|2021-05-18|
Prawo
Co zmieni się w rozporządzeniu ws. ewidencji adresów?
Nowe rozporządzenie w sprawie ewidencji ulic, miejscowości i adresów (EMUiA) ma uprościć i unowocześnić prowadzenie oraz udostępnianie tego rejestru. Właśnie rozpoczęły się konsultacje tych przepisów.
To jedno z kilkunastu rozporządzeń, które muszą wejść w życie do końca lipca br. w związku z ubiegłoroczną nowelizacją Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Choć wydanie tych aktów wymusza jedynie drobna zmiana upoważnienia ustawowego, to przy tej okazji w przepisach ws. EMUiA zdecydowano się wprowadzić kilka większych zmian.
Podobnie jak w projektach rozporządzeń ws. EGiB, Państwowego rejestru granic oraz osnów również w tym akcie zdecydowano się wprowadzić wymóg udostępniania danych poprzez sieciowe usługi pobierania (WFS) oraz przeglądania (WMS). W tym celu do projektu dołączono specyfikację tych serwisów. Jak przekonują autorzy przepisów, wymóg taki przełoży się na możliwość udostępnienia danych w dowolnym portalu internetowym, który ma możliwość podłączania takich usług.
Inne zmiany zaproponowane w projekcie rozporządzenia to:
- doprecyzowanie przepisów dotyczących zasad nadawania numerów porządkowych,
- uporządkowanie zasad tworzenia, aktualizacji i udostępniania ewidencji,
- uproszczenie wzoru wniosku o nadanie numeru porządkowego, poprzez rezygnację z konieczności dołączania załącznika w przypadku składania wniosku tylko dla jednego budynku,
- wprowadzenie zmian redakcyjnych i dostosowujących brzmienie niektórych regulacji do obowiązującego prawa.
Przepisy przejściowe zakładają, że EMUiA prowadzona na podstawie dotychczasowych przepisów (tj. obowiązujących od 2012 r.) staje się ewidencją miejscowości, ulic i adresów w rozumieniu nowego rozporządzenia. Nowe przepisy mają wejść w życie 31 lipca.
W ocenie autorów rozporządzenia jego wejście w życie nie spowoduje skutków finansowych dla jednostek sektora finansów publicznych.
Konsultacje projektu trwają do 28 maja. Z jego treścią można się zapoznać na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
JK
|