Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-07-02| GIS, Mapy, Prawo

SKP o brakach w rozporządzeniu ws. BDOT10k

Stowarzyszenie Kartografów Polskich złożyło blisko 100 uwag do projektu rozporządzenia ws. bazy danych obiektów topograficznych oraz bazy danych obiektów ogólnogeograficznych.


SKP o brakach w rozporządzeniu ws. BDOT10k

Przypomnijmy, że projekt tego aktu opublikowano 1 czerwca, zaś jego konsultacje trwały przez 2 tygodnie. Nowe przepisy mają wejść w życie 31 lipca, przy czym BDOT10k ma zostać dostosowana do tych regulacji do końca 2023 roku.

W uwagach ogólnych SKP postuluje m.in. uwzględnienie w nazwie rozporządzenia również map topograficznych i ogólnogeograficznych. Organizacja zwraca ponadto uwagę, że w projekcie zabrakło określenia zasad i trybu aktualizacji obiektów oraz ich generalizacji, a także słownika atrybutów. Z rozporządzenia nie wynika ponadto, w jaki sposób realizowane będą wizualizacje kartograficzne dla skal: 1:25 000, 1:50 000, 1:100 000 oraz 1:500 000 i 1:1 000 000. Brakuje także określenia sposobu pozyskania obiektów z BDOT10k lub BDOO, czyli najistotniejszej informacji dla twórców opracowań kartograficznych.

Nawiązując do swoich wcześniejszych postulatów, SKP apeluje, by nie utrzymywać dwóch odrębnych baz, czyli BDOT10k i BDOO. W ocenie organizacji jest to nieuzasadnione merytorycznie i ekonomicznie. „Pomimo iż w projekcie wymieniono związki pomiędzy bazą podstawową BDOT10k a pochodną wobec niej bazą BDOO250k, to jednak w dużej części niejasne pozostają zasady i mechanizmy integracji obu zasobów” – podkreśla organizacja.

W uwagach nie brakuje także postulatów odnoszących się do szczegółów, w tym do obiektów wykazywanych w tych bazach. Organizacja postuluje np., by zastanowić się nad sensownością wyboru budynków prezentowanych w BDOT10k, w tym nieuwzględniania „altan i budynków o powierzchni mniejszej niż 40 m kw. na obszarze ogródków działkowych”. „W altankach na ogródkach działkowych mieszka dużo ludzi, co się okazało już w czasie powodzi, a BDOT10k ma służyć służbom antykryzysowym” – uzasadnia swoją propozycję SKP. Poza tym organizacja postuluje np. przywrócenie klasy kompleks handlowo-usługowy czy obiektu latarnia morska, a także dodanie podziemnych przejść dla pieszych czy ogrodzeń trwałych. W innej uwadze Stowarzyszenie proponuje kolor poziomic i znaków umownych form terenu zmienić z szarego na jasnobrązowy lub pomarańczowy.

Zestawienie uwag SKP


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama