|2021-05-26|
Geodezja, Prawo, Kataster
PTG o projekcie rozporządzenia ws. EGiB: to tylko kosmetyczne zmiany
W ocenie Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego zmiany zaproponowane w projekcie nowego rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków są jedynie kosmetyczne. Brakuje zaś propozycji, które by istotnie zwiększyły wiarygodność i jakość tego rejestru.
„Obecny kierunek zmian zamiast służyć ostatecznemu odbiorcy informacji zawartej w ewidencji gruntów, służy jedynie podtrzymywaniu nieefektywnych struktur organizacyjnych i rozbudowywaniu infrastruktury. Infrastruktury, która ma być nowoczesna jeśli chodzi o sprzęt i technologie, ale bezwartościowa jeśli chodzi zdolność do realizacji zadań, które stawia przed państwem nowoczesna gospodarka i potrzeby społeczne” – czytamy w piśmie PTG do GUGiK. „Szybkość przetwarzania i udostępniania danych czy walory estetyczne obrazków wyświetlanych na ekranach monitorów nie zrekompensują strat poniesionych przez błędnie określone granice czy niewiarygodną, ze względu na niekompletność, treść dotyczącą innych elementów” – zaznacza Towarzystwo.
Co z efektami prac zespołu?
Organizacja zwraca uwagę, że w 2019 r. roku korzystne propozycje zmian legislacyjnych dotyczących EGiB przygotował powołany przez głównego geodetę kraju zespół ekspercki. Zasiadali w nim przedstawiciele zarówno wykonawców prac geodezyjnych, jak i Służby Geodezyjnej i Kartograficznej oraz świata nauki. W ubiegłym roku konkretne rekomendacje w tym zakresie przyjęła także Państwowa Rada Geodezyjna i Kartograficzna.
W projekcie nowego rozporządzenia postulaty te zostały jednak w dużej mierze przemilczane, a w niektórych przypadkach przyjęto przeciwny kierunek zmian – zauważa PTG. „Niestety propozycje przedstawiane jako minimalny plan ratunkowy dla wiarygodności ewidencji gruntów nie wzbudziły w przedstawicielach rządu nawet minimalnej refleksji merytorycznej” – twierdzi organizacja.
Ustalanie to nie rozgraniczanie
„Projekt rozporządzenia wprowadza realne zagrożenie dla konstytucyjnej ochrony prawa własności poprzez zrównanie procedury ustalania przebiegu granic w trybie ewidencyjnym z procedurą rozgraniczania nieruchomości” – twierdzi PTG. Ma o tym świadczyć katalog atrybutów punktów granicznych, gdzie punkt ustalony w procedurze rozgraniczania nieruchomości jest tożsamy z atrybutem punktu granicznego ustalonego w trybie rozporządzenia ws. EGiB. Problem zdaniem Towarzystwa tkwi w tym, że tryb ustalania przewidziany w tym rozporządzeniu, stosowany poza procedurą zakładania i modernizacji EGiB, nie daje żadnych możliwości odwoławczych stronie takiego postępowania.
Sprzeciw organizacji budzą również przyjęte w projekcie kryteria ustalania przebiegu granic działek ewidencyjnych (§ 33 ust. 1-3). Są one sprzeczne z rekomendacjami wspomnianego wcześniej zespołu eksperckiego przy GGK, podobnie zresztą jak wzór protokołu ustalenia przebiegu granic.
Uprawnienia, podziały, budynki w budowie
PTG zarzuca ponadto, że rozporządzenie przekracza delegację ustawową, gdyż ingeruje w ustawowo określone zakresy uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.
Organizacja protestuje też przeciwko usunięciu z rozporządzenia § 82a dotyczącego ustalania linii brzegu. „Usunięcie tego przepisu, poprzez trudny do oszacowania czas wydłużenia wykonywania map z projektem podziału nieruchomości w przypadkach konieczności ustalenia linii brzegu cieku naturalnego, skutecznie zablokuje możliwość realizacji inwestycji, np. budowy dróg i autostrad. Temat ten był szeroko omawiany podczas prac Zespołu, a z wypracowanymi w tym zakresie propozycjami w pełni się utożsamiamy” – podkreśla PTG.
W liście do GUGiK zwrócono także uwagę na przyjęcie definicji budynku zgodnej z Prawem budowlanym przy jednoczesnym usunięciu z EGiB budynków w budowie. „W naszej ocenie powoduje to powstanie poważnego dylematu – w wyniku jakich prac geodezyjnych i na jakim etapie budowy możliwe będzie ujawnienie budynku w ewidencji gruntów i budynków?” – pyta PTG.
Konieczne głębsze analizy
„Przedstawione wyżej uwagi wskazują na konieczność zweryfikowania przedstawionego projektu w oparciu o rzetelną analizę istniejącego stanu, poważny dialog z podmiotami prowadzącymi ewidencję gruntów i budynków oraz ze środowiskiem zawodowym, które pozyskuje i przetwarza informacje stanowiące treść rejestru” – podsumowuje swoje postulaty Polskie Towarzystwo Geodezyjne.
Przypomnijmy, że konsultacje projektu rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków zakończyły się w ubiegłym tygodniu. Na Geoforum.pl publikujemy uwagi, jakie zgłosiły do tego aktu poszczególne organizacje. Wczoraj pisaliśmy o postulatach Polskiej Geodezji Komercyjnej oraz Geodezyjnej Izby Gospodarczej.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
Jerzy Królikowski
|