wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-05-27| Geodezja, Prawo

Spore zmiany w bazach GESUT po 31 lipca

Do 9 czerwca można zgłaszać uwagi do projektu nowego rozporządzenia w sprawie geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu. Akt ten właśnie opublikowano na stronie Rządowego Centrum Legislacji.


Spore zmiany w bazach GESUT po 31 lipca

Jest to kolejne z 14 rozporządzeń do znowelizowanego w ubiegłym roku Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Choć wydanie tych aktów wymusza jedynie drobna zmiana upoważnienia ustawowego, to przy tej okazji w przepisach ws. GESUT zdecydowano się wprowadzić sporo zmian.

Rozporządzenie w sprawie geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu ma wejść w życie 31 lipca i zastąpić rozporządzenie z 21 października 2015 r. w sprawie powiatowej bazy GESUT i krajowej bazy GESUT. Już samo porównanie nazw tych aktów wskazuje na jedną z różnic między nimi. W projekcie nowego rozporządzenia regulacje dotyczące krajowej bazy GESUT (K-GESUT) w praktyce zredukowano do dwóch paragrafów, które określają jej zawartość (dane z powiatowych baz GESUT dotyczące: hydrantów, turbin wiatrowych, stacji ładowania pojazdów elektrycznych, wież telekomunikacyjnych oraz inne informacje o sieciach uzbrojenia istotne ze względu na funkcjonowanie państwa pozyskane z innych rejestrów) oraz sposób aktualizacji (na podstawie danych dostępnych w usługach sieciowych powiatowych baz GESUT, podmiotów władających sieciami uzbrojenia lub innych rejestrów publicznych). Jak wyjaśniają autorzy przepisów, ta zmiana podejścia do prowadzenie K-GESUT ma uczynić tę bazę realnie przydatną w infrastrukturze danych przestrzennych.

Duże zmiany już na pierwszy rzut oka widać także w wykazie obiektów bazy GESUT. W starym rozporządzeniu zawierał on 84 obiekty, a w nowym jest ich już 53. Nowością jest np. stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Zlikwidowano natomiast podział na różne typy przewodów ciepłowniczych, elektroenergetycznych, gazowych, kanalizacyjnych czy wodociągowych. Usunięto ponadto obiekty przewód naftowy czy przewód benzynowy. Należy jednak podkreślić, że wprawdzie obiekty te usunięto z wykazu, ale zgodnie z proponowanym brzmieniem § 8 informacje o typie przewodu nadal mają być wyróżniane w bazach GESUT.

W projekcie zrezygnowano ponadto z regulacji dotyczących wprowadzania obiektów do bazy GESUT. Jak wyjaśniają autorzy nowych przepisów, zagadnienia dotyczące sposobu wykonania pomiaru są już określone w rozporządzeniu dotyczącym standardów geodezyjnych.

Inne zmiany w tych przepisach, na które zwracają uwagę autorzy projektu to:

 • ograniczenie liczby atrybutów, rezygnując z tych, dla których nie było źródła informacji lub nie było uzasadnienia merytorycznego do ich przechowywania;
 • wprowadzenie nowoczesnych metod prezentacji i udostępniania danych za pomocą usług sieciowych WMS i WFS, co ma się przełożyć na możliwość udostępnienia danych w dowolnym portalu internetowym, który ma możliwość podłączenia takich usług;
 • wprowadzenie zmian redakcyjnych i dostosowujących brzmienie regulacji do obowiązujących przepisów prawa.

Nowe rozporządzenie ma zacząć obowiązywać 31 lipca br., przy czym powiaty będą miały 6 miesięcy na dostosowanie swoich baz do tych regulacji. Do końca 2023 r. należy ponadto przejść na nowy układ wysokościowy.

Jak napisano w ocenie skutków regulacji, wejście w życie projektowanych przepisów nie spowoduje skutków finansowych dla jednostek sektora finansów publicznych.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS