wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-05-17| Geodezja, Prawo

Rozporządzenie ws. PRG trafiło do konsultacji

Działając na podstawie stosownych upoważnień, Główny Geodeta Kraju przekazał do uzgodnień międzyresortowych, opiniowania i konsultacji publicznych projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju.


Rozporządzenie ws. PRG trafiło do konsultacji

To jedno z kilkunastu rozporządzeń, które muszą wejść w życie do końca lipca br. w związku z ubiegłoroczną nowelizacją Prawa geodezyjnego i kartograficznego.

Jak czytamy w uzasadnieniu załączonym do projektu, w nowym akcie przewiduje się wprowadzenie regulacji odpowiadających zmianom wynikającym z przepisów nowelizacji Pgik, postępu technologicznego w dziedzinie geodezji, a w przypadku utrzymania dotychczasowych rozwiązań – doprecyzowanie ich treści i poprawę czytelności, biorąc pod uwagę praktykę stosowania obecnych przepisów.

W projektowanym rozporządzeniu:
• wprowadzono zmiany wynikające z nowelizacji Pgik, m.in. dostosowano rozporządzenia do zmiany wynikającej z art. 7 ust. 1 pkt. 6 Pgik (zastąpienie wyrazów „prowadzenie państwowego rejestru granic oraz powierzchni jednostek podziału terytorialnego kraju” wyrazami „prowadzenie państwowego rejestru granic oraz powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju”;
• dostosowano standardy techniczne tworzenia, aktualizacji i okresowej weryfikacji PRG do postępu technologicznego dotyczącego danych przestrzennych;
• wprowadzono zmiany wynikające z ustawy z 28 stycznia 2016 r. Prawo o prokuraturze (DzU z 2021 r. poz. 66), ustawy z 16 listopada 2016 r. przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (DzU z 2016 r. poz. 1948 i 2255, z 2017 r. poz. 379, 1537, 1926 i 2409 oraz z 2018 r. poz. 2354), ustawy z 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (DzU z 2020 r. poz. 310, 284, 695, 782, 875 i 1378), dostosowujące nazwy instytucji;
• wprowadzono nowoczesne metody prezentacji i udostępniania danych za pomocą usług sieciowych Web Map Service (WMS) i Web Feature Service (WFS), co przełoży się na możliwość udostępnienia danych w dowolnym portalu internetowym, który ma możliwość podłączenia takiej usługi;
• odbiurokratyzowano czynności związane z weryfikacją bazy PRG na korzyść weryfikacji prowadzonej wraz z aktualizacją;
• wprowadzono zmiany redakcyjne i dostosowujące brzmienie niektórych dotychczasowych regulacji do obowiązujących przepisów prawa.

Uwagi do rozporządzenia można zgłaszać do 28 maja.
Rozporządzenie miałoby wejść w życie 31 lipca br.

DC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
@ To rozporządzenie wyborcze, tak nie za dużo czytania jest. Większość wyborcza i tak nie potrafi czytać ze zrozumieniem. Po co te dziwnie wyglądające literki w schematach.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Korzystając z wolnej chwili chciałem podziękować twórcom projektu za usunięcie ulic i placów z danych w projekcie rozporządzenia o PRG. W PRG są zdefiniowane tylko adresy, a o ulicach i placach jako geometrii cisza. Adresy z definicji projektu o PRG to nie ulice i place. Nadmieniam, że par 9 projektu o Emuia wymaga przekazywania danych ulic. Czyli z Emuia się przekaże, a w PRG już nie będzie. Gdyby był model danych byłoby to natychmiast widoczne.
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: Korzystając Czy zgłosiła/ł pani/pan to poprzez dostępne instrumenty konsultacji rozporządzenia PRG/EMUIA?
 5 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Korzystając A co to są instrumenty konsultacji rozporządzenia ? Obawiam się że takie pojęcie jest mi nieznane.
 2 
 9 
zgłoś
odp: odp: Korzystając jeśli jest pani/panu znane to zachęcamy z niego skorzystać i odnieść się do treści w procesie konsultacji. Czas jest ograniczony do 28 maja br.
 4 
 3 
zgłoś
odp: odp: Korzystając Skoro termin jest do 28 maja to odnoszę się na bieżąco do niektórych ważnych z mojego punktu widzenia rzeczy czytając szczególnie powiązania między rozporządzeniami, być może wtedy inni znajdą coś czego nie zauważyłem w innych miejscach i prawo będzie lepsze. Czy nie o to chodzi ?
 2 
 9 
zgłoś
NIE NIE NIE Ręce opadają ! Tu znowu kolejna ruina, brak modelu, brak katalogu obiektów - jakaś masakra. Dlaczego to robicie ! Definiujecie technologie a nie model pojęciowy i standard wymiany danych. Dzisiaj WMS, jutro WCS, a pojutrze WWMMSSFF czy cokolwiek innego. Proszę o powrót do takich załączników jak dotychczas z ewentualną korektą błędów a nie rujnowanie wszystkiego.
 1 
 12 
odpowiedz zgłoś
odp: NIE NIE NIE Polski ład cdn
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: NIE NIE NIE Zdecydowanie się zgadzam. Fakt jest taki, że to nie GML jest zły tylko model pojęciowy. Z mojego punktu widzenia to co powinno się próbować uprościć to model pojęciowy. Technologi w jakich można publikować dane jest wiele i to nie powinno być definiowane w rozporządzeniach. Teraz pojawiają się nowe technologię, np. WFS 3.0 -> OGC API, za chwilę będziemy aktualizować rozporządzania. Zgadzam się z GUGIK, że modele są za duże i zbyt skomplikowane. Ale ich usunięcie to również nie jest krok w dobrą stronę.
 11 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS