wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-22| Geodezja, Prawo

Nowe rozporządzenie ws. osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych opublikowane

22 lipca w Dzienniku Ustaw (poz. 1341) opublikowano rozporządzenie ministra rozwoju, pracy i technologii w sprawie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych. Nowe przepisy wchodzą w życie 31 lipca.


Nowe rozporządzenie ws. osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych opublikowane
Nowe rozporządzenie ws. osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych opublikowane <br />
Rys. 1. Zagęszczenie pkt osnowy oraz terminy ich przeglądu
Rys. 1. Zagęszczenie pkt osnowy oraz terminy ich przeglądu
Nowe rozporządzenie ws. osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych opublikowane <br />
Rys. 2. Typy stabilizacji pkt osnowy
Rys. 2. Typy stabilizacji pkt osnowy

Akt ten zastępuje rozporządzenie o tej samej nazwie, które obowiązuje od kwietnia 2012 roku. Nowe przepisy określają:

 • organizację, tryb i standardy techniczne zakładania i utrzymywania podstawowych osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych oraz szczegółowych osnów geodezyjnych;
 • szczegółowy zakres informacji gromadzonych w bazie danych państwowego rejestru podstawowych osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych oraz w bazie danych szczegółowych osnów geodezyjnych;
 • standardy techniczne tworzenia, aktualizacji i udostępniania baz osnów.

Nowością w przepisach jest specyfikacja techniczna usług sieciowych udostępniających dane o osnowach. Rozporządzenie zakłada bowiem, że dane te będą publikowane za pomocą zunifikowanych serwisów: przeglądania WMS oraz pobierania WFS. Przygotowane mają zostać oddzielne serwisy dla osnów:

 • podstawowej geodezyjnej poziomej,
 • podstawowej geodezyjnej wysokościowej,
 • grawimetrycznej,
 • magnetycznej,
 • szczegółowej.

Akt ten nie precyzuje jednak, do kiedy organy prowadzące rejestry osnów muszą przygotować powyższe serwisy.

Spore zmiany zaszły w załączniku określającym standardy techniczne zakładania i utrzymywania osnów. Względem starego rozporządzenia skróciły się z 8,5 tys. wyrazów do blisko 3 tys. Tyle liczby. A co z treścią? Nowe standardy rozpoczynają tabele, które określają minimalne zagęszczenie punktów osnowy czy terminy okresowych przeglądów (rys. 1). Część z tych liczb przeniesiono z poprzedniego rozporządzenia, ale niektóre nieco zmodyfikowano lub dodano (np. zagęszczenie pkt osnowy dla osnowy wysokościowej). W załączniku znacznie skrócono także wymagania dotyczące pomiaru punktów szczegółowej osnowy poziomej i wysokościowej (z 55 do 28 pkt), usunięto ponadto przepisy dotyczące osnowy wielofunkcyjnej. Względem starszego rozporządzenia zrezygnowano ponadto z załączników zawierających schematy aplikacyjne UML oraz katalogi obiektów i atrybutów.

Podczas konsultacji społecznych niektóre podmioty krytycznie oceniały propozycję wprowadzenia nowych zasad numeracji punktów osnowy (określa je rozdział 8 w załączniku 1). Padały argumenty, że może to spowodować niepotrzebne zamieszanie w bazach danych. GUGiK nie wycofał się jednak z tej zmiany. „Zapisy projektowanego rozporządzenia nie narzucają obowiązku przenumerowania punktów osnów w momencie wejścia w życie niniejszego aktu prawnego” – argumentował Urząd. Dodał jednocześnie, że nowa numeracja będzie dotyczyć tylko punktów nowozakładanych.

W konsultacjach przewijała się także kwestia wymogu prowadzenia przynajmniej 45-minutowej sesji przy zakładaniu osnowy techniką GNSS, co w ocenie niektórych organizacji nie przystaje do współczesnych możliwości sprzętu satelitarnego. W odpowiedzi na te uwagi GUGiK zmienił brzmienie kwestionowanego przepisu na następujące: „2) nie mniej niż jedna trzecia wyznaczanych punktów musi posiadać obserwacje wykonane w dwóch niezależnych sesjach pomiarowych; 3) czas trwania sesji pomiarowej musi być dostosowany do warunków wykonywania pomiarów, aby zapewnić osiągnięcie wymaganej dokładności”.

Przepisy zmieniają również typy stabilizacji punktów osnowy. Zamiast 10 dotychczasowych wartości będzie 7 – szczegóły prezentuje rys. 2. Dostosowanie baz osnów do tych regulacji należy przeprowadzić do końca października br.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS