wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-07| Geodezja, Teledetekcja, Ludzie

Odszedł płk prof. Józef Sanecki

3 września w wieku 85 lat zmarł płk prof. Józef Sanecki, wybitny naukowiec, geodeta, specjalista w dziedzinie fotogrametrii i teledetekcji, a także nawigacji; wieloletni nauczyciel akademicki Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Szczecinie, członek Polskiej Akademii Nauk.


Odszedł płk prof. Józef Sanecki <br />
fot. WAT
fot. WAT
Józef Jan Sanecki (ur. 1936 r.) był absolwentem (1957 r.) Oficerskiej Szkoły Wojsk Inżynieryjnych we Wrocławiu (budowa i eksploatacja maszyn inżynieryjnych). W latach 1957–1964 dowodził pododdziałami w 6. Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej w Krakowie i Bielsku-Białej. W 1964 r. rozpoczął studia na Wydziale Inżynierii Wojskowej WAT w stopniu kapitana, studia na kierunku budownictwo lądowe ukończył (1969 r.) z wyróżnieniem w stopniu majora. Od 1969 r. pracował w Katedrze Geodezji, następnie w Instytucie Geodezji na stanowiskach starszego inżyniera, wykładowcy, adiunkta, docenta i profesora.

W roku 1972 obronił pracę doktorską. Pięć lat później otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego w dyscyplinie geodezja i kartografia na podstawie pracy „Analiza i przetwarzanie informacji o obiektach powierzchniowych w zdalnym badaniu środowiska techniką wielopasmową”. W 1985 r. Rada Państwa nadała mu tytuł profesora nauk technicznych.

W czasie pracy na Wydziale Inżynierii Wojskowej WAT kierował Zakładem Rozpoznania Obrazowego, był zastępcą ds. naukowych szefa Instytutu Geodezji oraz komendantem Wydziału (1979–1990). W 1990 r. przeszedł do pracy w kierownictwie uczelni. Początkowo był zastępcą komendanta ds. studenckich, następnie ds. ogólnych, a przed odejściem ze służby wojskowej zastępcą komendanta ds. Naukowych.

W 1995 r. odszedł z wojska po 41 latach służby. Jako pracownik cywilny kierował Zakładem Teledetekcji i Geoinformatyki w Instytucie Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, a od 1 września 2006 r. Katedrą Geoinformatyki. Przez 23 lata (1997–2020) pracował w Instytucie Nawigacji Morskiej na Wydziale Nawigacyjnym Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie (następnie Akademii Morskiej), a w latach 2001–2006 również w Katedrze Geodezji im. Kaspra Weigla Politechniki Rzeszowskiej.

W Akademii Morskiej (obecnie Politechnice Morskiej) był współautorem programu nauczania dla studiów magisterskich na kierunku geoinformatyka, głównym wykonawcą projektów „Opracowanie metody dynamicznego prognozowania rezerwy wody pod stępką i wdrożenie jej w portach w celu zwiększenia ich efektywności i bezpieczeństwa żeglugi” (2005-2007), „Opracowanie koncepcji oraz modelu laboratoryjnego urządzenia do wykrywania i monitoringu zagrożeń środowiskowych” (2010-2012) i kierownikiem projektu badawczego „Badania i weryfikacja algorytmów automatycznych systemów wspomagających bezpieczeństwo kierowania statkami morskimi. Modelowanie manewrów antykolizyjnych”. Profesor prowadził zajęcia z rachunku wyrównawczego, fotogrametrii i teledetekcji na studiach inżynierskich na kierunkach nawigacja w ramach specjalności „Pomiary hydrograficzne”, „Geodezja i kartografia” oraz na studiach magisterskich i doktoranckich.

Był autorem i współautorem ponad 100 publikacji, wielokrotnie recenzował rozprawy doktorskie, habilitacyjne i wnioski profesorskie, w tym wiele dla Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych, był też recenzentem w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. W latach 1991-2019 był także członkiem zwyczajnym Akademii Inżynierskiej w Polsce.

W czasie pracy zawodowej pełnił wiele funkcji społecznych. Był między innymi doradcą ministra budownictwa (1984–1986), wiceprezesem Związku Polskich Spadochroniarzy (1990–1999), członkiem Komitetu Geodezji (1990–1996) oraz Geofizyki (1982–1992) Polskiej Akademii Nauk. Za swoją działalność został wyróżniony licznymi odznaczeniami państwowymi (w tym Krzyżem Komandorskim oraz Oficerskim Polonia Restituta, a także Zasłużony Nauczyciel RP i Medalem Komisji Edukacji Narodowej) oraz resortowymi (MON i MSWiA).

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w piątek 9 września o godzinie 11.00 mszą św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Starych Babicach, po której nastąpi odprowadzenie na cmentarz parafialny.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS