Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-10-31| Geodezja, Mapy, Ludzie

Znani geodeci i kartografowie, którzy od nas odeszli

Dzień Wszystkich Świętych to tradycyjnie ten moment w roku, w którym wspominamy naszych zmarłych bliskich i znane osoby. Przypomnijmy zatem zasłużone postaci z branży geodezyjnej i kartograficznej, które opuściły nas w ostatnim czasie.


Znani geodeci i kartografowie, którzy od nas odeszli
Znani geodeci i kartografowie, którzy od nas odeszli
  • Lech Fronckiel (zm. 3 października br. w wieku 68 lat) – wieloletni członek zarządu spółki Geokart-International w Rzeszowie.
  • Krzysztof Biernat (zm. 6 września w wieku 57 lat) – wieloletni wiceprezes, członek zarządu, pracownik Przedsiębiorstwa Usług Geodezyjno-Projektowych Geomiar w Jarosławiu.
  • Płk prof. Józef Sanecki (zm. 3 września br. w wieku 85 lat) – wybitny naukowiec, geodeta, specjalista w dziedzinie fotogrametrii i teledetekcji, a także nawigacji; wieloletni nauczyciel akademicki Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT oraz Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Szczecinie, członek PAN.
  • Kmdr Franciszek Wróbel (zm. 27 lipca br. w wieku 89 lat) – zasłużony dla polskiej służby hydrograficznej oraz naukowych badań morza. Pełnił najdłuższą w historii Marynarki Wojennej służbę na stanowiskach dowódcy okrętu. W okresie od 19 lutego 1971 r. do 2 czerwca 1986 r. dowodził okrętem hydrograficznym ORP „Kopernik”.
  • Bolesław Gadomski (zm. 25 lipca w wieku 80 lat) – kartograf, zasłużony wieloletni pracownik i członek kierownictwa Państwowego (a później Polskiego) Przedsiębiorstwa Wydawnictw Kartograficznych.
  • Prof. Heronim Olenderek (zm. 30 czerwca br. w wieku 81 lat) – profesor zwyczajny nauk leśnych, specjalista w zakresie geodezji leśnej, długoletni kierownik Zakładu Geodezji i Fotogrametrii Leśnej (obecnie Samodzielny Zakład Geomatyki i Gospodarki Przestrzennej), dziekan Wydziału Leśnego SGGW w latach 1993–1999 oraz 2002–2008.
  • Dr inż. Irmina Laudyn (zm. 2 marca br. w wieku 93 lat) – specjalistka w zakresie pomiarów przemieszczeń na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, a później redaktor wydawnictw naukowych w Państwowym Przedsiębiorstwie Wydawnictw Kartograficznych.
  • Płk dr hab. Jerzy Butowtt (zm. 6 marca br. w wieku 91 lat) – wieloletni nauczyciel akademicki Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, wybitny naukowiec, specjalista w dziedzinie fotogrametrii, wychowawca wielu pokoleń oficerów Służby Topograficznej, a następnie Geograficznej Sił Zbrojnych RP.
  • Prof. Andrzej Kęsik (zm. 23 lutego br. w wieku 91 lat) – geograf, geomorfolog, specjalista w zakresie teledetekcji, jeden z twórców polskiej szkoły fotointerpretacji.
  • Prof. Zbigniew Sitek (zm. 22 lutego br. w wieku 93 lat) – ceniony w Polsce i na świecie wybitny specjalista z zakresu fotogrametrii i teledetekcji, wieloletni zasłużony członek i działacz PTFiT, wieloletni kierownik Zakładu Fotogrametrii na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a także prodziekan i dziekan Wydziału Geodezji Górniczej AGH.
  • Kazimierz Dudzik (zm. 13 lutego br. w wieku 78 lat) – wieloletni dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Słupsku i założyciel firmy Geobaza, jednego z pierwszych w Polsce przedsiębiorstw o profilu geoinformatycznym.
  • Prof. Wiesław Kosiński (zm. 3 stycznia w wieku 87 lat) – wieloletni nauczyciel akademicki, ostatnio związany z Wyższą Szkołą Gospodarki Krajowej w Kutnie, specjalista w zakresie geodezji gospodarczej i kształtowania środowiska.
  • Prof. Jan Pielok (zm. 9 listopada 2021 r. w wieku 85 lat) – specjalista w zakresie geodezji górniczej, przez lata związany z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.
  • Mieczysław Panek (zm. 3 listopada 2021 r.) – wieloletni geodeta miasta Bytomia, brał udział m.in. w pracach nad stworzeniem jednej z pierwszych w Polsce zintegrowanej bazy ewidencji gruntów i budynków.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS