Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-12-29| Geodezja, Prawo

PZGiK domyślnie elektroniczny. Ruszają konsultacje nowego rozporządzenia

Postać elektroniczna będzie już wkrótce podstawą funkcjonowania PZGiK – zakłada opublikowany właśnie projekt rozporządzenia ws. organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.


PZGiK domyślnie elektroniczny. Ruszają konsultacje nowego rozporządzenia

Jak przypominają autorzy przepisów, obowiązujące od 2013 roku rozporządzenie o tej samej nazwie zakłada, że 31 grudnia 2020 r. upływa termin na przetworzenie do postaci elektronicznej analogowych materiałów zasobu. Dodatkowo, od 22 sierpnia br. obowiązują nowe standardy geodezyjne, które wprowadzają obowiązek stosowania operatów elektronicznych.

W związku z powyższymi przepisami opublikowany właśnie projekt rozporządzenia przewiduje wprowadzenie postaci elektronicznej materiałów jako podstawy funkcjonowania państwowego zasobu geodezyjnego. Ewentualne wpływające do zasobu materiały tradycyjne będą musiały zostać niezwłocznie przetworzone do postaci cyfrowej. Ponadto materiały PZGiK mają być udostępniane przede wszystkim w postaci elektronicznej, przy czym projekt nadal dopuszcza udostępnianie dokumentów w postaci analogowej.

Zmianą, która podczas konsultacji na pewno wzbudzi dyskusję, jest wprowadzenie obowiązku przetworzenia poszczególnych dokumentów wchodzących w skład jednego operatu technicznego do postaci jednego pliku PDF. Czynność ta ma zostać wykonana do końca 2021 roku. Przypomnijmy, że część samorządów i twórców oprogramowania geodezyjnego utrzymuje, że podział operatu na wiele plików jest ułatwieniem zarówno dla PODGiK, jak i petentów, w szczególności wykonawców prac geodezyjnych (więcej na ten temat pisaliśmy w GEODECIE).

Projekt zakłada także, że podstawową formą udostępniania materiałów PZGiK mają stać się usługi sieciowe oraz portale internetowe. Zlikwidowany zostanie jednocześnie obowiązek składania wniosków o udostępnianie znacznej części materiałów zasobu, które zgodnie z Prawem geodezyjnym i kartograficznym są zwolnione są z opłat.

Proponowane przepisy zakładają ponadto likwidację obowiązku corocznego powoływania komisji, która przeprowadza ocenę przydatności materiałów zasobu. Określono też sposoby pozyskiwania materiałów PZGiK w wyniku:

  • realizacji prac geodezyjnych lub kartograficznych,
  • działań organu odpowiedzialnego za prowadzenie zasobu.

Przez pojęcie opisane w pkt 2 rozumie się również działania określone w dotychczasowych przepisach jako „współdziałanie i współpraca organów odpowiedzialnych za prowadzenie zasobu oraz współdziałania tych organów z innymi podmiotami realizującymi zadania publiczne”, a także przyjęcia darowizny.

W projekcie wprowadzono także regulacje dotyczące postępowania z wyłączonymi materiałami zasobu w przypadku, kiedy organ dysponuje większą liczbą egzemplarzy takiego materiału, a do archiwum państwowego jest przekazywany wyłącznie jeden egzemplarz.

Projekt wprowadza również wzory klauzul urzędowych uwzględniających elektroniczną postać udostępnianych materiałów zasobu oraz możliwość potwierdzenia ich autentyczności.

Rozporządzenie wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Uwagi do projektu przyjmowane są do 12 stycznia.

Projekt rozporządzenia wraz z załącznikami

Jerzy Królikowski

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS