wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-22| GIS, Prawo

PRNG dla kraju zgodny z rozporządzeniem

Zespół GUGiK dostosował istniejącą bazę Państwowego rejestru nazw geograficznych (PRNG) w części dotyczącej nazw na terytorium RP do wymogów przepisów obowiązujących od 26 lutego br.


PRNG dla kraju zgodny z rozporządzeniem

Przypomnijmy, że tego dnia weszło w życie rozporządzenie ministra rozwoju, pracy i technologii ws. państwowego rejestru nazw geograficznych (DzU poz. 273), które wprowadziło zmiany w zakresie zawartości tej bazy.

Jak wyjaśnia GUGiK, w rejestrze nazw geograficznych RP dostosowania wymagał w szczególności zakres informacyjny oraz sposób geometrycznej reprezentacji nazw. Część zmian ma charakter porządkujący i poprawiający czytelność danych. To np. dodanie nowego atrybutu „identyfikator miejscowości nadrzędnej (SIMC)” dla tych nazw, dla których został ustalony.

Zgodnie z § 6 ww. rozporządzenia prowadzona dotychczas baza PRNG powinna zostać dostosowana do obowiązujących przepisów nie później niż 31 grudnia br.

Nową wersję plików PRNG można pobrać ze strony Geoportal.gov.pl przy użyciu warstwy „Dane do pobrania” – „Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych”. Pliki są dostępne w formatach: GML, SHP, XLSX – oddzielnie dla nazw miejscowości i nazw obiektów fizjograficznych (tj. dotyczących ukształtowania terenu, hydrografii, pokrycia terenu, budowli czy transportu).

Równocześnie trwają prace nad utworzeniem bazy PRNG w części dotyczącej polskojęzycznych nazw obiektów geograficznych położonych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej „rejestrem polskich nazw geograficznych świata”.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Tak usunięcie zasobu i istniejącej od lat strony z PRNG zamiast podmiany ścieżek załatwia dla GUGiK sprawę. Oczywiście wszystko co czerpało z FTP PRNG w poprzedniej formie właśnie przestało działać. Jakby któryś ze specjalistów GUGiK od COSMICów, ITILow i innych Prince'ów zapomniał to macie jeszcze usługę ATOM. Z danymi ze stycznia oczywiście. A to czego nie robicie nazywa się zarządzanie konfiguracją, można poszukać w mądrych książkach żeby ogarnąć ten bałagan znaczy SIG.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Tak Czytelniku, czy mógłbyś doprecyzować swoje problemy. Wczoraj po komunikacie na Geoforum pobrałem dane poprzez usługę ATOM i były w nowym formacie (plik sprzed tygodnia).
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Tak To fajnie bo dziś rano data wskazywała na styczeń więc musisz zmienić widać okulary. Bardzo ładnie że zauważyliście też że na dane.gov.pl trzeba zaktualizować jakąś godzinne temu patrząc po informacji z tego portalu. Chwali się, robicie postępy. A jak taki zagubiony użytkownik wpisze w google to co każdy zazwyczaj wpisuje czyli prng gugik to co zobaczy? Może by tak robotowi google dać znać że zasobu już tu nie ma lub przekierować np. na dane.gov.pl. Da się ?
zgłoś
Gratuluję sukcesu Zespołowi GUGiK, jeśli jeszcze mógłbym prosić o to żeby po dostosowaniu opublikował na stronie GUGiK to byłoby super. Na ten moment istnieje ciągle na stronie GUGiK PRNG w wersji z 5 stycznia 2021. Redakcję bardzo proszę o nie wprowadzanie w błąd czytelników na przyszłość i sprawdzanie tego co się pisze przed publikacją.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Gratuluję Uwaga numer dwa - dane na stronie PRNG nie pobierają się w przeglądarce Chrome. Być może błędnie zaimplementowano link do usługi FTP. Proszę o poprawę.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS