wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-12| GIS, Mapy, Prawo

GUGiK zmienia projekt rozporządzenia ws. BDOT10k

W toku konsultacji rozporządzenia ws. bazy danych obiektów topograficznych oraz bazy danych obiektów ogólnogeograficznych do jego projektu zgłoszono ponad 500 uwag i propozycji zmian. Sprawdzamy, które z nich zostały uwzględnione.


GUGiK zmienia projekt rozporządzenia ws. BDOT10k

Projekt tych przepisów opublikowano 1 czerwca, zaś jego konsultacje trwały przez 2 tygodnie. Nowe przepisy mają wejść w życie 31 lipca, przy czym BDOT10k ma zostać dostosowana do tych regulacji do końca 2023 roku.

Zdecydowanie najwięcej uwag do rozporządzenia (bo blisko 100) zgłosiło Stowarzyszenie Kartografów Polskich – w szczegółach przedstawiliśmy je w wiadomości na początku lipca. Zarówno SKP, jak i kilka innych podmiotów zwróciło uwagę, że w przepisach zabrakło szczegółowych regulacji dotyczących aktualizacji BDOT10k i BDOO. Autorzy projektu nie chcą jednak ich wprowadzać „ze względu na brak określenia cykliczności aktualizacji rejestrów źródłowych oraz różnych możliwości technicznych i organizacyjnych marszałków województw”.

Nie uwzględniono też uwagi SKP, by w rozporządzeniu szczegółowo określić zasady generalizacji. „Rozporządzenie nie stanowi szczegółowej instrukcji tworzenia map, w tym generalizacji bazy BDOT10k. Zasady redakcji i generalizacji map są powszechnie znane kartografom i stosowane w praktyce” – wyjaśnia GUGiK.

Stowarzyszenie apelowało ponadto, by nie utrzymywać dwóch odrębnych baz BDOT10k i BDOO, gdyż w ocenie organizacji jest to nieuzasadnione merytorycznie i ekonomicznie. GUGiK nie zgadza się jednak z tym argumentem, tłumacząc, że BDOO nie jest opracowywana niezależnie od BDOT10k. Powstaje bowiem w 100% w procesie automatycznej generalizacji BDOT10k, co nie ma wpływu na zwiększenie kosztów.

SKP zwraca również uwagę, że w projekcie brak jest szczegółowych wymogów dla systemu informatycznego do tworzenia i prowadzenia BDOT10k oraz BDOO. Autorzy przepisów twierdzą jednak, że nie ma takiej konieczności „ze względu na szybkie zmiany technologiczne i uniwersalność rozporządzenia”.

SKP pyta także, w jaki sposób realizowane będą wizualizacje dla skal 1:25 000, 1:50 000, 1:100 000 oraz 1:500 000 i 1:1 000 000? W charakterystyce obiektów są bowiem tylko atrybuty: kodKarto10k i kodKarto250k. „Kody kartograficzne zostają dla skal odpowiadających bazom BDOT10k [1:10 000] oraz BDOO [1:250 000]. Pozostałe, ze względu na generalizację obiektów, będą przechowywane w klasach OK_ObiektKarto” – odpowiada GUGiK.

Do przepisów przejściowych dodano natomiast zapis regulujący kwestię prowadzenia, aktualizacji i udostępniania BDOT10k w okresie przejściowym, tj. do końca 2023 roku. Zgodnie z nim do prac związanych z aktualizacją BDOT10k rozpoczętych i nie zakończonych przed 31 lipca br. stosuje się przepisy dotychczasowe.

Większość uwag uwzględnionych przez GUGiK dotyczy kwestii redakcyjnych oraz takich szczegółów jak obiekty uwzględniane w bazach BDOT10k i BDOO, ich atrybuty oraz reprezentacja graficzna na mapach topograficznych. Przywrócono np. obiekty: „hotel lub motel”, „bazar lub targowisko”, „maszt”, „ścieżka rowerowa”, „myjnia samochodowa” oraz umożliwiono wyróżnianie podziemnych przejść dla pieszych czy naziemnych odcinków przewodów rurowych.

Ustalono także, że wysokość wału przeciwpowodziowego lub grobli będzie podawana z precyzją 0,1 m zamiast proponowanej wcześniej 0,01 m. Określono również, że geometrię obiektów topograficznych pozyskuje się z dokładnością nie mniejszą niż 1,5 m, a w przypadku obiektów, których jednoznaczna identyfikacja w terenie jest utrudniona i zależna od oceny osoby dokonującej identyfikacji – z dokładnością nie mniejszą niż 5 m.

Pełna treść wszystkich uwag oraz odniesienie się do nich autorów projektu dostępna jest na stronie Rządowego Centrum Legislacji.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
nic dodać, nic ująć List otwarty dot. stanowienia prawa napisany niegdyś przez obecnego Głównego Geodete Kraju to najlepsze podsumowanie obecnie wprowadzanych zmian. http://www.ozzg.pl/wp-content/uploads/2019/03/IV-L istOtwarty_IV.pdf "To tłumaczenie jest kompletnie niezrozumiałe, a należało się zwyczajnie przyznać do niedopracowania przepisu. Rozporządzenie powinno być tak przygotowane, aby było zrozumiałe i przyjazne w użyciu", "Zdecydowanie podtrzymuję twierdzenie, że nic nie było testowane. Jeśli tak Państwo sądzicie, to aby to uwiarygodnić proszę o przesłanie lub opublikowanie pliku GML zawierającego przynajmniej po jednym kompletnym obiekcie z przedmiotowej tematyki"
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: nic dodać, nic ująć Chyba napiszę do GUGiK aby obecny GGK wydał w formie kolejnej książki swoje listy otwarte i sam ją czytał codziennie dla utrwalenia. Takie mogłoby być GUGIK'owe czytanie listów pasterskich otwartych kiedyś.
 7 
odpowiedz zgłoś
może jeszcze raz te listy wysłać do GUGiKu ??? bez zmian....
 3 
odpowiedz zgłoś
znane ?Rozporządzenie nie stanowi szczegółowej instrukcji tworzenia map, w tym generalizacji bazy BDOT10k. Zasady redakcji i generalizacji map są powszechnie znane kartografom i stosowane w praktyce? - rozumiem że umowy będą się powoływać na zasady redakcji i generalizacji znane kartografom, szczerze powiem że trudno mi naprędce przytoczyć taką instrukcję.
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: znane Są tak powszechnie znane, że aż GUGiK w zamówieniu publicznym zamówił ich analizę i opiniowanie. https://tiny.pl/9qvrn Skoro są powszechnie znane kartografom to po co takie analizy ? Stworzenie wizualizacji z 3 warstw jak dla EMUiA to nie stworzenie wizualizacji BDOT10k z kilkudziesięcioma warstwami. Takie 100 wms z 3 warstwami to jak sto razy podniesienie 3 kg w dłuższym okresie czasu, opracowanie wizualizacji dla 100 warstw to jak wzięcie 100 kg na klatę. Taka przypowieść dla bywalców siłowni, żeby łatwiej mogli pojąć o czym mówią.
 4 
odpowiedz zgłoś
dddd Nie bardzo rozumiem idee norm tworzenia map w randze rozporządzenia... Powinna być ustawa Prawo Geodezyjne gdzie powinno zawrzeć się wszsytko istotne prawnie w tym cały tryb ustalania granic (rozporządzenie nie może regulować kwesti prawnych) a reszta #$%!!ół jak geodeta czy kartograf ma zrobić mapę powinno być regulowane Polskimi normami (kiedyś instrukcjami) Wtedy można by je naprawiać szybko i sprawnie
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: dddd Wyobraź sobie normy zmieniane co tydzień, bo tak będzie. Masz jakieś narzędzia, działają i co tydzień ktoś coś będzie w owych "normach" zmieniał. Co taka "norma" da ? Weźmiesz dane z paździenika i marca i zobaczysz wiele z pozoru niewielkich zmian które wynikają z "poprawek" naszych milusińskich z Warszawy. Kosztów tych zmian nie poniesie GUGiK tylko standardowo zrzuci je niżej. Dlatego lepiej zrobić raz a dobrze, a jeśli coś zmieniać to rzadko i w pakiecie, mając na uwadze wersjonowanie "norm" i natychmiastową aktualizację danych do nowych zasad z zapisem daty zmiany w danych. Inaczej rozwiązanie które proponujesz spowoduje niejednorodność danych i ciągłe niekończące się "poprawy" GUGiK który dziwnie zapomina że dane przetwarzają różne systemy zależne dla których zmieniające się dane to jest jakiś problem.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS