|2021-06-02|
GIS, Mapy, Prawo
Co zmieni się w bazach BDOT10k i BDOO?
Zakres informacji gromadzonych w bazie danych obiektów topograficznych zostanie wyraźnie ograniczony – wynika z projektu nowego rozporządzenia przygotowanego przez GUGiK.
Rozporządzenie w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz bazy danych obiektów ogólnogeograficznych, a także standardowych opracowań kartograficznych to kolejny z 14 aktów wykonawczych do znowelizowanego w ubiegłym roku Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Choć ich wydanie wymusza jedynie drobna zmiana upoważnienia ustawowego, to przy tej okazji w przepisach ws. BDOT10k i BDOO zdecydowano się wprowadzić sporo zmian. Widać je już choćby po objętości nowego rozporządzenia, w którym liczbę paragrafów zredukowano z 28 do 17.
Spore zmiany można dostrzec także w katalogu obiektów BDOT10k, gdzie liczba pozycji zmalała z ponad 300 do 264. Ten spadek wynika zarówno z usunięcia niektórych obiektów (np. rondo, tereny pod drogami, targowisko), jak i ich łączenia (dotyczy to chociażby typów: basenów, jazów, szkółek roślinnych czy rowów melioracyjnych). Jedną z większych zmian jest zredukowanie liczby obiektów w klasie „budynek” z 21 do 10, co jest efektem przyjęcia klasyfikacji obiektów zgodnej z KŚT. Należy jednak w tym miejscu zaznaczyć, że po zmianach szczegółowa funkcja budynków będzie uwzględniona w danych atrybutowych. A skoro o atrybutach mowa, projekt zakłada zredukowanie również ich liczby.
Jak uzasadniają tę redukcję zakresu informacyjnego BDOT10k i BDOO autorzy przepisów, jest to związane z niewielkim znaczeniem informacyjnym niektórych elementów oraz brakiem wiarygodnych materiałów źródłowych niezbędnych do utrzymania tych danych w aktualności. Ma to szczególnie znaczenie w związku z zeszłoroczną nowelizacją Pgik, która umożliwiła marszałkom województw aktualizację BDOT10k w ramach zadań własnych.
Z drugiej strony warto odnotować, że w BDOT10k ma się także pojawić kilka nowych obiektów, np.: lądowisko dla helikopterów, przystanek promowy, przystanek tramwaju wodnego, pochylnia, radar lub radiolatarnia. Ponadto klasę „budowla cmentarna” rozbudowano z 1 do 4 obiektów (komunalny, wyznaniowy, wojenny, dla zwierząt) – wcześniej rozróżnienie to wprowadzone było na poziomie danych atrybutowych.
Inne zmiany zaproponowane w projekcie rozporządzenia dotyczą np.:
- uporządkowania przepisów dotyczących tworzenia, aktualizacji i udostępniania danych (w przepisach mowa jest m.in. o automatycznej aktualizacji BDOO na podstawie BDOT10k),
- uproszczenia modelu BDOT10k m.in. poprzez rezygnację ze stosowania „wykazów”, dwustronnych relacji między klasami obiektów,
- uproszczenia opisu wartości słownikowych poprzez rezygnację ze stosowania skrótów i zastosowanie pełnej nazwy wartości słownikowej,
- określenia, że mapy topograficzne i ogólnogeograficzne tworzy się w postaci cyfrowej,
- wprowadzenia zmian redakcyjnych i dostosowujących brzmienie niektórych regulacji do obowiązujących przepisów prawa.
Rozporządzenie ma wejść w życie 31 lipca br., przy czym baza BDOT10k ma zostać dostosowana do nowych przepisów do końca 2023 roku.
Konsultacje projektu trwają do 15 czerwca.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
JK
|