wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-02| GIS, Mapy, Prawo

SKP o brakach w rozporządzeniu ws. BDOT10k

Stowarzyszenie Kartografów Polskich złożyło blisko 100 uwag do projektu rozporządzenia ws. bazy danych obiektów topograficznych oraz bazy danych obiektów ogólnogeograficznych.


SKP o brakach w rozporządzeniu ws. BDOT10k

Przypomnijmy, że projekt tego aktu opublikowano 1 czerwca, zaś jego konsultacje trwały przez 2 tygodnie. Nowe przepisy mają wejść w życie 31 lipca, przy czym BDOT10k ma zostać dostosowana do tych regulacji do końca 2023 roku.

W uwagach ogólnych SKP postuluje m.in. uwzględnienie w nazwie rozporządzenia również map topograficznych i ogólnogeograficznych. Organizacja zwraca ponadto uwagę, że w projekcie zabrakło określenia zasad i trybu aktualizacji obiektów oraz ich generalizacji, a także słownika atrybutów. Z rozporządzenia nie wynika ponadto, w jaki sposób realizowane będą wizualizacje kartograficzne dla skal: 1:25 000, 1:50 000, 1:100 000 oraz 1:500 000 i 1:1 000 000. Brakuje także określenia sposobu pozyskania obiektów z BDOT10k lub BDOO, czyli najistotniejszej informacji dla twórców opracowań kartograficznych.

Nawiązując do swoich wcześniejszych postulatów, SKP apeluje, by nie utrzymywać dwóch odrębnych baz, czyli BDOT10k i BDOO. W ocenie organizacji jest to nieuzasadnione merytorycznie i ekonomicznie. „Pomimo iż w projekcie wymieniono związki pomiędzy bazą podstawową BDOT10k a pochodną wobec niej bazą BDOO250k, to jednak w dużej części niejasne pozostają zasady i mechanizmy integracji obu zasobów” – podkreśla organizacja.

W uwagach nie brakuje także postulatów odnoszących się do szczegółów, w tym do obiektów wykazywanych w tych bazach. Organizacja postuluje np., by zastanowić się nad sensownością wyboru budynków prezentowanych w BDOT10k, w tym nieuwzględniania „altan i budynków o powierzchni mniejszej niż 40 m kw. na obszarze ogródków działkowych”. „W altankach na ogródkach działkowych mieszka dużo ludzi, co się okazało już w czasie powodzi, a BDOT10k ma służyć służbom antykryzysowym” – uzasadnia swoją propozycję SKP. Poza tym organizacja postuluje np. przywrócenie klasy kompleks handlowo-usługowy czy obiektu latarnia morska, a także dodanie podziemnych przejść dla pieszych czy ogrodzeń trwałych. W innej uwadze Stowarzyszenie proponuje kolor poziomic i znaków umownych form terenu zmienić z szarego na jasnobrązowy lub pomarańczowy.

Zestawienie uwag SKP


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
BDOT10k woda się ustała, więc przyszedł WI i stwierdził że znowu trzeba ją zmącić :(
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: BDOT10k Na RCL są dostępne dla projektu rozporządzenia o BDOT i BDOO wyjaśnienia GUGiK do zgłoszonych uwag. https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12347355/kat alog/12791609#12791609
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: BDOT10k Odpowiedział GUGiK tylko na uwagi Urzędów Marszałkowskich. Uwzględnił je tylko w minimalnym stopniu. Ciekawe kiedy i na ile uwzględni inne zgłoszone uwagi.
 3 
zgłoś
odp: BDOT10k SKP rację ma w większości, ale z ogrodzeniami trwałymi to racji nie ma. Wnosi się je w miastach i po co? To powinien być szczegół topograficzny na obszarach nie zainwestowanych, polach, łąkach, wsiach małych, i tam winien być, ale na litość boską nie w miastach !!!!
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: BDOT10k Ma Pan rację, niestety do takich ustaleń to jeszcze mnóstwo innych fundamentalnych działań przy mapie topograficznej. Proszę obejrzeć próbkę tego, co WI uważa za jemu wystarczająca mapę topograficzną ( na stronie http://www.polishcartography.pl/). Gdzie odczytać wysokość, zobaczyć rzeźbę terenu współrzędne itd., a w ogóle redakcja....Proszę popatrzeć na mapy szwajcarskie: Federal Office of Topography swisstopo
 4 
zgłoś
odp: odp: BDOT10k Jeśli ktoś chce na coś patrzeć to na szwajcarską instrukcję nr 17 do map. Tam są całe ciągi skalowe z metodami generalizacji i przykładami. A u nas mamy informację w uwagach o przyporządkowaniu do kodów karto, które były w starym rozporządzeniu że "Rozporządzenie nie stanowi instrukcji podręcznikowej". Tyle ze teraz nie ma zasad przypisania kodów karto więc i tworzenia z bazy mapy. Każdy zrobi jak uważa i będzie wesoło. Różnorodność jest piękna.
 3 
zgłoś
a ja tam czekam na cięcia BDOT jest rozdmuchany do granic możliwości i moim zdaniem to dużo za mało tych zmian. Jeśli BDOT10K ma służyć służbom ratunkowym i np. prezentacji graficznej o charakterze podkładowym to poproszę tutaj eksperta z SKP o wyjaśnienie laikom w kontekście służb ratunkowych: PYTANIE 1) w jakim celu co w BDOT10K są posesje OT_KUMN, jakie jest ich źródło i gwarancja aktualności. PYTANIE 2) w jakim celu w BDOT1k funkcjonują zagajniki PTLZ02 , jakie jest ich źródło i gwarancja aktualności.
 8 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: a ja tam czekam na cięcia nie ma co minusować, to poważne pytania. Obiecuję, że prześlę odpowiedzi listem polecony do Pana WI, żeby ta wiedza spłynęła na niego swoim blaskiem. Także śmiało, niech SKP wykaże odrobinę konstruktywnego nastawienia.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: a ja tam czekam na cięcia Możesz wskazać gdzie w projekcie rozporządzenia jest OT_KUMN ? W zagajnikach według projektu są młodniki.
 2 
odpowiedz zgłoś
Na co komu BDOT10k? Na co komu BDOT10k?. Wieczne nieaktualne, w formacie nieczytelnym. Taka zabawka dla gisowców.
 16 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Na co komu BDOT10k? Ale od gisowców to sie panie odczep!
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Na co komu BDOT10k? Daj pan uwagę żeby GUGiK udostępniał dane w formatach dla ludzi a nie w formatach wymiany i kłopot z głowy. Pod warunkiem że to zaakceptują w co wątpię
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Na co komu BDOT10k? To znaczy w jakich ?
zgłoś
Brawo SKP Brawo SKP, jedno z nielicznych porządnie zaopiniowanych projektów niszczenia dotychczasowego ładu prawnego. Panie Izdebski, posłuchaj tych co się znają, posłuchaj swoich pracowników, daj im dojść do słowa i wysłuchaj bez przerywania tego co mają do powiedzenia. Oni naprawdę mają wiedzę, mają doświadczenie, którego panu, panie Izdebski w tym obszarze zdecydowanie brakuje.
 22 
odpowiedz zgłoś
odp: Brawo SKP Brawo 'czytelnik'. Ignorancja "głównego informatyka kraju" jest porażająca. Panie WI, niech pan w końcu przestanie niszczyć polską geodezję i kartografię!!!
 13 
odpowiedz zgłoś
Do terminu wydania rozporządzeń zostało 30 dni wliczając w to wszystkie kroki formalne podpis ministra i publikację.
 14 
odpowiedz zgłoś
odp: Do Nie takie rzeczy się już robiło ... po nocy :)
 7 
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS