wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-02-12| Geodezja, Mapy, Prawo

Nowe rozporządzenie ws. PRNG opublikowane

W Dzienniku Ustaw (poz. 273) ukazało się rozporządzenie ministra rozwoju, pracy i technologii z 29 stycznia w sprawie państwowego rejestru nazw geograficznych (PRNG).


Nowe rozporządzenie ws. PRNG opublikowane <br />
Przeglądanie PRNG na Geoportalu
Przeglądanie PRNG na Geoportalu

Akt ten zastępuje rozporządzenie o tej samej nazwie, które obowiązuje od 2012 roku. Przygotowanie nowego tekstu rozporządzenia wymusiła obowiązująca od 31 lipca nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego, a konkretnie zmiana treści upoważnienia.

W opublikowanych właśnie przepisach nie znajdziemy jednak znaczących zmian. Jak można było przeczytać w uzasadnieniu projektu, w nowym rozporządzeniu przewiduje się powtórzenie większości rozwiązań funkcjonujących w poprzednich regulacjach oraz dostosowanie, uporządkowanie i doprecyzowanie treści. Poza zmianami redakcyjnymi w projekcie uaktualniono szczegółową zawartość oraz standardy techniczne tworzenia, aktualizacji i weryfikacji PRNG.

Przepisy skrócono z 11 do 7 paragrafów. Odchudzono także załącznik określający atrybuty przechowywane w PRNG. Po zmianie przepisów w bazie tej nie znajdziemy takich elementów jak chociażby: wymowa toponimu, skala mapy, dla której dany obiekt powinien być wizualizowany, czy funkcja administracyjna miejscowości.

Jak komentuje nowe regulacje GUGiK, nowe rozporządzenie porządkuje i doprecyzowuje przepisy dotyczące: zakresu informacji państwowego rejestru nazw geograficznych oraz jego organizację, tryb i standardy techniczne tworzenia i aktualizacji. Wprowadzone zmiany wynikają m.in. z praktyki stosowania dotychczasowych przepisów. W nowym rozporządzeniu zrezygnowano z zakresu informacji nadmiarowych, nie mających zastosowania w dotychczasowym prowadzeniu rejestru, co znacznie poprawiło jego czytelność. Nowe przepisy nie ograniczają dalszego rozwoju bazy PRNG pod względem technologicznym, nie powielają rozwiązań stosowanych w innych referencyjnych rejestrach publicznych, przy jednoczesnym zapewnieniu ich harmonizacji i spójności.

Rozporządzenie wejdzie w życie 26 lutego.

Jerzy Królikowski


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Rada KIIP na szczęście wszystkie zmiany uzgadniane są z Radą IIP. To gwarant dobrych zmian. A może się mylę
 1 
odpowiedz zgłoś
? A ja się pytam KIEDY EGIB?
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
nie znajdziemy jednak znaczących zmian Wręcz przeciwnie, w nowym rozporządzeniu geometria jest przechowywana zawsze w postaci punktów, a do tej pory dla obiektów liniowych i powierzchniowych mogły być to właśnie linie i poligony, tak więc jest to bezsensowny krok wstecz.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: nie znajdziemy jednak znaczących zmian a skąd były te linie i powierzchnie? Czy wody były zgodne z bdot czy z wodami polskimi?
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: nie znajdziemy jednak znaczących zmian Tak to prawda. Szkoda że są takie zmiany które cofają:(
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: nie znajdziemy jednak znaczących zmian linie i poligony tworzyłyby tylko kolejne redundancje danych; punkty (nazwy) powinny mieć relacje do odpowiednich obiektów w innych bazach danych np. BDOT0k, itp.
 7 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS