wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-30| Prawo

Rozporządzenie ws. BDOT500 i mapy zasadniczej opublikowane

30 lipca w Dzienniku Ustaw (poz. 1385) opublikowano rozporządzenie ministra rozwoju, pracy i technologii w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej.


Rozporządzenie ws. BDOT500 i mapy zasadniczej opublikowane
Rozporządzenie ws. BDOT500 i mapy zasadniczej opublikowane <br />
Zmiana prezentacji przewodów napowietrznych na mapie zasadniczej (źródło: fragment prezentacji GUGiK)
Zmiana prezentacji przewodów napowietrznych na mapie zasadniczej (źródło: fragment prezentacji GUGiK)

Akt ten wchodzi w życie 31 lipca, zastępując rozporządzenie o tej samej nazwie obowiązujące od 2015 roku. Przepisy przejściowe zakładają, że powiaty będą miały czas do końca 2022 roku na dostosowanie swoich baz do nowych regulacji (w przypadku układu wysokościowego termin ten wydłużono do końca 2023 r.). Do prac związanych z zakładaniem BDOT500, których nie zakończono do 31 lipca br., stosuje się już nowe przepisy. Dotychczasowe regulacje można natomiast stosować w pracach związanych z aktualizacją BDOT500, ale nie później niż do końca tego roku.

Jedną z najważniejszych zmian w rozporządzeniu ws. BDOT500 jest przeniesienie do tej bazy obiektów, które nie będą już wykazywane w EGiB oraz obiektów budowlanych trwale związanych z budynkiem. W nowej kategorii „budynki niewykazane w ewidencji gruntów i budynków oraz obiekty budowlane trwale związane z budynkiem” umieszczono następujące obiekty: budynek [chodzi o budynki niewymagające inwentaryzacji powykonawczej – red.], budynek w budowie, kondygnacja nadziemna, kondygnacja podziemna, łącznik, nawis, przejazd przez budynek, inny rodzaj bloku, taras, weranda lub ganek, wiatrołap, schody, podpora związana z budynkiem, rampa, wjazd do podziemia, podjazd dla osób niepełnosprawnych.

Mimo tej dodatkowej kategorii wykaz obiektów BDOT500 znacznie się skurczył (ze 113 do 80 elementów), jednocześnie uporządkowano je w inny sposób oraz zaproponowano nadanie nowych kodów. Nie znajdziemy tu chociażby takich elementów jak: kort tenisowy, tor żużlowy i saneczkowy, skocznia narciarska, odbój lub dalba, poler, suwnica, taśmociąg, estrada, reklama lub tablica informacyjna, bród, przeprawa promowa, obszar objęty drenowaniem, wodospad, źródło, bagno, mokradło czy szuwary. Ponadto trzy typy zbiorników technicznych połączono w jeden obiekt. Podobnie zrobiono w przypadku torów.

W rozporządzeniu wyraźnie ograniczono też liczbę atrybutów. Pozbyto się chociażby tych określających: typ ruchu na danym obiekcie komunikacyjnym, materiał, z którego zbudowane jest umocnienie czy rodzaj podpory. Z 12 do 7 ograniczono liczbę atrybutów dotyczących nawierzchni. Podobnie jak w przypadku przepisów ws. GESUT, atrybut „data pomiaru” zastąpiono „datą przyjęcia do PZGiK”. Dodano też nowe typy geometrii: multipunkt, multilinia i multipowierzchnia.

W rozporządzeniu nie znajdziemy dotychczasowego załącznika 3 określającego standardy techniczne tworzenia i aktualizacji BDOT500. Jak wyjaśniają autorzy przepisów, kwestie te reguluje już rozporządzenie ws. standardów.

Podobnie jak w nowych rozporządzeniach ws. EGiB, PRG, EMUiA, GESUT czy osnów również w tym akcie zdecydowano się wprowadzić wymóg udostępniania danych poprzez sieciowe usługi pobierania (WFS) oraz przeglądania (WMS). W tym celu dołączono do niego specyfikację tych serwisów. W przepisach nie sprecyzowano jednak, do kiedy organy odpowiadające za prowadzenie baz BDOT500 mają wdrożyć te usługi.

Zmiany zaszły także w przepisach dotyczących aktualizacji BDOT500. Według dotychczasowych regulacji proces ten odbywa się na podstawie danych lub informacji zawartych w 1) materiałach przyjętych do zasobu oraz 2) pozyskanych z innych rejestrów publicznych. W nowym rozporządzeniu pkt 2 zniknął, za to czas na przeprowadzenie aktualizacji pozostał bez zmian (30 dni).

Przepisy wprowadzają też modyfikacje wyglądu mapy zasadniczej. Według dokumentów z konsultacji publicznych zmieniono około 30% znaków. Jedna z większych modyfikacji dotyczy prezentacji przewodów napowietrznych (fot. powyżej).


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS