p.).


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

w starych pracach operaty po staremu Zaraz, zaraz, od 1 stycznia 2022 r. obowiązek zachowania elektronicznej formy operatu dotyczy wyłącznie prac zgłoszonych od 31 lipca 2020 r., co jasno wynika z art. 10 ustawy wprowadzającej nowelizację ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, obowiązującej właśnie od 31.07.2020 r. Ja wiem, że najwybitniejszy prawnik RP, z wykształcenia geodeta bez uprawnień zawodowych, z zamiłowania orator na przymusowych dla całej SGiK telekonferencjach, uporczywie twierdzi co innego, ale jeśli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości wystarczy zapytać może mniej wybitnych prawników, ale jednak z wykształceniem prawniczym, żeby się dowiedzieć, że "starych" prac geodezyjnych ów obowiązek nie dotyczy. Dziękuję za uwagę i pozdrawiam wszystkich czytających przepisy, a nie bezmyślnie słuchających co ojciec kazali.
    1 
 4 
odp: w starych pracach operaty po staremu Dlatego stare zgłoszenia w większości zamknięto :)).
  
 3 
Do neutralny Ciekawe tylko na podstawie jakich przepisów odbyło się całe to zamykanie zgłoszeń? Tu również wszyscy ulękli się grzmotów Zeusa z góry Olimp przy ulicy Wspólnej w Warszawie. Coś mi się zdaje, że sądy administracyjne przypomną sobie o geodezji i kartografii już całkiem niedługo, bo 2022 u progu.
  
ten a ja czekam jak za kilka lat bede ktoś bedzie proponował klient aby kwestionowali wiarygodność podpisów w protokołach. A sąd zarząda orginsłów dla grafologów. a protokołow nie bedzie bo np juz tej firmy nie bedzie albo geodeta zmarł.To bedzie bardzo popularne TO NIE MÓJ PODPIS. ot i nowoczesność
  
 4 
odp: ten Dodaj do tego konieczność posiadania przez firmy : archiwum zakładowego, wydzielonego pomieszczenia, zachowania odpowiednich zabezpieczeń, konieczność przekazywania dokumentów do archiwum państwowego , itd. może być zabawnie.
  
odp: odp: ten Fakt zlecenia usługi zewnętrznej firmie nie zwalania urzędu z innych przepisów w tym o archiwach w związku z tym jedynym odpowiedzialnym za przestrzeganie przepisów i nadzór nad umową dalej będzie urząd. Wykonawca zrealizuje umowę tak jak jest zapisana bo to wycenia, odpowiedzialność za zgodność z przepisami w tym uwzględnienie po stronie umowy z wykonawcą lub samodzielnie przez urząd wszelkich aspektów wszystkich przepisów będzie po stronie Zamawiającego. Życzę powodzenia, bo nie będzie to tak proste jak się wydaje.
  
lepiej juz było coza wymysły, komus nudzi sie w tej geodezji jak holera, pracuje w terenie, problemy, na budowach, inzynieryjne, dokladnosciowe, z wykonawcami , platnosciami i jeszcze tu ku,a nie bedzie mozna przyniesc operatu, i jescze w SKLADNICY sie ciesza ze polowi nie beda przychodzic, to urzednikow powinni pozwalniac z roboty, niech wszystko robia komputery
    9 
 9 
odp: lepiej juz było "holera" pisze się przez "ch"
  
 2 
odp: lepiej juz było i niech nie będzie niczego :)
    2 
odp: lepiej juz było A SKŁADNIC to niema już od ponad 30 lat. Gdzie Ty chłopie te operaty nosisz?
    3 
 2 
odp: lepiej juz było Widać masz ochotę na tracenie czasu, energii, paliwa na noszenie papierowych operatów... Świat idzie do przodu... Jeszcze niech ogarną gml żeby nie było z tym tylu problemów i uznam, że w geodezji jest w miarę ok. Pomijam kwestie kontaktów z urzędnikami, w jednym lepiej w jednym gorzej, ale i tak się poprawiło. Miłych Świąt dla obu stron tej samej barykady.
    3 
 5 
odp: lepiej juz było Nie wymysły a ino statystyka taka. A tak kolegę poniosło, że przypomniał sobie o składnicach, zapomniał o ortografii, w nerwach z pośpiechu zaczął niestety seplenić. W sumie to mnie też łzy tak oczy zalewają ostatnio jak to wszystko czytam, że błędy gramatyczne albo ortograficzne zacząłem popełniać...
    1 



zobacz też:

GUGiK ogłasza konkurs na aplikację do przetwarzania operatów

Główny geodeta kraju chce zapewnić powiatom aplikację do przetwarzania operatów...

Operatów elektronicznych wreszcie więcej niż zwykłych

We wrześniu odsetek operatów elektronicznych przekazanych do PZGiK wreszcie przekroczył...

GUGiK jednoznacznie o poprawianiu operatów przyjętych do PZGiK

Główny geodeta kraju Waldemar Izdebski wystosował do starostów pismo dotyczące...

Co geodetów zniechęca do operatu elektronicznego? [wyniki ankiety]

Choć zdecydowana większość uczestników naszej internetowej ankiety wykorzystuje...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Bolesławiec w 3D
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
pierwszy duży most przez Wisłę zbudowano w 1410 r. w Czerwińsku dla przeprawy wojsk Władysława Jagiełły?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stanisław Pachuta (1923-2003)

Stanisław  Pachuta  (1923-2003)
Urodził się 1 września 1923 roku w Kolanowie koło Bochni. Uczęszczał do Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego. W czasie okupacji (od 1942 r.) pracował w biurze meldunkowym gminy Bochnia-Wieś, jednocześnie działał w Armii Krajowej (zajmował się m.in...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1827

1827
Ukazuje się Atlas Królestwa Polskiego Juliusza Kolberga składający się z 8 map województw uzupełnionych o dane statystyczne.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2