|2021-07-22|
Geodezja, Prawo, Kataster
Poznaliśmy nową wersję projektu rozporządzenia ws. EGiB
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków w wersji uwzględniającej uwagi z konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych.
Przypomnijmy, że pierwszy projekt tego aktu opublikowano 7 maja (czytaj więcej o zakresie proponowanych zmian), a jego konsultacje publiczne trwały do 21 maja. W ich toku do przepisów tych zgłoszono blisko tysiąc uwag. Na Geoforum.pl szczegółowo opisaliśmy postulaty przedstawione przez organizacje zawodowe: Stowarzyszenie Geodetów Polskich, Geodezyjną Izbę Gospodarczą, Polskąa Geodezję Komercyjną, Polskie Towarzystwo Geodezyjne oraz Stowarzyszenie „Geodeci dla RP”. Przeanalizowaliśmy także, które z nich zostały uwzględnione przez GUGiK.
Dziś (22 lipca) na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano nową wersję projektu tego rozporządzenia, datowaną na 12 lipca. Przygotowano ją na potrzeby Komisji Prawniczej.
Przepisy przejściowe
Rozporządzenie ma wejść w życie już 31 lipca (sobota), przy czym powiaty będą miały czas do końca 2023 roku na dostosowanie swoich baz EGiB do tych regulacji. Numerację działek w podziale arkuszowym oraz identyfikatory budynków i lokali niespełniające nowych wymogów należy z kolei dostosować do końca 2024 r. lub do czasu przeprowadzenie modernizacji EGiB.
Do prac geodezyjnych zgłoszonych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie nowego rozporządzenia dopuszcza się stosowanie przepisów dotychczasowych, nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2021 r.
Do czasu ustalenia linii brzegów dla cieków naturalnych, jezior oraz innych naturalnych zbiorników wodnych na zasadach określonych w art. 220 ust. 5 ustawy Prawo wodne przebieg granic działek ewidencyjnych między gruntami tworzącymi dna i brzegi tych cieków, jezior i zbiorników a gruntami do nich przyległymi wykazuje się w ewidencji za pomocą danych ustalonych na podstawie wyników geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych, przy wykonywaniu których identyfikacji przebiegu tych granic dokonano zgodnie z przepisami art. 220 ust. 1-4 Prawa wodnego. Regulacja ta nie może być jednak stosowana dłużej niż do końca 2022 roku.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
JK
|