wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-22| Geodezja, Prawo, Kataster

Poznaliśmy nową wersję projektu rozporządzenia ws. EGiB

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków w wersji uwzględniającej uwagi z konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych.


Poznaliśmy nową wersję projektu rozporządzenia ws. EGiB

Przypomnijmy, że pierwszy projekt tego aktu opublikowano 7 maja (czytaj więcej o zakresie proponowanych zmian), a jego konsultacje publiczne trwały do 21 maja. W ich toku do przepisów tych zgłoszono blisko tysiąc uwag. Na Geoforum.pl szczegółowo opisaliśmy postulaty przedstawione przez organizacje zawodowe: Stowarzyszenie Geodetów Polskich, Geodezyjną Izbę Gospodarczą, Polskąa Geodezję Komercyjną, Polskie Towarzystwo Geodezyjne oraz Stowarzyszenie „Geodeci dla RP”. Przeanalizowaliśmy także, które z nich zostały uwzględnione przez GUGiK.

Dziś (22 lipca) na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano nową wersję projektu tego rozporządzenia, datowaną na 12 lipca. Przygotowano ją na potrzeby Komisji Prawniczej.

Przepisy przejściowe

Rozporządzenie ma wejść w życie już 31 lipca (sobota), przy czym powiaty będą miały czas do końca 2023 roku na dostosowanie swoich baz EGiB do tych regulacji. Numerację działek w podziale arkuszowym oraz identyfikatory budynków i lokali niespełniające nowych wymogów należy z kolei dostosować do końca 2024 r. lub do czasu przeprowadzenie modernizacji EGiB.

Do prac geodezyjnych zgłoszonych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie nowego rozporządzenia dopuszcza się stosowanie przepisów dotychczasowych, nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2021 r.

Do czasu ustalenia linii brzegów dla cieków naturalnych, jezior oraz innych naturalnych zbiorników wodnych na zasadach określonych w art. 220 ust. 5 ustawy Prawo wodne przebieg granic działek ewidencyjnych między gruntami tworzącymi dna i brzegi tych cieków, jezior i zbiorników a gruntami do nich przyległymi wykazuje się w ewidencji za pomocą danych ustalonych na podstawie wyników geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych, przy wykonywaniu których identyfikacji przebiegu tych granic dokonano zgodnie z przepisami art. 220 ust. 1-4 Prawa wodnego. Regulacja ta nie może być jednak stosowana dłużej niż do końca 2022 roku.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Wyjaśnienie Do wejścia w życie konieczne jest najpierw podpisanie rozporządzenia, co zostało zrobione. Natomiast po podpisie Ministra można opublikować. Tak wiec GGK robi wszystko poprawnie. Nie muszę mu nic wyjaśniać.
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Wyjaśnienie Tylko jest mały problem. Nikt nie zna treści podpisanego pseudoaktu, według RCL akt ten nie przeszedł procesu legislacyjnego przy okazji łamiąc kilka przepisów, i na końcu prawo bez ogłoszenia nie działa bo nikt nie może formalnie się z nim zapoznać. Także minister coś podpisał, GGK nie wiadomo czemu się cieszy a nowego rozporządzenia brak.
 2 
odpowiedz zgłoś
A teraz na stronie GUGiK zawarto twierdzenie jakoby minister podpisał rozporządzenie o Bdot500 odsyłając do strony RCL gdzie jest mowa o etapie konsultowania tego projektu. Może pani Minister wyjaśni naszemu GGK co jest potrzebne do wejścia prawa w życie. Samo twierdzenie że ktoś coś podpisał nie wystarczy.
 1 
odpowiedz zgłoś
@ Czarny scenariusz w geodezji już się zrealizował. Teraz trwa dobijanie. Jak uczy nas historia w krótkim okresie autorytaryzm ma się dobrze ale w średnim i długim okresie zawsze skończą tak samo. Czas na wprowadzenie nowych opłat i podwyższenie starych dla ludzi pracy. Z opłat nałożonych na nich skorzysta elita geoinformatyczna i urzędnicy.
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: @ Nie można dobić czegoś co już dawno zostało dobite:)
 1 
odpowiedz zgłoś
P. Izdebski Obiecałeś Pan przepisy przejściowe dla § 82a. 1. Do czasu ustalenia linii brzegu cie ków [...] , Gdzie to jest ??????????
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: P. Izdebski Obiecałeś Pan przepisy przejściowe Poprawiam się i przepraszam, jest !
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: P. Izdebski Obiecałeś Pan przepisy przejściowe No świetnie, że jest...do końca 2022. Potem skończy się jakiekolwiek ustalanie granic cieków, bo niby kto miałby zlecać ustalenia linii brzegowych wg. Prawa wodnego. Przyjdzie ktoś z podziałem i dowie się, że to zabawa na 2 lata, bo będzie trzeba ustalić linię brzegową na długości 30 m. Nie wiem jak to zostanie rozwiązane, bo to jest spory problem. No chyba, że data 2022 zostanie znowu wydłużona.
 2 
zgłoś
odp: odp: P. Izdebski Obiecałeś Pan przepisy przejściowe Dobrze, że jest, natomiast to że tylko do końca 2022 r. to i tak pies pogrzebany bo takich przypadków jest sporo i zablokuje to obrót nieruchomościami. Nie ma co liczyć na szybkie decyzje w zakresie rozgraniczenia gruntów pokrytych wodami. Szkoda ludzi którzy ani nie podzielą działki, ani nie sprzedadzą...
 2 
zgłoś
odp: P. Izdebski Obiecałeś Pan przepisy przejściowe Robił to Marszałek, robił jak robił, ale robił. Teraz robią to WP i co ? Słabo. NO, ale jeśli w nazwie jest "polskie" to na pewno jest ok
odpowiedz zgłoś
przepraszam ale GGK dalej nie rozumie modernizacji też w stosunku do PZP Przepisy przejściowe określone w par. 47 (kilka miesięcy) nie biorą pod uwagę tego że niektóre modernizacje się toczą lub mają się rozpocząć (procedura przetargowa) i trwają kilkanaście miesięcy przy czym zostały wygrane na podstawie innych warunków(OPZ) i przepisów. Wg tych przepisów jeżeli firma wygrała modernizację wyceniając np. metodę fotogrametryczną będzie musiała dołożyć i wykonać metodą klasyczną???. Nie mówiąc już o terminach umownych ... Rozwiązaniem byłby całkowicie inny tekst przepisów przejściowych a tak to jak zwykle KATASTROFA ...
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: przepraszam ale GGK dalej nie rozumie modernizacji też w stosunku do PZP Metoda foto jest mocno nadużywana moim zdaniem. Rozporządzenie - w obecnym brzmieniu- wyraźnie precyzuje, ze punkty muszą być oznaczone na gruncie przed pomiarem - można jej zatem używać jedynie w odniesieniu do szczegółów, które można jednoznacznie zidentyfikować na zdjęciu - np trwale ogrodzenie, ściana budynku, albo dla sygnalizowanych punktów - a nie robić spęd w remizie i pokazywać obliczone, z reguły w wykonawcy tylko wiadomy sposób, granice na podkładzie fotogrametrycznym. Mimo, że jestem wielkim zwolennikiem fotogrametrii jako metody pomiaru, uważam ze ta zmiana może mieć sens, ze względu na to jak to w praktyce wyglądało.
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: przepraszam ale GGK dalej nie rozumie modernizacji też w stosunku do PZP Zgadzam się z tekstem wyżej ale nie chodzi tu o sam sens metody foto. Proszę się postawić w położeniu starostwa, które tą metodę opisało w OPZ i i wykonawcy, który ją wycenił - razem mają zrealizować modernizację np. do końca 2022 r. a tu przepisy przejściowe do końca 2021 ... - kto dopłaci GGK? Lub sytuację gdzie jest po przetargu, przed wyborem, a w OPZ dopuszczona była ta metoda, trzeba unieważnić przetarg? zmienić OPZ? a tu brakuje pieniędzy na klasyka ...? Kto dopłaci GGK?
 1 
 1 
zgłoś
odp: przepraszam ale GGK dalej nie rozumie modernizacji też w stosunku do PZP Poczekajmy cierpliwie na czwartkową konferencję GGK. Na pewno wszyściusieńko się wyjaśni.
odpowiedz zgłoś
Walka bokserska w której używa się nóg czyli wniosek dotyczący zwolnienia z obowiązku rozpatrzenia przez komisję prawniczą. Co za czytelna sugestia na końcu pisma mówiąca - "NIE ZDĄŻYSZ"
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: Walka Zdąży,na Głowie Stanie ale Żdąży. No chyba że nie zdąży, ale to już całkiem inna Historia.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Walka Ale wiesz że rozporządzeń jest więcej a również ludzie w RCL miewają urlopy ?
 2 
zgłoś
odp: Walka Stare przysłowie mówi "Obiecanki cacanki a głupiemu radość" Pytanie brzmi tylko: kto jest kto?
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Walka Mądre serce przyjmuje przykazania, lecz głupiec przez swe wargi upadnie.
zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS