wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-01-20| Geodezja, Prawo

Scalanie operatów jednak nie będzie obowiązkowe

GUGiK zrezygnował z propozycji przepisu, który nakazywałby starostwom scalanie poszczególnych dokumentów operatu elektronicznego do jednego pliku.


Scalanie operatów jednak nie będzie obowiązkowe

Zapis taki znalazł się w projekcie rozporządzenia ws. organizacji i trybu prowadzenia PZGiK, który opublikowano pod koniec ubiegłego roku. Zakładał on wprowadzenie obowiązku przetworzenia poszczególnych dokumentów wchodzących w skład jednego operatu technicznego do postaci jednego pliku PDF. Czynność ta miałaby zostać wykonana do końca 2021 roku.

Podczas konsultacji społecznych rozporządzenia obowiązek ten skrytykowała część samorządów. Negatywnie wypowiedziała się o nim również firma Geobid – twórca oprogramowania geodezyjnego. Krytycy zwracali uwagę, że – wbrew zapewnieniom autorów projektu – realizacja tego zapisu będzie się wiązać dla samorządów z dodatkowymi kosztami. Utrudni im także realizację unijnych projektów na skanowanie dokumentacji PZGiK. Zwracano ponadto uwagę, że tworzenie pliku zawierającego setki, a nawet tysiące stron utrudni wykonawcom prac geodezyjnych korzystanie z PZGiK. Źródłem problemów może być także przenoszenie podpisu elektronicznego do scalonego operatu.

Jak wynika z lektury korespondencji związanej z konsultacjami przedmiotowego projektu, GUGiK ostatecznie postanowił wycofać się z tej zmiany. W odpowiedzi na uwagi złożone przez resort rolnictwa główny geodeta kraju poinformował, że § 18 przeredagowano, wprowadzając fakultatywność zapisów dotyczących połączenia dokumentów w jeden plik PDF. Nowe brzmienie tego przepisu ma być następujące:

„Dokumenty wchodzące w skład operatu technicznego, którym przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zostały nadane numery identyfikacyjne, mogą pozostać w postaci dotychczasowej lub zostać połączone do jednego dokumentu elektronicznego w formacie PDF z zachowaniem identyfikatora ewidencyjnego materiału zasobu nadanego operatowi technicznemu”.

Jerzy Królikowski


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
.. i znowu brak zrozumienia ze strony wykonawców Po co łączyć w jeden plik już zeskanowane operaty. Niepotrzebnie zmarnowany czas i pieniądze . W naszym powiecie to kilkadziesiąt tysięcy już zeskanowanych operatów skatalogowanych wg dotychczasowych przepisów i setki a może tysiące operatów elektronicznych. To że się wycofał to żadna porażka. Dotarł głos rozsądku. Ten czas i pieniądze można przeznaczyć na zupełnie inne zadania. Geodeta i tak ma dostęp do skanu operatu.
odpowiedz zgłoś
Najprawdopodobniej Najprawdopodobniej prezes zreflektował się w ostatniej chwili, że upierając się chorobliwie przy swoim pomyśle, utrwali przekonanie, że rzetelne wykonywanie zadań służby geodezyjnej i kartograficznej zgodnie z obowiązującymi przepisami ? w tym przypadku prawidłowe, sensowne, choć pracochłonne ewidencjonowanie operatów technicznych w systemie PZGiK, jest obarczone dużym ryzykiem zniweczenia praworządnych rezultatów tej pracy przez nieodpowiedzialnego prawodawcę, a jednocześnie, że podejmowanie w administracji działań samowolnych, bezprawnych lub niepodejmowanie ich wcale, co nazywa się anarchią, jest zawsze godne rozważenia, a przy odpowiedniej dozie politycznego lub koleżeńskiego poparcia jest wręcz opłacalne. Mam nadzieję, że tak było. Gratuluję determinacji konstruktywnym krytykom tego prostackiego projektu.
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
i powiat tupnął nogą, a prezes ogon podwinął i skowycząc uciekł do budy.
 3 
 7 
odpowiedz zgłoś
Cytat z klasyka: Z punktu widzenia mając na uwadze, że krytyka musi być, musimy tak zrobić żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie :-)
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
chwała ś#$%!!nie ..... żech sie byu opanował
 1 
odpowiedz zgłoś
Znowu samorządy I znowu powiaty postawiły na swoim. GGK jak pokorne ciele wykonuje ich polecenia. Szkoda, że tak nie słucha uwag wykonawców. Przykre to.
 26 
 12 
odpowiedz zgłoś
odp: Znowu samorządy a może to głos rozsądku był - tutaj plus dla GGK, że nie trwał uparcie do ostatniego żołnierza przy swoim. Dla odmiany nie kojarzę rozsądnej uwagi tzw. wykonawców.
 7 
 26 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Znowu samorządy Urzędnik nigdy nie zauważy - nie dziw się sobie - zaakceptuj to
 5 
 2 
zgłoś
odp: odp: Znowu samorządy Do Janusz. Co ty wypisujesz? Widać, że urzędas. Jak to nie mówiliśmy? A: - karać powiaty za przekroczenie terminu. Chcieliśmy tylko powiaty się postawiły, - prosiliśmy o mniejsze opłaty i wiele innych. Żaden z postulatów nie został uwzględniony!!!!!
 3 
 2 
zgłoś
Nie widzę tego na RCL, chyba że czegoś nie zauważyłem, w którym miejscu jest to odniesienie się do uwag z cytowanym fragmentem ?
odpowiedz zgłoś
odp: Nie https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//573/12341752/12751888/12751892/dokument485281.pdf
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Nie Dziękuję
 1 
 3 
zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS