Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2021-12-23 | Ludzie

Mieczysław Panek - legenda śląskiej geodezji [wspomnienie]

3 listopada zmarł Mieczysław Panek – były geodeta miasta Bytomia. Zmarłego wspominają Wojciech Jeszka oraz Włodzimierz Drogoś.


Ilustracja: Mieczysław Panek - legenda śląskiej geodezji [wspomnienie]

Trudno znaleźć słowa, które są w stanie opisać żal po stracie „naszego Szefa”, bo takim był i na zawsze w naszej pamięci pozostanie śp. Mieczysław Panek.

Nie sposób też opisać jego wszystkie zasługi na rzecz rozwoju geodezji w jednostkach samorządu terytorialnego.

Jego zawodowy życiorys po ukończonych w 1967 roku studiach w Wyższej Szkole Rolniczej w Krakowie na Wydziale Melioracji Wodnych – Oddział Geodezji, rozpoczął się od pracy w Powiatowym Biurze Geodezji i Urządzeń Rolnych w Gliwicach na stanowisku inspektora. Kolejny krok to podjęta w 1971 roku praca w Centralnym Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego – w Zakładzie Usług Inwestycyjnych w Katowicach na stanowisku starszego projektanta.

Miejska Pracownia Geodezyjna w Bytomiu to początek długiej zawodowej ścieżki i pracy na rzecz Bytomia. Mieczysław Panek rozpoczął tu pracę we wrześniu 1972 r., a od lipca 1974 r. objął stanowisko geodety miejskiego. Warto też wspomnieć o jego pracy i zdobytym doświadczeniu w Okręgowym Przedsiębiorstwie Geodezyjno-Kartograficznym w Katowicach.

Kolejnym ważnym etapem było powierzenie Mieczysławowi Pankowi w czerwcu 1984 r. funkcji pełnomocnika prezydenta Bytomia ds. utworzenia Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami w ramach Urzędu Miejskiego. W sierpniu 1984 r. objął funkcję kierownika tej jednostki, a w maju 1991 r. – naczelnika. By sprostać prawnym wymaganiom i rozwijać swoją zawodowa karierę, Mieczysław Panek w 1993 r. uzyskał uprawniania w dziedzinie geodezji i kartografii wydawane przez ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa, a następnie skończył studia podyplomowe w Wyższej szkole Handlu i Finansów Międzynarodowych w Warszawie w zakresie wyceny nieruchomości. Po kolejnych zmianach prawnych w styczniu 2004 r. objął stanowisko naczelnika Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami oraz geodety powiatowego. W kwietniu 2007 r. dokonano zmian w strukturze urzędu, w tym rozdzielenia geodezji od gospodarki nieruchomościami. Mieczysław Panek został wtedy naczelnikiem Wydziału Geodezji oraz geodetą miasta i na takim stanowisku zakończył swoją karierę zawodową, przechodząc 31 sierpnia 2011 r. na emeryturę.

Za swój wkład w rozwój geodezji i wykonywane obowiązki był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany między innymi:

  • w 1979 r. Brązowym Krzyżem Zasługi,
  • w 1985 r. Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Wśród wielu ważnych dokonań wymienić należy nadzór nad stworzeniem pierwszej w Polsce zintegrowanej bazy ewidencji gruntów i budynków. Wykorzystanie zgromadzonych w niej danych było referencją do powstania wielu rejestrów stanowiących podwaliny do rozbudowy powstałego w latach dziewięćdziesiątych XX wieku w Bytomiu Systemu Informacji o Terenie.

Wojciech Jeszka, Włodzimierz Drogoś


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 2
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
"ojciec" fotogrametrii Aimee Laussedat przeprowadził pierwsze próby z wykorzystaniem rysunków perspektywicznych do rysowania mapy w Pirenejach, kiedy stwierdził, że tradycyjne metody pomiaru są nazbyt męczące?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Hieronim Kozłowski (1927-2023)

Hieronim Kozłowski (1927-2023)
Hieronim Kozłowski urodził się 18 marca 1927 r. W 1951 r. ukończył Oficerską Szkołę Topografów w Warszawie. Służbę w Marynarce Wojennej RP pełnił w latach 1952–1986. Związany był ze służbą hydrograficzną, wykonywał zadania z zakresu realizacji...
więcej

strzałka w dółGeodaty
ok. 1464

ok. 1464
Mapy w Kodeksie Sędziwoja z Czechła - szkice Pomorza - przestawione w czasie rokowań polsko-krzyżackich w Toruniu (dwa lata później podpisano Pokój Toruński); pierwszy polski dokument kartograficzny, który przetrwał do naszych...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama