|2021-07-12|
GIS, Mapy, Prawo
GUGiK zmienia projekt rozporzÄ…dzenia ws. BDOT10k
W toku konsultacji rozporządzenia ws. bazy danych obiektów topograficznych oraz bazy danych obiektów ogólnogeograficznych do jego projektu zgłoszono ponad 500 uwag i propozycji zmian. Sprawdzamy, które z nich zostały uwzględnione.
Projekt tych przepisów opublikowano 1 czerwca, zaś jego konsultacje trwały przez 2 tygodnie. Nowe przepisy mają wejść w życie 31 lipca, przy czym BDOT10k ma zostać dostosowana do tych regulacji do końca 2023 roku.
Zdecydowanie najwiÄ™cej uwag do rozporzÄ…dzenia (bo blisko 100) zgÅ‚osiÅ‚o Stowarzyszenie Kartografów Polskich – w szczegółach przedstawiliÅ›my je w wiadomoÅ›ci na poczÄ…tku lipca. Zarówno SKP, jak i kilka innych podmiotów zwróciÅ‚o uwagÄ™, że w przepisach zabrakÅ‚o szczegółowych regulacji dotyczÄ…cych aktualizacji BDOT10k i BDOO. Autorzy projektu nie chcÄ… jednak ich wprowadzać „ze wzglÄ™du na brak okreÅ›lenia cyklicznoÅ›ci aktualizacji rejestrów źródÅ‚owych oraz różnych możliwoÅ›ci technicznych i organizacyjnych marszaÅ‚ków województw”.
Nie uwzglÄ™dniono też uwagi SKP, by w rozporzÄ…dzeniu szczegółowo okreÅ›lić zasady generalizacji. „RozporzÄ…dzenie nie stanowi szczegółowej instrukcji tworzenia map, w tym generalizacji bazy BDOT10k. Zasady redakcji i generalizacji map sÄ… powszechnie znane kartografom i stosowane w praktyce” – wyjaÅ›nia GUGiK.
Stowarzyszenie apelowało ponadto, by nie utrzymywać dwóch odrębnych baz BDOT10k i BDOO, gdyż w ocenie organizacji jest to nieuzasadnione merytorycznie i ekonomicznie. GUGiK nie zgadza się jednak z tym argumentem, tłumacząc, że BDOO nie jest opracowywana niezależnie od BDOT10k. Powstaje bowiem w 100% w procesie automatycznej generalizacji BDOT10k, co nie ma wpływu na zwiększenie kosztów.
SKP zwraca również uwagÄ™, że w projekcie brak jest szczegółowych wymogów dla systemu informatycznego do tworzenia i prowadzenia BDOT10k oraz BDOO. Autorzy przepisów twierdzÄ… jednak, że nie ma takiej koniecznoÅ›ci „ze wzglÄ™du na szybkie zmiany technologiczne i uniwersalność rozporzÄ…dzenia”.
SKP pyta także, w jaki sposób realizowane bÄ™dÄ… wizualizacje dla skal 1:25 000, 1:50 000, 1:100 000 oraz 1:500 000 i 1:1 000 000? W charakterystyce obiektów sÄ… bowiem tylko atrybuty: kodKarto10k i kodKarto250k. „Kody kartograficzne zostajÄ… dla skal odpowiadajÄ…cych bazom BDOT10k [1:10 000] oraz BDOO [1:250 000]. PozostaÅ‚e, ze wzglÄ™du na generalizacjÄ™ obiektów, bÄ™dÄ… przechowywane w klasach OK_ObiektKarto” – odpowiada GUGiK.
Do przepisów przejściowych dodano natomiast zapis regulujący kwestię prowadzenia, aktualizacji i udostępniania BDOT10k w okresie przejściowym, tj. do końca 2023 roku. Zgodnie z nim do prac związanych z aktualizacją BDOT10k rozpoczętych i nie zakończonych przed 31 lipca br. stosuje się przepisy dotychczasowe.
WiÄ™kszość uwag uwzglÄ™dnionych przez GUGiK dotyczy kwestii redakcyjnych oraz takich szczegółów jak obiekty uwzglÄ™dniane w bazach BDOT10k i BDOO, ich atrybuty oraz reprezentacja graficzna na mapach topograficznych. Przywrócono np. obiekty: „hotel lub motel”, „bazar lub targowisko”, „maszt”, „Å›cieżka rowerowa”, „myjnia samochodowa” oraz umożliwiono wyróżnianie podziemnych przejść dla pieszych czy naziemnych odcinków przewodów rurowych.
Ustalono także, że wysokość waÅ‚u przeciwpowodziowego lub grobli bÄ™dzie podawana z precyzjÄ… 0,1 m zamiast proponowanej wczeÅ›niej 0,01 m. OkreÅ›lono również, że geometriÄ™ obiektów topograficznych pozyskuje siÄ™ z dokÅ‚adnoÅ›ciÄ… nie mniejszÄ… niż 1,5 m, a w przypadku obiektów, których jednoznaczna identyfikacja w terenie jest utrudniona i zależna od oceny osoby dokonujÄ…cej identyfikacji – z dokÅ‚adnoÅ›ciÄ… nie mniejszÄ… niż 5 m.
Pełna treść wszystkich uwag oraz odniesienie się do nich autorów projektu dostępna jest na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
Jerzy Królikowski
|