wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-05-28| Geodezja, Prawo, Kataster

SGP obszernie o nowym rozporządzeniu ws. EGiB

Stowarzyszenie Geodetów Polskich zgłosiło do projektu rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków 87 uwag liczących ponad 50 stron.


SGP obszernie o nowym rozporządzeniu ws. EGiB

Użytki gruntowe jak na zespole

Organizacja proponuje dokonanie zmian w liście użytków gruntowych oraz w ich definicjach. Zdaniem jej przedstawicieli warto w tym miejscu skorzystać z dorobku zespołu eksperckiego, który w latach 2018-2019 działał przy głównym geodecie kraju.

SGP sugeruje np. dodanie użytków „tereny cmentarzy”, „grunty pod rowami melioracyjnymi” (jako oddzielny użytek, a nie typ użytku rolnego), „grunty pod rowami na terenach zurbanizowanych”, a także wprowadzenie podziału na drogi publiczne i wewnętrzne. Do swoich uwag Stowarzyszenie załączyło katalog proponowanych definicji użytków. Postulowany podział oraz ich definicje usuwają wiele problemów interpretacyjnych w prowadzeniu EGiB, jej aktualizacji i w pracach modernizacyjnych – argumentuje organizacja.

Co ujawniać w EGiB?

Zgodnie z § 14 projektu w ewidencji nie wykazuje się budynków w budowie oraz obiektów, które nie wymagają geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej. W ocenie SGP rozwiązanie to niekorzystnie wpłynie na aktualność EGiB w zakresie użytków gruntowych, a tym samym na wymiar podatków. Skoro budynki nie będą ewidencjonowane w tak szerokim zakresie, to i użytki gruntowe, a w szczególności tereny zabudowane, będą nieaktualne. Natomiast obowiązek właścicieli nieruchomości w zakresie zgłaszania zmian danych objętych EGiB jest w praktyce nierealizowany. W zakresie wykazywania budynków w ewidencji oraz aktualizacji użytków konieczne będzie przeprowadzenie prac modernizacyjnych, co wiąże się z dodatkowymi kosztami – argumentuje organizacja. Proponuje zatem wykazywanie w ewidencji również tych obiektów, które są objęte zgłoszeniem budowy.

Ponadto w ocenie SGP § 18 projektu nie powinien pozostawiać dowolności w kwestii ujawniania w EGiB obiektów budowlanych trwale związane z budynkiem, takich jak: taras, weranda, wiatrołap, schody, podpora, rampa, wjazd do podziemia i podjazd dla osób niepełnosprawnych. Organizacja proponuje, by wprowadzić jednoznaczny wymóg ich nieujawniania.

Atrybuty punktów granicznych

Projekt nowego rozporządzenia przewiduje likwidację atrybutów punktów granicznych ZRD (źródło danych) oraz BPP (błąd położenia względem osnowy), które zastąpione zostaną atrybutami odpowiednio SPD (sposób pozyskania danych o punkcie granicznym) oraz ISD (informacja o spełnieniu warunków dokładnościowych przez punkt graniczny). Zgodnie z propozycją GUGiK każdy z nich będzie mógł przyjąć tylko jedną z dwóch wartości.

Podobnie jak niektóre inne organizacje branżowe SGP kwestionuje automatyczną zamianę atrybutu ZRD = 9 na SPD = 2 (punkt nieustalony). Organizacja proponuje dwa rozwiązania. Pierwsze polega na uznaniu za ustalone punktów ZRD = 9 przyjętych do PZGiK dla prac wykonanych zgodnie ze zmianą rozporządzenia ws. EGiB, która weszła w życie w 2016 r. W drugiej zaproponowano wprowadzenie trzech wartości atrybutu SPD: ustalony wg stanu prawnego, ustalony do celów EGiB, nieustalony.

Ustalanie granic

SGP jest przeciwko dopuszczeniu w projektowanym § 33 do ustalania granic geodetów z uprawnieniami tylko w zakresie 1. W ocenie organizacji jest to niezgodne z zapisami rozporządzenia ws. uprawnień.

Stowarzyszenie postuluje ponadto zmianę kryteriów ustalania. Obecnie w projekcie pierwszeństwo ma zgodne oświadczenie stron, co będzie pozwalać na bezumowne przenoszenie prawa własności. „Jest to problem, który istnieje w dotychczasowym rozporządzeniu, i jedynie wola geodety uprawnionego stoi temu na przeszkodzie. Ponadto problem ten może przybrać znaczeniu, ponieważ w projektowanym § 31 wprowadzono warunek dokładnościowy odtworzenia granic umożliwiający ustalenie granic w trybie ewidencyjnym, a przecież wiele dokumentów określających stan prawny takiego warunku nie spełni” – czytamy w uwagach SGP. Organizacja postuluje zatem uzależnienie przyjęcia zgodnego oświadczenia stron od informacji zawartych w dostępnych dokumentach.

SGP zauważa też, że w projekcie pominięto zapis, który dotychczas umożliwiał ustalanie granic z wykorzystaniem zobrazowań lotniczych, satelitarnych lub ortofotomapy. Organizacja argumentuje, że regulacja ta przeszła pozytywną weryfikację. Istotnie ułatwia bowiem ustalanie, szczególnie na terenach gęstej zabudowy oraz o zróżnicowanej rzeźbie terenu, a ponadto przyczynia się do obniżenia kosztów tych czynności oraz poprawy jakości danych. „Propozycja usunięcia tego przepisu jest więc nieracjonalna i sprzeczna z interesem publicznym, szczególnie w sytuacji intensywnego rozwoju technologii fotogrametrycznej i możliwości łatwego pozyskiwania zobrazowań lotniczych o wysokiej rozdzielczości” – podkreśla SGP.

Terminy przejściowe

W obecnym brzmieniu projekt daje powiatom 6 miesięcy na dostosowanie swoich baz do nowych przepisów. SGP chce jednak przedłużyć ten okres do 2 lat. Jak uzasadnia organizacja, termin półroczny jest nierealny. Wprawdzie część danych da się dostosować do nowych przepisów automatycznie, ale w zakresie budynków nie będzie to już takie proste, chociażby ze względu na redefinicję obiektów niepodlegających ujawnieniu w EGiB. Do tego będzie potrzebna weryfikacja danych, czego nie da się przeprowadzić w całości automatycznie, a także przeliczenie powierzchni zabudowy wg nowych definicji – wylicza SGP.

Konsultacje zakończone

Konsultacje projektu rozporządzenia trwały do 21 maja. Wcześniej na Geoforum.pl pisaliśmy o uwagach zgłoszonych do tych przepisów przez: Geodezyjną Izbę Gospodarczą i Polską Geodezję Komercyjną, Polskie Towarzystwo Geodezyjne oraz Stowarzyszenie „Geodeci dla RP”.

Pełna treść uwag SGP


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
patrząc na to... Jak dwójki ustalają granice przy okazji modernizacji egib- no bo ktoś to podpisuje czyli kieruje pracami to powinno się geodetom z zakresem 2 albo zakazać prawa wykonywania zawodu, albo zdelegalizować uprawnienia albo pozbawić sprawców dożywotnio możliwości "uprawiania" zawodu.
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: patrząc na to... Geo ty lobbysto z geoforum. Pilnujesz kieszeni, glownie na forum, obawiajac sie konieczniscu zatrudnienia drozszego pracownika. Pomartwisz sie jesli wygrasz przetarg
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: patrząc na to... Czyli nie chodzi o kompetencje i kwalifikacje a o to, czy w ewidencji mają być granice rzeczywiscie ustalane, czy jakieś tam dane pomierzone przez kogoś kto umie obsługiwać GPS-a. Inną sprawą jest czy uprawnienia, ale też przepisy czy ich egzekwowanie, są w wystarczającym stopniu realizowane. Moim zdaniem nie. Ale fakt że kierowcy z prawem jazdy łamią przepisy drogowe nie powinien skutkować wnioskiem, że nalezy zlikwidować prawa jazdy, a może i przepisy o ruchu drogowym. To jakaś bzdura. A niektórzy na tym forum rzucają właśnie takie propozycje.
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: patrząc na to... Patrząc na to... Jak kat. B jeździ po drogach publicznych przy okazji dojazdów do pracy- no bo ktoś to auto prowadzi czyli kieruje nim, to powinno się kierowcom z kat. B albo zakazać jazdy samochodem, albo zdelegalizować kat. B albo pozbawić sprawców dożywotnio możliwości kierowania samochodem. (sarkazm)
odpowiedz zgłoś
odp: odp: patrząc na to... Wczoraj jechałem w terenie zabudowanym nieco poniżej 60km/h. Przy podwójnej ciągłej, przed pasami 2 kierowców zawodowych postanowiło mnie wyprzedzić, jeden nawet zatrąbił. Jeden to był zestaw ciągnik, naczepa i przyczepa, bardzo się śpieszył bo wiózł złom. Za niespełna minutę obu dogoniłem, bo poza zabudowanym wlekli się 75km/h i prawie sam zacząłem trąbić. Tu nie było miejsca na żadną interpretacje przepisów, wszyscy je znamy, znaki były czytelne i widoczne. Ja byłem w pracy, oni byli w pracy a jakby na wojnie. A teraz wyobraźmy sobie, że znikają fotoradary i policja drogowa, czyli jakikolwiek nadzór nad nami, Leonami-zawodowcami. Ilu z nas przeżyje tą wojnę do emerytury, skoro już dziś na drogach zabijamy ok. 8 osób dziennie a ilości rannych nawet nie pamiętam?
zgłoś
odp: patrząc na to... Jechałem ekspresówką około 130 (dop. 120) i zacząłem wyprzedzać rząd kilku tirów. Nagle się zbliżył koleś, siedzi mi na zderzaku i mruga. Wymusza, żebym złamał przepisy i przyspieszył lub się usunął - nie mam gdzie bo obok jest TIR, a zaraz następny. Ja nie chcę jechać szybciej, tutaj i tak mogę max 120. Więc mam wybór, albo przyspieszę i zrobię tak jak koleś chce albo dokończę manewr z nim na zderzaku. Potem on się zemści zajeżdżając mi drogę i hamując. W tym kraju niestety ciężko jest żyć trzymając się przepisów... Również tych geodezyjnych..
zgłoś
odp: patrząc na to... Jasiu Jasiu Jasiu jak bedziesz Janem to pogadamy.
odpowiedz zgłoś
SGP jedynki przeszkadzają, a dwójki odwalają przy odnowieniach takie maniany że przeciętnemu terenowcowi słabo się robi. I nie ma na to bata.
 8 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: SGP Odnowienia to były pomad20 lat temu, takiego pojęcia już nie ma w przepisach, więc dwójki już niczego nie odwalają przy odnowieniach, tylko odwalały kiedyś tam x lat temu właśnie przez obecnych doświadczonych terenów ów, którzy wtedy byli mniej doświadczeni
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: SGP Edit: ponad 20 lat temu; doświadczonych terenowców
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Odnowienia :):):) XDXDXD
 2 
odpowiedz zgłoś
uprawnienia nr 1- cd. zmiany dotyczące symboli na mapie, były czytelna wytyczne k-1,a późniejsza G-4 wszyscy wiedzieli co i jak? Są miejsca gdzie jest dużo piwnic. Piwnice -ziemianki. Piwnica niebędąca związana z żadnym budynkiem, posiada schody i lekkie zwieńczenia nad wejściem; fundameny pozostałości kilkunastoletnie po rozpoczętej budowie, lub pozostałości po ruinie; ruina - jakie to są obecnie budowle? Może z drugiej strony są to drobnostki i wymysły osób pracujących obok zwykłych ludzi i dla tych ludzi. Farmer nastawiony na duże zyski buduje kolejne kurniki lub chlewnie nie zważając na sąsiadów że im brzydko pachnie.
 1 
odpowiedz zgłoś
uprawnienia nr1- cd. jest masa Starostw w których informatyzacja jest daleko, daleko w tyle. Moja propozycja aby tym PODGiKom pomóc. Braki kadrowe. Młodzi pracownicy którzy zaczynają przygodę w tzw. "służbie geodezyjnej daleko oderwani są od rzeczywistości i potrzebują kilka lat stażu. Kto będzie sprawdzał modernizacje EGiBu, dużych podziałów, czy wiedzą na co zwrócić uwagę? Mogą poczytać lektury i przewodniki lub jakieś wydawnictwa, broszury które nic nie wnoszą i przedstawiają stan rzecz nie z tej dekady. Każda osoba z tytułem powinna w ciągu pewnego czasu wydać jakąś publikację podtrzymując swoje wysokie kwalifikacje. Informatyzacja jest bardzo potrzebna, wszystko jest ładne jak się słucha ale nie ma się nijak do rzeczywistości. Niedawno były przedstawione wytyczne do zgłoszenia rob. geod. w pow. łukowskim. Co tam mamy zinformatyzowane? Zgłaszanie prac. Panie GGK proszę tam o pomoc.
 4 
odpowiedz zgłoś
Napracowali się to widać. Szkoda tylko, że GGK i tak zrobi swoje. Przedstawił projekt NAJLEPSZY NA JAKI GO BYŁO STAĆ i oczekuje na oklaski. A tu masz babo placek. Są uwagi i krytyka. Ale co tam. "Panie Waldemarze Pan się nie boi, cały naród za Panem stoi".
 12 
odpowiedz zgłoś
uprawnienia nr1- skoro tak to niech się stanie i zlikwidować wszystkie. Pan GGK Izdebski skomentował że ma bardzo wysokie kwalifikacje- zgadzam się- ma i tyle w temacie. Kultura to pozostaje już w tyle. Nie jest panem na swoim folwarku i przed sobą nie ma studentów czekających na zaliczenie. Praca oraz wykłady akademickie, naukowe różnią się tym od pracy z ludźmi w terenie że każdy ma swoją rację tak jak w przysłowiu i "głupi i mądry". Sam GGK zauważył ile teraz jest skarg na "źle" wykonaną pracę. Ostatni jedna ze stron miała pretensje że skoro sąsiad mi płaci to mu dobrze granice zostały przesunięte przy bardzo długiej działce gdzie były granice ustalane i 24m2 uciekło. I w takiej sytuacji mam krzyczeć na stronę że ja mam " kwalifikacje" a nie właściciel który ma 30lat i nie mieszka od początku w lesie. Mają GEOPORTAL.
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: uprawnienia nr1- w takiej sytuacji to ja mówię sąsiadowi, że tez mu mogę wystawić fakturę, na połowę kosztów lub więcej. Podaje przy tym zapis z kodeksu cywilnego, zgodnie z którym właściciele gruntów sąsiadujących koszty rozgraniczania oraz utrzymywania znaków granicznych ponoszą wspólnie. Zwykle też ten, co najbardziej krzyczy jest winny niszczenia znaków. Dlatego przypominam też wtedy o ochronie znaków oraz ze ich niszczenie podlega karze. I że oczywiście, jako niezadowolony, może sobie wezwać policje i przeprowadzić dochodzenie, kto znak zniszczył albo może skierować sprawę do sądu o rozgraniczenie. Ale to jak robię wznowienie znaków, wyznaczenie punktów. Bo w przypadku pseudo ustalenia "do celów EGB" (choć chodzi o budowę płotu, podział itd) nie wiem naprawdę, co powinienem mówić, chyba pozostaje zachować skromnie milczenie i oddać pieniądze klientowi, któremu nie jesteśmy w stanie skończyć usługi zakopania kamienia. Bo u nas rozgraniczenia prowadzi gmina i wyznacza innego geodetę w przetargu.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: uprawnienia nr1- zgadzam się z Tobą, są przepisy, KC, ( i trzeba równiez zarobić, bo takim sposobem można wszystkim tylko oddawać pieniądze. Jest kolejność 1. przyjęcie, ustalenie,2. kolejne zgłoszenie dopiero zakopanie. A może powróćmy do trzech protokołów i przyjęcia, ugody i rozgraniczenia i aby zgodnie z prawem można było od razu zakopać kamienie graniczne a nie nowym zgłoszeniem, nowymi zawiadomieniami i tak na nie w większości ludzie nie przychodzą, nie wspomnę o UG, UM, drogach, wodach. Nie ma takiego przymusu. Do jednej działki niech trafi się kilkunastu właścicieli z całeg kraju lub pracujących za granicą. Nikt nie przyleci, Są naprawdę różne sytuacje zyciowe. Właściciele też nalegają na soboty do takich robót. To tylko GeODEZJa z terenu- nie z urzędu.
 1 
 1 
zgłoś
Do końca terminu wprowadzenia rozporządzeń zostało 2 miesiące. Kilku projektów brakuje, masa uwag do rozpatrzenia. Zdąży Pan panie GGK ? Trzymam za słowo.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
SGP out SGP jedynie co moze przedstawić to rozwiązanie swojej beznadziejnej organizacji!
 18 
 7 
odpowiedz zgłoś
8 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS