wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-06-08| Prawo

Sporo zmian w przepisach ws. BDOT500 i mapy zasadniczej

Do 21 czerwca potrwają konsultacje projektu rozporządzenia w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej. Jego projekt opublikowano właśnie na stronie Rządowego Centrum Legislacji.


Sporo zmian w przepisach ws. BDOT500 i mapy zasadniczej

To kolejny z 14 aktów wykonawczych do znowelizowanego w ubiegłym roku Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Choć ich wydanie wymusza jedynie drobna zmiana upoważnienia ustawowego, to przy tej okazji w przepisach ws. BDOT500 zdecydowano się wprowadzić kilka istotnych zmian.

Jedną z ważniejszych jest przeniesienie wybranych obiektów z bazy EGiB do BDOT500. W związku z tym katalog obiektów tego drugiego rejestru wzbogacił się o nową warstwę „budynki niewykazane w ewidencji gruntów i budynków oraz urządzenia im towarzyszące”. Znajdą się tam następujące obiekty:

 • budynek,
 • blok nadziemny,
 • blok podziemny,
 • taras,
 • weranda,
 • wiatrołap,
 • schody,
 • rampa,
 • wjazd do podziemia,
 • podjazd dla osób niepełnosprawnych.

Przypomnijmy, że wg pierwotnego brzmienia projektu nowego rozporządzenia ws. EGiB w ewidencji gruntów i budynków nie będą wykazywane obiekty, które nie podlegają geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej (a więc np. niektóre budynki wznoszone „na zgłoszenie”). Z kolei zgodnie z § 18 obiekty, takie jak: taras, weranda, wiatrołap, schody, podpora, rampa, wjazd do podziemia, podjazd dla osób niepełnosprawnych, mogą, ale nie muszą być wykazywane w EGiB. Brzmienie projektu ws. BDOT500 wskazuje, że zgodnie z niektórymi uwagami zdecydowano się zrezygnować z fakultatywności wykazywania tych obiektów w EGiB.

Mimo dodania nowej warstwy wykaz obiektów bazy BDOT500 znacznie się skurczył (ze 113 do 73 elementów), jednocześnie uporządkowano je w inny sposób oraz zaproponowano nadanie nowych kodów. W załączniku tym nie znajdziemy chociażby takich elementów jak: kort tenisowy, tor żużlowy i saneczkowy, skocznia narciarska, odbój lub dalba, poler, suwnica, taśmociąg, estrada, reklama lub tablica informacyjna, bród, przeprawa promowa, obszar objęty drenowaniem, wodospad, źródło, bagno, mokradło czy szuwary. Ponadto trzy typy zbiorników technicznych połączono w jeden obiekt. Podobnie zrobiono również w przypadku torów.

W rozporządzeniu wyraźnie ograniczono też liczbę atrybutów. Pozbyto się chociażby atrybutów określających: typ ruchu na danym obiekcie komunikacyjnym, materiał, z którego zbudowane jest umocnienie, rodzaj podpory czy poziom obiektu (BDZ_Poziom). Jak wyjaśniają autorzy przepisów, zrezygnowano z tych informacji, dla których nie było źródła bądź nie były one uzasadnione merytorycznie w tej bazie.

Analogicznie jak w przypadku projektów rozporządzeń ws. EGiB, GESUT czy osnów w przepisach dotyczących BDOT500 zaproponowano udostępnianie tego rejestru przez usługi sieciowe przeglądania (WMS) i pobierania (WFS) o ściśle określonej specyfikacji.

Zmiany znajdziemy także w przepisach dotyczących aktualizacji BDOT500. Według dotychczasowych regulacji proces ten odbywa się na podstawie danych lub informacji zawartych w 1) materiałach przyjętych do zasobu oraz 2) pozyskanych z innych rejestrów publicznych. W nowym rozporządzeniu pkt 2 zniknął, za to czas na przeprowadzenie aktualizacji zredukowano z 30 do 14 dni.

Projekt określa ponadto jednoznacznie, że podstawową skalą mapy zasadniczej jest 1:500. Jednocześnie ogólne regulacje dotyczące tego opracowania skrócono z 8 paragrafów do jednego. Szczegóły określa zaś załącznik nr 4.

Rozporządzenie ma wejść w życie 31 lipca br., przy czym powiaty będą miały 6 miesięcy na dostosowanie swoich baz do nowych przepisów. Do prac związanych z zakładaniem BDOT500 rozpoczętych i nie zakończonych przed końcem lipca stosowane mają być już nowe przepisy.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
BzduraDanychOgólnogeograficznych Jak ktoś się bierze za BDOT, to poprawia to, co związane z problemami EGiBu, czyli bazą danych podatkowych i problemami przy obiektowaniu rozpadających się drewnianych bud na posesjach, istotnych pod kątem projektowania. I jak ktoś zauważył, gdzie jest fundament? Reklamę bym zostawił, bo to przydatny obiekt, teraz będzie kolejny syf z GESUT, bo ma oświetlenie (jako inne urządzenie), a te, które są bez żaróweczki, to będą "domyśl się". Powinni zrobić porządek z krawężnikiem, bo w projektach to jest lico, w inwentaryzacji plecy, a w przepisach oś. Rzędna to jest "domyśl się", bo przypomnę, chodnik też jest nawierzchnią. Powinni zmienić oznaczenie nawierzchni na te zgodne z budownictwem, bo aktualnie to też jest seria "domyśl się". Powinno być kostka betonowa, kostka kamienna, płytka (jako betonowa/chodnikowa), płyta betonowa (lub drogowa/jumbo), beton (wylewka), masa bitumiczna, żwir, tłuczeń, grunt naturalny, inne. Może ktoś jeszcze miałby jakieś dodatkowe materiały, które są istotne.
 1 
odpowiedz zgłoś
BzduraDanychOgólnogeograficznych - c.d. Pominę GESUT i malowanie wszystkiego na czerwono (zasilanie, monitoring, sygnalizacja, SIP). I niewidzialną rurę osłonową, o niewidocznej średnicy (zwaną jednocześnie przeciskiem i przewiertem sterowanym, gdy pojawi się atrybut Aparatura). Atrybut światłowodu na mapie? Poco to komu. Budowlaniec zawsze się może zapytać geodety, co tam widzi w terenie w .kcd.
 1 
odpowiedz zgłoś
k1 jakie to szczęście ze mój powiat dalej jedzie na symbolach z K-1
 2 
odpowiedz zgłoś
Parkingów ciągle brak Tyle obiektów a parkingów brak. W dodatku usunięto zapis czym należy je pozyskiwać.
 1 
odpowiedz zgłoś
@ Inspektorzy już zacierają ręce. W końcu będą mieli duże pole do popisu. Wydaje się, że tylko firmy słupy będą wiedzieć jak robić roboty.
 4 
 6 
odpowiedz zgłoś
- Czy mi się wydaje czy nie ma symbolu rzędnej na przewodach podziemnych? jest tylko pikieta naturalna/sztuczna?
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: - Witajcie interpretacje ;-)
 4 
odpowiedz zgłoś
Co oni zrobią z tą kasą ?? Co te firmy informatyczne zrobią z tą kasą z 370 powiatów. Jest duży tort do podziału i kilku chętnych. A za 3 lata jeszcze raz dodamy wiaty, wyciągi i taśmociągi,geodeta nie jest od pomiaru tylko od babrania się w tym co jest, a jest niestety dużo G...
 1 
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: Co oni zrobią z tą kasą ?? będą palić w kominku jak Pablo.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Co oni zrobią z tą kasą ?? zapytaj się Pana Waldka on może wie
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Boże mój Boże czemuś NAS (Geodetów) obdarzył taką Alfą i Omegą :) zwanym potocznie GGK :(
 3 
 13 
odpowiedz zgłoś
Krk Budynek to budynek. Po co jaja robic
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Krk jaki jest budynek - każdy widzi, a jaki jest GGK też każdy widzi....
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
i tak zmiana za zmianą. jedni eksperci wymyślają budynki, które nie są częścią EGiB - znów się będziemy zastanawiać, które to są... a inni eksperci będą mieli co robić przez najbliższe miesiące w podgikach. w ten sposób obie grupy udowodnią sobie i światu, że są niezbędną częścią budującą tkankę narodu. od dawna uważam, że bazy danych i podgiki w obecnej postaci są niepotrzebne nikomu - poza oczywiście bandą urzędasów, którzy nie potrafiąc konkurować umiejętnościami i inteligencją na trudnym rynku pracy znaleźli sobie sposób na podbudowanie własnego ego, a przy okazji uprzykrzenie życia innym - wykonawcom, którzy całą tę bandę muszą utrzymywać. bo jaka jest różnica pomiędzy opodatkowaną przez państwo mapą, w obecnej postaci, od nieopodatkowanej w świecie bez podgików? ano taka, że dzięki opodatkowanej powiększa się w naszym nieszczęśliwym kraju grupa nieudaczników, którym się wydaje przy okazji, że się, jak bywa u gimbów, "znajo".
 15 
 12 
odpowiedz zgłoś
odp: i tak Skoro te grupy takie nieinteligentne w przeciwieństwie do ciebie to czemu ty się zalisz na jakimś geoforum a te grupy sie z ciebie jakże inteligentnego cieszą. Możesz mi wyjaśnić o geniuszu.
 8 
 7 
odpowiedz zgłoś
nie odróżniasz trafnej oceny rzeczywistości od "żalenia się". a żalą się ci wybitni fachofcy z podgików, co to tak mało zarabiają, że aż w godzinach pracy muszą jakiś operacik złożyć wykonawcy. taka ynteligencja, a tu prosić trzeba operatywnych i zaradnych o pracę - przy okazji budując niezdrową sieć chorych układów, która tym bardziej potwierdza potrzebę zlikwidowania podgików w obecnej postaci. a to nie jest "jakieś" geoforum, ale forum geodetów i dlatego z niego korzystam.
 9 
 8 
zgłoś
odp: i tak https://proder.pl/Wordpress/proder/projekty-20 21/
odpowiedz zgłoś
odp: i tak do ~;-) - jednak się "żalisz" i dodanie buźki w podpisie nic nie zmieni. Oceniając dalej "trafnie" rzeczywistość postaraj się pisać "fachofcy" przez "w"
odpowiedz zgłoś
Komu przeszkadzają znaki, które stosujemy i rozpoznajemy? W projekcie EGIB pojawia się punkt graniczny spełniający standardy i nie spełniający. Na mapie zasadniczej stabilizowany i niestabilizowany ? Ktoś rozumie intencje GGK? To kiego wała wprowadza pojęcie punktu granicznego spełniającego standardy by potem wprowadzić całkiem podobne znaki dla stabilizowanego ? kółko z kropką i dla nie stabilizowego kółko bez kropki z cieńszą linią. Szkoda gadać. Punkt poziomej osnowy geodezyjnej ? kwadracik z krzyżykiem ? szaleństwo dobrodziejstwa. Wróciła wiata, to może warto by było pomyśleć o fundamentach ? nie tylko budynków, ale mnóstwa różnych konstrukcji, nowych nigdy nie skończonych projektów, oraz dawno rozebranych obiektów. Punkt geodezyjnej osnowy poziomej nie może być kółkiem? Nadal nie ma obiektu łuk i koło.
 7 
odpowiedz zgłoś
Punkt granicy działki gorszy od BDOT500 Obecny GUGiK lekceważy EGiB. Dla EGiB jest ubogo spełnia/niespełna dla dokładności punktów granicznych (!), a dla BDOT500 "bogato": pomiar bezpośredni, wektoryzacja, pomiar fotogrametryczny, pomiar bezpośredni do szczegółów terenowych, inne, nieokreślone. Proponuję przenieść EGiB do nowej Agencji Katastralnej, a zostawić GUGiK ogrodzenia, zasuwy i klapy.
 1 
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: Punkt granicy działki gorszy od BDOT500 Przecież punkty graniczne nie należą do bazy BDOT500.
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Punkt granicy działki gorszy od BDOT500 Pan Waldemar przecież nie zna się na ewidencji gruntów, przecież nie ma uprawnień, natomiast specjalizuje się w mapie zasadniczej i jej cyfryzacji. Błąd jego polega na tym, że myśli, że zna się na egib. A nikt z jego doradców ani pracowników GUGIK nie jest w stanie mu powiedzieć, żeby posłuchał mądrzejszych od siebie w sprawie egib. Bo będzie źle jeśli rozporządzenie egib wejdzie w wersji przedstawionej dotychczas z 7 maja 2021.
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Punkt granicy działki gorszy od BDOT500 jak to mądrzejszych od siebie??? to są od niego mądrzejsi??? że znajo sie lepie ???
 7 
zgłoś
odp: odp: Punkt granicy działki gorszy od BDOT500 Żaden pracownik mu tego nie powie chyba, że chce wypaść z łask. Nie tak się robi karierę...
zgłoś
Super, nauczyłeś się gdzie szukać i jak kodować zwykłe rzeczy jako wynalazki, to teraz ucz się od nowa. Jak w ogóle można było pracować z przejrzystym zestawem z K1?
 3 
odpowiedz zgłoś
fajnie rok z hakiem mogliśmy cieszyć się aktualną bazą BDOT500 dla powiatu. Teraz znów będzie nie aktualna. Schody zniknęły z BDOOT-u podczas zakładania tych baz, teraz nie będzie ich w egib, czyli wszystko trzeba przerabiać. Jest co robić!
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: fajnie Niech żyyyje informatyka, to geodezji kwiaaat (jak huba)!
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: fajnie akcent nie tutaj stawiasz -_-
 1 
 2 
zgłoś
BDOT500-usunąc Kiedy w końcu szanowni prawodawcy przejrzą na oczy że BDOT500 to jest totalny syf w większości z niezwykle kiepskiej wektoryzacji? Przy aktualizacji mapy dużo lepszym rozwiązaniem jest wyrzucić wszystkie obiekty BDOT500 i pomierzyć od nowa co robi sie z użyciem nowych technologii juz dzisiaj bardzo szybko. Istnienie BDOT500 tylko trzyma partaczy robiących mapy za miskę ryżu którzy "aktualizując" mapę nie wychodzą nawet z auta(skoro jest na mapie to po co mierzyć?).
 8 
 18 
odpowiedz zgłoś
odp: BDOT500-usunąc Jest jeszcze gorzej. Na przykład, ogrodzenia z wektoryzacji nie mogę wyrzucić bo święty jest ich byt i identyfikator IIP, tylko muszę je żmudnie modyfikować, aby zachować wersjonowanie i inne takie ( z dwóch metrów płotu, mam zrobić teraz 200 m). Toż to szaleństwo całkowite. Te ogrodzenia przeżyją 300 lat, ale mnie wkrótce dopadnie "koniec życia obiektu".
 1 
 8 
odpowiedz zgłoś
Zmiany po co? Zmiany w prawie są oczekiwane przede wszystkim przez lobby informatyczne. Są pretekstem do wydania nowej wersji oprogramowania i skasowania wszystkich użytkowników. Wykonawcy znowu dostaną po d...ie.
 1 
 14 
odpowiedz zgłoś
Po szybkim przejrzeniu projektu mam kilka pytań. 1. Co z oznaczeniami granic podziału administracyjnego (województwo, powiat, gmina)? 2. Opisy granic jednostki ewidencyjnej i obrębu umieszczamy równolegle do linii czy do północy? 3. Czy kontur użytku gruntowego ma kreślony w kolorze niebieskim (RGB=0,0,128)? 4. Jak oznaczać budynki hoteli? 5. Skalowanie o 25% jest wytłumaczone niejasno. Jak mam symbol 1:500 z etykietą 1,5mm, to jaka wysokość etykiety powinna być w 1:1000? Co w przypadku etykiety 2,5mm?
 1 
odpowiedz zgłoś
Lesne dziadki Dalej nie ma często występujących elementów Choćby 1. Waga 2. Piwnica 3. Płyta obornikowa (w Gesut odpowiednie elemetny powiązane) A co do usunięcia obiektów znów dziadki nie wiedza co wyczyniają starostwa Tak jak dziś wszystko co usuneli z katalogu starostwa będa kazały pozyskiwac innym obiektem Inny obiekt w każdej bazie powinien być usuniety żeby głupkowate starostwa nie kazały wprowadząć wszystkich #$%!!ół na mapę Widac leśne dziadki nie wiedzą jak dziś zbudowany jest świat...
 9 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: Lesne dziadki ee tam, jakby to "dziadki" zrobiły, to akurat te elementy by były w schemacie.
odpowiedz zgłoś
Proszę o kolejne zmiany kodów, za mało zmian! "... jednocześnie uporządkowano je w inny sposób oraz zaproponowano nadanie nowych kodów". Już dziś otrzymując mapę w DXF z PODGiK (bo przez GML nie przejdzie) mamy oznaczenia wg "Władka"(informatyk wymyślił je na kolanie), wg K-1 z 1995 r., wg K-1 z 1998 r. (słynne SLS lub SLU), wg Rozp. z 2013 i wg. Rozp z 2015 r. Proszę o jeszcze więcej zmian w kodach. Tu jest bałagan i ogromny chaos. Skończymy na sprawdzonym formacie BMP, co z tego, że ma po 200 MB. Minister Gowin śpi lub zajmuje się walką o stołek.
 1 
 16 
odpowiedz zgłoś
odp: Proszę o kolejne zmiany kodów, za mało zmian! no skoro są 73 obiekty, to proponuję bardzo ultra kontrowersyjne i nielogiczne rozwiązanie: niech kody będą liczbowe w zakresie od 1 do 73. W każdym instrumencie przynajmniej będzie się je łatwo wprowadzać w terenie. Oczywiście najbardziej chciałbym powrotu do 3-cyfrowych z K1 (nie literowych, ze względu na ograniczenia w starszych klawiaturach instrumentów). Bo znam je chyba wszystkie na pamięć a uczyć mi się nie chce nowych. I korzystam z funkcji "przekodowanie" wg tabeli kodów z chyba najtańszego programu dla geodetów (te drogie, dedykowane dla odgik-ów nie mają zwykle takich ekstrawaganckich funkcji).
 5 
odpowiedz zgłoś
18 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS