wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-05-27| Geodezja, Prawo

Spore zmiany w bazach GESUT po 31 lipca

Do 9 czerwca można zgłaszać uwagi do projektu nowego rozporządzenia w sprawie geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu. Akt ten właśnie opublikowano na stronie Rządowego Centrum Legislacji.


Spore zmiany w bazach GESUT po 31 lipca

Jest to kolejne z 14 rozporządzeń do znowelizowanego w ubiegłym roku Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Choć wydanie tych aktów wymusza jedynie drobna zmiana upoważnienia ustawowego, to przy tej okazji w przepisach ws. GESUT zdecydowano się wprowadzić sporo zmian.

Rozporządzenie w sprawie geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu ma wejść w życie 31 lipca i zastąpić rozporządzenie z 21 października 2015 r. w sprawie powiatowej bazy GESUT i krajowej bazy GESUT. Już samo porównanie nazw tych aktów wskazuje na jedną z różnic między nimi. W projekcie nowego rozporządzenia regulacje dotyczące krajowej bazy GESUT (K-GESUT) w praktyce zredukowano do dwóch paragrafów, które określają jej zawartość (dane z powiatowych baz GESUT dotyczące: hydrantów, turbin wiatrowych, stacji ładowania pojazdów elektrycznych, wież telekomunikacyjnych oraz inne informacje o sieciach uzbrojenia istotne ze względu na funkcjonowanie państwa pozyskane z innych rejestrów) oraz sposób aktualizacji (na podstawie danych dostępnych w usługach sieciowych powiatowych baz GESUT, podmiotów władających sieciami uzbrojenia lub innych rejestrów publicznych). Jak wyjaśniają autorzy przepisów, ta zmiana podejścia do prowadzenie K-GESUT ma uczynić tę bazę realnie przydatną w infrastrukturze danych przestrzennych.

Duże zmiany już na pierwszy rzut oka widać także w wykazie obiektów bazy GESUT. W starym rozporządzeniu zawierał on 84 obiekty, a w nowym jest ich już 53. Nowością jest np. stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Zlikwidowano natomiast podział na różne typy przewodów ciepłowniczych, elektroenergetycznych, gazowych, kanalizacyjnych czy wodociągowych. Usunięto ponadto obiekty przewód naftowy czy przewód benzynowy. Należy jednak podkreślić, że wprawdzie obiekty te usunięto z wykazu, ale zgodnie z proponowanym brzmieniem § 8 informacje o typie przewodu nadal mają być wyróżniane w bazach GESUT.

W projekcie zrezygnowano ponadto z regulacji dotyczących wprowadzania obiektów do bazy GESUT. Jak wyjaśniają autorzy nowych przepisów, zagadnienia dotyczące sposobu wykonania pomiaru są już określone w rozporządzeniu dotyczącym standardów geodezyjnych.

Inne zmiany w tych przepisach, na które zwracają uwagę autorzy projektu to:

 • ograniczenie liczby atrybutów, rezygnując z tych, dla których nie było źródła informacji lub nie było uzasadnienia merytorycznego do ich przechowywania;
 • wprowadzenie nowoczesnych metod prezentacji i udostępniania danych za pomocą usług sieciowych WMS i WFS, co ma się przełożyć na możliwość udostępnienia danych w dowolnym portalu internetowym, który ma możliwość podłączenia takich usług;
 • wprowadzenie zmian redakcyjnych i dostosowujących brzmienie regulacji do obowiązujących przepisów prawa.

Nowe rozporządzenie ma zacząć obowiązywać 31 lipca br., przy czym powiaty będą miały 6 miesięcy na dostosowanie swoich baz do tych regulacji. Do końca 2023 r. należy ponadto przejść na nowy układ wysokościowy.

Jak napisano w ocenie skutków regulacji, wejście w życie projektowanych przepisów nie spowoduje skutków finansowych dla jednostek sektora finansów publicznych.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Rządy twardą ręką Coś się nie podoba? Cytat GGK: "...proponuje... będzie konkurs na GGK, proszę wystartować i zrealizować wszystkie wizje, które się ma..." https://youtu.be/yt_ZFXRzFP4?t=1847
odpowiedz zgłoś
odp: Rządy twardą ręką no i? Ma chłop rację. Loża szyderców to była w Muppetach. Jak źle to zrób lepiej.
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Rządy twardą ręką Skoro Pan tak mówi... to OK. Niech każdy sam oceni. "Jak źle to zrób lepiej." Tak mi ostatnio producent pewnego oprogramowania geodezyjnego odpowiedział. Zakupiłem inne. Tylko w tym wypadku się tak nie da.
 1 
zgłoś
odp: odp: Rządy twardą ręką Rozporządzenie o BDOT10k którego projekt opublikowano zrobiłbym lepiej z zamkniętymi oczami. Paragraf 13 mówiący o mapach który wskazuje na informacje w bazie z par 11 zamiast 12 oznacza że chyba ktoś to pisał na kolanie w przerwie na kolejną kawę.
zgłoś
odp: odp: Rządy twardą ręką Z muppetów zawsze wolałem kucharza, przynajmniej był zabawny.
zgłoś
odp: odp: Rządy twardą ręką Bo w polityce liczy się odpowiednie zarządzanie czasem. Opublikowali projekt o BDOT10k 1 czerwca po południu, czas na uwagi 14 dni. Z czego cztery wypadają bo Długi Weekend. Szacunek dla pana Waldemara :)
 1 
zgłoś
Proste pytanie, dlaczego GGK postanowił cofnąć geodezje o 10 lat? Czas wylać dziecko z kąpielą. Ostatecznie deliberowanie czy zmiany są dobre czy złe nie jest istotą całego problemu. GGK postanowił zmienić coś co już po ogromnych bólach zaczyna lub zaczęło dobrze funkcjonować. Fundując Nam kolejne bóle porodowe. Chciałbym zaznaczyć, że czeka nas okres dezinformacji, utraty funkcjonowania GML'i, ponowne 3-4 lata, aż poszczególne firmy się dostosują pierw do rozporządzenia, a później kolejne 3 lata do swoich wzajemnych "rozwiązań", problemów z oddawaniem rozpoczętych robót itp. Dlaczego? Może i zaproponowane rozwiązania są sensowne gdybyśmy rozpoczynali od zera. Nie teraz, nie w momencie gdy bazy są już gotowe. Naprawdę nie mieści mi się to w głowie.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Proste pytanie, dlaczego GGK postanowił cofnąć geodezje o 10 lat? Ludzie... czy Wy nie rozumiecie, że to właśnie o to chodzi. O to, żebyśmy co parę lat zaczynali od zera, no jeśli nawet nie od zera to żebyśmy robili kolejną rewolucję. To jest perpetum mobile jeśli chodzi o źródło kasy dla firm informatycznych. I wszystko na ten temat.
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: Proste pytanie, dlaczego GGK postanowił cofnąć geodezje o 10 lat? Panie Sowa . Jaka dezinformacja i jakie cofnięcie o 10 lat Po to uczyłeś się w szkole że 2 2 to jet 4 a ty w operacie masz udowodnić że właśnie ci wyszło 4 no a więc musisz przedstawić całe obliczenia. To po co Ci uprawnienia jak nie możesz przedstawić tylko wyników Twojego pomiaru. To co do tej pory było to zakrawało o pomstę do nieba. Kiedyś robiłem podział i pani weryfikatorka dała usterkę że brak obliczeń punktów podziałowych. No moje zdumienie było potężne. No nic tylko pisać do Pana Wypycha aby winkalk podział działki na powierzchnię rozłożył na części pierwsze bo urzędnik chce wiedzieć jaki był tok myślenia programu ..... Szkoda słów. GGK upraszcza wszystko jak może, wywala bzdury a Wy piszecie o jakimś wylewaniu dziecka z kąpielą albo że państwu polskiemu do tej pory były potrzebne atrybuty. Bzdura . Te atrybuty to były potrzebne autorowi rozp. EGIB, GESUT BDOT bo by się okazało że rozporządzenia miały by po kilka stron. A tak to poważne dokumenty. Pozdrawiam
 3 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: Proste pytanie, dlaczego GGK postanowił cofnąć geodezje o 10 lat? Jasne Panie Sowa powinniśmy iść w ciemno w to bagno, które nam Pan Radzio zafundował i wydawać niepotrzebnie pieniądze podatnika. Pewnie masz jakieś bonusy z pozyskiwania niepotrzebnych atrybutów, więc będziesz tego bronił jak niepodległości. Super ze Waldi to porządkuje.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Proste pytanie, dlaczego GGK postanowił cofnąć geodezje o 10 lat? Tylko że tak się składa że te atrybuty już są pozyskane. Zarabiać można na ich usuwaniu. Czyżby Władek miał w tym interes? Może studenci mu to przekonwertuje.
 1 
 3 
zgłoś
odp: odp: Proste pytanie, dlaczego GGK postanowił cofnąć geodezje o 10 lat? podaj przykłady powiatów gdzie są pozyskane? Gdzie mogę je zobaczyć?
 1 
 1 
zgłoś
odp: odp: Proste pytanie, dlaczego GGK postanowił cofnąć geodezje o 10 lat? Tak Wladku moj ty panie iński są wszędzie oprócz Geo-systemu. Bo rozumienie prawa przez byłego prezesa jest takie jak wskazał WSA. Jak się nie podoba i nie potrafimy zrobić to są to wymysły a nie obowiązujące prawo.
 2 
zgłoś
No ale budynki mają full wypas. Tyle atrybutów klasyfikacje PKD, PKOB i inne wymysły tylko komu to potrzebne. Stopień pewności daty budowy , ilość izb , data przebudowy, zakres przebudowy, główna funkcja budynku. Jak sobie urząd chce zbierać te dane to niech zapłaci za to. Kiedyś w Chorzowie musiałem skartować mapy analogowe (akurat wchodziła numeryka a ja miałem stare zgłoszenie) i kartowałem na 500 i 1000. Na moje pytanie dlaczego kartuję na 1000 odpowiedź była taka. Skala 1000 jest obowiązująca a poza tym jak ktoś będzie się starał o przysłowiową budkę z piwem to one (te mapy) idealnie się nadają do obliczeń odległości czy aby nie za blisko kościoła, szkoły. Po to jest ten zasób. Na zachodzie funkcjonuje geodezja bez PODGiKów i tutaj też tak powinno być. Dopiero w XXI wieku dzięki Waldiemu pozbyliśmy się dzienników pomiarów. Ale nie no niech operat ma 300 stron . Jak ktoś zrobił to rzetelnie to i po nim osoba jest wstanie dotrzeć to prawidłowych wyników i wartości. Pozdrawiam
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: No ale budynki mają full wypas. Na tzw zachodzie faktycznie nie ma podgików, ale nie ma też tylu geodetów. Dlatego, że jest taki a nie inny system u nas wiele osób ma co do garnka włożyć. Pomijam kwestię czy to dobrze czy może źle.
odpowiedz zgłoś
odp: odp: No ale budynki mają full wypas. Hm. Kolego EBE. A kto zmusza młodych absolwentów do wyboru geodety. Bo jest nadprodukcja geodetów tak jak filologów, humanistów, politologów itd... Kiedyś na pierwszym roku studiów był odstrzał co najmniej połowy chętnych. A dziś z racji poluzowania programów, obniżenia w ogóle poziomu matur to ech szkoda gadać. Jak mam dziś do czynienia z młodym narybkiem po studiach to nóż w kieszeni się otwiera. żeby to jeszcze było chęci.. Ja jestem zarówno po technikum jak i po studiach i ten zawód bardzo lubię. I nie pisz mi że nie ma co do garnka włożyć bo pamiętaj jak sobie pościelisz tak się wyśpisz. Nikt nikogo nie zmusza być geodetą. A że mamy taką sytuację na rynku to wina zarówno nas samych (niewielki procent dojdzie to kokosów) jak i państwa Polskiego ( na każdej byle uczelni zwanej wyższa szkoła.... już jest geodezja . Pozdrawiam
 2 
zgłoś
Nie wiem dla kogo jest to tragedia. Chyba dla tych co potrafią klepać mapki - -przepraszam mapy bez wychodzenia w teren. Pac mapa jest kolejny proszę i tak dalej. A jak coś się nie zgadza to przecież zasób jest winny. Ponad 20 lat siedzę w obsłudze inwestycji i pseudo map do projektu już się na oglądałem. Czasem zdarzały się perełki. Jedyna droga do wzajemnego szacunku to rzetelne wykonywanie swojej pracy. Po za tym kolego ~geodeto o czym ty piszesz. Za komuny nie było atrybutów funkcji itede itepe... i nasz zawód miał wysoką pozycję. A teraz. Po co komu dane które nie dość że pod płaszczykiem ważnego interesu narodowego zbieramy to jeszcze musimy dopłacić do tego. Zgoda klient zapłaci. Ale zasób nigdy nie będzie aktualny bo tyle danych chciała służba geodezyjna, że my sami na etapie inwent. budynku nie byliśmy w stanie ich zebrać. My nie jesteśmy od zbierania danych i ich oddawania tym bardziej za darmo. Na pseudo modernizacje idzie mnóstwo kasy a granice jak były nędzne tak i są dalej nędzne.
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Nie wiem dla kogo jest to tragedia. To dlaczego robisz pseudo modernizacja zamiast rzeczywistych modernizacji ? Ktoś zabrania, jest za to kara, jest zakaz ?
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Nie wiem dla kogo jest to tragedia. Przecież napisał, że pracuje na obsługach więc skąd wniosek, że on robi pseudo modernizacje? Ja zgadzam się z Marcinem. Nie do końca ale się zgadzam. Szacunek w branży i w społeczeństwie osiągniemy tylko uczciwą i rzetelną pracą a takiej w branży ze świecą szukać. Tak jak Marcin napisał trafiają się perełki. Geodeci na obsługach mają trochę inne podejście do pracy niż "zwykli" od 1 i 2 bo jak sie #$%!!o**** 10cm to boli po kieszeni a jak się młody człowiek z GePeSem w terenie mdcp albo inw machnie 30 czy 50cm na lokalizacji budynku to ma w nosie. PODGiK powinny być ale w innej formie. GESUT do branż, BDOT500 do geodetów, EGiB-kataster jak zwał do urzędu.
 1 
zgłoś
JESTEM ZA ZMIANAMI Ech... Marcin...Marcin, ale żeś poleciał z tekstem. Nasz zawód małymi kroczkami staje się zbędny. Idziemy ku Europie, ku katastrowi i uwolnieniu MZ i tak powinno być, ale... póki co to trochę potrwa i póki co, taki twór jak podgik jeszcze będzie potrzebny. I całe szczęście, bo póki co, nie jednemu super Marcinowi uratował tyłek. Szanujmy się nawzajem.
 3 
odpowiedz zgłoś
Witamy GNIOT 2.0 Nastała moda na wersjonowanie...
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Witamy GNIOT 2.0 A konkretniej ?
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
A co to jest instalacja zewnętrzna Jak to miło, że GUGiK konsekwentnie nie odróżnia przyłącza od instalacji zewnętrznej.
 2 
odpowiedz zgłoś
Do Marcin Zielinski Nie rozumiesz czym jest, a właściwie czym była geodezja ( czas przeszły bo ggk to niszczy). Sprowadzasz geodezje do prac rzemieślniczych związanych z rozstawieniem instrumentu i naciśnięciem switch on/off a potem wydrukowaniem mapki dla klienta inwestora. Do wczoraj geodezja i te pomiary i te bzdurne atrybuty jak je nazywasz, były potrzebne państwu, miały wagę, generowały popyt i były żródlem rozwoju branży. Projekt niszczy branże. Nie masz pojęcia że funkcje przewodow były spójne z funkcjami w branżach, teraz będą spójne z wizja Izdebskiego, żeby branże coś komuś dawały trzeba byłoby taki obowiązek i do tego nieodpłatny określić w ustawie itd itp można mnożyć przykłady ignorancji i destrukcji. Likwidacja podgik ?A co w zamian - hurtownie danych w mieszkaniach geodezyjnych hurtowników prowadzących jednoosobowa działalność? Masakra !!!!
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
GGK dobrze że wprowadza nowe rozporządzenia. W końcu idzie to w dobrym kierunku. Raczej nie za tej kadencji sejmu uwolnimy się od administracji powiatowej tak abyśmy tylko my decydowali o swoim zawodzie i nasze opracowania tak jak notarialne nie podlegały jakiejkolwiek weryfikacji. Ciężko się rozstać GGK z mapą zasadniczą wokół której cały ten powiatowy zasób trzyma. Ale w dobie informatyzacji być może za parę lat projekty będą na ortofotomapach a gesut brany będzie od branż a nie z PODGIK. Już GGK uprościł standardy geodezyjne gdzie w operacie nie ma dzienników i tabel z obliczeniami tylko wyniki końcowe, mdcp i powyk nie dołączmy do operatów, rozp. w sprawie EGIBu już usuwa bzdurne atrybuty budynków no i ten gesut też upraszcza ten cyrk np funkcja przewodu stara to przesyłowy , rozdzielczy i przyłącze a nowe - przewód główny i przyłącze. A teraz w ośrodku powstała (pewno po szkoleniach) rozpiska kiedy przesyłowy kiedy rozdzielczy a kiedy przyłącz. Jestem za. Kiedyś zniknie ten powiatowy twór jakim jest PODGiK
 11 
 4 
odpowiedz zgłoś
Rządy twardą ręką Prawdą jest to, że GGk uprawia lobbing dla jednej firmy kosztem całej geodezji. Powinien za to odpowiedzieć przed sądem. Chyba, że żyjemy już w korei północnej...
 6 
odpowiedz zgłoś
Gdyby geodeci byli jak górnicy to by wywieźli GGK na taczce Gdyby ryby głos tez miały...
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
Ciekawe czy kiedyś ten kto pisał te projekty widział ustawę o IIP. Dane w usługach bez identyfikatorów, przestrzeń nazw to po co, przecież jak zbiorę w tych WFS 30 powiatów od razu będę wiedział, który obiekt którego powiatu pochodzi, wersja danych to przeżytek każdy zaszczepiony chipem połączy się z bazą powiatu myślami i będzie wiedział że to sprzed miesiąca. Przewody benzynowe nieważne aż coś nie walnie na stacji, wtedy okaże się że jednak by się przydały. Grunt że samopoczucie tfurców dobre.
 1 
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: Ciekawe a to nie jest podane w paragrafie 9 ?
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Ciekawe A widzisz te dane w wymianie WFS ? Co z tego że są zdefiniowane jak nie są wymieniane ? Par 16 mówi że możesz dostać je tylko w tej formie.
zgłoś
Co to jest przyłącze? Czy jest obowiązek pomiaru przyłączy?
 3 
odpowiedz zgłoś
~ Dobrze napisał pan Redaktor "Choć wydanie tych aktów wymusza jedynie drobna zmiana upoważnienia ustawowego, to przy tej okazji w przepisach ws. GESUT zdecydowano się wprowadzić sporo zmian." - totalna rozwałka, rewolucja, niszczenia ciąg dalszy. Do tego lata pracy i forsy z RPO na GESUT psu na budę. Czy ktoś zrobił rzetelną ocenę OSR ? Dlaczego ZPP, KWRiST czy organizację przechodzą nad tym do porządku ? Przez kolejne 10 lat się z tego nie pozbieramy albo nikt po prostu nie będzie się tymi zmianami przejmował.
 2 
 17 
odpowiedz zgłoś
odp: ~ Szanowny pan Waldemar Izdebski Główny Geodeta Kraju, kiedyś zwany słusznie zwany WSPANIAŁYM, znalazł nową ksywkę ;) KREATOR nowych rozwiązań zapóźnionych o dwie dekady :) Wiwat nam GGK, niech żyje nam Waldemar :) Ps: a co z kosztami?
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: ~ Koszty pokryją powiaty. Producenci zacierają ręce.
 10 
zgłoś
NKWD Firm wykonujących obecnie bazy GESUT których nie zniszczył covid zastrzelił właśnie strzałem w plecy Izdebski
 4 
 17 
odpowiedz zgłoś
odp: NKWD tak jest, zapewne dogadywał się za ich plecami z Adolfem i Jozefem. Co wy palicie? Też chcę.
 12 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: NKWD nie wiedziałem ze są w Polsce firmy tworzące bazy GESUT :-) dobra robota :-)
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
. [TEKST USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA]
 1 
odpowiedz zgłoś
Dofinasnowanie z GUGiK ? Czy GUGiK pokryje 100% kosztów modernizacji/nowelizacji już funkcjonujących baz? Do kogo można składać wnioski w tej sprawie? A może jakiś program rządowy GESUT ?
 1 
 18 
odpowiedz zgłoś
ale #$%!!oły... toczycie dywagacje o znaczkach na rysunkach, tymczasem baza jest kompletnie nieaktualna. Gestorzy mają ja w serdecznym poważaniu. Dopóki nie znajdzie się jasny zapis że to gestor/właściciel sieci odpowiada za ujawnienie swojej sieci w bazie GESUT i nie będzie zapisu o konsekwencjach z tym związanymi to rozmawiamy o obrazkach a nie bazie.
 1 
 32 
odpowiedz zgłoś
jest nowocześnie brawo, jako pierwszy kraj zlikwidowaliśmy śmierdzące naftą dystrybutory paliw, znane jako niebezpieczne instrybutory. Za to mamy stacje ładowania elektryków. W kolejnej nowelizacji znikną wszystkie, kopcące ekogroszkiem (bo to skrót od ekonomii, nie ekologii) domy i domki letniskowe ogrzewane kominkami. Ewidencjonować będziemy wyłącznie panele fotowoltaiczne, na razie na to za wcześnie. Nie będzie w Nowym Ładzie podatku podymnego (kastracyjnego czy jakoś tak), wprowadzi się za to "bykowe". Zostaniemy liderami w wirtulanej rzeczywistości, ale przecież pokolenie Z tylko taką dostrzega.
 1 
 12 
odpowiedz zgłoś
KONSULTACJE Niech każdy wykonawca napisze w konsultacji że roboty rozpoczęte przed wejściem w życie rozporządzenia należy wykonać wg przepisów z 2015 (Chodzi o budowe inicjalnych baz które są rozpoczęte) W innym przypadku należało by je przerwać i czekać na nowy przepis i oprogramowanie umożliwiające wykonanie baz i gmla wg nowych przepisów Prawo nie dizała wstecz Inaczej nalezy sprawę skierować wyżej
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
A co się będzie działo z trwającymi pracami (po 31 lipca) ?
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: A co się będzie działo Jest napisane w przepisach przejściowych
 5 
 1 
odpowiedz zgłoś
Gesut wymyślony na nowo Totalna rozwałka i rewolucja w stosunku do obecnie prowadzonych baz danych.
 1 
 11 
odpowiedz zgłoś
odp: Gesut wymyślony na nowo a coś konkretniej? Czytam to i widzę tylko pogrupowanie klas i uwalenie części atrybutów. Nie widzę nowego typu danych, nie widzę nowych procesów. Przecież zawartość bazy danych nie musi byc identyczna jak model. Zawartość bazy danych ma gwarantować wydanie danych zgodnie z modelem, a to różnica. Ba, idę o zakład że część producentów zostawi nawet interfejsy a zmieni tylko eksporty.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Gesut wymyślony na nowo Otóż Panie kolego: - jeśli coś zmienia swoją topologie np z linii na powierzchnie, lub z powierzchni na punkt(słupy kratowe) to jest to rozwałka - jeśli do tej pory wszystkie urządzenia mogły miec dowolny rodzaj sieci, a teraz nagle zostają pieknie pogrupowane to traci się dane i jest to rozwałka - jesli obciecie atrybutów polega na usunięciu tłoczny w przewodzie kanalizacyjnym to jest to rozwałka Podaj jakiś kontakt do siebie to chętnie otworzę Ci oczy.
 4 
zgłoś
władający siecią Czy dobrze zrozumiałem , że informacja o władającym siecią nie jest obligatoryjna tylko fakultatywna ?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
typowy kł... GGK "(...) wejście w życie projektowanych przepisów nie spowoduje skutków finansowych dla jednostek sektora finansów publicznych." Jak zwykle GGK uprawia swoją propagandę i zupełne oderwanie od rzeczywistości. Ciekawe czy jego kochany geosystem za darmo zrobi konwersje danych GESUT? Ciekawe, z czyich środków finansowych zostaną sfinansowane dodatkowe nakłady pracy dla obecnych wykonawców założenia i dostosowania baz GESUT do zapisów tego aktu po jego wejściu w życie?
 3 
 26 
odpowiedz zgłoś
odp: typowy kł... GGK .... jakby pracownicy odgików na tydzień przestaliby robić fuchy i zajęły się pracą to by dopiero była rewolucja w bazach ....
 17 
 15 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: typowy kł... GGK obawa o to, że wiele niedawno utworzony i właśnie realizowanych baz GESUT przestanie być zgodne z prawem jest uzasadnione. Kłamstwem jest pisanie, że zmiana nie wywoła skutków finansowych. Mieszanie do tego pracowników podgik i ich fuch jest ...nie na temat. A to ma być forum merytoryczne dot.rożnej tematyki geodezyjnej, a nie żalu do wszystkich pracowników wszystkich odgików w kraju..
 2 
 3 
zgłoś
odp: typowy kł... GGK Wcześniej GGK w listach otwartych walczył z obłudą poprzedniej ekipy ale jak widać ponkt widzenia zmienia się z punktem siedzenia. Dotychczas każda nowelizacja przepisów w zakresie gik była opatrzona zapisem "nie spowoduje skutków finansowych dla jednostek sektora finansów publicznych". Jak widać w tej kwesti nic się nie zmieniło rządzącym nadal się wydaje, że ich działania nic nie kosztują.
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: typowy kł... GGK Bo GGK realizuje najczęściej realizowany w naszej polityce program - TKM.
 1 
zgłoś
odp: odp: typowy kł... GGK Tylko ze wcześniej było o skutkach finansowych i była kasa w POPC i RPO więc nie pisz nieprawdy. Obecny GGK nie chce słyszeć o żadnej kasiedlatego też w KPO nie ma geodezji.
 1 
zgłoś
Rządy twardą ręką Prawdą jest to, że GGk uprawia lobbing dla jednej firmy kosztem całej geodezji. Powinien za to odpowiedzieć przed sądem. Chyba, że żyjemy już w korei północnej...
 2 
zgłoś
24 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS