Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2021-08-06 | Geodezja, Prawo

8 małych rewolucji. Czyli o nowych rozporządzeniach do Pgik

W ostatnich dniach w życie weszło 7 nowych rozporządzeń do prawa geodezyjnego oraz jedna nowelizacja. Razem stanowią pokaźny pakiet reform w branży – wielu drobnych oraz kilkunastu dogłębnych. Czy będą to zmiany na lepsze? I jaki jest ich wspólny mianownik? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w sierpniowym GEODECIE.


Ilustracja: 8 małych rewolucji. Czyli o nowych rozporządzeniach do Pgik

Wydanie wszystkich 7 nowych rozporządzeń (...) wymusiła zeszłoroczna nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego, a konkretnie drobna modyfikacja upoważnienia ustawowego. Rząd wraz z GUGiK zdecydował jednak, by przy tej okazji wprowadzić w przepisach wiele innych zmian. Czasu na to było niewiele, bo nowe rozporządzenia musiały wejść w życie najpóźniej 31 lipca br. W efekcie prace legislacyjne nad tymi aktami trwały do ostatniej chwili, a ich publikacja nastąpiła raptem na kilka dni, a nawet kilka godzin przed końcowym terminem.

Wspólnym mianownikiem nowych przepisów jest także ich mniejsza objętość niż poprzednio, i to znacznie. Na przykład w rozporządzeniu ws. EGiB liczba paragrafów zmniejszyła się z 79 do 48. Zdecydowanie większe odchudzanie nastąpiło jednak w załącznikach – jedne z nich mocno skrócono, a inne nawet zupełnie usunięto (nie znajdziemy tam np. schematów XSD, które przeniesiono do internetowego repozytorium inter­operacyjności). Spore cięcia zastosowano w urzędowych bazach danych. Zredukowano zarówno liczbę wykazywanych obiektów, jak i przyporządkowanych im atrybutów.

W toku konsultacji nie brakowało opinii, że te cięcia zaszkodzą geodezji. Doprowadzą bowiem do problemów z interpretacją prawa, a także do różnej zawartości baz w poszczególnych gminach i powiatach. Na marginesie warto wspomnieć, że podobne zarzuty formułowano w zeszłym roku w odniesieniu do nowych standardów geodezyjnych. Dotychczasowe doświadczenia pokazują jednak, że obawy te generalnie się nie sprawdziły.

Nowe rozporządzenia łączy także wprowadzenie ułatwień w dostępie do danych przestrzennych. Zapisano w nich wprost, że z zasobów EGiB, RCN, GESUT, BDOT500, EMUiA, PRG oraz osnów będziemy mogli korzystać przy użyciu sieciowych usług pobierania (WFS) i przeglądania (WMS) o ściśle określonej specyfikacji. Nie sprecyzowano jednak, do kiedy dysponenci poszczególnych rejestrów muszą te serwisy udostępnić.

• Nie wszystko naraz

Choć wymienione rozporządzenia weszły w życie 31 lipca, przewidziano w nich kilka terminów przejściowych (...). Najważniejsze z nich dotyczą dostosowania zawartości baz danych do nowych regulacji. Można się spodziewać, że to właśnie ten proces spowoduje największe zamieszanie. Wprawdzie GUGiK zarzeka się, że konwersja baz będzie w dużej mierze automatyczna, a jej ciężar wezmą na siebie głównie dostawcy systemów do prowadzenia PZGiK, to z pewnością nie zabraknie maruderów, którzy nie wyrobią się w podanych terminach. Czeka nas zatem kilka lat funkcjonowania w podwójnej rzeczywistoś­ci....

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

a może to właśnie geodezja jest najstarszym zawodem świata i to dla tego nas tak dym..ają www.geekweek.pl/news/2021-08-07/pitagoras-nie-byl-pierwszy-oto-najstarszy-znany-przyklad-stosowania-trygonometrii/
  
 2 
porządek musi być! ostatnimi czasy Pan GGK grzmiąc z mównicy internetowej ZooM na spotkaniach zapowiadał, że oto nadchodzi koniec ery operatów papierowych i dumnym krokiem wkraczamy w erę operatów elektronicznych. Zapomniał jednak, że przymus składania e-operatu dotyczy tylko prac zgłoszonych po dacie wejścia w życie rozporządzenia. Natomiast do wcześniejszych zgłoszeń można będzie nadal składać papierzaki. Aby ustalić o jakiej liczbie mówimy zapytano starostwa ile jeszcze mają zgłoszeń nie zakończonych z lat wcześniejszych, i jak się wszyscy domyślają jest tego całkiem spora ilość. Nakazał zatem GGK - Starostom i innym takim aby zaprowadzili porządek w tej stajni Augiasza i coś z tym zrobili a precyzyjnie to napisał tak "Na podstawie przesłanych w ankiecie danych ....., proszę o podjęcie pilnych działań porządkujących ewidejcję zasobu ... - swoją drogą ciekawa podstawa prawna
  
 6 
odp: porządek musi być! czyli jak mam zgłoszenie pracy z dajmy na to 2010r. i nie oddałem operatu to ktoś mi je niby ma zamknąć ?? że niby na jakiej podstawie? porządkowanie rejestru?
    2 
odp: odp: porządek musi być! Jeśli ktoś zgłosił "po staremu" i zaznaczył przewidywany termin zakończenia pracy np. 2030 rok (a mógł tak) to i ile nie wytworzył żadnych dokumentów (art.48 Pgik) nic nie może ani GGK ani WINGIK ani starosta zrobić w świetle uregulowań prawnych. A nawet więcej do lipca 2020r. termin zakończenia pracy był jedynie "przewidywany" a nie wiążący. Więc jak sobie rządzący nie potrafili uchwalić porządnego prawa to teraz proszę nie zwalać tego na starostów.
    1 
 2 
polskiej geodezji ani nic nie zaszkodzi, ani nie naprawi. dopóki będzie istniał urzędniczy prl, to dyskusje nie będą miały końca. niezliczona liczba "meliorantów" i konsultantów będzie wyrażała swoje opinie, stowarzyszenia będą krzyczeć, błagać, zaklinać, a kolejne rozporządzenia będą tylko pogłębiały patologię tzw. geodezji. a do tego wielkimi krokami nadchodzi polski ład... on już wszystko poukłada.
    4 
 22 
odp: polskiej to nie rewolucje, to nawet nie ewolucja w żadnym, konkretnym kierunku. To nieszkodliwe dla służby geodezyjnej kolejne, niewielkie mutacje, trochę cyber-implantów. Od uchwalenia ustawy parę dni przed pierwszymi, wolnymi wyborami w Polsce w '89 nie było żadnej rewolucji.
    1 
 10 
odp: polskiej Tak, znamy wszystkie te rozporządzenia, ale podobnie jak poprzednie, w naszym powiecie się nie przyjęły. My nadal przy instrukcji K-1 i G-5.
  
 10 



zobacz też:

Waldemar Izdebski: Ze zmianami nie można czekać

W sierpniowym GEODECIE główny geodeta kraju Waldemar Izdebski odpowiada na krytyczne głosy wobec...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1938 roku długość granic Polski wynosiła 5529 km?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Krzysztof Arciszewski (1592-1656)

Krzysztof  Arciszewski  (1592-1656)
Urodził się 9 grudnia 1592 r. w Rogalinie (Wielkopolska) w rodzinie szlacheckiej. Uczęszczał do szkoły ariańskiej w Śmiglu (1604), a następnie uczył się w akademii w Rakowie (1609-10). W latach 1616-17 studiował na uniwersytecie we Frankfurcie nad...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1927
W Ameryce Północnej zaczął obowiązywać system odniesień przestrzennych NAD 27, bazujący na elipsoidzie Clarke'a, z punktem przyłożenia w centralnej części USA.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2