Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-06-08| Prawo

Sporo zmian w przepisach ws. BDOT500 i mapy zasadniczej

Do 21 czerwca potrwają konsultacje projektu rozporządzenia w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej. Jego projekt opublikowano właśnie na stronie Rządowego Centrum Legislacji.


Sporo zmian w przepisach ws. BDOT500 i mapy zasadniczej

To kolejny z 14 aktów wykonawczych do znowelizowanego w ubiegłym roku Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Choć ich wydanie wymusza jedynie drobna zmiana upoważnienia ustawowego, to przy tej okazji w przepisach ws. BDOT500 zdecydowano się wprowadzić kilka istotnych zmian.

Jedną z ważniejszych jest przeniesienie wybranych obiektów z bazy EGiB do BDOT500. W związku z tym katalog obiektów tego drugiego rejestru wzbogacił się o nową warstwę „budynki niewykazane w ewidencji gruntów i budynków oraz urządzenia im towarzyszące”. Znajdą się tam następujące obiekty:

  • budynek,
  • blok nadziemny,
  • blok podziemny,
  • taras,
  • weranda,
  • wiatrołap,
  • schody,
  • rampa,
  • wjazd do podziemia,
  • podjazd dla osób niepełnosprawnych.

Przypomnijmy, że wg pierwotnego brzmienia projektu nowego rozporządzenia ws. EGiB w ewidencji gruntów i budynków nie będą wykazywane obiekty, które nie podlegają geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej (a więc np. niektóre budynki wznoszone „na zgłoszenie”). Z kolei zgodnie z § 18 obiekty, takie jak: taras, weranda, wiatrołap, schody, podpora, rampa, wjazd do podziemia, podjazd dla osób niepełnosprawnych, mogą, ale nie muszą być wykazywane w EGiB. Brzmienie projektu ws. BDOT500 wskazuje, że zgodnie z niektórymi uwagami zdecydowano się zrezygnować z fakultatywności wykazywania tych obiektów w EGiB.

Mimo dodania nowej warstwy wykaz obiektów bazy BDOT500 znacznie się skurczył (ze 113 do 73 elementów), jednocześnie uporządkowano je w inny sposób oraz zaproponowano nadanie nowych kodów. W załączniku tym nie znajdziemy chociażby takich elementów jak: kort tenisowy, tor żużlowy i saneczkowy, skocznia narciarska, odbój lub dalba, poler, suwnica, taśmociąg, estrada, reklama lub tablica informacyjna, bród, przeprawa promowa, obszar objęty drenowaniem, wodospad, źródło, bagno, mokradło czy szuwary. Ponadto trzy typy zbiorników technicznych połączono w jeden obiekt. Podobnie zrobiono również w przypadku torów.

W rozporządzeniu wyraźnie ograniczono też liczbę atrybutów. Pozbyto się chociażby atrybutów określających: typ ruchu na danym obiekcie komunikacyjnym, materiał, z którego zbudowane jest umocnienie, rodzaj podpory czy poziom obiektu (BDZ_Poziom). Jak wyjaśniają autorzy przepisów, zrezygnowano z tych informacji, dla których nie było źródła bądź nie były one uzasadnione merytorycznie w tej bazie.

Analogicznie jak w przypadku projektów rozporządzeń ws. EGiB, GESUT czy osnów w przepisach dotyczących BDOT500 zaproponowano udostępnianie tego rejestru przez usługi sieciowe przeglądania (WMS) i pobierania (WFS) o ściśle określonej specyfikacji.

Zmiany znajdziemy także w przepisach dotyczących aktualizacji BDOT500. Według dotychczasowych regulacji proces ten odbywa się na podstawie danych lub informacji zawartych w 1) materiałach przyjętych do zasobu oraz 2) pozyskanych z innych rejestrów publicznych. W nowym rozporządzeniu pkt 2 zniknął, za to czas na przeprowadzenie aktualizacji zredukowano z 30 do 14 dni.

Projekt określa ponadto jednoznacznie, że podstawową skalą mapy zasadniczej jest 1:500. Jednocześnie ogólne regulacje dotyczące tego opracowania skrócono z 8 paragrafów do jednego. Szczegóły określa zaś załącznik nr 4.

Rozporządzenie ma wejść w życie 31 lipca br., przy czym powiaty będą miały 6 miesięcy na dostosowanie swoich baz do nowych przepisów. Do prac związanych z zakładaniem BDOT500 rozpoczętych i nie zakończonych przed końcem lipca stosowane mają być już nowe przepisy.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS