wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-26| Geodezja, Prawo

Rok po nowelizacji prawa geodezyjnego [wyniki ankiety]

Większość uczestników naszej ankiety pozytywnie ocenia zeszłoroczne zmiany w Prawie geodezyjnym i kartograficznym, choć nie wszystkie nowe przepisy spotykają się z jednakowym uznaniem.


Rok po nowelizacji prawa geodezyjnego [wyniki ankiety]
Rok po nowelizacji prawa geodezyjnego [wyniki ankiety] <br />
Oceny nowego rozporządzenia ws. standardów geodezyjnych
Oceny nowego rozporządzenia ws. standardów geodezyjnych
Rok po nowelizacji prawa geodezyjnego [wyniki ankiety] <br />
Oceny całości nowelizacji Pgik
Oceny całości nowelizacji Pgik

Nasza internetowa ankieta dostępna była przez ostatnie 2 tygodnie dla wszystkich Czytelników Geoforum.pl. Poprawnie wypełniło ją 210 osób. Oczywiście, jak zawsze przy tego typu badaniach zaznaczamy, że wyników tych nie należy traktować jako reprezentatywnych dla całej branży, choć z pewnością stanowią interesującą informację o panujących w niej nastrojach.

Ankietę w większości wypełniły osoby deklarujące się jako wykonawcy prac geodezyjnych (70%) oraz przedstawiciele Służby Geodezyjnej i Kartograficznej (24%). Pojedyncze głosy oddali wykładowcy i nauczyciele (1%), a 5% uczestników określiło się jako osoby w inny sposób związane z branżą geodezyjną.

Pierwsze 6 pytań dotyczyło konkretnych pakietów zmian w prawie. Z największą liczbą pozytywnych ocen spotkały się przepisy związane z klauzulowaniem dokumentów geodezyjnych, a więc np. ze zniesieniem odpłatności za tę czynność oraz wprowadzeniem możliwości zastąpienia jej w określonych przypadkach oświadczeniem wykonawcy o pozytywnym wyniku weryfikacji. Głos „pozytywnie” lub „raczej pozytywnie” oddało w tym przypadku 89% ankietowanych.

Tylko nieco gorzej oceniono uwolnienie sporej części danych PZGiK (ortofotomapa, dane wysokościowe, BDOT10k, osnowa, wybrane elementy EGiB), a także zmiany w EGiB (w tym ograniczenie jej zakresu informacyjnego i wprowadzenie możliwości aktualizacji na podstawie materiałów PZGiK w drodze czynności materialno-technicznej). W obu przypadkach oddano 80% głosów pozytywnych lub raczej pozytywnych. Z kolei dla zmian związanych z weryfikacją prac geodezyjnych (np. wprowadzenie konkretnych terminów weryfikacji czy sprawdzanie spójności) odsetek ten był również wysoki i wyniósł 76%.

Najwięcej negatywnych odpowiedzi udzielono na pytanie o zmiany w cenniku (w tym wprowadzenie ryczałtów). Negatywnie lub raczej negatywnie oceniło je 36% ankietowanych, a pozytywnie lub raczej pozytywnie – 44%.

W przypadku zmian związanych z weryfikacją prac 60% głosów było pozytywnych lub raczej pozytywnych, a 20% – negatywnych lub raczej negatywnych.

Z ubiegłoroczną nowelizacją Pgik ściśle związane było nowe rozporządzenie ws. standardów geodezyjnych. Zmiany wprowadzone w tym akcie pozytywnie lub raczej pozytywnie oceniło 60% ankietowanych (rys. 1), choć – co ciekawe – widać tu spore rozbieżności w odpowiedziach poszczególnych przedstawicieli branży. Wśród wykonawców odsetek ten wyniósł bowiem 68%, a wśród SGiK – tylko 32% (przy czym dominowały oceny neutralne).

Takiej rozbieżności nie ma już za to w całościowej ocenie nowelizacji ustawy Pgik. Wśród wszystkich uczestników ankiety odsetek ocen pozytywnych i raczej pozytywnych wyniósł 68% (rys. 2), a wśród wykonawców i SGiK – odpowiednio 67 i 70%.

Szerzej wyniki ankiety zaprezentujemy w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
mam pytanie... W którym europejskim kraju obowiązują PODGIKI takie jak w Polsce? Dziękuję za odpowiedź:)
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: mam pytanie... podkiki sriki...weryfikacje sracje. Geodezja to hamulcowy inwestycji
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: mam pytanie... Tylko polska postPZPRowska
odpowiedz zgłoś
Bądźcie proszę, choć trochę obiektywni Są przecież też i zalety nowego pgik. 1. Znacznie skrócone czasy weryfikacji ? szybciej przyjęte są do zasobu 2. Mniejsze objętościowo operaty, zatem mniej pracy przy ich przygotowaniu. 3. Operaty w wersji elektronicznej ? tu same zalety ? mniej papieru, mniej podpisywania i pieczętowania, niezliczona ilość oryginałów, pełna historia pracy, elektroniczna forma przekazywania. 4. Oświadczenia na materiałach wynikowych zamiast klauzulowania - u nas praktycznie nikt nie oddaje materiałów do klauzulowania. 5. Zmniejszona ilość atrybutów budynkowych, gesut, bdot ? przecież to koszmar wykonywanie wykazu budynkowego. 6.Odpowiedzialność za wykonywane prace przechodzi na Wykonawców.
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Bądźcie proszę, choć trochę obiektywni Zalety albo wady prawa zawartego w ustawie ujawnią się po wprowadzeniu rozporządzeń czyli aktów definiujących szczegółowo działanie. Jak można oceniać prawo skoro nie ma rozporządzeń i nikt de facto go nie zastosował ponieważ wszyscy czekają na rozporządzenia ? Mamy od roku okres zawieszenia w oczekiwaniu na rozporządzenia. Czy jak dostanę samochód (ustawę) bez kół (rozporządzenia) to powinienem być zadowolony bo ma dobrą klimatyzację ? Proszę wdrożyć rozporządzenia to zobaczymy jak to wszystko działa.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Bądźcie proszę, choć trochę obiektywni Obiektywnie rzecz biorąc to jeden łańcuch został poluzowany a inny skrócony. Jednego się pozbyto, za to dołożona inny. A i w sumie zwiększono ich wagę ale to podobno klienci mają je dźwigać. Ogólnie rzecz biorąc patologia rozwiązań systemowych została pogłębiona ale za to w bardziej wdzięcznej formie, oczywiście zdaniem beneficjentów tych patologii. Problem jedynie w tym, że niektórzy z niewolników zamiast wyrażać wdzięczność za troskę panów protestuje wobec samego faktu bycia niewolnikami. Nieobiektywni niewdzięcznicy.
 1 
odpowiedz zgłoś
I tak dumnie prezentuje się informacja na stronie GUGiK. Geodeci popierają zmiany, popierają bo zagłosowało 210 osób w ankiecie geoforum. Aż rodzi się pytanie czy to była próbka reprezentatywna środowiska, czy wyniki tej ankiety są wiarygodne ? Skoro nieznany szerzej Youtuber wyprzedził kiedyś GGK to czy można takim wynikom wierzyć ? I wreszcie dlaczego GUGiK pisze o tym a nie publikuje brakujących rozporządzeń?
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: I tak dumnie Nie ma się co denerwować. Warto wiedzieć, że przepisy publikuje się w Dzienniku Ustaw, a nie na stronach GUGiK. Wiedza nikomu jeszcze nie zaszkodziła. Ja akurat głosowałam "za", i w imieniu tych, którzy głosowali uprzejmie proszę o nieobrażanie nas (ani nikogo w ogólności). Część kłopotów oczywiście pozostała, ale oceniam zmiany jako ucieczkę do przodu. Natomiast w ankiecie wziąć mógł udział każdy. Więc co? Redakcja skasowała negatywne opinie? Czy po prostu ich nie było? Moim zdaniem - to drugie. Pozdrawiam.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: I tak dumnie Polecam ustawę o dostępie do informacji publicznej projekty aktów prawnych publikuje się również na stronie BIP. Brak jest aktualnych projektów prawa na RCL, brak jest informacji o zmianach w szeregu rozporządzeń mimo że nastąpiły. Brak jest aktualnego brzmienia projektów zmienionych miesiąc temu. Ale skoro jak stwierdził sąd GGK nie zna prawa to go nie zna, za to go stanowi. I jestem dziwnie pewien że pewien pan Zbyszek ma te projekty na bieżąco.
 5 
zgłoś
@ Wszystkie zmiany która władza proponuje są wzorowe. Geodeci są zachwyceni. Jednak zasób geodezyjny wymaga jeszcze większych ulepszeń. Geodeci sami wychodzą z inicjatywą wprowadzenia nowej opłaty. Nie będzie to podatek tylko składka. Ta składka proeuropejska była by dobrowolna ale obowiązkowa dla prac, które podlegają zgłoszeniu do PZGiK. Te 60-70zl od zgłoszenia każdej pracy geodezyjnej było by przeznaczane na lokalna narodowa geodezję. Geodeci powiatowi którzy najlepiej znają trudy zawodu byli by jej dysponentami. Osoby fizyczne które nie pracują w urzędzie powinny płacić więcej i koniec.Takie jest zdanie niemal całego urzędu.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: @ "Warunki na zgrupowaniach miałyśmy bardzo dobre! Wszystko to zasługa naszego prezesa i nie jest prawdą, że nad łóżkami dach przeciekał! Szczególnie, że prawie nie padało! Prezes dba o nas jak ojciec najlepszy!"
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
Pieski szczekają karawana jedzie dalej. Elektroniczny operat jest do kitu bo nie ma gdzie stówy wsadzić.
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
Sukces goni sukces. Aż 70 (słownie siedemdziesiąt) osób jest zadowolonych z wprowadzonych zmian.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: Sukces goni sukces. Tylko tyle ??. Nie dziwię się ponieważ coraz liczniejsze grono środowiska ma to w głębokim poważaniu wiedząc iż to na pewno nie ostania zmiana, więc po co się tym tak przejmować. Będzie następna i następna itd. . Zamiast coś opracować dobrze robi się, nie zawsze działające, protezy. Zamieszanie już jest na tyle duże że np. robiąc mapę dla celów projektowych dostaję uwagę "Brak orientacji na mapie dla celów projektowych" z podaniem przepisu rozporządzenia z 18-08-202r. par. 33 pkt.3. Który to przepis mówi "§ 33. Integralną częścią mapy do celów projektowych jest jej opis, który stanowią w szczególności: 1) tytuł mapy ?Mapa do celów projektowych?; 2) skala; 3) położenie obszaru opracowania;" wyraźnie zaznaczono że to ma być opis,a nie #$%!!olety w postaci kawałka mapy graficznej [TEKST USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA]
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Sukces goni sukces. Po co przekazujesz mapę z operatem do weryfikacji? Przecież już nie trzeba. Najbardziej rozbrajają mnie te dyskusje o komplikacjach w szybkim wdrożeniu zmian w oprogramowaniu wg nowych przepisów. Jakby we wszystkich powiatach były pozakładane pełne bazy wg obowiązujących przepisów. I z rzędnymi w PL-EVRF2007-NH. A jeszcze w zeszłym tygodniu napotkałem rastry map ewidencyjnych, gdy chciałem pobrać bazę konturów klasyfikacyjnych w jednym powiecie.
 1 
zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS