wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-21| Prawo

Opublikowano nową wersję projektu rozporządzenia ws. GESUT [aktualizacja]

Już za półtora tygodnia ma wejść w życie nowe rozporządzenie w sprawie geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu. Właśnie opublikowano jego kolejną wersję.


Opublikowano nową wersję projektu rozporządzenia ws. GESUT [aktualizacja]

Przypomnijmy, że pierwszy projekt tego aktu opublikowano 26 maja (czytaj więcej o zakresie proponowanych zmian), a jego konsultacje publiczne trwały do 9 czerwca. W ich toku do przepisów tych zgłoszono około 250 uwag i propozycji zmian (czytaj więcej o uwzględnionych i odrzuconych postulatach).

Dziś (21 lipca) na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano nową wersję projektu tego rozporządzenia datowaną na 30 czerwca. Przygotowano ją na potrzeby Komisji Prawniczej.

Rozporządzenie ma wejść w życie już 31 lipca (sobota), przy czym powiaty będą miały czas do końca 2022 roku na dostosowanie swoich baz GESUT do tych regulacji (oraz do końca 2023 r. w zakresie układu wysokościowego).

AKTUALIZACJA Z 23 LIPCA: Rozporządzenie zostało już podpisane przez ministra rozwoju i oczekuje na publikację w Dzienniku Ustaw


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Powodzenia drodzy klikacze 17. Do prac związanych z zakładaniem powiatowej bazy GESUT i krajowej bazy GESUT rozpoczętych i nie zakończonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy niniejszego rozporządzenia.
 2 
odpowiedz zgłoś
wiązka A atrybut "wiązka" to wprowadzono tylko dla przewodów teletechnicznych? A co z elektroenergetycznymi? Co zrobić z takimi obiektami ujawnionymi w bazie GESUT? Jak ma zostać dla nich wykonane dostosowanie do nowego modelu? Z wiązki 5 lub 7 przewodów ma powstać 1 beż informacji, że to wiązka i bez informacji jaką ilość przewodów zawiera? A może powinno się powielić te obiekty na tych odcinkach (np. 7 przewodów z tą samą geometrią? I pewnie każdy producent oprogramowania zrobi to inaczej, po swojemu jak będzie mu najprościej (czyli zapewne zostawi obiekt bez atrybutów "wiązka" i "ilość przewodów" skoro ich nowy model już nie przewiduje. Druga sprawa - pozostaną tylko przewodu o funkcji głównej i przyłącza. Czyli obecne "rozdzielcze" i "inne" mają być też przetworzone na główne? Np. "inne" wewnętrzne sieci w obszarach prywatnych nieruchomości? A co z segmentacją wykonaną na podstawie jeszcze obowiązujących przepisów? Każdy przetworzy jak mu wygodniej? Szkoda było kasy na te projekty
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: wiązka "Zapisy rozporządzenia są w tym zakresie jasne" - czy może jednak nie? hmmm
odpowiedz zgłoś
odp: odp: wiązka Jak jasne to odpowiedz jak dostosować dane dla przewodów elektroenergetycznych wykazanych obecnie z atrybutem "wiązka" TAK oraz atrybutem liczba przewodów 5? Najlepiej napisać, że jasne i nie ustosunkować się do problemu...
 1 
zgłoś
odp: odp: wiązka Idąc tokiem rozumowania adekwatnym do zmian w rozporządzeniu o EGB należałoby zaniechać wykazywaniu w GESUT sieci wykonywanych na zgłoszenie, bez pozwolenia na budowę. Tym samym zniknie wiele problemów. Przejmujecie się tym segmentowaniem i obiektowaniem co najmniej tak, jakby jakikolwiek projektant dostawał mapę obiektową. A nie zwykły, niestety płaski dxf, z powstawianymi (dla czytelności wydruku mapy w skali) tylko gdzieniegdzie etykietami. Nasza segmentacja wcale nie odpowiada rzeczywistym obwodom (kablom) elektrycznym, czyli nie nadaje się bez dodatkowej obróbki do zarzadzania siecią. "Wiązki" porobione są tam, gdzie nie dało nic więcej odczytać z rastra mapy przy digitalizacji. Gestorzy mają to wszystko w nosie, choć oczywiście chcieliby dostawać "za darmo" wszelkie mapy i bazy (w rzeczywistości płacą za pomiar powykonawczy, więc może im się to należy). To tylko taka zabawa w przetwarzanie tych samych danych, żeby nie było za trudno a dało się zarobić.
 4 
zgłoś
GNIOT2.0 Dobrze, przejrzałem zatwierdzone rozporządzenie. Niech ktoś teraz mi powie co zrobić z powierzchniowymi studniami na wodzie? (podczas konsultacji GGK orzekł, że jest ich mało więc nie ma się czym przejmować)...
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: GNIOT2.0 A co to są za studnie? Pytam, bo nie spotkałam. A trochę już żyję na tym geodezyjnym łez padole.
odpowiedz zgłoś
odp: odp: GNIOT2.0 na przykład komory zasuw
zgłoś
Ciekawe czy to rozporządzenie było opiniowane ? źródło https://wartowiedziec.pl/serwis-glowny/aktualnosci /60419-zespol-ds-infrastruktury-kwrist-zerwane-obr ady a na RCL to gdzie mogę zobaczyć w projekcie aktu prawnego np. taki zapis "zrezygnowano z konieczności uzgadniania z Głównym Geodetą Kraju specyfikacji warunków zamówienia przy dokonywaniu założenia albo modernizacji ewidencji" ?
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Ciekawe Faktycznie. Znalazłem, gratuluję "uważnemu obserwatorowi". Chciałoby się powiedzieć - a nie mówiłem... Cisza na ten temat. Ale jednak samorządy tupnęły nogą na te wydumane bzdury.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
A reszta rozporządzeń które w życie wejść mają gdzie. Na RCL-u konsultacje cały czas ;) Ktoś z prawdą mija się. Pytanie kto: RCL gdzie konsultacje cały czas są, czy GGK który mówi że są już w podpisie. Kto sprzeczność tą wyjaśni mi :)
odpowiedz zgłoś
odp: A reszta Daj szansę kolegom producentom GGK, oni przecież muszą mieć przewagę przed innymi więc wszystkie zmiany już pewnie dostali, a reszta maluczkich poczeka. Na końcu zaś ogłosi się jakiś konkurs kto najszybciej dostosował się do zmiany przepisów i okaże się że już pierwszego dnia Geo-System będzie miał wszystko zgodne z czymś co się opublikuje dzień wcześniej. A prawo, kto by się przejmował prawem w tym rządzie ? Jeszcze się nie nauczyłeś jak to działa ?
 2 
 18 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: A reszta To, że duże firmy, tworzące oprogramowanie powinny mieć wgląd do przepisów i dostosować oprogramowanie na mement wejścia w życie (albo zaraz po) nie jest niczym nadzwyczajnym. Tak powinno być. Wyobraź sobie program podatkowy, który po roku dostosuje się do nowych przepisów. Kuriozalne jest to, że z tego co dowiedziałem się (u dwóch wiodących dużych producentów oprogramowania) taka praktyka obecnie nie występuje. Nikt (no może poza GeoSystemem) nie wie do ostatniej chwili jaki kształt przyjmą przepisy, więc na nowe wersje i zgodność poczekamy jeszcze długo... BRAWO GGK!
 12 
zgłoś
odp: odp: A reszta Wszyscy powinni mieć równy dostęp. Obowiązek publikacji każdego projektu prawa wynika min. z ustawy o dostępie do informacji publicznej i rozporządzenia o BIP. Ciekawe o czym będzie dyskutował GGK na spotkaniu za tydzień skoro NIE MA ostatecznej wersji projektów na RCL ? Ile z pytań mu zadawanych będzie dostawało odpowiedź - zmieniliśmy to ?
 3 
zgłoś
odp: odp: A reszta Jeśli wprowadza się coś w trybie 'na pałe' to sądzę, że nawet GGK może nie znać ostatecznej wersji ????
 4 
zgłoś
odp: odp: A reszta Był rok, termin został określony w ustawie przez GGK. Jeśli coś trzeba teraz robić "na pałę" to świadczy to tylko o kompetencjach zarządczych GGK. Takie zarządzanie czasem, priorytetyzacja zadań czy analiza ryzyka to jednak są dość ważne kompetencje zarządcze.
 5 
zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS