|2021-03-10|
Geodezja, Prawo
Poznaliśmy projekt nowego rozporządzenia ws. osnów
Ruszyły konsultacje projektu rozporządzenia w sprawie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych. W sporej części to powtórzenie dotychczasowych przepisów, choć zaproponowano też wiele zmian.
|
Nowe wytyczne ogólne dla zakładania i utrzymywania osnów
|
|
|
|
|
To jedno z kilkunastu rozporządzeń, które muszą wejść w życie do końca lipca br. w związku z ubiegłoroczną nowelizacją Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Choć wydanie tych aktów wymusza jedynie drobna zmiana upoważnienia ustawowego, to przy tej okazji w przepisach ws. osnów zdecydowano się wprowadzić sporo zmian.
Podobnie jak inne rozporządzenia do znowelizowanego w ubiegłym roku Pgik, tak i to wyróżnia się wyraźnie mniejszą objętością. Liczba paragrafów zmieniła się wprawdzie nieznacznie (z 24 do 22), ale większe cięcia znajdziemy w załącznikach. Nie uświadczymy tam chociażby obszernej specyfikacji modelu pojęciowego, katalogu obiektów i atrybutów bazy osnów, a także schematu aplikacyjnego GML.
Nowością jest za to specyfikacja techniczna usług udostępniających dane o osnowach. Rozporządzenie zakłada bowiem, że dane te będą publikowane za pomocą zunifikowanych serwisów: przeglądania WMS oraz pobierania WFS.
Odchudzenie przepisów widać także w załączniku określającym standardy techniczne zakładania i utrzymywania osnów. Względem starego rozporządzenia z 2012 roku skróciły się one z 8,5 tys. wyrazów do 2,8 tys. Tyle liczby. A co z treścią?
Nowe standardy rozpoczynają tabele, które określają minimalne zagęszczenie punktów osnowy czy terminy okresowych przeglądów (fot. obok). Część z tych liczb przeniesiono z poprzedniego rozporządzenia, ale niektóre nieco zmodyfikowano (np. zagęszczenie pkt osnowy poziomej – 1 pkt/1 km kw. zamiast 1 pkt/1,2 km kw.) lub dodano (zagęszczenie pkt osnowy dla osnowy wysokościowej). Znacznie skrócono także wymagania dotyczące pomiaru punktów szczegółowej osnowy poziomej i wysokościowej (z 55 do 28 pkt), usunięto ponadto przepisy dotyczące osnowy wielofunkcyjnej.
Rozporządzenie zacznie obowiązywać 30 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z przepisami przejściowymi jego wejście w życie nie będzie rodziło konieczności zakładania nowych baz danych bądź przenumerowania punktów osnowy.
Uwagi do projektu można składać do 23 marca.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
Jerzy Królikowski
|