wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-05-18| Prawo

Co zmieni się w rozporządzeniu ws. ewidencji adresów?

Nowe rozporządzenie w sprawie ewidencji ulic, miejscowości i adresów (EMUiA) ma uprościć i unowocześnić prowadzenie oraz udostępnianie tego rejestru. Właśnie rozpoczęły się konsultacje tych przepisów.


Co zmieni się w rozporządzeniu ws. ewidencji adresów?

To jedno z kilkunastu rozporządzeń, które muszą wejść w życie do końca lipca br. w związku z ubiegłoroczną nowelizacją Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Choć wydanie tych aktów wymusza jedynie drobna zmiana upoważnienia ustawowego, to przy tej okazji w przepisach ws. EMUiA zdecydowano się wprowadzić kilka większych zmian.

Podobnie jak w projektach rozporządzeń ws. EGiB, Państwowego rejestru granic oraz osnów również w tym akcie zdecydowano się wprowadzić wymóg udostępniania danych poprzez sieciowe usługi pobierania (WFS) oraz przeglądania (WMS). W tym celu do projektu dołączono specyfikację tych serwisów. Jak przekonują autorzy przepisów, wymóg taki przełoży się na możliwość udostępnienia danych w dowolnym portalu internetowym, który ma możliwość podłączania takich usług.

Inne zmiany zaproponowane w projekcie rozporządzenia to:

 • doprecyzowanie przepisów dotyczących zasad nadawania numerów porządkowych,
 • uporządkowanie zasad tworzenia, aktualizacji i udostępniania ewidencji,
 • uproszczenie wzoru wniosku o nadanie numeru porządkowego, poprzez rezygnację z konieczności dołączania załącznika w przypadku składania wniosku tylko dla jednego budynku,
 • wprowadzenie zmian redakcyjnych i dostosowujących brzmienie niektórych regulacji do obowiązującego prawa.

Przepisy przejściowe zakładają, że EMUiA prowadzona na podstawie dotychczasowych przepisów (tj. obowiązujących od 2012 r.) staje się ewidencją miejscowości, ulic i adresów w rozumieniu nowego rozporządzenia. Nowe przepisy mają wejść w życie 31 lipca.

W ocenie autorów rozporządzenia jego wejście w życie nie spowoduje skutków finansowych dla jednostek sektora finansów publicznych.

Konsultacje projektu trwają do 28 maja. Z jego treścią można się zapoznać na stronie Rządowego Centrum Legislacji.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
RODO a ja wnoszę, żeby usunąć adresy wogóle, bo to dane wrażliwe i ludzie sobie nie życzą, żeby jakiś tam wiedział jaki adres ma ich dom. Na Google Maps zamazują domy i adresy, to może w EGiB i innych publicznych rejestrach też tak trzeba... Jak szaleć z RODO-szaleństwem to na całego!
 8 
 5 
odpowiedz zgłoś
Gdzie mogę znaleźć gotowe do użycia schematy dla EMUiA. Nie jakieś wydruki z tych schematów tylko coś co mogę testować ? Szanowni Państwo z Ministerstwa jest szansa na publikację takich schematów dla wszystkich rozporządzeń czy jak słyszałem tajne są i nie dostanę ?
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: Gdzie Wieczorem otrzymacie Państwo z Ministerstwa stosowny wniosek o udostępnienie informacji publicznej w tym zakresie. Miłego dnia,
 3 
odpowiedz zgłoś
~ Kolejna rewolucja podporządkowana technologii - REWOLUCJA ! Oczywiście gminy nie odczują problemu finansowego bo wszelkie zmiany w większości gmin wykona firma GeoSystem za free jak rozumiem. A co z gminami, w których są inne systemy ? A co z gminami, które mają oprogramowanie GUGIK pomimo listów słanych do nich żeby z niego rezygnowały ? Kolosalne zmiany nie wnoszące nic dobrego. Wyleciały m.in informacje o: - status budynku, z którym jest związany punkt adresowy, - usytuowanie budynku, z którym jest związany punkt adresowy - identyfikator działki ewidencyjnej, na której jest usytuowany punkt adresowy a do tego punkt adresowy zmienił diametralnie swoje znaczenie; - informacja, jaki element budynku reprezentuje punkt adresowy. To oczywiście żadne zmiany i do tego bezkosztowe. MASAKRA
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: ~ TAK, zmiany przepisów prawa stanowią element normalnego funkcjonowania dla dostawcy oprogramowania i takie zmiany wprowadza się w ramach bieżącej opieki autorskiej. Jak pan napisał "za free". I nie tylko w Geo-System. Osoby związane z tworzeniem systemów wiedzą, że "usunięcie" pól nie jest problemem, bo tyczy się modelu i następnie eksportu w GML do PRG. W aplikacjach takie dane mogą zostać. Mogą zostać usunięte trwale z bazy i interfejsu oprogramowania. Akurat te atrybuty np. ID działki nie było nigdy dobrym pomysłem, bo działki się dzielą. Proszę najpierw stworzyć program do adresów i przestać pisać głupoty bo to wstyd wypowiadać się w temacie, na którym się nie zna.
 3 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: ~ przepraszam za ton wypowiedzi, ale nie można tak pisać bez namysłu. Reasumując: poradzimy sobie, bo za to nam normalnie płacą klienci. A jak GUGIK sobie ni poradzi ze swoją aplikacją to zapraszamy do korzystania z systemów komercyjnych. I tak są to lepsze.
 2 
 3 
zgłoś
odp: odp: ~ Jedno pytanie do jakiego schematu XSD Pan wyeksportuje dane GML jeśli w projekcie rozporządzenia o PRG takowego nie ma ?
 4 
zgłoś
odp: odp: ~ do takiego, jaki GUGIK udostępni.
 2 
 3 
zgłoś
odp: odp: ~ O nie, GUGiK ma upoważnienie ministra tylko do projektu i konsultacji to co później udostępni nie będzie miało statusu przepisu prawnego. Udostępnić potem to może ministerstwo.
 6 
zgłoś
odp: odp: ~ Przy czym z projektu rozporządzenia w ogóle wypadło, że system teleinformatyczny do prowadzenia emuia, ma udostępniać dane w postaci GML. Teraz PRG będzie zasilane wmsami... Ech... takiego gniota to nie widziałem co najmniej od czasu publikacji projektu rozporządzenia ds. egib.
 1 
zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS