Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-08-05| GIS, Mapy, Prawo

Rozporządzenie ws. BDOT10k i BDOO w końcu opublikowane

Wczoraj (4 sierpnia) w Dzienniku Ustaw (poz. 1412) opublikowano rozporządzenie ministra rozwoju, pracy i technologii w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz bazy danych obiektów ogólnogeograficznych, a także standardowych opracowań kartograficznych.


Rozporządzenie ws. BDOT10k i BDOO w końcu opublikowane <br />
fot. Portal BDOT10k
fot. Portal BDOT10k
Rozporządzenie ws. BDOT10k i BDOO w końcu opublikowane <br />
Fragemnt prezentacji GUGiK dotyczącej nowego rozporządzenia
Fragemnt prezentacji GUGiK dotyczącej nowego rozporządzenia
Rozporządzenie ws. BDOT10k i BDOO w końcu opublikowane <br />
Fragemnt prezentacji GUGiK dotyczącej nowego rozporządzenia
Fragemnt prezentacji GUGiK dotyczącej nowego rozporządzenia

Akt ten wchodzi w życie dzisiaj (5 sierpnia), zastępując rozporządzenie o tej samej nazwie obowiązujące od 2012 roku. Przepisy przejściowe zakładają, że obie bazy mają zostać dostosowane do nowych regulacji do końca 2023 r. Do tego czasu prace polegające na aktualizacji BDOT10k mogą być prowadzone wg starego rozporządzenia.

Wyraźne zmiany względem dotychczasowych przepisów można dostrzec chociażby w katalogu obiektów BDOT10k, gdzie liczba pozycji zmalała z ponad 428 do 273. Ten spadek wynika zarówno z usunięcia niektórych obiektów (np. tereny pod drogami), jak i ich łączenia (dotyczy to chociażby typów: basenów, jazów, szkółek roślinnych czy rowów melioracyjnych). Jedną z większych zmian jest zredukowanie liczby obiektów w klasie „budynek” z 21 do 10, co jest efektem przyjęcia klasyfikacji obiektów zgodnej z KŚT. Należy jednak zaznaczyć, że po zmianach szczegółowa funkcja budynków nadal będzie uwzględniona, ale w danych atrybutowych (wyszczególniono tu blisko 180 funkcji).

A skoro o atrybutach mowa, również w tym akcie ich liczba została ograniczona. Jak uzasadniają ten krok autorzy przepisów, jest to związane z niewielkim znaczeniem informacyjnym niektórych elementów oraz brakiem wiarygodnych materiałów źródłowych niezbędnych do utrzymania tych danych w aktualności.

Z drugiej strony warto odnotować, że w BDOT10k ma się także pojawić kilka nowych obiektów, np.: lądowisko dla helikopterów, przystanek promowy lub tramwaju wodnego, pochylnia, radar lub radiolatarnia. Do modelu BDOT10k dodano ponadto kategorie obiektów dotyczących rzeźby terenu (poziomica, skarpa, wąwóz, dół, kopiec lub hałda, punkt wysokościowy w terenie), które mają być pozyskiwane przy aktualizacji tej bazy i wykorzystywane przy automatycznym generowaniu opracowań kartograficznych. Z aktu tego usunięto ponadto schematy aplikacyjne GML, przenosząc je do internetowego repozytorium interoperacyjności.

Dla przeciętnego użytkownika przydatną zmianą jest rozkodowanie obiektów, dzięki czemu w pliku BDOT10k zamiast zapisu np. „1230.Ap” będzie po prostu „apteka” (fot. obok).

W rozporządzeniu określono, że geometrię obiektów BDOT10k pozyskuje się z dokładnością nie mniejszą niż 1,5 m, a w przypadku obiektów, których jednoznaczna identyfikacja w terenie jest utrudniona i zależna od oceny osoby dokonującej identyfikacji – z dokładnością nie mniejszą niż 5 m.

Jeśli chodzi o BDOO, wprost zapisano, że jest ona aktualizowana automatycznie na podstawie BDOT10k. Określono także, że mapy topograficzne i ogólnogeograficzne tworzy się jedynie w postaci cyfrowej.

Więcej o wszystkich ośmiu nowych rozporządzeniach do Pgik piszemy w GEODECIE 8/2021.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama