Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2021-07-30 | Prawo

Rozporządzenie ws. BDOT500 i mapy zasadniczej opublikowane

30 lipca w Dzienniku Ustaw (poz. 1385) opublikowano rozporządzenie ministra rozwoju, pracy i technologii w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej.


Ilustracja: Rozporządzenie ws. BDOT500 i mapy zasadniczej opublikowane
Ilustracja: Rozporządzenie ws. BDOT500 i mapy zasadniczej opublikowane <br />
Zmiana prezentacji przewodów napowietrznych na mapie zasadniczej (źródło: fragment prezentacji GUGiK)
Zmiana prezentacji przewodów napowietrznych na mapie zasadniczej (źródło: fragment prezentacji GUGiK)

Akt ten wchodzi w życie 31 lipca, zastępując rozporządzenie o tej samej nazwie obowiązujące od 2015 roku. Przepisy przejściowe zakładają, że powiaty będą miały czas do końca 2022 roku na dostosowanie swoich baz do nowych regulacji (w przypadku układu wysokościowego termin ten wydłużono do końca 2023 r.). Do prac związanych z zakładaniem BDOT500, których nie zakończono do 31 lipca br., stosuje się już nowe przepisy. Dotychczasowe regulacje można natomiast stosować w pracach związanych z aktualizacją BDOT500, ale nie później niż do końca tego roku.

Jedną z najważniejszych zmian w rozporządzeniu ws. BDOT500 jest przeniesienie do tej bazy obiektów, które nie będą już wykazywane w EGiB oraz obiektów budowlanych trwale związanych z budynkiem. W nowej kategorii „budynki niewykazane w ewidencji gruntów i budynków oraz obiekty budowlane trwale związane z budynkiem” umieszczono następujące obiekty: budynek [chodzi o budynki niewymagające inwentaryzacji powykonawczej – red.], budynek w budowie, kondygnacja nadziemna, kondygnacja podziemna, łącznik, nawis, przejazd przez budynek, inny rodzaj bloku, taras, weranda lub ganek, wiatrołap, schody, podpora związana z budynkiem, rampa, wjazd do podziemia, podjazd dla osób niepełnosprawnych.

Mimo tej dodatkowej kategorii wykaz obiektów BDOT500 znacznie się skurczył (ze 113 do 80 elementów), jednocześnie uporządkowano je w inny sposób oraz zaproponowano nadanie nowych kodów. Nie znajdziemy tu chociażby takich elementów jak: kort tenisowy, tor żużlowy i saneczkowy, skocznia narciarska, odbój lub dalba, poler, suwnica, taśmociąg, estrada, reklama lub tablica informacyjna, bród, przeprawa promowa, obszar objęty drenowaniem, wodospad, źródło, bagno, mokradło czy szuwary. Ponadto trzy typy zbiorników technicznych połączono w jeden obiekt. Podobnie zrobiono w przypadku torów.

W rozporządzeniu wyraźnie ograniczono też liczbę atrybutów. Pozbyto się chociażby tych określających: typ ruchu na danym obiekcie komunikacyjnym, materiał, z którego zbudowane jest umocnienie czy rodzaj podpory. Z 12 do 7 ograniczono liczbę atrybutów dotyczących nawierzchni. Podobnie jak w przypadku przepisów ws. GESUT, atrybut „data pomiaru” zastąpiono „datą przyjęcia do PZGiK”. Dodano też nowe typy geometrii: multipunkt, multilinia i multipowierzchnia.

W rozporządzeniu nie znajdziemy dotychczasowego załącznika 3 określającego standardy techniczne tworzenia i aktualizacji BDOT500. Jak wyjaśniają autorzy przepisów, kwestie te reguluje już rozporządzenie ws. standardów.

Podobnie jak w nowych rozporządzeniach ws. EGiB, PRG, EMUiA, GESUT czy osnów również w tym akcie zdecydowano się wprowadzić wymóg udostępniania danych poprzez sieciowe usługi pobierania (WFS) oraz przeglądania (WMS). W tym celu dołączono do niego specyfikację tych serwisów. W przepisach nie sprecyzowano jednak, do kiedy organy odpowiadające za prowadzenie baz BDOT500 mają wdrożyć te usługi.

Zmiany zaszły także w przepisach dotyczących aktualizacji BDOT500. Według dotychczasowych regulacji proces ten odbywa się na podstawie danych lub informacji zawartych w 1) materiałach przyjętych do zasobu oraz 2) pozyskanych z innych rejestrów publicznych. W nowym rozporządzeniu pkt 2 zniknął, za to czas na przeprowadzenie aktualizacji pozostał bez zmian (30 dni).

Przepisy wprowadzają też modyfikacje wyglądu mapy zasadniczej. Według dokumentów z konsultacji publicznych zmieniono około 30% znaków. Jedna z większych modyfikacji dotyczy prezentacji przewodów napowietrznych (fot. powyżej).


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Nawet... "Nawet potwór skądś się bierze - nawet potwór musi mieć rodziców." Philip Roth, Amerykańska sielanka"
  
 3 
kolor Czyżby w standardach zrezygnowali z kolorów ? cały katalog znaków umownych jest praktycznie czarno-biały a gdzie-niegdzie podane są dane RGB , choć nie wiadomo czego dotyczą , konturu znaku czy np. opisu ? Ogólnie jestem ciekawy tej kolorystyki chociażby w odniesieniu do granic działek jak pisano wcześniej w komentarzach?
  
profesorskie oszolomy Jeszcze chciałbym pogratulować symbolu turbiny wiatrowej. Znakomity - taki nieskomplikowany! Tam jacyś ludzie z ASP u was pracują?
  
 2 
odp: profesorskie oszolomy Wieża telekomunikacyjna też niczego sobie
  
profesorskie oszolomy Trzeba być totalnym głupkiem, żeby zmienić kolor granic z zielonego na czarny.
    2 
 4 
Kiedy się skończy ten cyrk??? W ogóle państwo nie powinno zajmować się takimi #$%!!erelami jakim symbolem na mapie przedstawia się drzewo , latarnie czy szlaban . każdy robiłby swoją mapę z legendą obok i gitara. tak to możemy sobie te śmieszne bazy aktualizować do końca świata albo i dłużej ... Tylko po co ? Kto na tym korzysta ? Co to daje ta wieczna zmiana symboli? Wprowadza tylko zamęt a kasa idzie do firm informatycznych. Gospodarka i ludzie z tego nie mają nic. To już nawet nie jest śmieszne to żałosne.
    4 
 18 
? Rozporządzenie zostało opublikowane 30.07.2021 po godzinie 18.00 i obowiązuje od godz. 0 dnia 31.07.2021 chciałbym nieśmiało zapytać, który powiat, który producent oprogramowania ma gotowy produkt zgodny z obecnie obowiązującymi standardami do zastosowania. Przecież na podstawie art. 19 ustawy zmieniającej ustawę nowe rozporządzenia zastępują poprzednie rozporządzenia ? czyli od dzisiaj mapa wydana z pzgik ma być zgodna z nowym rozporządzeniem. W jakim my państwie żyjemy..
    1 
 9 
@cyrk wystartował Przeczytaj przepisy przejściowe z rozdziału 6 i tam w szczególności § 11. 1. który Ci przytoczę: "Organ prowadzący bazę BDOT500 do dnia 31 grudnia 2022 r. dostosowuje bazę BDOT500 prowadzoną na podstawie przepisów dotychczasowych do przepisów niniejszego rozporządzenia."
    2 
 2 
@cyrk wystartował Skoro organ ma czas to i dostawca, tym bardziej że sam GGK i GUGiK nie mają zielonego pojęcia co za rozporządzenia przygotowali.
  
 4 
odp: 'Geodeta_ze_starostwa': Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 2 listopada 2015 r. w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej (Dz. U. poz. 2028), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 19 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o zmianie ustawy ? Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 782). Organ nie ma czasu. CZAS MINĄŁ Od dzisiaj obowiązuje nowe rozporządzenie. CHYBA, że polski nowy ład wprowadza naprawdę nowy ład. No to co stoi na przeszkodzie, by minister GGK zlikwidował przy okazji granice nieruchomości, albo lepiej zmienił konstytucje.
    3 
 3 
Bdot500 Rozumiem, że stare rozp. BDOT500 przestało obowiązywać? No to teraz czekać na aktualizacje używanych przez nas programów- coś wiadomo jak to wszystko wyjdzie? No i na mapie zasadniczej granice na zielono robiły robotę, bo teraz czern z czernią ogrodzenia będzie się zlewać.
    1 
 6 
Rozbieżności Być może tablice informacyjne znikną z BDOT, ale zostaną w KODGiK. Reklamy natomiast były użytecznym symbolem, bo jest ich wiele i projektanci od razu wiedzą, jak to omijać. No ale to mapa do urzędników, a nie dla projektantów. A syfu z nazewnictwem nawierzchni po tych "konsultacjach" zbytnio nie poprawiono i nadal nie wiadomo, czy kostka betonowa to bt., kp. czy br. :D Na to powinny być wytyczne, jak tłumaczyć treści budowlane na urzędnicze (zw. geodezyjnymi). Ale dla urzędnika to bez różnicy, czy pracuje brukarz, masiarz, czy trzeba dźwig wzywać do płyt drogowych. Dlatego te rozpoznanie trzeba wliczać w koszta z budżetu S.P.
  
 3 
OTRS i OTRN co to jest "pikieta"? Ja wiem i każdy geodeta też wie. Nie jestem pewien czy sędziowie WSA i NSA będą to wiedzieć a wystarczyło napisać "punkt określający wysokość" tym bardziej, że § 5. Z każdym obiektem bazy BDOT500 mogą być związane informacje określające wysokości punktów charakterystycznych położonych na elementach tych obiektów.
  
 3 
odp: OTRS i OTRN a ja niestety nie wiem. Z powodu wielu zmian nic nie wnoszących a zmieniających kody po prostu zdurniałem. Czas dać kopa idiotom robiących nie istotne zmiany po to by było tylko zamieszanie, by inspektorzy z bożej łaski a bez rozumu własnego nas gnoili bo dawniej symbol np. hydrantu był 513 a teraz musi być SUUS02, graficznie jest taki sam. Nadto po kiego grzyba jest rozdzielanie terenów takich jak "jezdnia powierzchnia, "trawnik powierzchnia" i jeszcze wiele innych do niczego nie potrzebnych powierzchni., jakby nie wystarczyło ograniczanie tychże poprzez krawężniki, ogrodzenia, krawędzie chodników, krawędzie jezdni,,skarp itp. z wpisaniem co pomiędzy nimi się znajduje. To już jest po prostu g... nie mapa która ma w formie graficznej informować nas o sytuacji w terenie. Czy te #$%!!ne powierzchnie mają służyć do jakichś celów statystycznych, obronności czy kabalistycznych ?
    9 
 3 
odp: odp: OTRS i OTRN Na wydruku nie widać czy narysowałeś chodnik wielokątem czy kilkoma łamanymi, czy pod linią krawężnika jest też linią chodnika. Mapa cyfrowato nietylko obrazek do oglądania, dzięki powierzchniom możesz szybko sprawdzić ile m2 ma chodnik, albo ile % powierzchni biologicznie czynnej zajmuje trawnik. To że ktoś wyłącznie klepie MDCP "za pińcet złotych" nie oznacza, że tych baz danych nie można wykorzystać w inny sposób.
    4 
 9 
Jak na wydruku mapy można rozróżnić grobla od wału przeciwpowodziowego? za Wiki Grobla ? wał ziemny zatrzymujący i utrzymujący wodę w sztucznym zbiorniku np. stawie, kanale itp.
    2 
 1 



zobacz też:

Rozporządzenie ws. BDOT500 i mapy zasadniczej podpisane

Minister rozwoju podpisał rozporządzenie ws. bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy...

Jak szczegółowe powinno być rozporządzenie ws. BDOT500 i mapy zasadniczej?

Do propozycji nowych przepisów ws. bazy BDOT500 oraz mapy zasadniczej...

Sporo zmian w przepisach ws. BDOT500 i mapy zasadniczej

Do 21 czerwca potrwają konsultacje projektu rozporządzenia w sprawie bazy danych obiektów...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 1
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1938 roku długość granic Polski wynosiła 5529 km?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Krzysztof Arciszewski (1592-1656)

Krzysztof  Arciszewski  (1592-1656)
Urodził się 9 grudnia 1592 r. w Rogalinie (Wielkopolska) w rodzinie szlacheckiej. Uczęszczał do szkoły ariańskiej w Śmiglu (1604), a następnie uczył się w akademii w Rakowie (1609-10). W latach 1616-17 studiował na uniwersytecie we Frankfurcie nad...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1927
W Ameryce Północnej zaczął obowiązywać system odniesień przestrzennych NAD 27, bazujący na elipsoidzie Clarke'a, z punktem przyłożenia w centralnej części USA.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2