|2021-07-27|
Geodezja, GIS, Mapy, Prawo
Już wszystkie geodezyjne rozporządzenia podpisane!
Minister rozwoju Jarosław Gowin podpisał właśnie rozporządzenia ws. BDOT10k oraz ws. EGiB. To ostatnie akty wykonawcze do Prawa geodezyjnego i kartograficznego, które czekały na koniec prac legislacyjnych. Oba wchodzą w życie już 31 lipca.
Rozporządzenie ws. EGiB
O zmianach wprowadzanych przez nowe przepisy w sprawie ewidencji gruntów i budynków w szczegółach pisaliśmy na Geoforum.pl – zarówno o pierwotnych propozycjach, jak i efektach konsultacji publicznych. W ocenie GUGiK kluczowe nowości w tych przepisach to:
- rezygnacja z gromadzenia nadmiarowych informacji, które są w innych rejestrach (np. formy ochrony przyrody, informacje o zabytkach) oraz rezygnacja z wyodrębniania podgrup rejestrowych;
- wprowadzenie powiązania adresów podmiotów w EGiB z bazami PESEL i REGON;
- uregulowanie trybu postępowania z projektowanymi działkami i projektowanymi punktami granicznymi;
- określenie, że podstawową formą przekazywania zawiadomień o zmianie danych ewidencyjnych jest dokument elektroniczny;
- sprecyzowanie sposobu tworzenia wypisu i wyrysu jako dokumentów elektronicznych;
- wprowadzenie prezentacji i udostępniania danych za pomocą usług sieciowych WMS i WFS;
- wyeliminowanie oznaczenia arkusza mapy w identyfikatorze działki ewidencyjnej;
- wprowadzenie obowiązku opiniowania przez Głównego Geodetę Kraju podziału na obręby oraz projektów założenia i modernizacji EGiB;
- określenie zakresu informacji utrwalanych w wykazach zmian danych ewidencyjnych;
- uszczegółowienie sposobu pozyskiwania i zakresu informacji gromadzonych w rejestrze cen nieruchomości;
- doprecyzowanie przepisów dotyczących doręczania zawiadomień w toku ustalania przebiegu granic działek ewidencyjnych, jednoznacznie wskazując w tym zakresie na przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.
Rozporządzenie ma wejść w życie już 31 lipca (sobota), przy czym powiaty będą miały czas do końca 2023 roku na dostosowanie swoich baz EGiB do tych regulacji. Numerację działek w podziale arkuszowym oraz identyfikatory budynków i lokali niespełniające nowych wymogów należy z kolei dostosować do końca 2024 r. lub do czasu przeprowadzenie modernizacji EGiB.
Do prac geodezyjnych zgłoszonych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie nowego rozporządzenia dopuszcza się stosowanie przepisów dotychczasowych, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2021 r.
Do czasu ustalenia linii brzegów dla cieków naturalnych, jezior oraz innych naturalnych zbiorników wodnych na zasadach określonych w art. 220 ust. 5 ustawy Prawo wodne przebieg granic działek ewidencyjnych między gruntami tworzącymi dna i brzegi tych cieków, jezior i zbiorników a gruntami do nich przyległymi wykazuje się w ewidencji za pomocą danych ustalonych na podstawie wyników geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych, przy wykonywaniu których identyfikacji przebiegu tych granic dokonano zgodnie z przepisami art. 220 ust. 1-4 Prawa wodnego. Regulacja ta nie może być jednak stosowana dłużej niż do końca 2022 roku.
Rozporządzenie ws. BDOT10k i BDOO
Kluczowe zmiany w rozporządzeniu w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz bazy danych obiektów ogólnogeograficznych, a także standardowych opracowań kartograficznych to:
- uproszczenie struktury BDOT10k oraz ograniczenie zakresu informacji gromadzonych w BDOT10k i BDOO poprzez usunięcie klas obiektów lub atrybutów mających niewielkie znaczenie informacyjne lub brak wiarygodnych danych źródłowych niezbędnych do utrzymania ich aktualności,
- dodanie do modelu BDOT10k kategorii obiektów dotyczących rzeźby terenu, które będą pozyskiwane przy aktualizacji tej bazy i wykorzystywane przy automatycznym generowaniu opracowań kartograficznych,
- uporządkowanie regulacji dotyczących tworzenia, aktualizacji danych,
- usunięcie z rozporządzenia schematów aplikacyjnych GML dotyczących danych BDOT10k oraz BDOO i przeniesienie ich do repozytorium interoperacyjności,
- wprowadzenie usług sieciowych jako podstawowych form publikacji i udostępniania danych.
Również w przypadku tego aktu przewidziano terminy przejściowe. Dostosowanie BDOT10k do nowych regulacji powinno nastąpić do końca 2023 roku.
31 lipca wchodzi w życie 8 geodezyjnych rozporządzeń. Jakie?
Ostatniego dnia lipca zaczyna obowiązywać 8 rozporządzeń do Prawa geodezyjnego i kartograficznego. W Dzienniku Ustaw opublikowano dotychczas dwa z nich:
Na publikację czekają jeszcze rozporządzenia:
- w sprawie ewidencji gruntów i budynków;
- w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej;
- w sprawie geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu;
- w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz bazy danych obiektów ogólnogeograficznych, a także standardowych opracowań kartograficznych;
- w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów;
- w sprawie państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju.
Co konkretnie się zmienia?
Zakres zmian wprowadzanych przez wyżej wymienione akty prawne ma być tematem otwartej wideokonferencji głównego geodety kraju, która odbędzie się już w najbliższy czwartek (29 lipca) o godzinie 9:00. Nowe przepisy będziemy także omawiać na Geoforum.pl wraz z ich publikowaniem w Dzienniku Ustaw. Ponadto przewidziane w nich zmiany zostaną opisane w szczegółach w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
Jerzy Królikowski
|