wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-09-28| Geodezja, GIS, Prawo

GUGiK publikuje poprawione wersje schematów aplikacyjnych

Na stronie BIP Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii opublikowano zaktualizowane wersje schematów plików GML (XML Schema Definition – XSD) do rozporządzeń obowiązujących od 31 lipca.


GUGiK publikuje poprawione wersje schematów aplikacyjnych

Poprawione schematy dotyczą rozporządzeń ws.:

Jak wyjaśnia GUGiK, wersje 1.2 schematów zostały przygotowane na podstawie przesłanych do Urzędu pytań i uwag.

Przypomnijmy, że schematy te zamieszczane były wcześniej jako załączniki do rozporządzeń. 31 lipca br. weszły jednak w życie nowe rozporządzenia, zgodnie z którymi dokumentacja ta ma być częścią tzw. repozytorium interoperacyjności. Wszystkie wymienione wyżej pliki są obecnie w trakcie publikacji w tej bazie.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Panie Waldku Pamięta Pan taki artykuł na tym portalu "Modele podstawowe - takie same, a jednak różne" ? Przyzna Pan chyba, że wykazane wówczas niezgodności to pikuś w porównaniu do obecnego bajzlu :-)
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Panie Waldku No tak, ale ten bajzel jest mój i jestem z niego dumny, a poza tym się nie znacie i nic nie robicie. Tylko ja coś robię a reszta się tylko opieprza, a jeśli prawo stoi mi na drodze tym gorzej dla prawa.
 4 
odpowiedz zgłoś
Panie Waldku Pamięta Pan taki artykuł na tym portalu https://geoforum.pl/?page=news
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Panie Waldku Pamięta Pan taki artykuł na tym portalu? https://geoforum.pl/?page=news
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Dobrze dosyć tej zabawy - proszę łaskawie opublikować EAPy docelowe dla wszystkich rozporządzeń, które zostały wydrukowane jako załącznik do rozporządzeń. Sam sobie wygeneruje z nich XSD bo widać ktoś w GUGiK porównuje te wartości z XSD i UML ręcznie i będzie dochodził iteracyjnie do zgodności przez następnych kilkanaście/kilkadziesiąt wersji. Czy ktoś z ministerstwa które firmuje te zmiany mógłby wpłynąć na GUGiK żeby to zrobił czy ten bałagan ma trwać następne kilkanaście miesięcy ?
 1 
odpowiedz zgłoś
Za to trzeba zadać publicznie pytanie - któż to był autorem schematów XSD do EGiB, EMUiA, BDOT500 i GESUT. Tych pierwotnych, które nie były nawet XMLami i które zostały opublikowane z rażącymi błędami jako pierwsze zaraz po opublikowaniu rozporządzeń ? Jakiż to Autor koniecznie z dużej litery osobiście je wytworzył ? Chciałbym ufundować mu jakąś książkę o XMLu, tudzież XSD żeby więcej nic takiego nie tworzył.
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Za to Pytanie jest o tyle zasadne że jeśli ktoś w schemacie XSD między wersją 1.0 a 1.2 dla EGiB potrafi zmienić słownik z wartości atrybutu "mieszkalny" na "m" i mieści się to w tym samym rozporządzeniu to czegoś tu nie rozumiem. Wiadomo, że w takim BDOT10k ktoś dał funkcję słownikowo, a w EGiB do którego się odwołuje już tylko "m" mimo, że przed chwilą był "mieszkalny". Takie to cuda i dziwy, a ty człowieku zmieniaj te już napisane konwersje mając nadzieję że znowu nie zmienią bo przecież jutro może to być jeszcze coś innego.
 4 
odpowiedz zgłoś
@ Poprawili ale nie wszystko, wciąż sporo błędów, nawet w nowym schematach po pobieżnym przeglądzie znalazłem 3 błędy.
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: @ Jeszcze ze trzy iteracje i będzie super. No chyba że ze cztery, no chyba......
 3 
odpowiedz zgłoś
Duży może więcej. My jak zrobimy pomyłkę w operacie musimy dawać nowe zgłoszenie. A Waldemar jak się pomyli, to po prostu publikuje "poprawione wersje" i już.
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Duży może więcej. Waldemar nigdy się nie myli bo jest Wspaniały.. zawsze tak było,że "silniejszy" może więcej. Ty jako Wykonawca powinieneś o tym widzieć. Każdą decyzję ,można sprostować, każdą ustawę z nowelizować, a za poprawienie błędu w "operacie" trzeba zapłacić . Morał jeden co wolno wojewodzie to nie tobie smrodzie...A tak poważnie, Panie Waldemarze myślę ,że zdobył by Pan dużo like-ów, gdyby stworzył Pan formalną możliwośc , poprawy dokumentacji po przyjęciu do zasobu.
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Duży może więcej. Jest też takie powiedzenie że gdzie ludzi kupa tam i Waldemar niewiele może.
 1 
zgłoś
A w danych GML z PODGiK mamy całą historię Co to za standard wymiany danych, który się zmienia. W danych z PODGiK mamy naraz kilka "standardów": K-1 (w 3 wersjach z 1979, 1995 i 1998 r.), Rozp. EGiB z 2001, z 2013 i 2016 r. Teraz dochodzi z 2021 lipiec i 2021 wrzesień. Przypomina mi się wrocławski program MSEG (lata 90. XX wieku), który miał egm.exe, eg-gmina.exe, iseg.exe, a rzeczywistą wersję danych i programu należało poznać po dacie kompilacji (np. ze stycznia 1998 lub z kwietnia 1998 r.). Dzięki ww. problemem standardy "natywne" (czytaj monopolowe) będą się trzymać jeszcze 100 lat.
 1 
odpowiedz zgłoś
Rodzi się pytanie patrząc na tytuł artykułu czy poprawia się rzeczy poprawne ?
odpowiedz zgłoś
. nie wolno poprawiać po opublikowaniu. takie działania są niezgodne z prawem. proszę od nowa pisać rozporządzenia. skandaliczny proceder
 4 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: . Schematy XSD nie były publikowane w rozporządzeniach. Są (powinny być) zapisane w repozytorium interoperacyjności. GUGiK może je zmieniać (choćby co tydzień) nie zmieniając przy tym treści rozporządzenia. Pytanie tylko: na ile te zmiany będą zmianami kosmetycznymi a na ile będą miały znaczący wpływ na format lub dane przekazywane w plikach GML? Czy te zmiany będą zawierały treści niewynikające z rozporządzeń? Odpowiedź jest raczej tylko jedna: czas pokaże.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: . Poczytaj jeszcze raz, GGKL wydaje SCHEMAT i publikuje go w określonym miejscu. Wszelkie zmiany schematu nie wynikające z istniejącego prawa nie mają racji bytu. Nie ma też możliwości żeby IIP działała przy ciągle zmieniających się schematach oraz koszty takich ciągłych zmian będą szły w miliony.
 4 
zgłoś
Dane testowe BDOT10k z obszaru województwa pomorskiego dostosowane do powyższych schematów są do pobrania na stronie mapy.pomorskie.eu.
 5 
odpowiedz zgłoś
11 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS