Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2021-09-28 | Geodezja, GIS, Prawo

GUGiK publikuje poprawione wersje schematów aplikacyjnych

Na stronie BIP Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii opublikowano zaktualizowane wersje schematów plików GML (XML Schema Definition – XSD) do rozporządzeń obowiązujących od 31 lipca.


Ilustracja: GUGiK publikuje poprawione wersje schematów aplikacyjnych

Poprawione schematy dotyczą rozporządzeń ws.:

Jak wyjaśnia GUGiK, wersje 1.2 schematów zostały przygotowane na podstawie przesłanych do Urzędu pytań i uwag.

Przypomnijmy, że schematy te zamieszczane były wcześniej jako załączniki do rozporządzeń. 31 lipca br. weszły jednak w życie nowe rozporządzenia, zgodnie z którymi dokumentacja ta ma być częścią tzw. repozytorium interoperacyjności. Wszystkie wymienione wyżej pliki są obecnie w trakcie publikacji w tej bazie.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Panie Waldku Pamięta Pan taki artykuł na tym portalu "Modele podstawowe - takie same, a jednak różne" ? Przyzna Pan chyba, że wykazane wówczas niezgodności to pikuś w porównaniu do obecnego bajzlu :-)
  
 3 
odp: Panie Waldku No tak, ale ten bajzel jest mój i jestem z niego dumny, a poza tym się nie znacie i nic nie robicie. Tylko ja coś robię a reszta się tylko opieprza, a jeśli prawo stoi mi na drodze tym gorzej dla prawa.
  
 4 
Panie Waldku Pamięta Pan taki artykuł na tym portalu https://geoforum.pl/?page=news
    1 
 1 
Panie Waldku Pamięta Pan taki artykuł na tym portalu? https://geoforum.pl/?page=news
    1 
 1 
Dobrze dosyć tej zabawy - proszę łaskawie opublikować EAPy docelowe dla wszystkich rozporządzeń, które zostały wydrukowane jako załącznik do rozporządzeń. Sam sobie wygeneruje z nich XSD bo widać ktoś w GUGiK porównuje te wartości z XSD i UML ręcznie i będzie dochodził iteracyjnie do zgodności przez następnych kilkanaście/kilkadziesiąt wersji. Czy ktoś z ministerstwa które firmuje te zmiany mógłby wpłynąć na GUGiK żeby to zrobił czy ten bałagan ma trwać następne kilkanaście miesięcy ?
  
 1 
Za to trzeba zadać publicznie pytanie - któż to był autorem schematów XSD do EGiB, EMUiA, BDOT500 i GESUT. Tych pierwotnych, które nie były nawet XMLami i które zostały opublikowane z rażącymi błędami jako pierwsze zaraz po opublikowaniu rozporządzeń ? Jakiż to Autor koniecznie z dużej litery osobiście je wytworzył ? Chciałbym ufundować mu jakąś książkę o XMLu, tudzież XSD żeby więcej nic takiego nie tworzył.
  
 3 
odp: Za to Pytanie jest o tyle zasadne że jeśli ktoś w schemacie XSD między wersją 1.0 a 1.2 dla EGiB potrafi zmienić słownik z wartości atrybutu "mieszkalny" na "m" i mieści się to w tym samym rozporządzeniu to czegoś tu nie rozumiem. Wiadomo, że w takim BDOT10k ktoś dał funkcję słownikowo, a w EGiB do którego się odwołuje już tylko "m" mimo, że przed chwilą był "mieszkalny". Takie to cuda i dziwy, a ty człowieku zmieniaj te już napisane konwersje mając nadzieję że znowu nie zmienią bo przecież jutro może to być jeszcze coś innego.
  
 4 
@ Poprawili ale nie wszystko, wciąż sporo błędów, nawet w nowym schematach po pobieżnym przeglądzie znalazłem 3 błędy.
  
 4 
odp: @ Jeszcze ze trzy iteracje i będzie super. No chyba że ze cztery, no chyba......
  
 3 
Duży może więcej. My jak zrobimy pomyłkę w operacie musimy dawać nowe zgłoszenie. A Waldemar jak się pomyli, to po prostu publikuje "poprawione wersje" i już.
  
 3 
odp: Duży może więcej. Waldemar nigdy się nie myli bo jest Wspaniały.. zawsze tak było,że "silniejszy" może więcej. Ty jako Wykonawca powinieneś o tym widzieć. Każdą decyzję ,można sprostować, każdą ustawę z nowelizować, a za poprawienie błędu w "operacie" trzeba zapłacić . Morał jeden co wolno wojewodzie to nie tobie smrodzie...A tak poważnie, Panie Waldemarze myślę ,że zdobył by Pan dużo like-ów, gdyby stworzył Pan formalną możliwośc , poprawy dokumentacji po przyjęciu do zasobu.
  
 3 
odp: odp: Duży może więcej. Jest też takie powiedzenie że gdzie ludzi kupa tam i Waldemar niewiele może.
  
 1 
A w danych GML z PODGiK mamy całą historię Co to za standard wymiany danych, który się zmienia. W danych z PODGiK mamy naraz kilka "standardów": K-1 (w 3 wersjach z 1979, 1995 i 1998 r.), Rozp. EGiB z 2001, z 2013 i 2016 r. Teraz dochodzi z 2021 lipiec i 2021 wrzesień. Przypomina mi się wrocławski program MSEG (lata 90. XX wieku), który miał egm.exe, eg-gmina.exe, iseg.exe, a rzeczywistą wersję danych i programu należało poznać po dacie kompilacji (np. ze stycznia 1998 lub z kwietnia 1998 r.). Dzięki ww. problemem standardy "natywne" (czytaj monopolowe) będą się trzymać jeszcze 100 lat.
  
 1 
Rodzi się pytanie patrząc na tytuł artykułu czy poprawia się rzeczy poprawne ?
  
. nie wolno poprawiać po opublikowaniu. takie działania są niezgodne z prawem. proszę od nowa pisać rozporządzenia. skandaliczny proceder
    4 
 5 
odp: . Schematy XSD nie były publikowane w rozporządzeniach. Są (powinny być) zapisane w repozytorium interoperacyjności. GUGiK może je zmieniać (choćby co tydzień) nie zmieniając przy tym treści rozporządzenia. Pytanie tylko: na ile te zmiany będą zmianami kosmetycznymi a na ile będą miały znaczący wpływ na format lub dane przekazywane w plikach GML? Czy te zmiany będą zawierały treści niewynikające z rozporządzeń? Odpowiedź jest raczej tylko jedna: czas pokaże.
  
 1 
odp: odp: . Poczytaj jeszcze raz, GGKL wydaje SCHEMAT i publikuje go w określonym miejscu. Wszelkie zmiany schematu nie wynikające z istniejącego prawa nie mają racji bytu. Nie ma też możliwości żeby IIP działała przy ciągle zmieniających się schematach oraz koszty takich ciągłych zmian będą szły w miliony.
  
 4 
Dane testowe BDOT10k z obszaru województwa pomorskiego dostosowane do powyższych schematów są do pobrania na stronie mapy.pomorskie.eu.
  
 5 



zobacz też:

Jak poszedł pierwszy egzamin na uprawienia sprawdzający znajomość nowych przepisów?

24 września zakończyła się V w tym roku sesja egzaminacyjnej...

GoKart zgodny z nowymi rozporządzeniami

Dziś (23 września) firma Cubic Orb, producent oprogramowania geodezyjnego QuickGNSS, KaliBronek, czy GeoView...

Pierwsze efekty dostosowania C-GEO do nowych rozporządzeń

Aktualizacja C-GEO z 31 sierpnia rozpoczyna proces dostosowania tego oprogramowania...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
GEODETA testuje: ContextCapture
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Stanisław Kluźniak przez 28 lat kierował warszawskim Technikum Geodezyjnym?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Marcin Barlik (1944-2018)
Specjalista od geodezyjnych pomiarów podstawowych, przewodniczący Komitetu Geodezji PAN, wieloletni pracownik Wydziału Geodezji i Kartografii PW oraz Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, wybitny uczony i wychowawca wielu pokoleń geodetów...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1947
Rusza produkcja w firmie Zeiss-Opton-Optische Werkstätte Oberkochen GmbH. Po drugiej wojnie światowej zakłady Carl Zeiss w Jenie podzielono na dwie części. Marka Carl Zeiss pozostała przy zakładach w Jenie, która znalazła sie na terenie...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2