wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-01| Geodezja, GIS, Prawo

Co zmieniono w projekcie rozporządzenia ws. EMUiA?

Przepisy przejściowe, stosowanie układów współrzędnych, zachowanie spójności z TERYT – zapisy regulujące m.in. te zagadnienia uwzględniono w projekcie rozporządzenia ws. ewidencji miejscowości, ulic i adresów po konsultacjach społecznych i uzgodnieniach międzyresortowych.


Co zmieniono w projekcie rozporządzenia ws. EMUiA?

Pierwszy projekt tego aktu opublikowano 14 maja, jego konsultacje i uzgodnienia trwały natomiast do 28 maja. W ich toku do propozycji tych przepisów zgłoszono ponad 160 uwag. Które uwzględniono?

Między innymi dopuszczono stosowanie w EMUiA współrzędnych nie tylko w układzie 1992, ale także – jak to jest obecnie – w 2000. Doprecyzowano także, kiedy we wniosku o nadanie numeru porządkowego wymagana jest mapa lub szkic („jeżeli dotyczy więcej niż jednego budynku lub sytuacja w terenie nie wskazuje jednoznacznie, któremu budynkowi ma zostać ustalony numer porządkowy”).

Sporo obszernych uwag do projektu zgłosił Główny Urząd Statystyczny, który odpowiada za prowadzenie rejestru TERYT. Na jego wniosek w kolejnej wersji projektu wprowadzono zmiany, które poprawiają spójność danych TERYT i EMUiA. Między innymi doprecyzowano brzmienie § 4 ust. 2 pkt 4. Frazę „rozszerzenie nazwy ulicy albo placu zgodnie z rejestrem TERYT” zastąpiono tu brzmieniem „nazwę ulicy albo placu w podziale na części zgodnie z rejestrem TERYT”.

Ponadto po uwagach GUS w § 7 dodano ust. 7 w brzemieniu: „Niedozwolone jest stosowanie jednego numeru porządkowego dla wielu budynków położonych na tej samej nieruchomości”.

Projekt zakłada udostępnianie EMUiA przez usługi sieciowe WMS i WFS. Na wniosek kilku podmiotów zakres danych atrybutowych dla ulic, placów i punktów adresowych zawartych w tych usługach poszerzono o identyfikatory IIP. Ponadto zarówno w projekcie rozporządzenia, jak i w załączonym do niego modelu pojęciowym uwzględniono datę nadania numeru porządkowego.

W toku konsultacji postulowano dodanie przepisów przejściowych, które określą, ile czasu będą mieć gminy na dostosowanie się do nowych wymogów. GUGiK przystał na tę propozycję, wprowadzając § 14 w brzmieniu „Organ prowadzący ewidencję miejscowości, ulic i adresów w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia dostosuje obecnie prowadzoną ewidencję miejscowości, ulic i adresów do jego przepisów”.

Na wniosek GUS dodano ponadto przepis przejściowy odnoszący się do adresów, które w obecnym stanie prawnym są przypisane do części miejscowości. W odpowiedzi GUGiK wprowadził § 13 ust. 3 w brzmieniu: „W przypadku istnienia w dniu wejścia w życie rozporządzenia numerów porządkowych niespełniających wymogów określonych w § 7 ust. 4, organ prowadzący ewidencję dokonuje przenumerowania z urzędu albo przeprowadza procedurę zmiany rodzaju miejscowości zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 29 sierpnia 2003 r. o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych”.

W toku konsultacji rozwiano także niektóre wątpliwości samorządów. Na przykład Biuro Rozwoju Wrocławia zwróciło uwagę, że w projekcie nie określono wytycznych, w jaki sposób odbywać ma się przekazywanie danych z EMUiA do PRG i GUS. „Będzie odbywało się z wykorzystaniem usług sieciowych zgodnie z zapisem w § 9. Wprowadzony zapis jest zaakceptowany przez GUS i automatyzuje przekazywanie tych informacji” – wyjaśniają autorzy przepisów.

Podczas konsultacji burmistrz Oławy zwrócił uwagę, że projekt bardzo silnie ingeruje w dotychczas ustaloną i funkcjonująca strukturę numeracji porządkowej, która nie będzie spełniać nowych zasad. Powoduje bowiem nadmierny formalizm oraz znaczną uciążliwość dla użytkowników, których dotyczyć miałby wymóg zmiany funkcjonującej numeracji. Jako przykład podaje numerację porządkową dla odrębnych wejść głównych w formie: „18f; 18f/u; 18g; 18g/u … 18n; 18n/u”. Dlatego burmistrz zaproponował dopuszczenie odstępstw. „W celu zachowania porządku w numeracji porządkowej niezbędne jest w niektórych przypadkach dokonanie przenumerowania już istniejącej numeracji. Nie można godzić się na tworzenie nieporządku w numeracji adresowej, której poprawność ma coraz większe znaczenie dla bezpieczeństwa i zdrowia obywateli. Wprowadzony zapis nie nakazuje bezwzględnie przenumerowania, a jedynie w sytuacji, kiedy powoduje to zaburzenie ładu” – odpowiada GUGiK.

Biuro Rozwoju Wrocławia zwróciło z kolei uwagę, że nieprawdą jest – co zapisano w ocenie skutków regulacji – że wejście w życie rozporządzenia wytworzy zerowe koszty. „Nowe rozporządzenie ingeruje w znacznym stopniu w dotychczasowy sposób prowadzenia ewidencji, co będzie skutkowało koniecznością dostosowania oprogramowania do jej prowadzenia, dostosowania danych do nowego modelu, wprowadzenia zmian w innych systemach gminnych korzystających z ewidencji oraz wdrożenia nowych mechanizmów integracji z PRG czy GUS” – podkreśla wrocławski urząd.

Rozporządzenie oczekuje obecnie na podpis ministra. W życie wejdzie 31 lipca br.

Pełna lista uwag do tego projektu dostępna jest na stronie RCL.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Czy Piotrkowska w Łodzi będzie przenumerowana? Parzyste i nieparzyste numery są po niewłaściwych stronach.
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Czy Piotrkowska w Łodzi raczej nie. To jest układ stały w tym miejscu i znany. Natomiast jakby było wiele numerów powtarzających się to moim zdaniem tak, powinno się przenumerować. Oczywiście Przykład Piotrkowskiej został przez ciebie podany nie przez przypadek. Ma sugerować tytaniczną pracę, jaką spowoduje rozporządzenie, ale trzeba je czytać i widzieć czego ustawodawca chce, a chce czytelności numeracji. Adresy typy Dąbrowa 117ABCD naprawdę istnieją.
 1 
odpowiedz zgłoś
A kiedy poznamy treść rozporządzenia o EGiB po zmianach ?
 2 
odpowiedz zgłoś
@ Naszczescie sa firmy geoinformatyczne, które są gotowe wdrożyć nowe rozwiązania. W ramach świetnie układającej się współpracy z urzędami są gotowe pobrac niedużą opłatę za wdrożenie zmian w systemach oraz oczywiście coroczne opłaty abonamentowe.
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: @ Firmy mają wpisane w umowy dostosowanie oprogramowania do zmian w prawie. A jak ktoś zgodził się na inne warunki ten trąba.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: @ i właśnie przez takie trąby - z konsultacji wynika, że sprawdzić czy nie Wrocław - jest fałszywa opinia. Jak ktoś kupi sobie system tylko dla siebie robiony przez molocha informatycznego na własne zamówienie to niech potem nie płacze, że serwis drogi. To są koszty szycia na miarę. Trzeba brać rozwiązania seryjne, które są tańsze w obsłudze. Magic. Na miejscu GEORP zadałbym mailem zapytania w trybie dostępu do informacji publicznej czy gmina X ponosi dodatkowe nakłady na oprogramowanie w przypadku zmiany w prawie. Ma narzędzia kontroli obywatelskiej. Można wysłać hurtowego maila, nie podpisywać się, w czym problem?
 2 
 1 
zgłoś
odp: odp: @ Tylko kwoty na asysty wzrosną teraz znacznie bo przecież takie umowy podpisuje się co roku. Więc będą koszty czy ich nie będzie ? W informatyce da się zrobić jakieś prace za darmo ? Są gdzieś jacyś dobrzy wujkowie ?
 3 
zgłoś
odp: odp: @ @geoinformatyk widzisz, co innego jest dostosowanie systemu do nowych przepisów prawa, czyli dostosowanie modelu bazy danych i interface'u i to włśanie jest darmowe. Co innego zaś jest konwersja danych w tym systemie by była zgodna z tym systemem po zmianach, i to już darmowe nie jest.
 1 
zgłoś
odp: odp: @ Dostosowanie do modelu i interfejsu nie jest darmowe tylko płacone ryczałtem, którego cenę określa producent. Od lat jest tak że "góra" sobie wymyśla co kilka lat coś nowego a "dół" płaci i walczy żeby się dostosować. Mam więc taką propozycję, jak ktoś będzie chciał znowu coś zmienić to niech sobie pokój pomaluje, mieszkanie wyremontuje albo kupi nowe meble a nie wprowadza "polepszające" zmiany które mamy co kilka lat.
 1 
zgłoś
odp: odp: @ asysta, inny, dziękuję - żodyn nie jest z firmy X czy Y i nie zna realiów. Tylko tak sobie w internecie domniemacie. Z drugiej strony po to jest forum, żeby sobie poklepać głupotki o których nie ma się pojęcia. Słodkie. "firma też " ma 101 procent racji. Także polecam zmianę firmy na taką, która ma jasne zasady, a nie podnosi cen za rok. Miłego
 2 
zgłoś
GGK wraca widac do swojego stylu, czyli go co mi sie podoba zmieniam a reszta niech sie ... martwi. Niby taki madry facet a ściemnia jak zwykle w OSR, że koszta zerowe. Nie zapominajmy, gdy zmianie ulegnie np adres urzedu, wtedy to to sie koszty tworza, koszt zmiany pieczatek, umow i przede wszystkim prqcownikow ktorzy przez dzialanie takiego GGK maja dodatkowa robote bo mu sie nikogo sluchac nie chcialo...
 3 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS