wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-28| Geodezja, Prawo

Rozporządzenie ws. GESUT opublikowane. Analizujemy, co się zmienia

28 lipca w Dzienniku Ustaw (poz. 1374) opublikowano rozporządzenie ministra rozwoju, pracy i technologii w sprawie geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu (GESUT).


Rozporządzenie ws. GESUT opublikowane. Analizujemy, co się zmienia

Akt ten wchodzi w życie 31 lipca, zastępując rozporządzenie ws. powiatowej bazy GESUT i krajowej bazy GESUT, które obowiązuje od 2015 roku. Przepisy przejściowe zakładają, że powiaty będą miały czas od końca 2022 roku na dostosowanie swoich baz do nowych regulacji (w przypadku układu wysokościowego termin ten przedłużono zaś do końca 2023 r.).

Już samo porównanie nazw starego i nowego rozporządzenia wskazuje na jedną z różnic. W nowych przepisach regulacje dotyczące krajowej bazy GESUT (K-GESUT) w praktyce zredukowano do dwóch paragrafów, które określają jej zawartość (dane z powiatowych baz GESUT dotyczące: hydrantów, turbin wiatrowych, stacji ładowania pojazdów elektrycznych i wież telekomunikacyjnych) oraz sposób aktualizacji (na podstawie powiatowych usług sieciowych). Jak wyjaśniają autorzy przepisów, ta zmiana podejścia do prowadzenie K-GESUT ma uczynić tę bazę realnie przydatną w infrastrukturze danych przestrzennych.

Podobnie jak w nowych rozporządzeniach ws. EGiB, PRG, EMUiA, BDOT500 czy osnów również w tym akcie zdecydowano się wprowadzić wymóg udostępniania danych poprzez sieciowe usługi pobierania (WFS) oraz przeglądania (WMS). W tym celu dołączono do niego specyfikację tych serwisów. W przepisach nie sprecyzowano jednak, do kiedy organy odpowiadające za prowadzenie baz GESUT mają wdrożyć te usługi.

Duże zmiany już na pierwszy rzut oka widać w wykazie obiektów bazy GESUT. W starym rozporządzeniu zawierał on 84 obiekty, a w nowym jest ich tylko 52, przy czym równocześnie całkowicie zmieniono kody wszystkich obiektów. Nowością jest np. „stacja ładowania pojazdów elektrycznych”. Zlikwidowano natomiast podział na różne typy przewodów ciepłowniczych, elektroenergetycznych, gazowych, kanalizacyjnych czy wodociągowych, przy czym informacje na temat np. napięcia czy ciśnienia w przewodach będą przechowywane w atrybutach. Usunięto ponadto obiekty „przewód naftowy” czy „przewód benzynowy”, choć typy te będą teraz rozróżniane w atrybutach obiektu „przewód specjalny”.

Zamiast 5 obiektów z dawnej klasy „obudowa przewodu” (obecnie: „urządzenia towarzyszące liniowe”) teraz będą tylko dwa – „kanał technologiczny” oraz „obudowa ochronna przewodu”. Nie znajdziemy też takich obiektów jak: „dystrybutor paliw”, „sygnalizator świetlny”, „trójnik”, „wywietrznik”, „złącze kablowe”, „punkt o określonej wysokości”, „inny maszt”, „maszt telekomunikacyjny” czy „korytarz przesyłowy”. Ponadto dawna klasa „budowla podziemna” (na którą składało się 8 obiektów) teraz staje się jednym obiektem o tej samej nazwie. Jednocześnie w wykazie obiektów pozostaje „komora podziemna”, zaś „osadnik” wchodzi do obiektu „osadnik, szambo”. Idąc dalej, zamiast 6 typów słupów teraz będą 2.

Nowy katalog obiektów określa także ich dozwoloną geometrię (punkt, linia łamana i poligon oraz 3 nowe typy: multipunkt, multilinia i multipowierzchnia). Podobnie jak dotychczasowe przepisy rozporządzenie określa, że jeśli dany obiekt może być reprezentowany w GESUT zarówno w postaci punktu, jak i poligonu, reprezentację punktową stosuje się przy średnicy poniżej 0,75 m.

Spore zmiany zaszły także w atrybutach. Na przykład liczba dopuszczalnych wartości atrybutu „GES_Źródło” określającego źródło danych spadła z 13 do 9. Ponadto w GESUT wykazywane będą przewody istniejące i projektowane, ale już nie w budowie. Liczbę funkcji przewodów zmniejszono z kolei z 4 do 2 („główny”, „przyłącze”), a rodzaje przewodów – z 10 do 8. W atrybutach ogólnych obiektu datę pomiaru zastąpiono datą przyjęcia do zasobu. Zrezygnowano też z atrybutów „liczba przewodów”, a dla przewodów rurowych z „materiału”.

Względem dotychczasowego rozporządzenia usunięto obszerne regulacje dotyczących zasad wprowadzania obiektów do GESUT. Jak wyjaśniają autorzy przepisów, zagadnienia dotyczące sposobu wykonania pomiaru zostały już określone w rozporządzeniu ws. standardów geodezyjnych.

Tak jak w dotychczasowym rozporządzeniu, aktualizacja GESUT powinna następować w ciągu 30 dni od uzyskania niezbędnych danych. Z kolei aktualizacja K-GESUT ma się odbywać na bieżąco.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS