wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-05-27| Geodezja, Prawo

Geodeci dla RP pozytywnie o projekcie rozporządzenia ws. EGiB

Stowarzyszenie „Geodeci dla RP” bardzo pozytywnie odbiera propozycje zawarte z projekcie rozporządzenia ws. EGiB, tj. usunięcie z rejestru umów dzierżawy, zmniejszenie ilości informacji o budynkach oraz uproszczenie atrybutów punktów granicznych.


Geodeci dla RP pozytywnie o projekcie rozporządzenia ws. EGiB <br />
Fot. Geoportal.gov.pl
Fot. Geoportal.gov.pl

Jednocześnie, jak zaznaczyła w liście do głównego geodety kraju Agnieszka Zabłocka-Gasek, przedstawiciel Stowarzyszenia „Geodeci dla RP”, organizacja liczy, że przedstawione przez nią uwagi zostaną uwzględnione w ostatecznej wersji projektu, „co sprawi, że ewidencja gruntów i budynków będzie rejestrem wiarygodnym i aktualnym, a dane w nim zawarte będą zawsze wysokiej jakości”.

Definicje
Zdaniem organizacji w definicji granicy działki ewidencyjnej konieczne jest doprecyzowanie, że linia łamana lub odcinek łączą punkty graniczne. Ponadto należy dodać definicję punktu granicznego. „Należy zauważyć, że w art. 39 ust. 5 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne jest mowa o wyznaczaniu punktów granicznych ujawnionych uprzednio w ewidencji gruntów i budynków. Zasadne jest zatem zdefiniowanie pojęcia »punkt graniczny«” – pisze stowarzyszenie.

Kto może ustalać
Kolejna uwaga dotyczy § 33 ust. 1 i tego, kto może dokonywać ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych wraz z danymi dotyczącymi punktów granicznych. „Dla tak ważnej czynności w zakresie obrotu nieruchomościami oraz procesu inwestycyjnego (…) niezbędne jest posiadanie uprawnień z zakresów 1 oraz 2 łącznie. Niedopuszczalne jest określenie: »1-2 lub 5«. Geodeta posiadający tylko uprawnienia z zakresu 1 lub 5 nie posiada wystarczających kompetencji, podobnie jak geodeta posiadający jedynie uprawnienia z zakresu 1” – podkreśla organizacja.

Nie tylko podpis kwalifikowany
W § 36 ust. 2 – który definiuje, co powinien zawierać wypis z rejestrów gruntów, budynków, lokali – „Geodeci dla RP” zaproponowali modyfikację punktu 12. W obecnej formie brzmi on: „w przypadku wypisu sporządzonego w formie elektronicznej, kwalifikowany podpis elektroniczny osoby reprezentującej organ lub osoby upoważnionej przez ten organ lub kwalifikowana pieczęć elektroniczna organu”. Zdaniem organizacji do podpisu kwalifikowanego należy dodać zaufany i osobisty.
Ponadto konieczne jest doprecyzowanie § 36 ust. 2 pkt 9 – „informacje dodatkowe o jakości danych ewidencyjnych”. „Jeśli jakość ma być uwzględniana, powinien być podany sposób jej określania (pomiaru) i obszary, w których pomiar ten ma być dokonywany” – pisze stowarzyszenie.

Wzór z załącznika
Dwie uwagi odnoszą się do wzoru protokołu ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych. Organizacja uważa, że powinno znaleźć się w nim oprócz podpisu oświadczenie geodety uprawnionego o osobistym wykonaniu/kierowaniu przedmiotowymi czynnościami. Ponadto „Geodeci dla RP” zwracają uwagę, że protokół ten nie umożliwia ustalenia położenia jednego punktu granicznego wspólnego dla działek.

Przypomnijmy, że konsultacje projektu rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków zakończyły się w ubiegłym tygodniu. Na Geoforum.pl publikujemy uwagi, jakie zgłosiły do tego aktu poszczególne organizacje. 25 maja pisaliśmy o postulatach Polskiej Geodezji Komercyjnej oraz Geodezyjnej Izby Gospodarczej, a wczoraj – Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego.

DC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
tylko z 2 też nie może bo jak niby bez "zakresu 1" pomierzy wiarygodnie ustalone położenie granic działek ??? bez 1 nie ma mowy o elementarnych pomiarach w polu.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: tylko z 2 też nie może Dokladnie, przeciez nie mając uprawnień do robienia pomiarów sytuacyjno wysokościowych nic ten z dwójką nie może pomierzyc. Czy władza nie widzi, że te uprawnienia to patologia? Ci z dwójką bronią ustaleń dla dwójki jak lew, choć modernizację robią studenci i informatycy ze zdjęć, ci z jedynką chcą zrobić mdcp do którego mają uprawnienia ale nie mogą bo musza ustalić granicę. Ci z czwórka mają bardzo trudny egzamin do zdania przed komisją da uprawnień ale w praktyce ich uprawnienia wogole nie są respektowane bo robią to ludzie z jedynką albo i bez. A tak naprawdę na końcu, to w 90% studenty robią, tak jak np modernizację egib a ten kto podpisuje nawet na oczy roboty nie widział. GGK, czy to jest normalne w XXI wieku? To co się dziwimy i narzekamy że jest w geodezji jak jest?
 2 
odpowiedz zgłoś
?Władza? to widzi Że ta patologia to przede wszystkim dla niej dojna krowa której nie chcą oddać osobom korzystającym na codzień z uprawnień i mającym prawo do zarządu nad uprawnieniami.
 1 
 2 
zgłoś
odp: odp: tylko z 2 też nie może skup się, obaj tacy geodeci - ten tylko z 1 i ten tylko z 2 - mogą pomierzyć to samo. Tak samo jak pomiarowi bez uprawnień. Ale ten z samą jedynka nie może na podstawie swoich pomiarów ustalać granic ani robić dokumentacji do celów "prawnych", a ten z samą dwójką nie może na podstawie swoich pomiarów robić map do celów projektowych, tyczeń z wpisem do dziennika budowy, pomiarów powykonawczych. Uprawnienia w Polsce nie są do pomiarów, tylko do kierowania pracami i sporządzania konkretnych dokumentów na podstawie pomiarów (i aktualizacji baz). Mierzyć mogą wszyscy, geodeci, majstrzy z miarka czy niwelatorem, operatorzy koparki z GPS, policjanci na miejscu wypadku. Nie trzeba się legitymować żadnymi uprawnieniami przy zakupie instrumentów pomiarowych. Tylko wobec operatorów dronów są tego typu wymagania, ale to jak prawo jazdy do kierowania samochodem, nie chodzi o sam pomiar czy robienie zdjęć.
 1 
zgłoś
odp: odp: tylko z 2 też nie może Nie, bo jedynką można robić pomiary zaś dwójką opracowania prawne. Bez jedynki nic nie pomierzysz niestety albo pomierzysz i nie oddasz.
zgłoś
odp: odp: tylko z 2 też nie może no widzisz, zgodnie z twoją logiką, wg której ustalanie do celów EGB nie wymaga 2 analogicznie można dowodzić, że uprawnienia 1 są do pomiarów sytuacyjno-wysokościowych (tak napisano w ustawie). A do celów EGB mierzymy tylko sytuacyjnie, więc to coś innego. W standardach pomiar sytuacyjny i pomiar wysokościowy to dwa osobne pojęcia. Nie wiem, dlaczego masz taki problem z tymi uprawnieniami 2, przecież wszystko wiesz i wszystko umiesz a temat jest dla ciebie banalny, to nie wiedza tajemna? Brakuje doświadczenia czy co? Zresztą w pewnym sensie obecne zapisy o dopuszczeniu do EGB uprawnionych z 1 to zaostrzenie przepisów. Obecnie ustala wykonawca, na protokołach nie wymaga się podpisu geodety tylko wykonawcy itd. I jestem przekonany, że chodzi tylko o łatanie dziur w modernizacjach EGB kosztem inwestorów, bo rzeczywistych problemów to ustalanie zwykle nie rozwiązuje, wręcz czasami je generuje.
zgłoś
odp: odp: tylko z 2 też nie może uprawnienia zakres 1-geodezyjne pomiary sytuacyjne i wysokościowe. Bez jedynki nic nie pomierzysz kolego.
zgłoś
odp: odp: tylko z 2 też nie może przeczytaj to łącznie z art. 42 ustawy, do czego są wymagane uprawnienia. W art. 43 są tylko zakresy, w jakich się je nadaje. Są tam "pomiary sytuacyjno-wysokościowe" a nie sytuacyjne i wysokościowe. Czyli wiesz, jak robisz pomiar tylko sytuacyjny albo tylko wysokościowy, to bez uprawnień. Polska biało-czerwona. Mnie problem mało dotyczy, bo mam 3 zakresy. Ale nie mogę być może wg ciebie korzystać z osnowy 3 klasy, bo też musiałbym ją "mierzyć" przy okazji moich pomiarów z uprawnieniami tylko 1, 2, 4. Oczywiście cała dyskusja jest w kategorii żartu, jak większość dyskusji o prawie geodezyjnym, pełnym dziur, niedomówień i przyzwyczajeń. Prawie od dawna pisanym na potrzeby systemu administracyjnego mapy zasadniczej i ewidencyjnej, bardziej dla celów podatkowych i statystycznych, niż dla inwestorów.
zgłoś
odp: odp: tylko z 2 też nie może bez jedynki nic nie pomierzysz, bo tak stanowi prawo. Nie łudź się więc i porzuć wszelkie nadzieje kolego.
zgłoś
odp: odp: tylko z 2 też nie może no wiesz, ja pomierzę, jak pisałem ( nie czytasz uważnie, może stąd problemy z egzaminem na 2?) mam 1, 2 i 4. Ale nie mam 3. Dokładność pomiarów RTN odpowiada 3 lub nawet 2 klasie osnowy. Bez uprawnień do pomiarów podstawowych, zgodnie z twoją logiką, niczego obaj nie pomierzymy. Na pewno nie założymy osnowy do pomiaru. Powtarzam jednak: wcale nie chodzi o prawa do pomiaru, tylko o uprawnienia do kierowania pracami geodezyjnymi, zdefiniowanymi w ustawie. Ale mam świadomość, że od początku istnienia ustawy PGiK w wersji 1989 temat ustalania granic do celów egb (wraz z dopisanym później pkt. 5 w art. 39, czyli "odpowiednim stosowaniem" co do wyznaczania punktów ujawnionych w EGiB) jest co najmniej dwuznaczny, oderwany od przepisów dotyczących rozgraniczania nieruchomości w tej samej ustawie i w KC.
 1 
zgłoś
odp: odp: tylko z 2 też nie może ~rozmarzony, jak ty zakładasz osnowę klasy 3 to musisz mieć przecież uprawnienia z zakresu 3. To już nie wiem, czy zakładasz czy nie ale jak zakładasz to działasz niezgodnie z prawem, nie możesz jej zakładać, bo nie masz uprawnień z zakresu 3!!!
zgłoś
odp: odp: tylko z 2 też nie może no widzisz, a ty, jak ustalasz granice, to powinieneś mieć zakres 2. I także 3, bo każdy pomierzony znak graniczny czy wbity palik, pomierzony w sieci RTN ma dokładność osnowy 3 lub 2 klasy. Zgadzasz się? Ale jest, jak jest, branża sięga dna i w sumie to te nasze wszystkie uprawnienia mają coraz mniejszą wartość rynkową. Naprawdę dyskutowanie o tym to już tylko żarty.
 1 
zgłoś
odp: odp: tylko z 2 też nie może zgadza się, czyli mając trzy zakresy uprawnień zgodnie z prawem nie możesz zrobić pracy. Działasz niezgodnie z ustawą Prawo Geodezyjne i kartograficzne.
zgłoś
odp: odp: tylko z 2 też nie może e tam z ustawą, tylko niezgodnie z rozporządzeniem w sprawie osnów. I nie tylko ja, ty też. Wszyscy, co nie mają 3 nie powinni w Polsce używać GPS-ów do zakładania osnowy pomiarowej, bo są "za dokładne". I tylko rozumując twoim tokiem myślenia, że ktoś z samą 2 nie może zrobić żadnego pomiaru. A to tylko naciągana interpretacja.
 1 
zgłoś
odp: odp: tylko z 2 też nie może piszesz mi piszesz i odpisujesz, a ja tylko chcę ci pokazać jakiego Orwell'a mamy dzisiaj w naszej geodezji:)
 1 
 1 
zgłoś
odp: odp: tylko z 2 też nie może i tak jak napisał kolega ~mierniczy. Dopóki my się wspólnie nie zjednoczymy to władza będzie wykorzystywać tą patologię i zasilać sobie swoje bazy ręcami geodetów. Tu o żadne uprawnienia nie chodzi-bo może to robić dla władzy ten z jedynką i ten z dwójką-to obojętne im zupełnie. Chodzi tylko o to żeby ktoś te ich bazy zasilał danymi. I my to właśnie robimy-a przez to, że jesteśmy skłóconym środowiskiem to nadajemy się do tego idealnie!
 1 
zgłoś
Uprawnienia Przecież większość organizacji postuluje, aby ustaleń nie mogli robić geodeci posiadający tylko uprawnienia z zakresu 1. "Geodeci dla RP" nie są w tej kwestii jakoś specjalnie osamotnieni.
 4 
odpowiedz zgłoś
przecież te uprawnienia... To fikcja jakich mało. I tak wszystko robią młode chłopaczki zaś podpisuje ten kto na oczy zwykle roboty nie widział. A pytanie do ekspertow-co za sobą niesie tzw ustalenie granic żeby geodeta z zakresem 5 lub 1 nie mógł tego popełniać?
 4 
 2 
odpowiedz zgłoś
@ Ależ GeoRp mają ekspertów. Warto dodać przepis, że geodeci którzy w przeszłości nie mieli uprawnień zawodowych i korzystali z pieczęci kolegi geodety mają dożywotni zakaz wykonywania zawodu.
 4 
 5 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS