|2022-03-08|
Geodezja, Teledetekcja, Edukacja, Ludzie
Zmarł płk Jerzy Butowtt [aktualizacja]
6 marca zmarł pułkownik rezerwy dr hab. inż. Jerzy Butowtt – wieloletni nauczyciel akademicki Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, wybitny naukowiec, specjalista w dziedzinie fotogrametrii, wychowawca wielu pokoleń oficerów Służby Topograficznej, a następnie Geograficznej Sił Zbrojnych RP.
Jerzy Butowtt wykonuje fotogrametryczne zdjęcia nawodne skarpy brzegowej adaptowaną amerykańską lotniczą kamerą fotogrametryczną z pokładu statku (fot. Archiwum WIG)
|
|
|
|
|
|
Jerzy Butowtt urodził się 25 lutego 1931 r. w Morawicy. W 1954 r. ukończył Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Następnie został powołany do pełnienia zawodowej służby wojskowej w korpusie topografów oraz w Oddziale Fotogrametrycznym Zarządu Topograficznego WP. W 1959 r. podjął pracę w Wojskowej Akademii Technicznej, gdzie współtworzył Katedrę Geodezji i Topografii, zajmując stanowiska od asystenta do profesora nadzwyczajnego. Z WAT-em związany był do 2013 r. Prowadził prace naukowo-badawcze, w tym m.in. skonstruował kopiarkę filmów lotniczych z eliminacją występujących cieni i chmur, którą wdrożono w wojskach rozpoznania lotniczego i w fotogrametrii lotniczej. Brał udział w opracowaniu i wdrożeniu fotogrametrycznych metod kontroli międzyoperacyjnej montażu kadłuba statku w stoczni im. Warskiego w Szczecinie.
Zakres działalności naukowej płk. Butowtta początkowo był ukierunkowany na fotogrametrię bliskiego zasięgu. W roku 1968 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych za skonstruowanie mini kamery fotogrametrycznej. Rezultaty prac zostały wdrożone przez szwajcarską firmę Wild. W ramach kolejnych projektów badawczych wraz z zespołem opracował system „SATURN” do pozyskiwania zdjęć rozpoznawczych z pokładu samolotu myśliwskiego MIG-23, a wyniki rozpoznania mogły być wykorzystane prawie w czasie rzeczywistym. Był pionierem zastosowania holografii i koherentnej optyki w fotogrametrii i kartografii. W pierwszej połowie lat 70. ub.w. uczestniczył w opracowaniu metod fotogrametrii podwodnej. Zajmował się również fotogrametrią bliskiego zasięgu m.in. dla pomiaru obiektów inżynierskich i architektonicznych. Kierował wieloma pracami naukowo-badawczymi związanymi z obronnością kraju.
W 1987 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego na WGiK PW. W latach 1992–1998 pełnił jednocześnie funkcję kierownika Zakładu Fotogrametrii w Akademii Rolniczej w Krakowie, gdzie prowadził zajęcia dydaktyczne z fotogrametrii i teledetekcji. Jest współautorem monografii pt.:„Ziemia z kosmosu” (dotyczącej części wyników badań teledetekcyjnych realizowanych w Polsce w ramach międzynarodowego programu naukowego INTERKOSMOS) oraz dwóch nowoczesnych podręczników akademickich „Fotogrametria”.
Profesor Jerzy Butowtt miał bardzo duży wkład w rozwój kadry naukowo-badawczej na WILiG WAT. Wykształcił wiele pokoleń oficerów Służby Topograficznej WP oraz był kierownikiem ponad 100 prac dyplomowych. Był świetnym nauczycielem, szanowanym przez studentów i współpracowników za uczciwość, wiedzę, inteligencję i wysoką kulturę osobistą. Zawsze potrafił słuchać, jednocześnie służył dobrą radą oraz wsparciem merytorycznym dla młodych naukowców i studentów. Zarażał optymizmem, miłością do życia.
AKTUALIZACJA: Msza święta w intencji zmarłego zostanie odprawiona 17 marca o godz. 10.30 w kościele pw. św. Krzyża w Warszawie. Uroczystości pogrzebowe odbędą się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Źródło: WAT
|