Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-03-10| Geodezja, Prawo

Poznaliśmy projekt nowego rozporządzenia ws. osnów

Ruszyły konsultacje projektu rozporządzenia w sprawie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych. W sporej części to powtórzenie dotychczasowych przepisów, choć zaproponowano też wiele zmian.


Poznaliśmy projekt nowego rozporządzenia ws. osnów
Poznaliśmy projekt nowego rozporządzenia ws. osnów <br />
Nowe wytyczne ogólne dla zakładania i utrzymywania osnów
Nowe wytyczne ogólne dla zakładania i utrzymywania osnów

To jedno z kilkunastu rozporządzeń, które muszą wejść w życie do końca lipca br. w związku z ubiegłoroczną nowelizacją Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Choć wydanie tych aktów wymusza jedynie drobna zmiana upoważnienia ustawowego, to przy tej okazji w przepisach ws. osnów zdecydowano się wprowadzić sporo zmian.

Podobnie jak inne rozporządzenia do znowelizowanego w ubiegłym roku Pgik, tak i to wyróżnia się wyraźnie mniejszą objętością. Liczba paragrafów zmieniła się wprawdzie nieznacznie (z 24 do 22), ale większe cięcia znajdziemy w załącznikach. Nie uświadczymy tam chociażby obszernej specyfikacji modelu pojęciowego, katalogu obiektów i atrybutów bazy osnów, a także schematu aplikacyjnego GML.

Nowością jest za to specyfikacja techniczna usług udostępniających dane o osnowach. Rozporządzenie zakłada bowiem, że dane te będą publikowane za pomocą zunifikowanych serwisów: przeglądania WMS oraz pobierania WFS.

Odchudzenie przepisów widać także w załączniku określającym standardy techniczne zakładania i utrzymywania osnów. Względem starego rozporządzenia z 2012 roku skróciły się one z 8,5 tys. wyrazów do 2,8 tys. Tyle liczby. A co z treścią?

Nowe standardy rozpoczynają tabele, które określają minimalne zagęszczenie punktów osnowy czy terminy okresowych przeglądów (fot. obok). Część z tych liczb przeniesiono z poprzedniego rozporządzenia, ale niektóre nieco zmodyfikowano (np. zagęszczenie pkt osnowy poziomej – 1 pkt/1 km kw. zamiast 1 pkt/1,2 km kw.) lub dodano (zagęszczenie pkt osnowy dla osnowy wysokościowej). Znacznie skrócono także wymagania dotyczące pomiaru punktów szczegółowej osnowy poziomej i wysokościowej (z 55 do 28 pkt), usunięto ponadto przepisy dotyczące osnowy wielofunkcyjnej.

Rozporządzenie zacznie obowiązywać 30 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z przepisami przejściowymi jego wejście w życie nie będzie rodziło konieczności zakładania nowych baz danych bądź przenumerowania punktów osnowy.

Uwagi do projektu można składać do 23 marca.Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii?
Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS