Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-27| Geodezja, GIS, Prawo

Rozporządzenie ws. EMUiA opublikowane. Co się zmieni w adresach?

27 lipca w Dzienniku Ustaw (poz. 1368) opublikowano rozporządzenie ministra rozwoju, pracy i technologii w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów (EMUiA).


Rozporządzenie ws. EMUiA opublikowane. Co się zmieni w adresach?

Akt ten wchodzi w życie 31 lipca, zastępując rozporządzenie o tej samej nazwie obowiązujące od lutego 2012 roku. Przepisy przejściowe zakładają, że gminy i miasta będą miały 6 miesięcy (a więc do końca stycznia 2022 roku) na dostosowanie swojej ewidencji do nowych regulacji.

Podobnie jak w nowych rozporządzeniach ws. EGiB, Państwowego rejestru granic (PRG) czy osnów również w tym akcie zdecydowano się wprowadzić wymóg udostępniania danych poprzez sieciowe usługi pobierania (WFS) oraz przeglądania (WMS). W tym celu dołączono do niego specyfikację tych serwisów. Przepisy nie precyzują jednak, do kiedy organy prowadzące EMUiA mają wystawić wspomniane usługi WMS i WFS.

Inne zmiany zaproponowane w rozporządzeniu to:

  • doprecyzowanie przepisów dotyczących zasad nadawania numerów porządkowych,
  • uporządkowanie zasad tworzenia, aktualizacji i udostępniania ewidencji,
  • uproszczenie wzoru wniosku o nadanie numeru porządkowego,
  • uzyskanie zgodności danych TERYT i EMUiA,
  • wprowadzenie zmian redakcyjnych i dostosowujących brzmienie niektórych regulacji do obowiązującego prawa.

Jeśli chodzi o konkrety, to akt ten – podobnie jak wcześniejsze przepisy – dopuszcza w określonych przypadkach stosowanie oznaczeń porządkowych, które oprócz liczby całkowitej zawierają również litery. Nowością jest jednak możliwość wykorzystania maksymalnie dwóch liter oraz wyłączenie ze stosowania liter I, O oraz Q jako niejednoznacznych w postrzeganiu wzrokowym. Przepisy nie dopuszczają ponadto prowadzenia numeracji porządkowej dotyczącej części miejscowości – w takich przypadkach miejscowy samorząd będzie musiał dokonać przenumerowania z urzędu albo przeprowadzić procedurę zmiany rodzaju miejscowości.

Zgodnie z nowymi regulacjami niedozwolone jest też stosowanie jednego numeru porządkowego dla wielu budynków położonych na tej samej nieruchomości oraz nadawanie odrębnych numerów porządkowych dla poszczególnych kondygnacji budynków.

W rozporządzeniu doprecyzowano, kiedy we wniosku o nadanie numeru porządkowego wymagana jest mapa lub szkic („jeżeli dotyczy więcej niż jednego budynku lub sytuacja w terenie nie wskazuje jednoznacznie, któremu budynkowi ma zostać ustalony numer porządkowy”). Wprowadzono też przewidywanie numerów porządkowych pod przyszłą zabudowę, a także regulacje, które mają lepiej sprzyjać eliminowaniu błędów w istniejącej numeracji adresowej.

Celem nowych przepisów jest też wprowadzenie pełnej zgodności EMUiA z rejestrem TERYT w zakresie nazw ulic i miejscowości oraz ich identyfikatorów. Definiując usługi sieciowe WMS i WFS, określono, że mają one służyć nie tylko obywatelom, ale również do obowiązkowego przekazywania nowych i zmienionych danych EMUiA do Głównego Urzędu Statystycznego oraz Państwowego rejestru granic (PRG). Jeśli chodzi o PRG, rozporządzenie wymaga, by zasilanie tej bazy nowymi lub zmienionymi danymi EMUiA następowało jeszcze w dniu przeprowadzenia aktualizacji.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS