wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-06-08| Prawo

Sporo zmian w przepisach ws. BDOT500 i mapy zasadniczej

Do 21 czerwca potrwają konsultacje projektu rozporządzenia w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej. Jego projekt opublikowano właśnie na stronie Rządowego Centrum Legislacji.


Sporo zmian w przepisach ws. BDOT500 i mapy zasadniczej

To kolejny z 14 aktów wykonawczych do znowelizowanego w ubiegłym roku Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Choć ich wydanie wymusza jedynie drobna zmiana upoważnienia ustawowego, to przy tej okazji w przepisach ws. BDOT500 zdecydowano się wprowadzić kilka istotnych zmian.

Jedną z ważniejszych jest przeniesienie wybranych obiektów z bazy EGiB do BDOT500. W związku z tym katalog obiektów tego drugiego rejestru wzbogacił się o nową warstwę „budynki niewykazane w ewidencji gruntów i budynków oraz urządzenia im towarzyszące”. Znajdą się tam następujące obiekty:

 • budynek,
 • blok nadziemny,
 • blok podziemny,
 • taras,
 • weranda,
 • wiatrołap,
 • schody,
 • rampa,
 • wjazd do podziemia,
 • podjazd dla osób niepełnosprawnych.

Przypomnijmy, że wg pierwotnego brzmienia projektu nowego rozporządzenia ws. EGiB w ewidencji gruntów i budynków nie będą wykazywane obiekty, które nie podlegają geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej (a więc np. niektóre budynki wznoszone „na zgłoszenie”). Z kolei zgodnie z § 18 obiekty, takie jak: taras, weranda, wiatrołap, schody, podpora, rampa, wjazd do podziemia, podjazd dla osób niepełnosprawnych, mogą, ale nie muszą być wykazywane w EGiB. Brzmienie projektu ws. BDOT500 wskazuje, że zgodnie z niektórymi uwagami zdecydowano się zrezygnować z fakultatywności wykazywania tych obiektów w EGiB.

Mimo dodania nowej warstwy wykaz obiektów bazy BDOT500 znacznie się skurczył (ze 113 do 73 elementów), jednocześnie uporządkowano je w inny sposób oraz zaproponowano nadanie nowych kodów. W załączniku tym nie znajdziemy chociażby takich elementów jak: kort tenisowy, tor żużlowy i saneczkowy, skocznia narciarska, odbój lub dalba, poler, suwnica, taśmociąg, estrada, reklama lub tablica informacyjna, bród, przeprawa promowa, obszar objęty drenowaniem, wodospad, źródło, bagno, mokradło czy szuwary. Ponadto trzy typy zbiorników technicznych połączono w jeden obiekt. Podobnie zrobiono również w przypadku torów.

W rozporządzeniu wyraźnie ograniczono też liczbę atrybutów. Pozbyto się chociażby atrybutów określających: typ ruchu na danym obiekcie komunikacyjnym, materiał, z którego zbudowane jest umocnienie, rodzaj podpory czy poziom obiektu (BDZ_Poziom). Jak wyjaśniają autorzy przepisów, zrezygnowano z tych informacji, dla których nie było źródła bądź nie były one uzasadnione merytorycznie w tej bazie.

Analogicznie jak w przypadku projektów rozporządzeń ws. EGiB, GESUT czy osnów w przepisach dotyczących BDOT500 zaproponowano udostępnianie tego rejestru przez usługi sieciowe przeglądania (WMS) i pobierania (WFS) o ściśle określonej specyfikacji.

Zmiany znajdziemy także w przepisach dotyczących aktualizacji BDOT500. Według dotychczasowych regulacji proces ten odbywa się na podstawie danych lub informacji zawartych w 1) materiałach przyjętych do zasobu oraz 2) pozyskanych z innych rejestrów publicznych. W nowym rozporządzeniu pkt 2 zniknął, za to czas na przeprowadzenie aktualizacji zredukowano z 30 do 14 dni.

Projekt określa ponadto jednoznacznie, że podstawową skalą mapy zasadniczej jest 1:500. Jednocześnie ogólne regulacje dotyczące tego opracowania skrócono z 8 paragrafów do jednego. Szczegóły określa zaś załącznik nr 4.

Rozporządzenie ma wejść w życie 31 lipca br., przy czym powiaty będą miały 6 miesięcy na dostosowanie swoich baz do nowych przepisów. Do prac związanych z zakładaniem BDOT500 rozpoczętych i nie zakończonych przed końcem lipca stosowane mają być już nowe przepisy.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS