Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-28| Geodezja, GIS, Prawo

Rozporządzenie ws. PRG opublikowane. Co się zmienia w rejestrze granic?

28 lipca w Dzienniku Ustaw (poz. 1373) opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju (PRG).


Rozporządzenie ws. PRG opublikowane. Co się zmienia w rejestrze granic?

Akt ten wchodzi w życie 31 lipca, zastępując rozporządzenie o tej samej nazwie obowiązujące od 2012 roku. Określa ono:

  • zakres informacji gromadzonych w PRG;
  • organizację, tryb i standardy techniczne tworzenia, aktualizacji i okresowej weryfikacji PRG, w tym:
    • tryb przekazywania Głównemu Geodecie Kraju przez inne organy administracji publicznej informacji i zbiorów danych niezbędnych do tworzenia i aktualizacji PRG,
    • tryb udostępniania danych z PRG.

W porównaniu do dotychczasowego rozporządzenia, objętość nowych przepisów jest znacznie mniejsza, liczba paragrafów zmalała bowiem z 15 do 10. Zmiany koncentrują się przede wszystkim na:

  • dostosowaniu standardów technicznych tworzenia, aktualizacji i okresowej weryfikacji PRG do postępu technologicznego;
  • wprowadzeniu zmian nazw instytucji wynikających z ustaw Prawo o prokuraturze, przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej oraz Prawo wodne;
  • odbiurokratyzowaniu czynności związanych z weryfikacją PRG na korzyść weryfikacji prowadzonej wraz z aktualizacją (z przepisów usunięto zapis dotyczący obowiązkowej weryfikacji PRG nie rzadziej niż co 10 lat);
  • kwestiach redakcyjnych i dostosowujących brzmienie niektórych dotychczasowych regulacji do obowiązujących przepisów.

Rozporządzenie przewiduje udostępnianie danych PRG w podziale na 54 warstwy poprzez sieciową usługę przeglądania (WMS) oraz pobierania (WFS) o ściśle określonej specyfikacji. Ponadto oprócz aktualnych danych dotyczących trójstopniowego podziału terytorialnego państwa z PRG udostępniane mają być dane archiwalne, według stanu na dzień 1 stycznia w latach wcześniejszych.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS