Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-01-20| Geodezja, Prawo

Scalanie operatów jednak nie będzie obowiązkowe

GUGiK zrezygnował z propozycji przepisu, który nakazywałby starostwom scalanie poszczególnych dokumentów operatu elektronicznego do jednego pliku.


Scalanie operatów jednak nie będzie obowiązkowe

Zapis taki znalazł się w projekcie rozporządzenia ws. organizacji i trybu prowadzenia PZGiK, który opublikowano pod koniec ubiegłego roku. Zakładał on wprowadzenie obowiązku przetworzenia poszczególnych dokumentów wchodzących w skład jednego operatu technicznego do postaci jednego pliku PDF. Czynność ta miałaby zostać wykonana do końca 2021 roku.

Podczas konsultacji społecznych rozporządzenia obowiązek ten skrytykowała część samorządów. Negatywnie wypowiedziała się o nim również firma Geobid – twórca oprogramowania geodezyjnego. Krytycy zwracali uwagę, że – wbrew zapewnieniom autorów projektu – realizacja tego zapisu będzie się wiązać dla samorządów z dodatkowymi kosztami. Utrudni im także realizację unijnych projektów na skanowanie dokumentacji PZGiK. Zwracano ponadto uwagę, że tworzenie pliku zawierającego setki, a nawet tysiące stron utrudni wykonawcom prac geodezyjnych korzystanie z PZGiK. Źródłem problemów może być także przenoszenie podpisu elektronicznego do scalonego operatu.

Jak wynika z lektury korespondencji związanej z konsultacjami przedmiotowego projektu, GUGiK ostatecznie postanowił wycofać się z tej zmiany. W odpowiedzi na uwagi złożone przez resort rolnictwa główny geodeta kraju poinformował, że § 18 przeredagowano, wprowadzając fakultatywność zapisów dotyczących połączenia dokumentów w jeden plik PDF. Nowe brzmienie tego przepisu ma być następujące:

„Dokumenty wchodzące w skład operatu technicznego, którym przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zostały nadane numery identyfikacyjne, mogą pozostać w postaci dotychczasowej lub zostać połączone do jednego dokumentu elektronicznego w formacie PDF z zachowaniem identyfikatora ewidencyjnego materiału zasobu nadanego operatowi technicznemu”.

Jerzy Królikowski


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS