wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-11-25| Software

GUGiK ogłasza konkurs na aplikację do przetwarzania operatów

Główny geodeta kraju chce zapewnić powiatom aplikację do przetwarzania operatów geodezyjnych w wersji elektronicznej do jednego pliku PDF. Właśnie ogłoszono konkurs na jej opracowanie.


GUGiK ogłasza konkurs na aplikację do przetwarzania operatów

Przypomnijmy, że na mocy przepisów obowiązujących od 22 sierpnia 2020 roku operat elektroniczny powinien mieć postać pojedynczego pliku PDF. Przed tą datą do zasobu geodezyjnego trafiało jednak wiele operatów, które składały się z odrębnych plików. Na mocy rozporządzenia ws. PZGiK takie dokumenty nie muszą, ale mogą był łączone do jednego PDF-a – tę właśnie czynność ma umożliwić aplikacja zamówiona przez GUGiK.

Na przedmiot pracy konkursowej składa się zarówno sama aplikacja desktopowa, jak i jej kody źródłowe oraz instrukcje kompilacji i konfiguracji. Program powinien oferować przynajmniej:

 • konfigurowalne łączenie wielu dokumentów PDF w jeden wynikowy plik PDF,
 • możliwość dodania okładki do dokumentu wynikowego zawierającej konfigurowalną treść z możliwością dodania kodu kreskowego określającego identyfikację dokumentu,
 • konfigurowalną możliwość zmiany rozdzielczości plików wejściowych,
 • graficzny interfejs użytkownika pozwalający na konfigurację wszystkich funkcjonalności, w tym wskazanie lokalizacji plików do przetworzenia i plików wynikowych,
 • możliwość wywołania i konfiguracji procesu przetwarzania z poziomu wiersza poleceń systemu operacyjnego.

Inne funkcje wykraczające poza minimalne wymagania będą dodatkowo punktowane.

GUGiK planuje wyłonić dwóch laureatów konkursu. Twórca aplikacji, która zajmie I miejsce, otrzyma 60 tys. zł, za II miejsce przewidziano z kolei 40 tys. zł. Jeśli jednak wskazany zostanie tylko jeden laureat, otrzyma on 80 tys. zł.

Zgłoszenia do udziału w konkursie można składać do 10 grudnia, natomiast prace konkursowe należy przesłać do 11 stycznia. Uczestnikiem konkursu może być osoba fizyczna instytucja lub firma, jeśli spełni warunki określone w regulaminie konkursu.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
ale po co? to się nadaje do NIK są rozwiązania darmowe, a nawet open-source, które do takich celów wystarczą! robienie śmiesznego programiku przy takiej mnogości oprogramowania to wyrzucanie moich pieniędzy w błoto. może NIK się tym zainteresuje? ostatnio NIK całkiem sprawnie działa...
 9 
odpowiedz zgłoś
kasa, misiu kasa Jak widać kasy nie brakuje !. Ja tylko chcę zobaczyć jeden pdf składający się z 15 000 stron modernizacji (nawet nie próbuję połaczyć). Z tego co widzę to zamawiający nie założył takiej opcji żeby aplikacja mogła wczytać taki plik. A w podgikach zarabiają 12 miesięcy razy 3000 brutto = 36 000.00 PLN brutto ROCZNIE na osobę.
 2 
odpowiedz zgłoś
Czy możemy prosić o taką opcję w geoportalu ? Takie okienko o nazwie dodaj pliki, przetwarzanie i pobranie gotowego pdf, ba nawet możliwość jego podpisania. Czy to wpisze się w ideę powszechnej szczęśliwości spowodowanej centralizacją wszystkiego ? Szczęśliwy człowiek bo dostanie scalonego pdf, szczęśliwy GGK bo dostanie większe statystyki. Dobry pomysł ?
odpowiedz zgłoś
GGK Panie Waldemarze wymyśliłem żeby dodać taką opcję obowiązkowo do geoportali powiatowych... Prosze o nagrodę Okładkę generować z automatu, a pliki scalać przy okazji przekazywania operatu w geoprtalu...
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Chore pomysły umierają ostatnie... z jednej strony podziwiam GGK za upór w dążeniu do celu :D ale z drugiej jak sobie pomyślę że w ten sposób wyrzucamy w błoto setki tysięcy albo nawet miliony to przestaję wierzyć że ten upór jest podyktowany przekonaniami o nieomylności a zaczynam podejrzewać że jednak chodzi jak zawsze tylko o ka$ę. W ostatniej perspektywie RPO i programach cyfryzacji geodezji zeskanowano w naszym tylko ośrodku tysiące operatów - koszt około 500 000 zł - oczywiście zeskanowano do dokumentów składowych - dodatkowo opatrzono zakresem graficznym każdy dokument, co dziś ułatwia pracę i za operatu modernizacji geodeta dostaje w odpowiedzi tylko dokumenty które go interesują a nie cały operat. Oszczędność czasu i pieniędzy ... to już każdy sobie sam policzy. Argument GGK - "no ileż tych operatów jest w skali roku ?? 1% -2% . Tak ale proszę zauważyć że operat z modernizacji egib jaki ostatnio wpłyną waży jakieś 700mb 1 plik pdf i to po dobrej kompresji, i już był problem z załadowaniem tak dużego pliku
 11 
odpowiedz zgłoś
cd.. - baza oracle ma problemy z plikami większymi niż 500mb. I teraz taka modernizacja jednostki ewidencyjnej jeśli to będzie jeden plik to będzie miał zakres całej jednostki, system będzie proponował pobranie takiego operatu do każdej pracy zgłoszonej na terenie tej jednostki. Moja propozycja jest taka aby duże opracowania jak modernizacja były składane operaty do obrębu a nie do jednostki ewid. lub też należy opracować jakiś zestaw dobrych praktyk w przypadku dużych opracowań.
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: cd.. Modernizacja dużych obrębów to tak dla przykładu 57 tomów (zawiadomienia, protokoły ustalenia i inne) jak to zeskanujesz do pdf to będzie obszerny plik. Co komu przeszkadza jakby to był 1 plik z 1 tomu? Część ośrodków na skanowane pliki w formacie innym niż pdf (.jpg, .tiff) więc aplikacja konkursowa będzie musiała dodatkowo przerobić inny format na pdf i połączyć pliki. Pojedyncze protokoły są często dołączone do konkretnej działki, co ułatwia wyszukiwanie i usprawnia znacząco pracę. Wydana przed paru laty kasa na cyfryzację i przyłączenie zakresu działkowego do konkretnej kartki z operatu, ma pójść w błoto? Bo ktoś sobie pomyśli że zasób ma być w pdf? Dobrze że jeszcze GUGiK nie wymusza zasobu tylko w pdf, a większość podgik oleje tą rewelacyjną aplikację i to co jest już zeskanowane zostanie w takiej formie jak jest i dobrze. Szkoda wydawać kasę dwa razy na tą samą pracę.
 7 
zgłoś
Wystarczy pobrać i zapłacić Irfanview za 12$ z pluginem do pdf i wymogi spełnione. Nagroda główna starczyłaby na licencję dla wszystkich ośrodków w Polsce.
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: Wystarczy Wystarczy FREE PDFill PDF Tools. Prosty w obsłudze ( złącz pliki, ponumeruj i zapisz - wszystko w automacie).Działa i to za darmo. Wystarczy dla wszystkich PODGiK-ów i starczy dla innych.
 10 
odpowiedz zgłoś
kod? dlaczego trzeba dodawać kod kreskowy na dokumencie elektronicznym?
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: kod? Podpowiadamy. Bo tak jest w aplikacji oferowanej przez jedną z warszawskich firm. Zgadnij którą
 1 
 12 
odpowiedz zgłoś
odp: kod? Żeby było za co fakturę wystawić
 4 
odpowiedz zgłoś
7 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS