Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-05-27| Geodezja, Prawo

Geodeci dla RP pozytywnie o projekcie rozporządzenia ws. EGiB

Stowarzyszenie „Geodeci dla RP” bardzo pozytywnie odbiera propozycje zawarte z projekcie rozporządzenia ws. EGiB, tj. usunięcie z rejestru umów dzierżawy, zmniejszenie ilości informacji o budynkach oraz uproszczenie atrybutów punktów granicznych.


Geodeci dla RP pozytywnie o projekcie rozporządzenia ws. EGiB <br />
Fot. Geoportal.gov.pl
Fot. Geoportal.gov.pl

Jednocześnie, jak zaznaczyła w liście do głównego geodety kraju Agnieszka Zabłocka-Gasek, przedstawiciel Stowarzyszenia „Geodeci dla RP”, organizacja liczy, że przedstawione przez nią uwagi zostaną uwzględnione w ostatecznej wersji projektu, „co sprawi, że ewidencja gruntów i budynków będzie rejestrem wiarygodnym i aktualnym, a dane w nim zawarte będą zawsze wysokiej jakości”.

Definicje
Zdaniem organizacji w definicji granicy działki ewidencyjnej konieczne jest doprecyzowanie, że linia łamana lub odcinek łączą punkty graniczne. Ponadto należy dodać definicję punktu granicznego. „Należy zauważyć, że w art. 39 ust. 5 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne jest mowa o wyznaczaniu punktów granicznych ujawnionych uprzednio w ewidencji gruntów i budynków. Zasadne jest zatem zdefiniowanie pojęcia »punkt graniczny«” – pisze stowarzyszenie.

Kto może ustalać
Kolejna uwaga dotyczy § 33 ust. 1 i tego, kto może dokonywać ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych wraz z danymi dotyczącymi punktów granicznych. „Dla tak ważnej czynności w zakresie obrotu nieruchomościami oraz procesu inwestycyjnego (…) niezbędne jest posiadanie uprawnień z zakresów 1 oraz 2 łącznie. Niedopuszczalne jest określenie: »1-2 lub 5«. Geodeta posiadający tylko uprawnienia z zakresu 1 lub 5 nie posiada wystarczających kompetencji, podobnie jak geodeta posiadający jedynie uprawnienia z zakresu 1” – podkreśla organizacja.

Nie tylko podpis kwalifikowany
W § 36 ust. 2 – który definiuje, co powinien zawierać wypis z rejestrów gruntów, budynków, lokali – „Geodeci dla RP” zaproponowali modyfikację punktu 12. W obecnej formie brzmi on: „w przypadku wypisu sporządzonego w formie elektronicznej, kwalifikowany podpis elektroniczny osoby reprezentującej organ lub osoby upoważnionej przez ten organ lub kwalifikowana pieczęć elektroniczna organu”. Zdaniem organizacji do podpisu kwalifikowanego należy dodać zaufany i osobisty.
Ponadto konieczne jest doprecyzowanie § 36 ust. 2 pkt 9 – „informacje dodatkowe o jakości danych ewidencyjnych”. „Jeśli jakość ma być uwzględniana, powinien być podany sposób jej określania (pomiaru) i obszary, w których pomiar ten ma być dokonywany” – pisze stowarzyszenie.

Wzór z załącznika
Dwie uwagi odnoszą się do wzoru protokołu ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych. Organizacja uważa, że powinno znaleźć się w nim oprócz podpisu oświadczenie geodety uprawnionego o osobistym wykonaniu/kierowaniu przedmiotowymi czynnościami. Ponadto „Geodeci dla RP” zwracają uwagę, że protokół ten nie umożliwia ustalenia położenia jednego punktu granicznego wspólnego dla działek.

Przypomnijmy, że konsultacje projektu rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków zakończyły się w ubiegłym tygodniu. Na Geoforum.pl publikujemy uwagi, jakie zgłosiły do tego aktu poszczególne organizacje. 25 maja pisaliśmy o postulatach Polskiej Geodezji Komercyjnej oraz Geodezyjnej Izby Gospodarczej, a wczoraj – Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS