wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-06-02| GIS, Mapy, Prawo

Co zmieni się w bazach BDOT10k i BDOO?

Zakres informacji gromadzonych w bazie danych obiektów topograficznych zostanie wyraźnie ograniczony – wynika z projektu nowego rozporządzenia przygotowanego przez GUGiK.


Co zmieni się w bazach BDOT10k i BDOO?

Rozporządzenie w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz bazy danych obiektów ogólnogeograficznych, a także standardowych opracowań kartograficznych to kolejny z 14 aktów wykonawczych do znowelizowanego w ubiegłym roku Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Choć ich wydanie wymusza jedynie drobna zmiana upoważnienia ustawowego, to przy tej okazji w przepisach ws. BDOT10k i BDOO zdecydowano się wprowadzić sporo zmian. Widać je już choćby po objętości nowego rozporządzenia, w którym liczbę paragrafów zredukowano z 28 do 17.

Spore zmiany można dostrzec także w katalogu obiektów BDOT10k, gdzie liczba pozycji zmalała z ponad 300 do 264. Ten spadek wynika zarówno z usunięcia niektórych obiektów (np. rondo, tereny pod drogami, targowisko), jak i ich łączenia (dotyczy to chociażby typów: basenów, jazów, szkółek roślinnych czy rowów melioracyjnych). Jedną z większych zmian jest zredukowanie liczby obiektów w klasie „budynek” z 21 do 10, co jest efektem przyjęcia klasyfikacji obiektów zgodnej z KŚT. Należy jednak w tym miejscu zaznaczyć, że po zmianach szczegółowa funkcja budynków będzie uwzględniona w danych atrybutowych. A skoro o atrybutach mowa, projekt zakłada zredukowanie również ich liczby.

Jak uzasadniają tę redukcję zakresu informacyjnego BDOT10k i BDOO autorzy przepisów, jest to związane z niewielkim znaczeniem informacyjnym niektórych elementów oraz brakiem wiarygodnych materiałów źródłowych niezbędnych do utrzymania tych danych w aktualności. Ma to szczególnie znaczenie w związku z zeszłoroczną nowelizacją Pgik, która umożliwiła marszałkom województw aktualizację BDOT10k w ramach zadań własnych.

Z drugiej strony warto odnotować, że w BDOT10k ma się także pojawić kilka nowych obiektów, np.: lądowisko dla helikopterów, przystanek promowy, przystanek tramwaju wodnego, pochylnia, radar lub radiolatarnia. Ponadto klasę „budowla cmentarna” rozbudowano z 1 do 4 obiektów (komunalny, wyznaniowy, wojenny, dla zwierząt) – wcześniej rozróżnienie to wprowadzone było na poziomie danych atrybutowych.

Inne zmiany zaproponowane w projekcie rozporządzenia dotyczą np.:

 • uporządkowania przepisów dotyczących tworzenia, aktualizacji i udostępniania danych (w przepisach mowa jest m.in. o automatycznej aktualizacji BDOO na podstawie BDOT10k),
 • uproszczenia modelu BDOT10k m.in. poprzez rezygnację ze stosowania „wykazów”, dwustronnych relacji między klasami obiektów,
 • uproszczenia opisu wartości słownikowych poprzez rezygnację ze stosowania skrótów i zastosowanie pełnej nazwy wartości słownikowej,
 • określenia, że mapy topograficzne i ogólnogeograficzne tworzy się w postaci cyfrowej,
 • wprowadzenia zmian redakcyjnych i dostosowujących brzmienie niektórych regulacji do obowiązujących przepisów prawa.

Rozporządzenie ma wejść w życie 31 lipca br., przy czym baza BDOT10k ma zostać dostosowana do nowych przepisów do końca 2023 roku.

Konsultacje projektu trwają do 15 czerwca.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
$$ To w końcu jest to zadanie własne czy zadanie rządowe zlecone? A może gugikowe? Czy marszalkowie już zmienili swoje budżety? O ile mi wiadomo zadania własne finansowane powinny być z budżetu wojewodztwa
 1 
odpowiedz zgłoś
szach mat Uwolniono bdot10k i zepchnieto zadanie do marszałków. Marszałek stracił czujność bo póki co gugik robi większość zamowień..
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: szach mat Gugik zamawia, kontrole robione są przez komisje odbioru składające się z pracowników Gugik i pracowników marszałków. Liczebnie kontrolerów od marszałków jest wielokrotnie więcej.
 2 
zgłoś
odp: szach mat Mogę wiedzieć na czym te kontrole dokładnie polegają?
zgłoś
odp: szach mat Sięgnij do Sopz zamówienia to się dowiesz co jest wymagane. To właśnie jest kontrolowane.
 1 
zgłoś
odp: szach mat Chciałeś powiedzieć wymagane od wykonawcy a nie kontrolowane
zgłoś
odp: szach mat Jakiś przykład czy tak sobie dywagujesz ? Jeśli coś pomijamy z chęcią uzupełnimy kontrole o element który wskazesz jako wymagający większej uwagi.
 1 
zgłoś
odp: szach mat Zrób sobie analizę źródeł zasilania w bazach bdot10k i zestaw to z treścią sopz, będziesz wiedział o czym mówię
zgłoś
odp: szach mat Robię na bieżąco na zamiennikach tych baz masz uwagi do załącznika wskaż to zamawiającemu. Ja tych wytycznych nie piszę. Jakość niektórych źródeł też jest taka jaka jest. Mam usiąść i płakać czy robić co mogę w warunkach jakie mam ?
 2 
zgłoś
To chyba jest gniot :( inaczej GGK nie dawałby dwuletniego okresu przejściowego :)
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: To chyba To efekt prawie rocznej pracy GGK i pani Minister nadzorującej GGK. Efekt ten zostanie sprawiedliwie oceniony, i ocena ta będzie dostępna publicznie na RCL. Za taki spektakularny efekt się należy.
 7 
odpowiedz zgłoś
Brawo mierniczy Jasne. Zlikwidować wszystko. Zostawić tylko mierniczych. Oni są wystarczają za wszystko i wszystkich. Ostatnio na konferencji GUGiK, to jeden z czołowych mierniczych Polski (może nawet Główny Mierniczy Polski GMP) powiedział, że prawdziwym mierniczym graniczniki są do niczego niepotrzebne.
 1 
 9 
odpowiedz zgłoś
Do śmieci Caly ten BDOT do wyrzucenia. Komu to potrzebne. Relikt bolszewickiego militaryzmu chodowany dla kasy z naszych oplat w urzędzie. Skasować razem z zasadniczą i po sprawie.
 13 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Do śmieci Możesz sprecyzować pojęcie "naszych opłat" w urzędzie ? O ile kojarzę wykonawcy wykonują BDOT10k na zlecenie urzędów za opłatą za pracę płaconą przez Zamawiającego Bdot10k czyli GUGiK lub Marszałka.
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: Do śmieci Mam pytanie - w którym miejscu Polski są takie żyzne ziemie, na których rodzą się takie buraki jak ty? PS. hodowla pisze się przez "h".
 1 
 8 
odpowiedz zgłoś
ronda Dzień dobry, Dlaczego ronda znikają z BDOT10k. Dzięki temu atrybutowi można bezbłędnie przypisać je do sygnatury punktowej. Konsekwencje braku tego atrybutu widać w geoportalach czy nawigacjach, gdzie rondo składa się z wielu odcinków udających bez powodzenia koło. Pozdrawiam Michał Siwicki
 9 
odpowiedz zgłoś
Zredukowanie? Hmmm... "(...)zredukowanie liczby obiektów w klasie ?budynek? z 11 do 21 (...)" Chyba pomyłka
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Zredukowanie? Oczywiście, powinno być na odwrót. Dziękujemy za zwrócenie uwagi.
 5 
odpowiedz zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS