wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-29| Geodezja, Prawo

Na razie niewiele wątpliwości wokół nowych rozporządzeń

Już w najbliższą sobotę 31 lipca wchodzi w życie pakiet 8 geodezyjnych rozporządzeń. Razem to aż kilkaset stron przepisów. Na czym polegają zmiany oraz jakie budzą wątpliwości? O tym dyskutowano podczas dzisiejszej (29 lipca) otwartej wideokonferencji głównego geodety kraju.


Na razie niewiele wątpliwości wokół nowych rozporządzeń
Na razie niewiele wątpliwości wokół nowych rozporządzeń

Co się zmienia i jak?

Przypomnijmy, że ostatniego dnia lipca w życie wchodzą rozporządzenia:

Podczas wideokonferencji GGK Waldemar Izdebski wraz z pracownikami GUGiK krótko przedstawił najważniejsze zmiany w tych aktach. Podkreślił, że głównym celem nowych regulacji jest uproszczenie przepisów oraz ułatwienie utrzymania geodezyjnych rejestrów w stanie aktualności.

Nie będziemy w tym miejscu omawiać wszystkich wystąpień. Zmiany w szczegółach prezentujemy bowiem na Geoforum.pl wraz z publikacją kolejnych aktów w Dzienniku Ustaw. Będą one także tematem sierpniowego wydania miesięcznika GEODETA. Warto się natomiast skupić na dyskusji, która zajęła większość czasu wideokonferencji.

Pytania głównie o kontury

Biorąc pod uwagę duży zakres zmian, jaki wkrótce zacznie obowiązywać, pytań było zaskakująco niewiele, a spora ich część nie dotyczyła bezpośrednio nowelizowanych rozporządzeń. Głównym tematem stała się nowa definicja użytku „Tereny mieszkaniowe – B” zapisana w załączniku nr 2 do rozporządzenia ws. EGiB. Podczas uzgodnień międzyresortowych dopisano do niej zdanie: „Kontur terenów mieszkaniowych nie może przekraczać linii wskazanych w projekcie zagospodarowania działki lub terenu stanowiącym załącznik do pozwolenia na budowę albo zgłoszenia budowy”.

W ocenie wielu osób zabierających głos zapis ten może powodować wiele problemów, gdy podczas geodezyjnej inwentaryzacji okaże się, że kontur ten – wyznaczony zgodnie z określonymi w rozporządzeniu kryteriami – będzie jednak przekraczał wspomnianą linię. Czy ma być to zmartwienie dla wykonawcy, weryfikatora, osoby odpowiedzialnej za aktualizację EGiB, a może innego wydziału starostwa? Rafał Władziński – dyrektor Departamentu Informacji o Nieruchomościach w GUGiK, przyznał, że brzmienie tej definicji nie jest dla niego satysfakcjonujące, ale wynika z wyraźnego postulatu resortu rolnictwa. Dodał, że na razie GUGiK nie ma gotowych wytycznych dotyczących stosowania tego przepisu. Zachęcił jednak, by zgłaszać konkretne problemy z tym związane, tak aby je na bieżąco rozwiązywać. Wywołany do tablicy Robert Kowalczyk z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyjaśnił, że w planach jego resortu jest nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, która doprecyzuje problematyczne kwestie. Publikacja projektu tych przepisów to kwestia najbliższych tygodni, najdalej miesięcy – zapewnił.

Poza tym uczestnicy wideokonferencji pytali m.in. o terminy przejściowe dotyczące prac geodezyjnych. Do kiedy można je wykonywać na starych zasadach? Przedstawiciele GUGiK wyjaśniali, że stosowny przepis przejściowy zamieszczono w rozporządzeniu ws. EGiB – dla prac zgłoszonych przed 31 lipca br. dopuszcza on stosowanie starych zasad do końca tego roku. Urząd rekomenduje jednak, by nowe przepisy zacząć stosować możliwie jak najwcześniej. Dopytywano także, czy termin przejściowy dotyczący ustalania linii brzegów na starych zasadach nie będzie przedłużany (obecnie to 31 grudnia 2022 r.). GGK zapewniał jednak, że nic na to nie wskazuje.

Tematem pytań były ponadto ogólne zasady wymiany danych w formacie GML między ODGiK-iem a wykonawcami prac geodezyjnych. Waldemar Izdebski wyjaśnił, że nowe rozporządzenia nie wprowadzają w tym zakresie żadnych zmian. Dodał jednocześnie, że po wejściu w życie tych aktów GUGiK zintensyfikuje współpracę z dostawcami oprogramowania geodezyjnego, by ujednolicić stosowanie tego formatu w różnych aplikacjach.

Wkrótce kolejne zmiany i kolejne konferencje

W podsumowaniu GGK Waldemar Izdebski zapowiedział, że we wrześniu i październiku GUGiK zorganizuje kolejne wideokonferencje, które poświęcone będą poszczególnym rozporządzeniom, a w szczególności wątpliwościom, jakie do tego czasu się wokół nich pojawią.

W planach GUGiK są ponadto kolejne zmiany w prawie. To m.in. nowe rozporządzenie ws. zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (ZSIN). Wkrótce powinniśmy też poznać projekt nowelizacji Pgik, która m.in. uwolni dostęp do danych o punktach granicznych w EGiB.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
anecdata Typowe stanowisko antyszczepionkowców, antyzmianowców itd jak ktoś krzyczy "Pożar, dajcie gaśnicę" ? - Nie są znane długofalowe skutki używania gaśnic ...
 6 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: anecdata Stare przysłowie pszczół mówi "Lepsze wrogiem dobrego"
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: anecdata Mówiłeś to twórcom zmian od 2010 do 2015 roku?
 1 
 3 
zgłoś
odp: anecdata I ten sam model dzialania. Jedno się mówi drugie się robi i odpycha kolanem. Ludzi się zastrasza i do przodu...
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
korekta wpisu ..dopycha kolanem.
 2 
odpowiedz zgłoś
To było ciekawe widowisko. Oznaką postrzegania GGK jest znacznie zmniejszona ilość osób tytułująca go ministrem. A jeszcze rok temu wielu robiło to na wyścigi kto pierwszy. Również zdanie o potrzebie zachowania spokoju bo prawo będzie się docierało było zapowiedzią tego co nas czeka.
 1 
 12 
odpowiedz zgłoś
Tak trzymać Słuszną linię ma nasz GUGiK: 1. uprościć co się da, 2. geodezja ma się zająć geodezją. Co do punktu 1 to chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Co do punktu 2 to jeżeli PODGiK zajmie się geodezją tj. zasobem, jakością baz danych, szybkością wprowadzania zmian, obsługą na odpowiednim poziomie, to nie będzie pytać i dociekać kto i na czym opracował wstępny projekt podziału nieruchomości. WPP jest opracowywany dla Gminy i niech się tym nie zajmuje PODGiK. Podobnie z wyłączeniami z produkcji rolnej, decyzję wydaje Wydział Ochrony Środowiska i on za to odpowiada a nie PODGiK czy geodeta. Zdecydowana większość decyzji wyłączeniowych jest błędna - nie zawierają załączników graficznych lub nie obejmuje gruntu zainwestowanego zgodnie z PZT. Jeżeli organ wydał decyzję to ma obowiązek ją wprowadzić. Przykład: jeżeli inwestor zrealizował zamierzenie zgodnie z PZT i geodeta to potwierdził w "Informacji" to jaka zmiana konturu. Geodeta nie ma prawa wprowadzania zmian. Trzeba zmienić decyzję.
 7 
 5 
odpowiedz zgłoś
Bardzo proszę o podanie adresu strony ze schematami XSD które będą obowiązywać od jutra dla wszystkich rejestrów które tego wymagają w rozporządzeniach. Obowiązek publikacji nałożony na GGK będzie rozumiem wypełniony wraz z wejściem w życie rozporządzeń ?
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: Bardzo Strona w budowie do 2023 roku
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Bardzo Zdziwisz się.
 2 
zgłoś
odp: odp: Bardzo jestem zdziwiony nieustannie od co najmniej 7 lat. Mam poczucie że od 2014 cały gugik cały czas nad czymś pracuje i skończyć nie może. Po czasie dowiadujesz się że zamknięto projekt, albo że już od tego odeszli, albo że prezes się zmienił i koncepcja się zmieniła, a teraz że prawo się zmienia i to wymaga dalszej pracy.. cyrkowcy. Pobiegam, pomacham, uśmiechne się... jak szczury w kołowrotki.. nikt nie wie po co i dokąd ale biec trzeba
 7 
zgłoś
Gratulacje Jeżeli na 2000 osób tylko 1% (22 komentarze na tym forum) okazują swoje niezadowolenie to efekt rozporządzeń trzeba ocenić pozytywnie. Gratulacje Panie Izdebski.
 12 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Gratulacje Błędne rozumowanie, to może oznaczać że ten niszowy portal czyta tylko 1% uczestników spotkania i są oni próbką reprezentatywną całości spotkania. Mam nadzieje że nie jesteś geodetą z wyższym wykształceniem bo musiałbyś wrócić na zajęcia z rachunku wyrównawczego.
 3 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: Gratulacje Sarkazm? :) Chyba tak... Kolega student chyba nie zrozumiał :)
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Gratulacje To rozkład studenta, już wiem że nie rozumiesz o czym piszę.
 1 
 1 
zgłoś
odp: Gratulacje A kto wie i widział, że faktycznie było 2000 osób?! To tylko twierdzenia GUGiK. Jeżeli są tak samo prawdziwe jak informacja o wynikach ankiety na geoforum, w której niby "90%" osób uznało nowelizację Prawa geodezyjnego za zmianę pozytywną to gratuluję zdolności czytania ze zrozumieniem ;)
 6 
odpowiedz zgłoś
Do końca terminu opublikowania rozporządzeń został dzisiejszy dzień. Upoważnienie do ww. działań GGK posiada od marca 2020 roku. GGK i ministerstwo jest po prostu niepoważne. Zdziwionej pani od braku pytań z GUGiK odpowiem. Pytań za dużo nie było bo z niepoważnymi ludźmi się nie dyskutuje, a skoro rozporządzeń brak to o czym rozmawiać ?
 1 
 14 
odpowiedz zgłoś
Szkoda Dziwny tytuł. Przecież to nie jest brak wątpliwości to jest zniechęcenie, przygnębienie, nawet przerażenie ignorancja Izdebskiego i jego pracowników połączona z arogancją i kompletnym brakiem pokory. 90% uwag nie uwzględnione, konsultacje spoleczne czy z samorządami właściwe nie przeprowadzone, generalnie wszyscy dookoła są głupi a Zbawiciel jest jeden. Nawet szkoda usta otwierać do kolejnych pytan bo odpowiedzi to bełkot. Dramat. Wiele lat gugik i kolejni ggk będą odbudowywać szacunek do tej instytucji i zaufanie. Szkoda i wstyd.
 2 
 26 
odpowiedz zgłoś
odp: Szkoda Najsłabsza strona obecnego GUGiK na czele z GGK to ... ewidencja gruntów i budynków. Kompletny brak znajomości faktu, że EGiB jest bardzo mocno powiązana z wieloma rejestrami (a nie tylko z Ustawą o ochronie gruntów rolnych i leśnych), a granice działek są "święte", zwłaszcza przy cenach rzędu 500-1000 zł za metr kwadratowy oraz przy ogromnej świadomości prawnej właścicieli. Dla GUGiK rozp. o EGiB to jedna z kolejnych rozporządzeń, stojących nawet niżej niż Rozp. o standardach. Kataster to podstawa! Z innej beczki, świadczącej o tym że GGK żyje w "rzeczywistości równoległej". Gdzie w ODGiK, w których jest TurboEWID jest WFS. Dzwoniłem, pytałem, pisałem, nie ma bo ... rządzi autor programu.
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
te wszystkie bazy, uświadomię nieuświadomionych, są potrzebne tylko urzędnikom. geodeta poradzi sobie doskonale bez nich. tylko urzędniczy prl potrzebuje udowodnić, że do czegoś jest potrzebny. a nie jest do niczego. jest tylko jedna baza danych, którą trzeba prowadzić - EGiB. pozostałe są tylko po to, aby było się czym chwalić oraz gnębić wykonawców prac.
 9 
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: te Niestety z przykrością stwierdzam że główny urząd geodezji łącznie z GGK sam już nie wie jakie zmiany wprowadza i po co. Nie padła ani jedna merytoryczna odpowiedź. Tak Szanowni Państwo ani jedna!! Niestety 2tys osób słuchało tego bełkotu. Pan GGK też lawiruje jak może. Ewidentnie brakuje mu praktycznej wiedzy.
 2 
 19 
odpowiedz zgłoś
odp: te Bazy najbardziej są potrzebne firmom informatycznym. Zmiany prawne również ????.
 5 
 6 
odpowiedz zgłoś
Bazy Bez tych baz inwestycje by trwały latami a taki Orange za pokazanie którędy idzie ich kabel ziemny i napowietrzny naliczyli by opłatę na 1 km 5000zł to byś z podziwu nie wyszedł
 5 
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: Bazy Inwestycje tyle ile trwały nadal trwają i uwierz mi w ani jednym proc ich realizacja nie jest zależna od tego czy są te bazy czy ich nie ma. Patrz chociażby scalenia. To w jaki sposób urzad rejestruje wszystko to co ustawodawca każe rejestrować powinno pozostawać bez wpływy na pracę geodetów i całej reszty. Przecież w związku ze zmianą prawa układy w starostwa nie ulegną zmianie!! A taki geodeta który kiedyś potrzebował np odnowy dostał ja szybciej niż wyklika dzisiaj na geoportalu. Ludzie przestańcie używać gornolotnych zwrotów do nic nie wnoszacych działań. Gdyby tak powiedzieć choremu na raka że usprawniliśmy służbę zdrowia bo lekarze lepiej prowadzą rejestry to byś nie raz i nie dwa usłyszał że jestes kretynem.
 1 
 5 
zgłoś
odp: Bazy Nie przypominam sobie żeby orange naliczal takie kwoty. Trzymajmy się faktów
 1 
 1 
zgłoś
odp: te Nie zgadzam się! Scalenia trwały kiedyś 2-3 lata dzisiaj trwają 6-7 lat
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
Cały ten nasz GGK i GUGiK Co tu się dziwić po odpowiedziach z GUGiK-u. Stale powtarzana śpiewka. Proszę wysłać maila. Najpóźniej w ciągu tygodnia odpiszemy i w domyśle... i proszę się nie przypominać o tym pytaniu co kwartał lub pół roku.
 1 
 9 
odpowiedz zgłoś
Żenada przecież Ci Państwo z GUGiK nie potrafią odpowiedzieć na proste pytania! Lawirują i w końcu jak i kto ma określić zasięg użytku Bp, B, Ba, Bi? Nikt nie wie! Czy jako stan faktyczny czy jak w decyzji o wyłączeniu? Czy decyduje geodeta czy organ? Postępowania administracyjne w sprawie zasięgu użytku? Ludzie. GGK mówi że my geodeci nie skupiamy się na geodezji tylko na ,,fajerwerkach". Ale właśnie te prawne fajerwerki nas najbardziej bolą, bo jak stosować geodezję to my wiemy, mamy świadectwa, dyplomy, uczyliśmy się sztuki geodezyjnej, ale nikt nas nie uczył lawirować pomiędzy fajerwerkami prawnymi i interpretacyjnymi (przynajmniej mnie). Czy którykolwiek mądrala z GUGiK popracował trochę w starostwie albo w terenie? Zmierzył się z problemami? Wymogi na GGK powinny być: uprawnienia co najmniej 1 i 2 oraz praca w administracji jako powiatowy co najmniej 2 lata żeby wiedział coś o rzeczywistości a nie wirtualnym urojonym świecie.
 2 
 35 
odpowiedz zgłoś
odp: Żenada Nie ma decyzji o wyłączeniu. Jest decyzja ZEZWALAJĄCA na wyłączenie. Wyłączenie to STAN FAKTYCZNY. Jeśli wyłączenie nastąpiło niezgodnie z decyzją zezwalającą na wyłączenie w grę wchodzi art 28 ustawy o ochronie gruntów. Art. 28. 1. W razie stwierdzenia, że grunty zostały wyłączone z produkcji niezgodnie z przepisami niniejszej ustawy, sprawcy wyłączenia ustala się opłatę w wysokości dwukrotnej należności. 2. W razie stwierdzenia, że grunty przeznaczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele nierolnicze lub nieleśne zostały wyłączone z produkcji bez decyzji, o której mowa w art. 11 ust. 1 i 2, decyzję taką wydaje się z urzędu, podwyższając jednocześnie wysokość należności o 10%
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Żenada możemy się przerzucać słówkami decyzja o wyłączeniu decyzja zezwalająca i dalej tańczmy w chocholim tańcu ,,fajerwerków" decydentów bez praktyki, bez uprawnień, nie znających realiów pracy i życia, którzy mówią: weryfikacja może być pozytywna ale to organ ewidencyjny decyduje?! Jaki organ? To jest ten sam organ! jeden pracownik organu weryfikator przyjmie operat bez usterek bo nie ma podstaw do odmowy (zdaniem pożal się Boże GUGIK) a drugi będzie prowadził postępowanie administracyjne czy można to wprowadzić do egib? Jekieś pomieszanie z poplątaniem.
 3 
 18 
zgłoś
odp: Żenada I weźmy przypadek samowoli budowlanej. Stoi budynek a w EGiB ma być rola? I geodeta ma poświadczyć nieprawdę przekazując operat bez budynku i bez użytku B, bo nie było decyzji zezwalającej na wyłączenie z produkcji rolnej? A stan faktyczny jest taki, że wyłączenie nastąpiło? Nie, starosta ma wprowadzić użytek B w EGiB bo taki jest stan faktyczny. A niezależnie i bez zwłoki wszcząć postępowanie dotyczące wyłączenia. To są dwie odrębne sprawy.
 1 
 13 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Żenada Powiatowy: stan faktyczny należy ujawnić w EGiB taki jaki jest czyli zgodnie z prawdą.
 9 
zgłoś
odp: odp: Żenada wg nowych przepisów jest związany z decyzja wyłączającą...chyba czytamy inne przepisy i uczwestniczylismy w innej wideokonferencji
 5 
zgłoś
odp: odp: Kontur terenów mieszkaniowych nie może przekraczać linii wskazanych w projekcie zagospodarowania działki lub terenu stanowiącym załącznik do pozwolenia na budowę albo zgłoszenia budowy. A decyzja zezwalająca na wyłączenie też powinna być zgodna z tym projektem.
 2 
 3 
zgłoś
Odpowiedzi na wątpliwości... Nie ma się czemu dziwić, że było mało pytań, gdy na te które były zadane i dotyczyły zasadniczych kwestii stosowania nowych przepisów nie usłyszeliśmy żadnych konkretnych odpowiedzi albo odpowiedzi były ze sobą sprzeczne. Dalsze i bardziej szczegółowe pytania oznaczały drogę w szeroki, gęsty las (im głębiej tym bardziej ciemno). Jak to powiedział jeden z przedstawicieli GUGIK - to wszystko musi się dopiero jakoś ułożyć bo dziś nie możemy odpowiedzieć jak należy stosować nowy przepis rozporządzenia...
 19 
odpowiedz zgłoś
zasięg B wyjaśnienia dotyczące zasięgu użytku B jest przerażające. Jako można coś takiego zostawić w zawieszeniu? Przeciez za tym ida konkretne pieniądze, podatki, a na mapach falbanki wkoło budynków...a reszta rola...czy co??/
 16 
odpowiedz zgłoś
odp: zasięg B Zgadzam się w 100%. Było do tej pory to problematyczne, a obecnie będzie jeszcze bardziej skomplikowane i co gorsza w różny sposób interpretowane. Jedni mówili o liniach wynikających z projektu zagospodarowania działki, drudzy o liniach określenia obszaru wyłączenia na załączniku do decyzji zezwalającej na wyłączenie. Już w tym przypadku widać jak olbrzymie jest niezrozumienie tego przepisu. Szans na wyjaśnienia i doprecyzowania w ramach konsultacji też nie było bo jest to "nowa" wrzutka do przepisu która dopiero teraz ujrzała siwiało dzienne.
 12 
odpowiedz zgłoś
odp: zasięg B Będzie bardzo dużo zleceń na zmniejszenie zakresu użytku "B" ze stanu do 31.07.2021 r. i po tej dacie. Geodezji robili "B" np. 7 arowe dla działki o pow. 7 arabów, bo na takiej działce pozostawienie 3 arów np. RIIIa nie miało sensu, a teraz zmiana o 180 stopni. Ministerstwo Rolnictwa z niedoświadczonym (naiwnym?) p. Robertem dostanie łupnia od gmin, którym nagle spadną wpływy z podatków. Panu Władzińskiemu polecam nauczyć się na pamięć art. 21 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, bo ma jakieś separatystyczne podejście(np. proszę usunąć definicje lasu w EGiB z Ustawy o lasach). Pytań nie było, bo i tak lądują w koszu, jak przy opiniowaniu projektu Rozp. o EGiB lub są traktowane arogancko przez GGK.
 12 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: zasięg B W przypadku działki 1000 mkw przeznaczonej w planie pod budownictwo jednorodzinne starosta nie może wydać decyzji zezwalającej na wyłączenie tylko 500 mkw. Jeśli wydał to niech się potem nie dziwi jako organ prowadzący EGiB. I to nie geodeta ma brać odpowiedzialność za błąd starosty. Geodeta powinien przygotować wykaz zmian na 1000 mkw. Natomiast w przypadku gdy działka ma 3000 mkw, starosta na wniosek wyda decyzje na 1000 a właściciel postanowił wbrew decyzji wyłączyć 1500, to starosta ma odpowiedni art w ustawie o ochronie gruntów i wydaje decyzje z urzędu na powiększony obszar i dolicza odpowiednia opłatę. Starosta jest jednocześnie organem w EGiB jak i do ochrony gruntów i nie ma co tu się zasłaniać obowiązkiem powiadamiania innego organu.
 4 
 3 
zgłoś
do ~geodeta Ale ... Starosta nie może nić zrobić, gdy strona złoży wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na wyłączenie, na którym jest np. wyłączone 0,3 metra pod lewe koło samochodu, 0,5 m RIIIa i znów 0,3 m pod prawe koło samochodu, a następnie po ścianie budynku (w sumie np. 0,03 ha). Jest w tej sprawie wyrok NSA w składzie 7 sędziów OPS 13/96 - Uchwała Składu Siedmiu Sędziów NSA z 1997-02-03 (https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/5A148A5A37).
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: do ~geodeta Fragment z uzasadnienia: Przez grunty rolne rozumie się między innymi grunty "określone w ewidencji gruntów jako użytki rolne" /art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy/. Obecnie obowiązująca ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych nie wyjaśnia bliżej, co należy rozumieć przez pojęcie użytków rolnych. Natomiast w poprzedniej ustawie, z dnia 26 marca 1982 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych /Dz.U. nr 11 poz. 79 ze zm./, przez użytki rolne rozumiano "grunty orne, sady i inne plantacje wieloletnie oraz trwałe łąki i pastwiska" /art. 2 ust. 1 pkt 1/. Posługując się wykładnią historyczną, można przyjąć, że grunt w obrębie działki budowlanej, który został zajęty pod sad i inne plantacje wieloletnie, nadal jest wykorzystywany rolniczo i nie został wyłączony z produkcji rolniczej w rozumieniu powołanego art. 4 pkt 11 cytowanej ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. Czy ten przykład spełnia takie warunki?
 1 
 1 
zgłoś
nowe rozporządzenia Zawiodła mnie logika wprowadzania rozporządzenia, opublikowane na szybko, obowiązywać będą od 31 lipca, a czasu na zapoznanie się zbyt mało. Wyjaśnienia jak stosować niektóre przepisy GUGiK będzie omawiał jak wystąpią bo tak zapowiedział GGK na konferencji, ile bubli wypuszczą weryfikatorzy bo nie ma jasnego rozumienia przepisów, albo interpretacja każdej osoby inna.
 9 
odpowiedz zgłoś
13 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS