wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-11-02| Geodezja, Prawo

Ile zapłacimy za materiały PZGiK od nowego roku?

W Monitorze Polskim (poz. 964) ukazało się obwieszczenie dotyczące opłat za udostępnianie materiałów PZGiK, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.


Ile zapłacimy za materiały PZGiK od nowego roku?
Ile zapłacimy za materiały PZGiK od nowego roku? <br />
Wysokość waloryzacji w poszczególnych latach
Wysokość waloryzacji w poszczególnych latach

Choć w ostatnich miesiącach media donoszą o rekordowej inflacji, która sięga już blisko 7%, najbliższa waloryzacja cennika materiałów PZGiK wcale nie będzie najwyższa w historii tego mechanizmu. Opłaty określone w załączniku do Prawa geodezyjnego i kartograficznego wzrosną bowiem o 3,6%. Tymczasem najbardziej dotkliwą podwyżkę wprowadzono na początku tego roku – wyniosła 3,9%.

Z punktu widzenia wykonawców prac geodezyjnych najważniejszą zmianą są oczywiście stawki ryczałtów. Dla prac do 1 hektara opłata za materiały PZGiK wzrośnie o 3,74 zł do 107,64 zł. Dla zgłoszeń od 1 do 10 ha będzie to z kolei 107,64 zł + 10,76 zł za każdy dodatkowy hektar. Z kolei dla prac obejmujących powyżej 10 ha stawka wzrośnie do 204,52 zł + 5,39 zł za każdy rozpoczęty hektar powyżej 10 ha.

Przypomnijmy, że coroczną waloryzację stawek opłat za materiały z PZGiK wprowadziła nowelizacja Pgik obowiązująca od lipca 2014 r. Waloryzacja ta odpowiada „wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku, w którym stawki te są waloryzowane, w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego”.

Pierwsza zmiana wysokości opłat miała zostać przeprowadzona wraz z początkiem 2016 roku. Określony w Pgik wskaźnik okazał się jednak ujemny, ceny pozostały więc bez zmian. Podobna sytuacja była również rok później. Pierwsza waloryzacja nastąpiła w roku 2018 – wartość tej i kolejnych podwyżek prezentuje wykres obok. Łącznie w latach 2018–2022 opłaty określone w cenniku załączonym do Pgik wzrosły o 13,4%.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
wpadam tu czasem posmiac sie. Otoz ksztalcenie w geodezji bylo moja najgorsza decyzja w zyciu, najlepsza odejscie z zawodu. A wy placzeczecie ze macie niskie ceny takie jak 20 lat temu. Za 10 i 20 lat bedziecie mieli ceny takie same, a srednia krajowa, inflacja, zarobki w innych zawodach poszybuja 100% w gore. Studiowanie geodezji to najlepszy kierunek aby sp...yc sobie zycie i zrobic z siebie dziada. Jak to fajnie bylo na praktykach w Grybowie kilkanascie lat temu swita kadry profesorskiej opowiadala bajki jaka to swietlana przyszlosc czeka elite spoleczenstwa, a tu wyladowaliscie nie w 1szym a 2gim sorcie, ciezko charujac aby zwiazac koniec z koncem, wszystkim ktorych to doknelo wspolczuje i radze sobie budowac tratwe ratunkowa aby opuscic tonacego titanica.
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: wpadam tu czasem Nie jest chyba aż tak źle w tym wykonawstwie geodezyjnym skoro w starostwach i u wingików ciągle pełno wakatów w wydziałach geodezji.
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: wpadam tu czasem W starostwie to już mało kto chce pracować, a w wydziale geo to jeszcze gorzej...
 5 
zgłoś
odp: odp: wpadam tu czasem dokładnie, wszyscy się zwalniają z wydziałów i lecą na swoje. Podobno dzięki temu lokalne stowarzyszenia zwiększyły w ostatnich latach udział osób o 400%.
 4 
zgłoś
odp: odp: wpadam tu czasem W geodezji w urzędzie pensje głodowe, a w wykonastwie głodowe ceny które stoją od 30 lat w miejscu. Geodetów jest za dużo, wydzierają sobie robotę za śmieszne stawki aby cokolwiek robić. Wystarczy podjechać pod wydział geodezji i zobaczyć jakimi rumplami 20letnimi podjezdzaja geodeci pod urząd. Czy ktoś kto zarabia kilkanaście tysięcy jeździ starym gratem? Nie. W geodezji uprawnieni z firmami wypruwaja sobie żyły aby zarobić 5 tysięcy. Pracownicy zarabiają połowę tego. Nikt wam nie da na etacie 5 tysięcy bo by nic na was nie zarobił. Nie studiującej geodezji bo skaczycie jako dziady.
 2 
 4 
zgłoś
odp: odp: wpadam tu czasem To dzięki komu te stawki geodetów od 30 lat stoją w miejscu? Czekam na odpowiedź, tylko poważne oferty.
zgłoś
Geodezja W geodezji nigy niee było, nie ma i nie będzie dobrych cen.... Jest coraz gorzej...
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Geodezja i właśnie dlatego żeby móc pracować tylko na raty leasingów coraz to nowszych sprzętów i zabawek, które kosztują kilkadziesiąt tysięcy należy dyktować coraz to niższe ceny! By obywatelom i obywatelkom RP żyło się lepiej!
 4 
odpowiedz zgłoś
Skąd jest Wyliczona ta zastawka?
 1 
odpowiedz zgłoś
% a za zgloszebie z 30 pln na 100 z groszami to ile to bedzie procentów bo ni jak w te ichniejszo tabelkie wpasować sie ni mogiem
 3 
odpowiedz zgłoś
[TEKST USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA] z ośrodków, jak zwykle pognębią wykonawców. służba też musi się utrzymać - gąbki powietrzem się nie nakarmią.
 5 
 5 
odpowiedz zgłoś
Ciekawe... Ciekawe, czy ceny usług też pójdą w górę, czy klasycznie w dół, bo trzeba się o klienta zabijać do 20 w biurze i do 24 w domu?
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: Ciekawe... jak się daje robotę za 500zł be rachunku to tak jest. Mi tam podwyżki nie straszne bo zawsze tankuję za stówę;)
 4 
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Ciekawe... o to to to!!! Ja też zawsze tankuję za 100 i dla mnie benzyna może być i po 10 zł:) To przerażające ale 90% geodetów ma taką właśnie wiedzę ekonomiczną i cieszy się z faktu że może klientowi zaproponować najniższą cenę za swoją pracę.
 1 
 5 
zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS