wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-09-01| Geodezja, GIS, Prawo, Software

Pierwsze efekty dostosowania C-GEO do nowych rozporządzeń

Aktualizacja C-GEO z 31 sierpnia rozpoczyna proces dostosowania tego oprogramowania geodezyjnego do wymagań rozporządzeń w sprawie BDOT500, GESUT i EGiB, które weszły w życie 31 lipca br. Wprowadza także jeden nowy moduł.


Pierwsze efekty dostosowania C-GEO do nowych rozporządzeń <br />
Nowe warstwy z bazami danych
Nowe warstwy z bazami danych
Pierwsze efekty dostosowania C-GEO do nowych rozporządzeń <br />
Nowe kody i symbole
Nowe kody i symbole
Pierwsze efekty dostosowania C-GEO do nowych rozporządzeń
Pierwsze efekty dostosowania C-GEO do nowych rozporządzeń <br />
Moduł transformacja 3D
Moduł transformacja 3D

Do nowych rozporządzeń dostosowano m.in.:

 • nazewnictwo klas obiektów i warstw mapy obiektowej (np. OT_Skarpa zamiast BDZ_BudowlaZiemna),
 • atrybuty obiektów baz BDOT500, GESUT i EGiB,
 • kody kartograficzne obiektów (np. OTRS zamiast RTPW02 dla punktu wysokościowego sztucznego),
 • symbole kartograficzne i stylizację obiektów liniowych wyświetlanych na mapie zasadniczej.

Tabela współrzędnych założona z wykorzystaniem szablonu Mapa_Zasadnicza_2021 zawiera atrybuty punktów granicznych ze słownikami zgodnymi z rozporządzeniem ws. EGiB. Także tabele współrzędnych zakładane z szablonu Mapa_Zasadnicza_2015 zawierają dodatkowo nowe atrybuty punktów granicznych.

Funkcje importu, eksportu i wydruku punktów w formacie tekstowym uwzględniają nowe kody kartograficzne, co skutkuje np. automatycznym zaokrąglaniem wysokości punktów o określonych kodach.

W następnych aktualizacjach C-GEO udostępniony zostanie edytor obiektów mapy zasadniczej, a po przeprowadzonych konsultacjach z GUGiK i producentami systemów informatycznych do obsługi PZGiK opracowany zostanie eksport i import danych w formacie GML zgodnym z aktualnymi schematami aplikacyjnymi. Zmiany te będą wprowadzane sukcesywnie w najbliższych tygodniach.

Aktualizacja C-GEO wprowadza także nowy moduł obliczeniowy Transformacja 3D. Powstał on na potrzeby takich zagadnień jak transformacja współrzędnych przestrzennych między różnymi układami odniesienia, przeliczenia współrzędnych zrealizowanej konstrukcji do układu teoretycznego czy też w obliczeniach przemieszczeń obiektów przestrzennych.

Obliczenia można zrealizować z wykorzystaniem 8 modeli: translacja, przekształcenie izometryczne (przesunięcie i obrót bez zmiany skali), transformacja Helmerta (przesunięcie, obrót i jednakowa zmiana skali dla wszystkich osi układu), przekształcenie przez podobieństwo (przesunięcie, obrót i zmiana skali dla każdej osi inna) wraz z różnymi kombinacjami równej skali (np. sX=sY, sX=sZ, sX=sY=sZ), a także pełna transformacja afiniczna zawierająca oprócz przesunięcia, obrotu i zmiany skali również tzw. skoszenie.

Wybór właściwego modelu uzależniony jest od konkretnego zadania. Transformacja izometryczna może być wykorzystywana np. w pomiarach kontrolnych zrealizowanej konstrukcji stalowej i wyznaczeniu odchyłek od kształtu teoretycznego, a także przy przechodzeniu z układów pomiarowych do układu projektowanego konstrukcji (np. statku). Model transformacji Helmerta będzie wykorzystany wtedy, gdy układ pierwotny i wtórny cechuje się innym parametrem skali, np. gdy oba pomiary były zrealizowane różnymi instrumentami. W przypadku badania deformacji obiektu będzie zaś przydatna transformacja afiniczna, gdyż podczas realizacji obliczeń program wyznacza wprost parametry kątów obrotu i zmiany skali względem każdej osi układu współrzędnych, a także wyznacza skoszenia kształtu.

Pozostałe zmiany w C-GEO:

 • Zmodyfikowano okno zakładania projektów, tak by łatwiej wybierać szablon mapy w zależności od zgodności z przepisami rozporządzeń z 2015 i 2021 oraz z GeoInfo. Możliwe jest także założenie mapy bez szablonu oraz z innym szablonem wybranym z listy.
 • W menu Tabela – Zaznaczone punkty dodano opcję transformacji wysokości dostępną dla wszystkich geoid (np. Amsterdam 55, Kronsztad 60), gdy zakupiono moduł Transformacja wysokości (między geoidami Kronsztad86 i Amsterdam 2007 funkcja jest dostępna także w wersji podstawowej C-GEO). Umożliwia to przeliczenie między układami wysokości zarówno dla punktów w tabeli, jak i dla atrybutów rzędnych punktów wysokościowych BDOT500 i GESUT oraz treści redakcyjnej mapy – etykiet punktów wysokościowych.
 • W oknie wprowadzania danych punktów wysokościowych GESUT dodano możliwość wpisania np. zmierzonej głębokości dna komory w polu rzędnej dolnej. Po podaniu tej wartości i wciśnięciu ikonki „H” program wylicza wartość rzędnej dolnej, odejmując podaną głębokość od odczytanej automatycznie rzędnej górnej.
 • W module Porównanie współrzędnych, w funkcji rysunku, dla porównywanych punktów dodano możliwość umieszczenia na mapie C-GEO wektorów łączących porównywane punkty każdej pary. Ułatwia to wizualizację np. zmian położenia punktów z różnych pomiarów.
 • W Module Importu danych EGiB SWDE/GML zmodyfikowano raport „Protokół ustalenia przebiegu granic ewidencyjnych”, dostosowując go do wzoru w aktualnym rozporządzeniu w sprawie EGiB.
 • W oknie drukowania punktów w tabeli współrzędnych dodano nowy szablon raportu wykazu współrzędnych punktów granicznych z atrybutami SPD, ISD i STB.
 • W tabeli współrzędnych dodano ikonkę i nową opcję w menu Tabela – Zaznaczone punkty – Wypełnij atrybuty SPD, ISD na podstawie ZRD i BPP. Funkcja ta na podstawie wartości ZRD i BPP nadaje punktom nowe atrybuty SPD, ISD zgodnie z nowym rozporządzeniem ws. EGiB.
 • W funkcji wyświetlania danych z Krajowej Integracji Uzbrojenia Terenu uwzględniono zmiany parametrów usługi wynikające z nowego rozporządzenia ws. GESUT.

Źródło: Softline Plus, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Aż tak? Ludzie dajcie spokój. A jeśli to firmy to reklamujcie swoje rozwiązania np w tv jeśli Was stać. Komentarze to naprawdę nie jest najlepsze miejsce...
odpowiedz zgłoś
antywirus W takim razie niepoważny jest np. Autodesk - zaleca wyłączenie skanowania antywirusowego dla AutoCAD. Polecam wpisać w wyszukiwarce: Slow or poor performance in AutoCAD. Tak to się wychodzi na głupca i ignoranta, a wystarczyło się z lekka pohamować ze złośliwościami wobec konkurencji.
odpowiedz zgłoś
odp: antywirus Serwisie, skoro jest problem z programem, który dla działania wymaga na stałe odinstalowania antywirusa żeby program działał to ten program jest do niczego. Czyli nie używamy C-Geo i produktów Autodesku w miejscach w których takiego działania wymagają. Propozycja wyłączania antywirusa to propozycja mówiąca nie zrobiłem swojej roboty więc wyłącz swoje zabezpieczenia. To tak jakby producent farby wymagał zostawienia drzwi od domu na stałe otwartych i bez zamka. Natomiast określenie kogoś kto reaguje na takie działanie głupcem i ignorantem mówi tylko i wyłącznie o tobie drogi serwisie i jakości programów które serwujesz.
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
C-geo C-geo to super program dla geodety. Możliwości jest naprawdę dużo, bardzo ułatwia pracę. Jest tylko jedno ale. Wyskakuje dużo komunikatów z błędami. Do tego stopnia że ja co dwa miesiące instaluję na nowo. Mimo to nie zamieniłbym c-geo na inne oprogramowanie. Aha, zapomniałem dodać, że wsparcie klienta działa sprawnie. Dzwonisz i wytłumaczą co i jak albo odpalasz pomoc zdalną i jazda.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: C-geo Mam podobnie, komunikaty o błędach. Już mnie to męczy. Myślałem, że jestem jedyny. Cieszę, że nie. Smuci mnie, że nie działa stabilnie. Wierzę, że pokonają przeszkody.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: C-geo Moim zdaniem program bardzo nieintuicyjny. Na szczęście można bez niego żyć ;).
 2 
 4 
zgłoś
odp: odp: C-geo Polecamy https://softline.geo.pl/wiki/index.php?title=Ustaw ienia_systemu_przed_rozpoczęciem_pracy , szczególnie pkt3, będzie działać stabilniej :)
 1 
 2 
zgłoś
odp: odp: C-geo Jeśli jakikolwiek producent zaleca wykluczenie katalogu ze skanowania antywirus owego albo wręcz odinstalowanie niektórych antywirusów żeby program mógł działać to jest niepoważny, szczególnie w dzisiejszych czasach.
 1 
 6 
zgłoś
KOSZTY Ile kosztuje upgrade dla geodety?
odpowiedz zgłoś
Dolny Śląsk Jak widać, to tutaj respektuje się prawo. Każdy widzi jakie jest. Może nie najlepsze ale prawo. Może wreszcie będzie jeden GML, nie odrębny dla Geo-Info, Turbomapy, ewmapy, ergo i innych. Brawo Panie Jerzy.
 2 
 17 
odpowiedz zgłoś
Tylko ta firma szanuje GML Inne firmy robią hermetyczne formaty typu KCD, GIV itp., tak aby tylko korzystać z ich oprogramowania, bo taki format "zaleca" PODGiK.
 10 
odpowiedz zgłoś
odp: Tylko ta firma szanuje GML Ale to się zaraz skończy. Będzie obowiązkowy gml, rzadnych giv, LCD i innego badziewia.
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Tylko ta firma szanuje GML Też tego chcę, ale życie wskazuje na co innego. Czasem jest to PODGiKach szyte aż tak grubymi nićmi, że śruba okrętowa to przy tym nic (nić).
 4 
zgłoś
odp: Tylko ta firma szanuje GML Nie tylko ta firma. Polecam nakładkę GoKart firmy CubicOrb, która współpracuje z programami cadowskimi - nie trzeba się męczyć z c-geo wtedy i ciągłymi błędami.
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Tylko ta firma szanuje GML Ja również polecam! Nakładki cubic orb platforma CAD działają świetnie. Przede Wszystkim do kartowania.
zgłoś
odp: odp: Tylko ta firma szanuje GML niestety tak stworzony GML i tak trzeba potem zwalidować w C-geo, bo w GoKarcie nie ma możliwości sprawdzenia błędów.
zgłoś
odp: odp: Tylko ta firma szanuje GML @ULKA ValidXML - cubic udostępnia za darmo, można przetestować :)
zgłoś
odp: odp: Tylko ta firma szanuje GML @geomiernik tak, tylko do walidacji składniowej, a to niestety trochę za mało jeśli chodzi o rozporządzenie...
zgłoś
odp: odp: Tylko ta firma szanuje GML Nie znam przepisów nakładających inne obowiązki niż te wynikające ze zgodności XSD z rozporządzenia. Tzw. walidatory GUGiK nie mają podstawy prawnej.
zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS