Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-12-15| Mapy, Prawo

Zmiany na mapie Polski w Dzienniku Ustaw

Wraz z nowym rokiem zniesionych zostanie ponad 100 nazw miejscowości – przewiduje rozporządzenie MSWiA opublikowane właśnie w Dzienniku Ustaw.


Zmiany na mapie Polski w Dzienniku Ustaw <br />
fot. Geoportal.gov.pl
fot. Geoportal.gov.pl

Mowa o rozporządzeniu w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych (DzU poz. 2308). Zakłada ono m.in. zniesienie nazw 101 miejscowości. Najwięcej tego typu zmian zaproponowano w gminach:

  • Skępe w woj. kujawsko-pomorskim,
  • Gorzów Wielkopolski w woj. lubuskim (zniknie m.in. Kłodawa – nazwa części miasta),
  • Kowiesy i Oporów w woj. łódzkim (usunięta zostanie nazwa m.in. Oporów-Muzeum – część wsi Oporów),
  • Czorsztyn w woj. małopolskim,
  • Borkowice w woj. mazowieckim,
  • Dobrzyniewo Duże w woj. podlaskim,
  • Główczyce i Bobowo w woj. pomorskim,
  • Koniecpol w woj. śląskim,
  • Stare Czarnowo w woj. zachodniopomorskim.

Wśród nowych nazw jest zaś osada Puszcza Rozwadzka w powiecie przysuskim (mazowieckie), wieś Cieleśnica-Pałac w powiecie bialskim (lubelskie) oraz osada Turowski Młyn w powiecie nidzickim (warmińsko-mazurskie).

Do zmiany przewidziano z kolei 30 nazw miejscowości. Na ogół zaproponowano ich nieznaczne modyfikacje – np. wieś Maruszewiec zostanie przemianowana ma Maruszewiec Stary, a Maruszewiec Pofolwarczny zostanie oznaczony na mapach jako Maruszewiec Nowy. Z kolei część Gorzowa Wielkopolskiego o nazwie Małyszyn Wielki stanie się po prostu Małyszynem.

Ponadto rozporządzenie ustala lub modyfikuje 4 nazwy obiektów fizjograficznych. W dolnośląskim uzdrowisku Szczawno-Zdrój na mapie pojawi się Wzgórze św. Antoniego z Padwy, zaś w śląskich Koziegłowach – Góra Trzech Rzek. Ciekawostką jest uroczysko-dawna miejscowość Romejki. Taka nazwa zostanie ustalona dla miasta Ełk. Z kolei znajdujące się w Choszcznie (woj. zachodniopomorskie) jezioro Kluki zyska nową oficjalną nazwę Klukom, powszechnie stosowaną przez okolicznych mieszkańców.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama