Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-12-31| Mapy, Prawo

Co nowego na mapie Polski?

Od 1 stycznia zmieni się aż 345 nazw miejscowości i obiektów fizjograficznych. Przewiduje to opublikowane wczoraj (30 grudnia) rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji (DzU poz. 2426).


Co nowego na mapie Polski? <br />
fot. Geoportal.gov.pl
fot. Geoportal.gov.pl
Na mapie Polski pojawi się 5 nowych nazw – jedna miejscowość (kolonia Nowe Kunowo w powiecie stargardzkim) i 4 obiekty topograficzne (Górka Jabłońskiego koło Kielc, jeziora Święte i Świętno w powiecie wolsztyńskim oraz Struga Gromelska w powiecie olsztyńskim).

Jednak najwięcej zmian dotyczy znoszenia nazw. Z mapy Polski zniknie bowiem 37 nazw miejscowości i 282 nazw obiektów fizjograficznych. Liderem likwidacji nazw obiektów fizjograficznych są małopolskie gminy Bochnia i Szczucin, gdzie od nowego roku zniknie odpowiednio 88 i 110 toponimów (to głównie nazwy pól, łąk, lasów czy zarośli).

Modyfikację nazw przewidziano z kolei dla 7 miejscowości oraz 14 obiektów fizjograficznych. Najwięcej nazw miejscowości (4) zmieni się w gminie Działoszyn w powiecie pajęczańskim, np. część wsi Pod Lasem będzie się nazywać Szczyty-Las. Jeśli chodzi o obiekty fizjograficzne, modyfikacje dotyczą głównie nazw obiektów hydrograficznych. Na przykład Jezioro Urwisz w powiecie gorzowskim będzie nazywało się Jeziorem Wilanów, a jezioro Ośno w powiecie wolsztyńskim będzie widniało na mapach jako jezioro Wuszno.

Nowe regulacje obejmą 34 powiaty w 15 województwach. O modyfikacje wnioskowały rady gmin za pośrednictwem wojewodów. Wszystkie wprowadzane zmiany zostały poprzedzone konsultacjami społecznymi z mieszkańcami.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS