Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-29| Geodezja, Prawo

Na razie niewiele wątpliwości wokół nowych rozporządzeń

Już w najbliższą sobotę 31 lipca wchodzi w życie pakiet 8 geodezyjnych rozporządzeń. Razem to aż kilkaset stron przepisów. Na czym polegają zmiany oraz jakie budzą wątpliwości? O tym dyskutowano podczas dzisiejszej (29 lipca) otwartej wideokonferencji głównego geodety kraju.


Na razie niewiele wątpliwości wokół nowych rozporządzeń
Na razie niewiele wątpliwości wokół nowych rozporządzeń

Co się zmienia i jak?

Przypomnijmy, że ostatniego dnia lipca w życie wchodzą rozporządzenia:

Podczas wideokonferencji GGK Waldemar Izdebski wraz z pracownikami GUGiK krótko przedstawił najważniejsze zmiany w tych aktach. Podkreślił, że głównym celem nowych regulacji jest uproszczenie przepisów oraz ułatwienie utrzymania geodezyjnych rejestrów w stanie aktualności.

Nie będziemy w tym miejscu omawiać wszystkich wystąpień. Zmiany w szczegółach prezentujemy bowiem na Geoforum.pl wraz z publikacją kolejnych aktów w Dzienniku Ustaw. Będą one także tematem sierpniowego wydania miesięcznika GEODETA. Warto się natomiast skupić na dyskusji, która zajęła większość czasu wideokonferencji.

Pytania głównie o kontury

Biorąc pod uwagę duży zakres zmian, jaki wkrótce zacznie obowiązywać, pytań było zaskakująco niewiele, a spora ich część nie dotyczyła bezpośrednio nowelizowanych rozporządzeń. Głównym tematem stała się nowa definicja użytku „Tereny mieszkaniowe – B” zapisana w załączniku nr 2 do rozporządzenia ws. EGiB. Podczas uzgodnień międzyresortowych dopisano do niej zdanie: „Kontur terenów mieszkaniowych nie może przekraczać linii wskazanych w projekcie zagospodarowania działki lub terenu stanowiącym załącznik do pozwolenia na budowę albo zgłoszenia budowy”.

W ocenie wielu osób zabierających głos zapis ten może powodować wiele problemów, gdy podczas geodezyjnej inwentaryzacji okaże się, że kontur ten – wyznaczony zgodnie z określonymi w rozporządzeniu kryteriami – będzie jednak przekraczał wspomnianą linię. Czy ma być to zmartwienie dla wykonawcy, weryfikatora, osoby odpowiedzialnej za aktualizację EGiB, a może innego wydziału starostwa? Rafał Władziński – dyrektor Departamentu Informacji o Nieruchomościach w GUGiK, przyznał, że brzmienie tej definicji nie jest dla niego satysfakcjonujące, ale wynika z wyraźnego postulatu resortu rolnictwa. Dodał, że na razie GUGiK nie ma gotowych wytycznych dotyczących stosowania tego przepisu. Zachęcił jednak, by zgłaszać konkretne problemy z tym związane, tak aby je na bieżąco rozwiązywać. Wywołany do tablicy Robert Kowalczyk z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyjaśnił, że w planach jego resortu jest nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, która doprecyzuje problematyczne kwestie. Publikacja projektu tych przepisów to kwestia najbliższych tygodni, najdalej miesięcy – zapewnił.

Poza tym uczestnicy wideokonferencji pytali m.in. o terminy przejściowe dotyczące prac geodezyjnych. Do kiedy można je wykonywać na starych zasadach? Przedstawiciele GUGiK wyjaśniali, że stosowny przepis przejściowy zamieszczono w rozporządzeniu ws. EGiB – dla prac zgłoszonych przed 31 lipca br. dopuszcza on stosowanie starych zasad do końca tego roku. Urząd rekomenduje jednak, by nowe przepisy zacząć stosować możliwie jak najwcześniej. Dopytywano także, czy termin przejściowy dotyczący ustalania linii brzegów na starych zasadach nie będzie przedłużany (obecnie to 31 grudnia 2022 r.). GGK zapewniał jednak, że nic na to nie wskazuje.

Tematem pytań były ponadto ogólne zasady wymiany danych w formacie GML między ODGiK-iem a wykonawcami prac geodezyjnych. Waldemar Izdebski wyjaśnił, że nowe rozporządzenia nie wprowadzają w tym zakresie żadnych zmian. Dodał jednocześnie, że po wejściu w życie tych aktów GUGiK zintensyfikuje współpracę z dostawcami oprogramowania geodezyjnego, by ujednolicić stosowanie tego formatu w różnych aplikacjach.

Wkrótce kolejne zmiany i kolejne konferencje

W podsumowaniu GGK Waldemar Izdebski zapowiedział, że we wrześniu i październiku GUGiK zorganizuje kolejne wideokonferencje, które poświęcone będą poszczególnym rozporządzeniom, a w szczególności wątpliwościom, jakie do tego czasu się wokół nich pojawią.

W planach GUGiK są ponadto kolejne zmiany w prawie. To m.in. nowe rozporządzenie ws. zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (ZSIN). Wkrótce powinniśmy też poznać projekt nowelizacji Pgik, która m.in. uwolni dostęp do danych o punktach granicznych w EGiB.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS