wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-12-31| Mapy, Prawo

Co nowego na mapie Polski?

Od 1 stycznia zmieni się aż 345 nazw miejscowości i obiektów fizjograficznych. Przewiduje to opublikowane wczoraj (30 grudnia) rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji (DzU poz. 2426).


Co nowego na mapie Polski? <br />
fot. Geoportal.gov.pl
fot. Geoportal.gov.pl
Na mapie Polski pojawi się 5 nowych nazw – jedna miejscowość (kolonia Nowe Kunowo w powiecie stargardzkim) i 4 obiekty topograficzne (Górka Jabłońskiego koło Kielc, jeziora Święte i Świętno w powiecie wolsztyńskim oraz Struga Gromelska w powiecie olsztyńskim).

Jednak najwięcej zmian dotyczy znoszenia nazw. Z mapy Polski zniknie bowiem 37 nazw miejscowości i 282 nazw obiektów fizjograficznych. Liderem likwidacji nazw obiektów fizjograficznych są małopolskie gminy Bochnia i Szczucin, gdzie od nowego roku zniknie odpowiednio 88 i 110 toponimów (to głównie nazwy pól, łąk, lasów czy zarośli).

Modyfikację nazw przewidziano z kolei dla 7 miejscowości oraz 14 obiektów fizjograficznych. Najwięcej nazw miejscowości (4) zmieni się w gminie Działoszyn w powiecie pajęczańskim, np. część wsi Pod Lasem będzie się nazywać Szczyty-Las. Jeśli chodzi o obiekty fizjograficzne, modyfikacje dotyczą głównie nazw obiektów hydrograficznych. Na przykład Jezioro Urwisz w powiecie gorzowskim będzie nazywało się Jeziorem Wilanów, a jezioro Ośno w powiecie wolsztyńskim będzie widniało na mapach jako jezioro Wuszno.

Nowe regulacje obejmą 34 powiaty w 15 województwach. O modyfikacje wnioskowały rady gmin za pośrednictwem wojewodów. Wszystkie wprowadzane zmiany zostały poprzedzone konsultacjami społecznymi z mieszkańcami.

AW


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
PRG Kiedy takie rzeczy są publikowane w PRG?
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: PRG Pewnie nigdy, jest za to szansa że będzie opublikowane w PRNG.
 2 
odpowiedz zgłoświadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS