Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-26| Geodezja, Prawo

Rok po nowelizacji prawa geodezyjnego [wyniki ankiety]

Większość uczestników naszej ankiety pozytywnie ocenia zeszłoroczne zmiany w Prawie geodezyjnym i kartograficznym, choć nie wszystkie nowe przepisy spotykają się z jednakowym uznaniem.


Rok po nowelizacji prawa geodezyjnego [wyniki ankiety]
Rok po nowelizacji prawa geodezyjnego [wyniki ankiety] <br />
Oceny nowego rozporządzenia ws. standardów geodezyjnych
Oceny nowego rozporządzenia ws. standardów geodezyjnych
Rok po nowelizacji prawa geodezyjnego [wyniki ankiety] <br />
Oceny całości nowelizacji Pgik
Oceny całości nowelizacji Pgik

Nasza internetowa ankieta dostępna była przez ostatnie 2 tygodnie dla wszystkich Czytelników Geoforum.pl. Poprawnie wypełniło ją 210 osób. Oczywiście, jak zawsze przy tego typu badaniach zaznaczamy, że wyników tych nie należy traktować jako reprezentatywnych dla całej branży, choć z pewnością stanowią interesującą informację o panujących w niej nastrojach.

Ankietę w większości wypełniły osoby deklarujące się jako wykonawcy prac geodezyjnych (70%) oraz przedstawiciele Służby Geodezyjnej i Kartograficznej (24%). Pojedyncze głosy oddali wykładowcy i nauczyciele (1%), a 5% uczestników określiło się jako osoby w inny sposób związane z branżą geodezyjną.

Pierwsze 6 pytań dotyczyło konkretnych pakietów zmian w prawie. Z największą liczbą pozytywnych ocen spotkały się przepisy związane z klauzulowaniem dokumentów geodezyjnych, a więc np. ze zniesieniem odpłatności za tę czynność oraz wprowadzeniem możliwości zastąpienia jej w określonych przypadkach oświadczeniem wykonawcy o pozytywnym wyniku weryfikacji. Głos „pozytywnie” lub „raczej pozytywnie” oddało w tym przypadku 89% ankietowanych.

Tylko nieco gorzej oceniono uwolnienie sporej części danych PZGiK (ortofotomapa, dane wysokościowe, BDOT10k, osnowa, wybrane elementy EGiB), a także zmiany w EGiB (w tym ograniczenie jej zakresu informacyjnego i wprowadzenie możliwości aktualizacji na podstawie materiałów PZGiK w drodze czynności materialno-technicznej). W obu przypadkach oddano 80% głosów pozytywnych lub raczej pozytywnych. Z kolei dla zmian związanych z weryfikacją prac geodezyjnych (np. wprowadzenie konkretnych terminów weryfikacji czy sprawdzanie spójności) odsetek ten był również wysoki i wyniósł 76%.

Najwięcej negatywnych odpowiedzi udzielono na pytanie o zmiany w cenniku (w tym wprowadzenie ryczałtów). Negatywnie lub raczej negatywnie oceniło je 36% ankietowanych, a pozytywnie lub raczej pozytywnie – 44%.

W przypadku zmian związanych z weryfikacją prac 60% głosów było pozytywnych lub raczej pozytywnych, a 20% – negatywnych lub raczej negatywnych.

Z ubiegłoroczną nowelizacją Pgik ściśle związane było nowe rozporządzenie ws. standardów geodezyjnych. Zmiany wprowadzone w tym akcie pozytywnie lub raczej pozytywnie oceniło 60% ankietowanych (rys. 1), choć – co ciekawe – widać tu spore rozbieżności w odpowiedziach poszczególnych przedstawicieli branży. Wśród wykonawców odsetek ten wyniósł bowiem 68%, a wśród SGiK – tylko 32% (przy czym dominowały oceny neutralne).

Takiej rozbieżności nie ma już za to w całościowej ocenie nowelizacji ustawy Pgik. Wśród wszystkich uczestników ankiety odsetek ocen pozytywnych i raczej pozytywnych wyniósł 68% (rys. 2), a wśród wykonawców i SGiK – odpowiednio 67 i 70%.

Szerzej wyniki ankiety zaprezentujemy w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS