wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-12-29| Geodezja, Prawo

PZGiK domyślnie elektroniczny. Ruszają konsultacje nowego rozporządzenia

Postać elektroniczna będzie już wkrótce podstawą funkcjonowania PZGiK – zakłada opublikowany właśnie projekt rozporządzenia ws. organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.


PZGiK domyślnie elektroniczny. Ruszają konsultacje nowego rozporządzenia

Jak przypominają autorzy przepisów, obowiązujące od 2013 roku rozporządzenie o tej samej nazwie zakłada, że 31 grudnia 2020 r. upływa termin na przetworzenie do postaci elektronicznej analogowych materiałów zasobu. Dodatkowo, od 22 sierpnia br. obowiązują nowe standardy geodezyjne, które wprowadzają obowiązek stosowania operatów elektronicznych.

W związku z powyższymi przepisami opublikowany właśnie projekt rozporządzenia przewiduje wprowadzenie postaci elektronicznej materiałów jako podstawy funkcjonowania państwowego zasobu geodezyjnego. Ewentualne wpływające do zasobu materiały tradycyjne będą musiały zostać niezwłocznie przetworzone do postaci cyfrowej. Ponadto materiały PZGiK mają być udostępniane przede wszystkim w postaci elektronicznej, przy czym projekt nadal dopuszcza udostępnianie dokumentów w postaci analogowej.

Zmianą, która podczas konsultacji na pewno wzbudzi dyskusję, jest wprowadzenie obowiązku przetworzenia poszczególnych dokumentów wchodzących w skład jednego operatu technicznego do postaci jednego pliku PDF. Czynność ta ma zostać wykonana do końca 2021 roku. Przypomnijmy, że część samorządów i twórców oprogramowania geodezyjnego utrzymuje, że podział operatu na wiele plików jest ułatwieniem zarówno dla PODGiK, jak i petentów, w szczególności wykonawców prac geodezyjnych (więcej na ten temat pisaliśmy w GEODECIE).

Projekt zakłada także, że podstawową formą udostępniania materiałów PZGiK mają stać się usługi sieciowe oraz portale internetowe. Zlikwidowany zostanie jednocześnie obowiązek składania wniosków o udostępnianie znacznej części materiałów zasobu, które zgodnie z Prawem geodezyjnym i kartograficznym są zwolnione są z opłat.

Proponowane przepisy zakładają ponadto likwidację obowiązku corocznego powoływania komisji, która przeprowadza ocenę przydatności materiałów zasobu. Określono też sposoby pozyskiwania materiałów PZGiK w wyniku:

 • realizacji prac geodezyjnych lub kartograficznych,
 • działań organu odpowiedzialnego za prowadzenie zasobu.

Przez pojęcie opisane w pkt 2 rozumie się również działania określone w dotychczasowych przepisach jako „współdziałanie i współpraca organów odpowiedzialnych za prowadzenie zasobu oraz współdziałania tych organów z innymi podmiotami realizującymi zadania publiczne”, a także przyjęcia darowizny.

W projekcie wprowadzono także regulacje dotyczące postępowania z wyłączonymi materiałami zasobu w przypadku, kiedy organ dysponuje większą liczbą egzemplarzy takiego materiału, a do archiwum państwowego jest przekazywany wyłącznie jeden egzemplarz.

Projekt wprowadza również wzory klauzul urzędowych uwzględniających elektroniczną postać udostępnianych materiałów zasobu oraz możliwość potwierdzenia ich autentyczności.

Rozporządzenie wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Uwagi do projektu przyjmowane są do 12 stycznia.

Projekt rozporządzenia wraz z załącznikami

Jerzy Królikowski

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
MIŚ Chyba oszaleli! Ośrodki, które zaczęły wczesną cyfryzację zasobu maja teraz znowu płacić kasę na łączenie dokumentów do jednego PDF-a! W dzisiejszych czasach kiedy coraz mnie kasy mają samorządy, nie ma takiej opcji!Ponadto jeśli system do prowadzenia pzgik - ups przepraszam już nie ma systemu - radzi sobie z udostępnianiem dowolnych plików to po huk kazać to łączyć!!! WSZYSTKIM ŻYCZĘ WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO I NAJZDROWSZEGO W NOWYM ROKU!!! A NAJMĄDRZEJSZEMU Z MĄDRYCH PREZESOWI "NASZEGO KLUBU" ŻYCZĘ POKORY, KULTURY, SZACUNKU DLA INACZEJ MYŚLĄCYCH I ...ZDROWIA - niech ma.
 1 
 16 
odpowiedz zgłoś
Tak SZACUNKU KULTURY !! i POKORY a nadzorującemu MINISTROWI wyciągnięcia wniosków i ....
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: MIŚ W Mińsku Mazowieckim, poligonie prezesów, nie będą za bardzo łączyć, gdyż już od jakiegoś czasu ładowali dokumenty z operatów technicznych do jednego pliku PDF, zupełnie niezgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami dotyczącymi ewidencjonowania materiałów zasobu. Projektowane przepisy, poza tym, że prostackie, są zatem także oklaskami dla bezprawia.
 2 
 10 
odpowiedz zgłoś
odp: MIŚ i dużo zdrowia dla wszystkich geodetów! Prezesem się bywa, geodetą się jest
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: MIŚ Skoro dostosował ustawę do swojego programu to co ma nie dostosować rozporządzeń do innych własnych rozwiązań. Dostał od PIS-u folwark do zarządzania i radzi sobie z nim jak na dobrego ekonoma przystało. Witajcie w Neofeudaliźmie Pana Prezesa...
 8 
odpowiedz zgłoś
Zgłoszenie kartograficzne? To takie jeszcze funkcjonuje w polskim prawie?
 2 
odpowiedz zgłoś
scalanie plików Super! Będą zlecenia na konwersję jpg-ów na pdf i multipdf :-) Najgorzej mają te PODGiK-i, które poświęciły wiele czasu i pieniędzy na indeksację skanów wg typów dokumentów. Ale już zupełnie są w d.. te , które scalały jednakowe typy dokumentów w jeden plik i "niszczyły" chronologię występowania dokumentu w operacie. To już chyba jutro muszą zlecić do jakiegoś zakonu kamedułów "rozdzielanie" i "układanie" po kolei, żeby następnie scalić w jeden pdf. Rzecz jest naprawdę ultratrudna, jeśli ten zapis rozporządzenia wejdzie (a wejdzie ;-) w wersji ostatecznej... Chyba szybciej i taniej zeskanować zasób jeszcze raz...
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: scalanie plików cytat z dzisiaj opublikowanego przetargu dla starostwa tatrzańskiego:" Dla każdego operatu jednostkowego, w którym zawartych jest do 5 szkiców polowych, zostanie utworzony jeden plik wielostronicowy w formacie pdf o pojemności nie większej niż 50 MB. W przypadku, kiedy w operacie technicznym występuje 5 i więcej szkiców polowych, Wykonawca przeprowadzi skanowanie w rozdzieleniem wg rodzaju materiału zasobu (szkice, dzienniki, sprawozdanie itp.) w ten sposób, że dla wszystkich szkiców utworzy się odrębne pliki, a dla pozostałych dokumentów (dzienniki, zwrotki, sprawozdanie) zostaną utworzone pliki wielostronicowe w formacie pdf. Rozmiar jednego pliku wielostronicowego nie może przekraczać 50 Mb, a w przypadku przekroczenia tej wartości należy utworzyć kilka plików PDF". Proponuję zmienić OPZ :-) Jest jeszcze czas...
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: scalanie plików "Wykonawca przeprowadzi skanowanie w rozdzieleniem wg rodzaju materiału zasobu".A gdzie w nowym rozporządzeniu jest mowa o "rodzajach materiałów zasobu"? Bo ja jakoś nie widzę.
 1 
zgłoś
odp: odp: scalanie plików OPZ jest wg obowiązujących i literalnych przepisów Rozp. ws. PZGK i Zamawiający niestety dla siebie nie wykazał się wyobraźnią i nie zrobił projekcji do niedalekiej przyszłości. Odbije mu się to czkawką ;-)
zgłoś
odp: odp: scalanie plików Urząd jak to urząd musi przestrzegać art 7 Konstytucji. Bo urzędy oprócz centralnych mają taką kontrolę okresową która sprawdza zgodność z przepisami.
 1 
zgłoś
Groza ! A gdzie załącznik określający model pojęciowy, a gdzie specyfikacja metadanych - gdzie to wszystko. Człowieku opamiętaj się nie niszcz tego co w geodezji najlepsze, nie niszcz określonej prawem interoperacyjności, harmonizacji i standaryzacji !!! Czy są jacyś doradcy, członkowie Rady IIP, członkowie PRGiK, którzy zareagują ? Przecież to destrukcja :(
 6 
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: Groza ! jaka harmonizacja? Operaty chcesz harmonizować czy transakcje? A może mapy w/g stanu archiwalnego? Właśnie bardzo dobrze, bo opamiętanie przyszło - te elementy nie podlegają żadnemu inspire, to produkty funkcjonowania pzgik. Koniec z zarabianiem kroci przez iformatyków, którzy to wymyślili i nadal nikt tego nie używa i nie rozumie. Właśnie bardzo dobrze, że tak.
 8 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Groza ! Destrukcja? Chyba wg. tych co te przepisy utopijne wymyślili.. Teraz nie mają co robić, siedzą tu i biją pianę:(
 4 
 3 
odpowiedz zgłoś
Klauzula Warto by było żeby istniała klauzula wskazująca że mapa zasadnicza nie była aktualizowana, taka jak była kiedyś. Wiele mogłoby to zmienić w relacjach z projektantami.tak naprawdę od jej usunięcia zaczęło się projektowanie na nieaktualnych mapach.
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: Klauzula jaka to klauzula? gdzie ona była?
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Klauzula Niniejsza mapa nie jest aktualna kopia mapy zasadniczej i nie może służyć do celów projektowych. Przed 2013 była taka formułka. Przynajmniej info ze nie jest to aktualna kopia mapy zasadniczej by się przydało. Tym bardziej że to przecież prawda.
 6 
zgłoś
odp: odp: Klauzula ciekawe ile w skali kraju jest jeszcze map zasadniczych i ewidencyjnych analogowych? Taka informacja dałaby odpowiedź czy taka klauzula jest potrzebna.
 5 
 2 
zgłoś
o! to jest news na koniec roku!
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: o! jaki news, jeszcze 13? rozporządzeń ?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: o! a nie 7?
 1 
zgłoś
6 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS