wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-28| Geodezja, Prawo

Rozporządzenie ws. GESUT opublikowane. Analizujemy, co się zmienia

28 lipca w Dzienniku Ustaw (poz. 1374) opublikowano rozporządzenie ministra rozwoju, pracy i technologii w sprawie geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu (GESUT).


Rozporządzenie ws. GESUT opublikowane. Analizujemy, co się zmienia

Akt ten wchodzi w życie 31 lipca, zastępując rozporządzenie ws. powiatowej bazy GESUT i krajowej bazy GESUT, które obowiązuje od 2015 roku. Przepisy przejściowe zakładają, że powiaty będą miały czas od końca 2022 roku na dostosowanie swoich baz do nowych regulacji (w przypadku układu wysokościowego termin ten przedłużono zaś do końca 2023 r.).

Już samo porównanie nazw starego i nowego rozporządzenia wskazuje na jedną z różnic. W nowych przepisach regulacje dotyczące krajowej bazy GESUT (K-GESUT) w praktyce zredukowano do dwóch paragrafów, które określają jej zawartość (dane z powiatowych baz GESUT dotyczące: hydrantów, turbin wiatrowych, stacji ładowania pojazdów elektrycznych i wież telekomunikacyjnych) oraz sposób aktualizacji (na podstawie powiatowych usług sieciowych). Jak wyjaśniają autorzy przepisów, ta zmiana podejścia do prowadzenie K-GESUT ma uczynić tę bazę realnie przydatną w infrastrukturze danych przestrzennych.

Podobnie jak w nowych rozporządzeniach ws. EGiB, PRG, EMUiA, BDOT500 czy osnów również w tym akcie zdecydowano się wprowadzić wymóg udostępniania danych poprzez sieciowe usługi pobierania (WFS) oraz przeglądania (WMS). W tym celu dołączono do niego specyfikację tych serwisów. W przepisach nie sprecyzowano jednak, do kiedy organy odpowiadające za prowadzenie baz GESUT mają wdrożyć te usługi.

Duże zmiany już na pierwszy rzut oka widać w wykazie obiektów bazy GESUT. W starym rozporządzeniu zawierał on 84 obiekty, a w nowym jest ich tylko 52, przy czym równocześnie całkowicie zmieniono kody wszystkich obiektów. Nowością jest np. „stacja ładowania pojazdów elektrycznych”. Zlikwidowano natomiast podział na różne typy przewodów ciepłowniczych, elektroenergetycznych, gazowych, kanalizacyjnych czy wodociągowych, przy czym informacje na temat np. napięcia czy ciśnienia w przewodach będą przechowywane w atrybutach. Usunięto ponadto obiekty „przewód naftowy” czy „przewód benzynowy”, choć typy te będą teraz rozróżniane w atrybutach obiektu „przewód specjalny”.

Zamiast 5 obiektów z dawnej klasy „obudowa przewodu” (obecnie: „urządzenia towarzyszące liniowe”) teraz będą tylko dwa – „kanał technologiczny” oraz „obudowa ochronna przewodu”. Nie znajdziemy też takich obiektów jak: „dystrybutor paliw”, „sygnalizator świetlny”, „trójnik”, „wywietrznik”, „złącze kablowe”, „punkt o określonej wysokości”, „inny maszt”, „maszt telekomunikacyjny” czy „korytarz przesyłowy”. Ponadto dawna klasa „budowla podziemna” (na którą składało się 8 obiektów) teraz staje się jednym obiektem o tej samej nazwie. Jednocześnie w wykazie obiektów pozostaje „komora podziemna”, zaś „osadnik” wchodzi do obiektu „osadnik, szambo”. Idąc dalej, zamiast 6 typów słupów teraz będą 2.

Nowy katalog obiektów określa także ich dozwoloną geometrię (punkt, linia łamana i poligon oraz 3 nowe typy: multipunkt, multilinia i multipowierzchnia). Podobnie jak dotychczasowe przepisy rozporządzenie określa, że jeśli dany obiekt może być reprezentowany w GESUT zarówno w postaci punktu, jak i poligonu, reprezentację punktową stosuje się przy średnicy poniżej 0,75 m.

Spore zmiany zaszły także w atrybutach. Na przykład liczba dopuszczalnych wartości atrybutu „GES_Źródło” określającego źródło danych spadła z 13 do 9. Ponadto w GESUT wykazywane będą przewody istniejące i projektowane, ale już nie w budowie. Liczbę funkcji przewodów zmniejszono z kolei z 4 do 2 („główny”, „przyłącze”), a rodzaje przewodów – z 10 do 8. W atrybutach ogólnych obiektu datę pomiaru zastąpiono datą przyjęcia do zasobu. Zrezygnowano też z atrybutów „liczba przewodów”, a dla przewodów rurowych z „materiału”.

Względem dotychczasowego rozporządzenia usunięto obszerne regulacje dotyczących zasad wprowadzania obiektów do GESUT. Jak wyjaśniają autorzy przepisów, zagadnienia dotyczące sposobu wykonania pomiaru zostały już określone w rozporządzeniu ws. standardów geodezyjnych.

Tak jak w dotychczasowym rozporządzeniu, aktualizacja GESUT powinna następować w ciągu 30 dni od uzyskania niezbędnych danych. Z kolei aktualizacja K-GESUT ma się odbywać na bieżąco.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Narada Koordynacyjna Nowe rozporządzeni w ogóle nie przewiduje terminu ważności uzgodnienia. Będzie duży bałagan na mapach, nikt nie będzie usuwał czegoś co ma wieczny termin, a realizowane nie bedzie.
odpowiedz zgłoś
odp: Narada Koordynacyjna Ale przecież teraz też nie ma terminu ważności. Było kiedyś w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 2 kwietnia 2001 r. w sprawie geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz zespołów uzgadniania dokumentacji projektowej, ale straciło to ważność w 2014.
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Narada Koordynacyjna Do tej pory termin ważności był określony w Rozporządzeniu Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 21 października 2015 r. w sprawie powiatowej bazy GESUT i krajowej bazy GESUT, które obecnie traci ważność, a nowego zapisu o terminie ważności nie ma. Wiec można rozumieć, że teraz bezterminowo będą ważne uzgodnienia.
zgłoś
odp: Narada Koordynacyjna Ale gdzie tam jest ważność? Czy chodzi o "dokumentach, które były przedmiotem narady koordynacyjnej, o której mowa w art. 28b ustawy ? jeżeli w okresie 2 lat od czasu ich ujawnienia nie została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę lub nie wpłynęło zgłoszenie budowy tych obiektów," Czyli jak wydadzą pozwolenie na budowę to ważne jest bezterminowo(BTW, skąd wydział geodezji ma wiedzieć czy wydano pozwolenie na budowę?)?
 1 
zgłoś
Urzędnicza Ewidencja Sieci Uzbrojenia Terenu Jak zwykle, zubożenie takich obiektów jak wywietrzniki, czy sygnalizator, które są istotne, bo z przewodu sygnalizacyjnego nie da się zasilać domu, a jak GGK stwierdził, to po urządzeniu się rozpoznaje, cóż to za przewód kryje się pod elektroenergetyką niskiego napięcia, czy to jest teletechnika nie telekomunikacyjna, czy coś innego. Znów jeszcze większy rozstrzał między mapą gestora a mapą urzędnika. Kolejne genialne to liczba przewodów przy generalizacji, by można było spodziewać się i śledzić, gdzie się dany przewód wybiera. A wszystko to z podatków. Wzięlibyście się za te kserówki w terenie PKP, co geodeci się boją to aktualizować, bo to jest śmiech na sali.
odpowiedz zgłoś
dystrybutor paliw Tak z ciekawości czym się różni dystrybutor paliw od stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Dla mnie to to samo, tylko tu leje się paliwo (które jest passe), a tu ładuje "paliwo" w postaci energii elektrycznej i to jest już najnowszy krzyk mody. Dla mnie to to samo i w uproszczeniu powinien zostać właśnie dystrybutor paliw, z atrybutami: paliwa płynne (benzyna, olej), gazowe (wodór, LPG, LNG, CNG), energia elektryczna. Inaczej to bez większego sensu.
 4 
odpowiedz zgłoś
bubel § 6. Z każdym obiektem GESUT mogą być związane informacje określające wysokości punktów charakterystycznych położonych na elementach tych obiektów. No i konia z rzędem temu co mi powie jak to ogarnać ;-) co mam dać wysokość sztuczna z bdot500? Był symbol o kodzie sups a teraz. Większego bubla oczy nie wdziały ;-)
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: bubel Z rzędnymi generalnie sobie nie poradzili. Na GESUCIE rzędne są w schemacie UML, ale brakuje kodu i wizualizacji w znakach. W BDOT500 znów są w schemacie UML i znakach jednak brakuje relacji między rzędną, a obiektami. To oczywiście prawda co piszesz. Buble prawne i gnioty. Jednak zapewniam Cię, że rzędnej z bdotu nikt nie będzie wiązał z gesutem;) Każdy jakoś sobie to rozwiąże po swojemu. Jedynie wymiana przez GML (między producentami) możliwa będzie dopiero przy nowym rozporządzeniu.
odpowiedz zgłoś
Z kim oni to konsultowali? Czy branże wypowiadały się na temat tego co chcą by bazy GESUT zawierały jako istotne? Czy znowu każda branża będzie miała oddzielny zasób? Jakiś czas temu nawet drogowców srogo porobiło i chcą OPERATÓW z pomiarów np. przewodu elektroenergetycznego (warmińsko-mazurskie), chyba na złość Enerdze.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Szambo ważniejsze od punktu granicznego w EGiB "... wartości atrybutu ?GES_Źródło? określającego źródło danych spadła z 13 do 9". A w EGiB z 9 do 2 (ZRD).
 3 
 6 
odpowiedz zgłoś
Nie czaję Jak geodeta będzie coś kartował np w pliku .kcd to jaką ma wpisać datę? Skąd ma wiedzieć kiedy operat zostanie przyjęty do zasobu?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Nie czaję Co to jest wg polskiego prawa KCD? Czy taki format istnieje tylko dzięki zmowie producenta TurboMapy i starostów?
 2 
 12 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Nie czaję KCD to skrót od Kasę Całą Daj.
 6 
zgłoś
odp: Nie czaję Może po prostu to nie geodeta będzie wprowadzał datę....
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Nie czaję Zobaczysz coś w stylu {data przyjecia} albo pole będzie dla Ciebie nieaktywne i zostanie dopisane po przyjęciu. Ustali się na spotkaniu producentów w GUGiK co ty i powiaty mają robić.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Nie czaję Też się nad tym zastanawiałem. Wydaje się, że zostawiasz pustą wartość, która zostanie z autoamtu wpisana do obiektów bazy po przyjęciu operatu w systemie.
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Nie czaję Oczywiście, że tak będzie jak piszesz. Data będzie uzupełniona po ujawnieniu zmian w systemie. Tylko po co ją ujawniać w obiektach, skoro data przyjęcia do zasobu jest w systemie PZGIK rejestrowana dla każdego operatu a identyfikator operatu będzie przypięty do obiektu. Dane te są wiec możliwe do pozyskania z systemu i jest to zwykła redundancja danych. Likwidowana jest natomiast istotna i ważna informacja odnosząca się do daty pomiaru, która z reguły była bliska powstaniu obiektu w terenie (zakładając pomiar na odkrytym przewodzie). Miała ona znaczenie i niosła ważną informacje której teraz trzeba będzie szukać w operatach. DO tego dane uzupełniane przez dziesiątki firm zakładających bazy BDOT500 i GESUT dotyczące daty pomiaru idą w kosz. Chyba ktoś wcześniej za to zapłacił??? Ale oczywiście tych strat w GUGIK nikt nie policzy. Generalnie przecież zmiany nie mają negatywnego wpływu na finanse i są bez kosztowe. Płakać się chce jak się na to głębiej spojrzy...
 2 
zgłoś
7 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS