Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2021-09-20 | Geodezja, Prawo

Co geodetów zniechęca do operatu elektronicznego? [wyniki ankiety]

Choć zdecydowana większość uczestników naszej internetowej ankiety wykorzystuje już operat elektroniczny, to grono zwolenników analogowej dokumentacji jest wciąż spore.


Ilustracja: Co geodetów zniechęca do operatu elektronicznego? [wyniki ankiety]
Ilustracja: Co geodetów zniechęca do operatu elektronicznego? [wyniki ankiety] <br />
Odsetek ankietowanych stosujących e-operaty we wszystkich lub większości prac geod.
Odsetek ankietowanych stosujących e-operaty we wszystkich lub większości prac geod.

Już za nieco ponad trzy miesiące stosowanie operatów papierowych odejdzie w przeszłość – zakłada nowe rozporządzenie o standardach. Tymczasem w sierpniu br. wciąż ponad połowa operatów składanych do zasobu (dokładnie 51%) miała formę papierową – wynika ze statystyk zebranych przez GUGiK. Dlaczego popularyzacja e-operatu postępuje tak wolno? Postanowiliśmy to sprawdzić w naszej internetowej ankiecie, która dostępna była na Geoforum.pl od 10 do 19 września. Formularz wypełniło 249 osób ze wszystkich 16 województw. Oczywiście – jak zwykle – podkreślamy, że wyniki nie są reprezentatywne, choć z pewnością płyną z nich ciekawe wnioski.

Większość ankietowanych stosuje już operaty elektroniczne – 51% we wszystkich pracach, a 20% w większości. Kolejne 9% deklaruje, że składa głównie operaty papierowe, a 20% trzyma się tylko tej formy dokumentów.

Gdy rozłożyć te statystyki na województwa (patrz mapa obok), widać, że z grubsza pokrywają się one z danymi GUGiK. Przypomnijmy, że wynika z nich, iż największy odsetek e-operatów składany jest w województwach śląskim i pomorskim, a najniższy – w lubelskim i podkarpackim.

W ankiecie zapytaliśmy, jakie są główne bariery utrudniające wykorzystanie e-operatu. Najczęstszą odpowiedzią było „nie dostrzegam żadnych barier” (blisko 2/5 wskazań). Poza tym zwracano uwagę na:

  • przyzwyczajenie do formy papierowej (22%),
  • brak odpowiednich narzędzi, np. oprogramowania czy podpisu elektronicznego (21%),
  • problemy po stronie PODGiK (16%),
  • wątpliwości dotyczące interpretacji przepisów (12%),
  • brak umiejętności przygotowania e-operatu (8%).

Znacznie częściej ankietowali wskazywali na zalety e-operatu. Najpopularniejsze odpowiedzi to:

  • możliwość wysłania/odebrania operatu o dowolnej porze z dowolnego miejsca (75%),
  • oszczędność czasu (67%),
  • oszczędność pieniędzy, np. na materiałach biurowych (52%),
  • możliwość organizacji cyfrowego archiwum (35%),
  • lepsza organizacja pracy w firmie (28%).

Żadnych korzyści ze stosowania e-operatu nie dostrzega 13% ankietowanych.

Więcej o problemach ze stosowaniem operatów elektronicznych można się było dowiedzieć z lektury komentarzy dołączonych do wybranych ankiet. Najczęściej zwracano w nich uwagę na kwestię poprawiania oczywistych omyłek w operatach, które przyjęto już do PZGiK. Otóż w przypadku papierowych dokumentów wiele PODGiK-ów sugeruje wykonawcy podmianę strony, ale przy e-operacie konieczne jest już zgłoszenie nowej pracy, a to znacznie wydłuża czas realizacji zlecenia. Dlatego część ankietowanych sugeruje wprowadzenie zmiany w przepisach, która pozwoli na łatwe korygowanie operatów. Ponadto niektórzy geodeci oczekują jasnych regulacji, co zrobić z oryginałami dokumentów, których cyfrowe kopie dołączane są do e-operatu.

Część ankietowanych szczerze przyznaje, że nie bardzo wie, jak przygotować e-operat, dlatego oczekują od GUGiK czy PODGiK-ów opracowania jasnej i szczegółowej instrukcji w tym zakresie. Padły także głosy, że przy niektórych pracach geodezyjnych przygotowanie operatu elektronicznego oznacza konieczność skanowania wielu dokumentów lub map w dużym formacie. W rezultacie oddanie analogowej dokumentacji bywa szybsze i łatwiejsze.

Zwracano także uwagę, że do popularyzacji e-operatów znacznie przyczyniłoby się wprowadzenie możliwości składania oświadczeń o pozytywnym wyniku weryfikacji również dla map do celów prawnych. Pojawiły się też pojedyncze głosy, że obowiązek opatrzenia operatu podpisem elektronicznym zniechęca tzw. pieczątkarzy do podbijania operatów przygotowanych przez geodetów bez uprawnień. Ci preferują więc papier.

W komentarzach nie brakowało opinii, że hamulcowym w popularyzacji e-operatów są również powiatowe ośrodki dokumentacji. Ankietowani wskazywali np., że niektóre powiatowe systemy uniemożliwiają składanie dużych PDF-ów, pojawiają się też trudności z publikacją tych dokumentów w internetowych zasobach starostwa. Urzędnicy miewają ponadto problemy z weryfikacją podpisów elektronicznych, a bywa i tak, że znacznie szybciej weryfikują dokumentację papierową niż cyfrową.

Warto nadmienić, że otrzymaliśmy też sporo głosów chwalących wprowadzenie e-operatów oraz wyrażających zdziwienie, że wielu geodetów wciąż nie korzysta z ich zalet. Pytano także, kiedy na podobne regulacje zdecydują się kolejowe ośrodki dokumentacji (KODGiK).


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

a dlaczego są ośrodki które nadal odmawiają przyjmowania op. elktr.
  
Protokół Oddaję jakoś około 50-60% operatów w formie cyfrowej. Pozostałe 40% to operaty prawne, w których znajduje się protokół graniczny itp. Po prostu nie chce nakładać na siebie obowiązku archiwizacji tych dokumentów wiec wolę je oddać w formie papierowej. Idealną opcją było by, gdyby operat prawny oddawać w formie cyfrowej, a oryginały protokołów przekazywać do PODGiK - który archiwizował by te dokumenty w formie tradycyjnej.
  
 1 
odp: Protokół Oryginał protokołu "idzie" do gminy do wydania decyzji. Osrodek nie potrzebuje oryginału! Na co to komu? To dokument do działań administracyjnych a nie do tworzenia archiwum
  
odp: odp: Protokół napisałeś o protokole przyjęcia / rozgraniczenia to oczywiście jasne .. ale co z protokołem z wznowienia/wyznaczenia czy tez ustalenia ?
  
 2 
No i teraz to będzie... Takie są efekty pisania co komu palce na klawiaturę przyniosą, zwłaszcza bez rozumienia i znajomości przepisów prawa.
    1 
Jakość vs Jakoś Narysuje sobie ładny szkic, z kolorami z opisami, opiszę na formacie A4 około 200 pikiet a 150 to lekko, można opisać czołówki z kilku operatów, wyniesienia legendy tylko po to żeby zrobić skan który po przesłaniu do PODGiK zrobi sie jakości kaszy i go wyrzucić/ zniszczyć. Kontra wydruk z CADa lub innej mapy, z nachodzącymi sie mikro pikietami lub 30 pikiet z sieci na 15 szkicach. Użyteczność - zerowa. Są operaty w których na kilku szkicach są pomierzone całe wsie i wszytko jest czytelne, widać dokładnie każdą miarę, każdą pikietę. Teraz mamy 450metrow sieci na 5 szkicach albo pół metra skanu z rolki, i znajdź tam np rzędną za jakiś czas. Po to to archiwizujemy żeby z tego w razie potrzeby skorzystać za jakiś czas. Przed zmianami nie uciekniemy ale na siłę to też złe rozwiązanie. E operat jest po to żeby ośrodkom kasę na skanowanie zabrać. Powinna być dowolność, dla operatów np z rozgraniczeń papier jest na duży plus.
    4 
 3 
odp: Jakość vs Jakoś skansen i kawał świetnej nikomu niepotrzebnej roboty - leżą te wycyzelowane w latach 60-80 szkice ze 150 pikietami na A4 i czołówkami i je mole jedzą bo nikomu z podgiku się nie chce klepać ręcznie tych pikiet.
  
 2 
odp: Jakość vs Jakoś szkic był potrzebny do kartowania bo taka była technologia, dziś katuje się bezpośrednio w kontrolerze, a szkice dorabia się bo taki jest przepis
  
 1 
Polska C Wiele ośrodków województwa lubelskiego jest nieprzystosowanych do przyjmowania operatów elektronicznych m.in. pod względem technicznym (stare komputery, brak serwerów), liczby zatrudnionych osób, braku szkoleń z zakresu obsługi operatów elektronicznych czy zwykłej mentalności zatrudnionych tam osób. Bazy zasilane są od wykonawców prac z plików xyz.txt, a podpis elektroniczny to czarna magia. Liczy się tradycyjny operat i pieczątka, bo Pani/Pan weryfikator (55 ) niewiele już widzi na swoim 18 calowym monitorze. W ośrodku usłyszysz: "tak dla nas jest wygodniej, szybciej nam sprawdzać, cały czas przyjmujemy po staremu" i przekonanie "to się nie uda od 2022 roku". Mamy duże problemy z jakością i spójnością baz, cały czas istnieją analogowe matryce MZ, układ Kron60 pomieszany z Kron80, prawo powiatowe i niepisane wymagania weryfikatorów bez uprawnień i bez doświadczania, którzy nie przestrzegają terminów weryfikacji. Polska C.
    1 
 6 
Elektroniczne problemy Niektórzy mają chyba problem, że nie chcą dać podpisu elektronicznego pracownikom, mimo przymykania oka na lewe podpisy. W końcu tylko jeden uprawniony na kilkanaście/dziesiąt pracowników, a produkcja papierów musi trwać.
  
 2 
a gdyby tak nie było weryfikacji i do wprowadzenia do egib trafia gniot, taki, że aby go wprowadzić trzeba poprzeciągać wszystkie granice danej działki? Bo jak rozumiem nie ma geodetów którzy oddają operaty do weryfikacji, żeby im podgik poszukał operatów, sprawdził wykazy i obliczenia. Odrobinę prawdy mówmy -> są ośrodki, gdzie weryfikator to sfrustrowany, styrany i znudzony człek, ale są i geodeci, którzy oddają naprawdę żenujące operaty.
  
 16 
To po co jest weryfikacja? jeśli weryfikator nie zauważył błędów w dokumentacji, to niby dlaczego geodeta ma dawać jeszcze jedno zgłoszenie? Weryfikator to taka święta krowa czepiająca się spisu treści i za nic nie odpowiadająca.
    14 
 10 
. to że ciężko jest odkręcić oczywiste pomyłki, których nikt po drodze nie wyłapie
    1 
 6 
korzyść papierowego Największy chyba plus papierowej dokumentacji, to taki, że przy przychylnym inspektorze można zamienić kartki :)
  
 11 
odp: korzyść papierowego W elektronicznym też można bez łaski weryfikatora.
  
 3 
odp: korzyść papierowego " Otóż w przypadku papierowych dokumentów wiele PODGiK-ów sugeruje wykonawcy podmianę strony". To już prokurator. Nie mogę uwierzyć, że geodeci tak jawnie przyznają się do takiego procederu. Wiem, że były np. sytuacje, że mapa była zaklazulowana, a operat nigdy nie trafił do PODGiK, ale powoływanie się na patologię jak na normę, to coś szokującego. Polka geodezja jest chyba chora.
    7 
 8 



zobacz też:

Różnice w cyfryzacji operatów wciąż duże

Różnice między poszczególnymi województwami w zakresie wykorzystania cyfrowych operatów wynoszą obecnie...

Operaty elektroniczne wciąż mało popularne. Dlaczego? [ANKIETA]

W sierpniu br. tylko 49% operatów przekazanych do zasobu geodezyjnego miało postać...

E-operat? To proste!

Choć operat elektroniczny oznacza istotne korzyści zarówno dla wykonawców, jak i ODGiK-ów, to wciąż napotyka opory po obu...

Operat elektroniczny: jak przekonać nieprzekonanych?

Choć stosowanie e-operatu oznacza wymierne korzyści zarówno dla wykonawców, jak i PODGiK-ów, to...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w Australii licencje na prace geodezyjne zaczęto wydawać w latach 40. XIX wieku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Erik Grafarend (1939-2020)

Erik Grafarend (1939-2020)
Znany na świecie niemiecki geodeta, który wniósł istotny wkład w rozwój nowoczesnych metod matematycznych w geodezji. Erik Wilhelm Grafarend urodził się 30 października 1939 r. w Essen. Studiował geodezję górniczą na Politechnice...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1771
Szkot James Watt (1736-1819), wynalazca m.in. silnika parowego, zastosował po raz pierwszy w lunecie nitki dalmiercze umożliwiające pomiar odległości.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2