Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-02-12| Geodezja, Mapy, Prawo

Nowe rozporządzenie ws. PRNG opublikowane

W Dzienniku Ustaw (poz. 273) ukazało się rozporządzenie ministra rozwoju, pracy i technologii z 29 stycznia w sprawie państwowego rejestru nazw geograficznych (PRNG).


Nowe rozporządzenie ws. PRNG opublikowane <br />
Przeglądanie PRNG na Geoportalu
Przeglądanie PRNG na Geoportalu

Akt ten zastępuje rozporządzenie o tej samej nazwie, które obowiązuje od 2012 roku. Przygotowanie nowego tekstu rozporządzenia wymusiła obowiązująca od 31 lipca nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego, a konkretnie zmiana treści upoważnienia.

W opublikowanych właśnie przepisach nie znajdziemy jednak znaczących zmian. Jak można było przeczytać w uzasadnieniu projektu, w nowym rozporządzeniu przewiduje się powtórzenie większości rozwiązań funkcjonujących w poprzednich regulacjach oraz dostosowanie, uporządkowanie i doprecyzowanie treści. Poza zmianami redakcyjnymi w projekcie uaktualniono szczegółową zawartość oraz standardy techniczne tworzenia, aktualizacji i weryfikacji PRNG.

Przepisy skrócono z 11 do 7 paragrafów. Odchudzono także załącznik określający atrybuty przechowywane w PRNG. Po zmianie przepisów w bazie tej nie znajdziemy takich elementów jak chociażby: wymowa toponimu, skala mapy, dla której dany obiekt powinien być wizualizowany, czy funkcja administracyjna miejscowości.

Jak komentuje nowe regulacje GUGiK, nowe rozporządzenie porządkuje i doprecyzowuje przepisy dotyczące: zakresu informacji państwowego rejestru nazw geograficznych oraz jego organizację, tryb i standardy techniczne tworzenia i aktualizacji. Wprowadzone zmiany wynikają m.in. z praktyki stosowania dotychczasowych przepisów. W nowym rozporządzeniu zrezygnowano z zakresu informacji nadmiarowych, nie mających zastosowania w dotychczasowym prowadzeniu rejestru, co znacznie poprawiło jego czytelność. Nowe przepisy nie ograniczają dalszego rozwoju bazy PRNG pod względem technologicznym, nie powielają rozwiązań stosowanych w innych referencyjnych rejestrach publicznych, przy jednoczesnym zapewnieniu ich harmonizacji i spójności.

Rozporządzenie wejdzie w życie 26 lutego.

Jerzy Królikowski


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama